Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou max. impedanci sluchátek mohu připojit k pc?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 12:41    Předmět: Citovat

nixdorf napsal(a):
... Ešte pozor na jednu zásadnú vec: ak u ARF bol menený konektor, treba si overiť, či niekto nezapojil tie meniče obrátene L/R či nebodaj do protifáze; ten kabel je totiž štvoržilový. Ľahko sa to dá zistiť skúšobným posluchom, meniče v protifázi znejú ako keby šiel zvuk mimo slúchadiel, k tomu s 0 (slovom: nulovou) basovou odozvou, pretože sa tie frekvencie odčítajú. U tých mojich dokonca ešte s domino päťkolíkom (či od výroby, neviem posúdiť - ak ano, piatočná smena ich samozrejme zapojila opačne... overené na B115)
Existovala minimálně jedna verze ARF300, u který byl na kroucence s leonským pletivem = telefonní šňůra (!!!) konektor "domino pět", kterej měl na jedný straně obvodovýho stínění obdélníkovej výřez - udávanej důvod byl ten, že konektor pak po otočení o 180° umožňuje zasunutí do sluchátkovýho konektoru zesilovačů bez odpojení výstupů na reproduktory.
Jinak strkat starý teslácký laple do výstupu pro 16-30Ω moderní sluchátka je nesmysl, vysoká impedance nedovolí protlačit měničema výkon dostatečnej pro solidní hlasitost - nějakej výkonnější "sluchátkovej" zesilovač je pro ně přímo nutnost.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 12:55    Předmět: Citovat

Tak asi si sluchátka nechám k Tesla kazetáku a k zesilovačům, protože když vidím ty ceny tech sluchátkových zesilovačů, tak na volání a občasné poslouchání písniček postačí sluchátka co mám u pc ted. Stejně skoro většinu času co poslouchám písničky což je dost často, poslouchám písničky z kazet, tak si tu Tesla věž přesunu někde poblíž stolu, a když budu u pc tak budu poslouchat kazety s těmi sluchátky, a když bych někdy chtěl hodně si tam něco poslechnout z pc, tak přepnu vstup zesilovače na univerzál, připojím sluchátka k Tesla zesilovači a poslechnu si to přes něj, a bude vyřešeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 14:10    Předmět: Citovat

Si ten "sluchátkáč" postav, klidně i s napájením z PC větve 12V. Ve finále to vůbec nemusí bejt nějakej propadák a může ti to docela slušně posloužit. Uvědom si, co tobě brání v použití těch ARFek u PC - je to malej výkon/nízký výstupní napětí z PC zvukovky spojenej s velkou imprdelancí měničů těch ARF. A ten malej výkon není ani tak způsobenej tím, že by zvukovka neměla dost velký napájecí napětí jako (hlavně) tím, že je u zvukovýho výstupu v sérii zařazenej odpor, kterej omezuje případnej zkratovej proud - při zastrkování nebo vytahování Jacku z konektoru. Výstupy ze zvukovky jsou obecně nějaký poměrně slušný operáky, žádný µA709 a ekvivalent z doby krále Klacka I., ale poměrně solidní ekvivalenty NJM4658 a podobnejch. Takže stačí před ty sluchátka zařadit něco, co sníží imprdelanci zdroje audiosignálu z řádu stovek až tisíců ohmů na jednotky až desítky, aby ty ARFky dostávaly "víc žrádla".
A na to ti bude stačit úplně nejjednodušší zešilováček třeba podle stránek pana Belzy alias "teufela":
http://www.belza.cz/pcamp/miamp.htm
http://www.belza.cz/pcamp/pcamp.htm
http://www.belza.cz/pcamp/pcsound.htm
Ten poslední je dokonce i na bedničky, protože obsahuje 5W zesilovače v integrovaný podobě.
A včíl teprvá mudruj, ogare ...!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 15:08    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Tak ted jsem je zkoušel připojené k pc, a hrají docela potihu.

nízká hlasitost je vyvolaná impedanci těch použitých ARF300 tj.200Ω
předzesilovač je zbytečný a nákladný, v supermarketu koupíš sluchátka
Sony, Philips, Panasonic...v nouzi Silvercrest 16 - 32Ω bude tak akorát
a v řádu dvě - tři stovky

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 815

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 15:38    Předmět: Citovat

Na předchozí základní desce jsem měl možnost pomocí switchů zvýšit hlasitost pro vyšší impedanci sluchátek a také šlo vyměnit OZ, který byl v patici.


mb-snd.jpg
 Komentář:
 Velikost:  101.6 kB
 Zobrazeno:  56 krát

mb-snd.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 16:08    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Si ten "sluchátkáč" postav, klidně i s napájením z PC větve 12V. Ve finále to vůbec nemusí bejt nějakej propadák a může ti to docela slušně posloužit. Uvědom si, co tobě brání v použití těch ARFek u PC - je to malej výkon/nízký výstupní napětí z PC zvukovky spojenej s velkou imprdelancí měničů těch ARF. ...

To je dobrý nápad, až se budu někdy o víkendu nebo nějaký večer nudit, tak to zkusím sestavit, objednám operák, a zkusím jak to bude hrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 16:12    Předmět: Citovat

josef_novak napsal(a):
Na předchozí základní desce jsem měl možnost pomocí switchů zvýšit hlasitost pro vyšší impedanci sluchátek a také šlo vyměnit OZ, který byl v patici.

Koukal jsem, a bohužel to moje deska neumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 19:32    Předmět: Citovat

Jako zesilovač k těm 200Ω sluchátkům dobře poslouží třeba NE5532 - bez zpětné vazby má sice výstupní odpor asi 8 Ω, ale ty budeš potřebovat zpětnou vazbou nastavit zisk kolem 20 dB, takže výstupní impedance celého zapojení spadne na méně, než 0,2 Ω. Zkratuvzdorný výstup to má a 10 mA špičkového proudu, co ta sluchátka potřebují, to suše zvládne už při nesymetrickém napájecím napětí 1x 7 V (nebo víc).
A vlastně taková stavebnice PS1-L030 od EZK je na to tak akorát a nemusíš ani součástky shánět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 19:57    Předmět: Citovat

No já nevím - TeslaPC se ptal, jestli může připojit 300Ω sluchátka ke zvukovce - může, zvukovka je bude budit s prstem v nose. Na to, že by mu hrály potichu si nestěžoval, a už dostává rady na různé konstrukce. Co vy víte, třeba mu to bude stačit tak jak to je.
A kdyby přece jen ne, možná by stálo za zvážení navinout dvě trafíčka, které mu impedanci přizpůsobí. Je to provozně nejjednodušší, nepotřebují žádné další napájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 20:31    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Tak ted jsem je zkoušel připojené k pc, a hrají docela potihu. U obyčejných sluchátek na pc mám nastavenou hlasitost na 10 procent a hrají akorát, u těhlech aby hrály jako klasické sluchátka na 10 procent musím zvednout hlasitost na 25 procent. Když jsem je zkoušel v pc na 100 procent hlasitost tak to hraje dost nahlas, ale ani náhodou to nedosahuje hlasitosti které dokážou sluchátka vytvořit u Tesla kazetáku. A napadlo mě, nebylo by možné koupit k těm sluchátkům nějaký sluchátkový zesilovač aby to hrálo lépe?

Tolik na připomenutí, že tu o té hlasitosti řeč byla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 20:39    Předmět: Citovat

Akurát som skusmo vytiahol z depozitu kotučák B115 s domino päťkolíkom a tento československý hajfáj na uši. Bez toho, aby som hýbal hlasitosťou či nebodaj tónovými korekciami, som cez zbastlenú redukciu domino-3,5mm jack, pripojil k B115 dnešné Kossy (vyrábané od r. 1984), za 30 eur maloobchodnej ceny. Ak by mi uši práve oslavovali šiestu-siedmu dekádu životného jubilea, povedal by som, že medzi nimi rozdiel nie je, možno by som sa dokonca z nostalgie priklonil k tým ARF... Žiaľ, opak je pravdou. Z tých zastrených, zahuhlaných, uhulákaných čechoslováckych amplionov sa mi spustila fajná migréna akurát. Ešte aby som k tomu staval zosilovač, nech to haleká hlasnejšie.. Very Happy

Treba fakt subjektívne vyskúšať porovnávacím testom, tie sluchátka hrajú príšerne, potia sa v nich uši, zato geniálna chiropraktická pomôcka, ak vám odstávajú uši. Enough said...

Až keď som to následne osolil tónovými korekciami, tak to prehlušilo tie halekavé stredy. Avšak následne to u akýchkoľvek iných laplí bolo už nepríčetne prebasované a rozjatrené:



1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  211.57 kB
 Zobrazeno:  28 krát

1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 21:39    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tolik na připomenutí, že tu o té hlasitosti řeč byla.

No jo, pardon, už asi taky patřím k těm co nečtou pořádně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2022, 23:22    Předmět: Citovat

Nixdorfe, jaký máš doma na používání laple, okrem těch jak říkáš "zahuhlaných chiropraktických pomôcok proti odstátým ušom" ???? (a Kossů, předpokládám Porta Pro, jak ses právě prokecnul - který teda taky mezi náma nejsou zrovna žádnej výkřik hi-fi... A mimochodem ty KPP vyráběný v posledních cca 10-15 letech kde taky jinde než v Čajně už hrajou úplně jinak než ty původní, z 80. let minulýho století a tutově vyráběný ještě v Evropě).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2022, 0:02    Předmět: Citovat

K zosíku DT880 a DT990 250ohm, k PC DT770 80ohm, k mobilu už uvedený Koss, a vedla kotučáku ARF300, kde som osadil nové molitany pod náhlavnú časť. Všetky DTčka i lacný Koss plne počúvatelné i 4 hodiny na ušiach (u DT naušníky plyšové) a každé z nich majú svojský zvuk - 990tky inklinujú k vyššiemu spektru, Kossy niekto považuje za prebasované, 880tky ako monitory. ARF žiaľ ani jedno z toho... takže ako kulisa k B115. K B77 či Nagre ich nepripájam, mám dostatok sebaúcty Very Happy To sa v žiadnom prípade nepovažujem za nejakého audio odborníka či nebodaj "audiofila" - takých sú dosť iné fóra - každopádne mi to dáva subjektivne posúdenie, že tie mikrofonne vložky fakt hrajú príšerne.

Čo sa týka čajny.. i jednu flintu mám odtiaľ. Zatial iba 2000 rán, ovšem čo cvak, to bum, bez zádržiek, lauf lesklý jak psie gule a postaviť sa pred to dobrovoľne asi nepostaví nikto. Prečo to spomínam? Vedia tam vyrobiť aj šmejdy, aj kvalitne... rovnako to platí i pre spotrebku, ktorú tu riešime.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2022, 0:18    Předmět: Citovat

Tak já krom těch otevřenejch front-aurálních KPP někdy z přelomu tisíciletí a s několikrát vyměněným káblem (tudíž i neoriginálním konektorem) mám ještě jedny uzavřený Kossy, ale ty jsem snad neměl vytažený ze šuplete několik let, pak mám už někdy od roku 2004 polouzavřený circumaurální HD-555, bohužel mi rozpraskaly ty držákový plasty a nedají se sehnat náhradní, takže je asi budu muset nahradit tvarově stejnýma, akorát jinobarevnýma z HD-599 (jako ND od Panter s.r.o.), k nim jsem si o pár roků potom pořídil HD-558, který aktuálně používá synátor a já si pro sebe před pár rokama pořídil funglovky HD-599. Všecky jsou nízkoimprdelanční, maximální hodnotu mají ty HD-599 - měřeno stejnosměrně kolem 58Ω na mušli ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund