Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zoháňam modul teletextu 6PN 055 85
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2022, 18:06    Předmět: Citovat

Zajímavá bedýnka. Smile

O víkendu si vezmu jednu C347 do bytu (mám i C345 Viktor) a otestuju aspoň pět různých desek. Riskuju ale, že bude spolubydlící řvát, že zasírám kvartýr bordelem. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne listopad 06 2022, 20:19    Předmět: Citovat

Udělal jsem pár pokusů s C345 Viktor (měla teletext už v základu). Modul s IO CF70200 fungoval napoprvé (jak jinak). Modul s SAA5246AP/H, PCF84C81P/047 a třemi obvody CMOS, fungoval rovněž. Pak jsem hodlal zkusit modul MTZ TELETEXT (tvrdil jsem, že je pro C445 Planar, ale on je údajně do C459). Desku ovšem nelze zasunout do patice Stocko nadoraz, je tak dlouhá, že zasahuje do cinchů zvukového výstupu.

Tož jsem vzal patici vypreparovanou z jiné TV (dávno tomu, už nevím ze které) a připájel nahrubo ze strany spojů. Cikcak motiv (strana do DPS) měla totiž tahle patice zrcadlově obráceně, takže po připájení z druhé strany číslování vývodů sedělo.
Takto zasunutý modul Texas fungoval, 5246 téžžž. No a když jsem osadil modul MTZ TELETEXT, na Oravě odešel zdroj. Embarassed Takže pokračování jindy.

Všechno je na foto. Oba funkční moduly se lišily v řezu písma (Texas ho má zakulacenější) a v zobrazování prázdné obrazovky v celoobrazovkovém TXT režimu se signálem na AV volbě se starším boxem Technisat, tj. bez VF signálu. Texas na FLOF řádku zobrazuje "P101 P102 P103 P104", druhý modul zobrazuje "800+ P100 P100 P100".

Na foto s 5AA5246AP/H je modul s firmwarem konverzního MCU "/163", na mém modulu byl s "/047".



PB060140.jpg
 Komentář:
Modul s SAA5246AP/H
 Velikost:  200.63 kB
 Zobrazeno:  56 krát

PB060140.jpg



PB060141.jpg
 Komentář:
Modul s SAA5246AP/H, zapojený zdola
 Velikost:  173.06 kB
 Zobrazeno:  49 krát

PB060141.jpg



PB060142.jpg
 Komentář:
Modul s CF70200
 Velikost:  210.62 kB
 Zobrazeno:  52 krát

PB060142.jpg



PB060143.JPG
 Komentář:
Modul s CF70200, zapojený zdola
 Velikost:  192.82 kB
 Zobrazeno:  56 krát

PB060143.JPG



PB060144.jpg
 Komentář:
Dlouhý modul MTZ TELETEXT, obvody Siemens, nejde zasunout do patice
 Velikost:  186.94 kB
 Zobrazeno:  49 krát

PB060144.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 23:53    Předmět: Citovat

Pokračování testu (započatého 6.11. 2022) a pár dalších postřehů pro zakladatele tématu...

MTZ TELETEXT v náhradní Color 345 (mám dvě) pochopitelně nefungoval. Což mě dožralo a tak jsem si došel do skladu pro Color 459 TXT (v podstatě C445 Planar, ovšem s jiným MCU - ST6356/RM007). Do originální patice TXT jsem postupně nasázel pět modulů:

• 6PB 004 30 (IO Texas CF70200), horní strana desky "doběla" => fungoval
• 6PB 004 30 (IO Texas CF70200), horní strana desky "dožluta" => fungoval (jak jinak). Mám dvě stejné desky lišící se jen barvou, ale když panuje nedůvěra, jsou dva kusy výrazně víc, nez jeden. Smile
• 6PB 004 23 (IO Philips SAA5246AP/H, tři obvody CMOS, pomocné MCU PCF84C81AP/163), horní strana desky "dožluta" => fungoval
• 6PB 004 23 (IO Philips SAA5246AP/H, tři obvody CMOS, pomocné MCU PCF84C81P/047), horní strana desky "doběla" => fungoval (měl na vstupu VIDEO naroubovaný dělič ze dvou odporů 470R)
• 6PB 004.32 (DRAM 64Kx4, dva IO Siemens SDA, tři obvody CMOS, pomocné MCU PCF84C841P/047) => fungoval

Prošel jsem si schémata k oběma televizím a jediný rozdíl na patici TXT je ten, že C345 nemá 12V přivedených na vývod č.5 (stačilo ho zkusmo propojit s L104). MTZ TELETEXT totiž blokuje napájení 5V, pokud nemá na patici dostupných 12V. Docela zákeřné, ale aspoň se tím vysvětlilo, proč modul se Siemensy v jedné bedně fungoval hned a v druhé ne.

Nechápu logiku označování oravských modulů. Servisní informace č.5 k Color 345 o modulu s SAA5246AP/H tvrdí, že má číslo 6PN 055 85, na desce je ovšem označení 6PB 004 23. Modul s obvody Texas má mít číslo 6PN 055 118, na desce je ovšem označení 6PB 004 30. Embarassed


Naposledy upravil judeware dne po listopad 14 2022, 0:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 0:09    Předmět: Citovat

6PB xxx je oznacenie samotneho plosaku, 6PN yyy je cely osadeny modul.

Suvislost medzi cislami xxx a yyy nie je asi ziadna. Asi je to len cislo riadku do nejakej tabulky, kde mali zaevidovane vsetky plosaky a vsetky moduly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 19:49    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
...
Nechápu logiku označování oravských modulů. Servisní informace č.5 k Color 345 o modulu s SAA5246AP/H tvrdí, že má číslo 6PN 055 85, na desce je ovšem označení 6PB 004 23. Modul s obvody Texas má mít číslo 6PN 055 118, na desce je ovšem označení 6PB 004 30. Embarassed

Stejně tak jako píše výše kolega rnbw, tak ani já jsem toto značení modulů Tesly Orava ( i následného OVP) nikdy nepochopil. Ač jsem se léta zabýval servisem CRT televizorů, na tuto otázku mně nikdy nikdo rozumně nedovedl odpovědět (ani na školení tvp) Sad

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1043034&highlight=kli%9A%E9#1043034
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=799841&highlight=kli%9A%E9#799841
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=799830&highlight=kli%9A%E9#799830
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=573092&highlight=kli%9A%E9#573092
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=386953&highlight=kli%9A%E9#386953
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=284752&highlight=kli%9A%E9#284752

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 0:10    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Suvislost medzi cislami xxx a yyy nie je asi ziadna. Asi je to len cislo riadku do nejakej tabulky, kde mali zaevidovane vsetky plosaky a vsetky moduly.
Což zní celkem logicky.

Přikládám foto pěti kusů testovaných teletextů... Nakonec fungovaly všechny i v C345 (po přivedení 12V na patici teletextového modulu, předtím nešlapal modul MTZ).

Než pro zajímavost:
• až na dva kusy, jsou všechny elektrolyty Iskra
• tmavě zelené odpory odhaduju na tuzemské
• totéž se dá prohlásit o modrých krabicových C s potiskem shora a krystalech s frekvencí, která je vyražená (netištěná)
• teletext MTZ obsahoval i čtyři tuzemská KCčka
• CMOS bižuterie je zastoupená čtyřmi značkami (tuzemské, Goldstar, Philips, Motorola)

Koriguju překlep -> prázdná teletextová stránka (moduly s SAA5246AP/H) nemá na stavovém FLOF řádku zobrazeno: "800+ P100 P100 P100", nýbrž: "F 800+ 100 100 100" (v barvách TXT tlačítek).

Dnes jsem si ze skladu přinesl Color 346 a přišel jsem na to, že jsem si měl více pročíst dokumentaci a ne jenom schemata. Embarassed Tato malá přenoska nemá v základu teletext. Ve schematu je pár míst, které se liší podle druhu obrazovky, ale i podle toho, jestli je osazený konečník S-VHS a patice s teletextem (resp. - je teletext přítomen). Ve schematu je to uvozené značkami • * (*). Takže doplnění malé C346/347 o teletext bude zřejmě představovat nejen zapájení patice, ale i nějakých odporů a KCček navíc a možná změnu v konfiguračních bajtech interní EEPROM na adresách 124..127. Testovaná C345 se totiž chovala zajímavě v tom smyslu, že poslouchala tlačítko "režim TXT" i tehdy, když jsem modul TXT neosadil - číslo předvolby zčervenalo (napodruhé zežloutlo), akorát se pochopitelně žádný "full screen TXT" neukázal. C346 byla bez patice, deska špinavá, tak jsem se na pokusné doosazování vykašlal, to ať si zakladatel tématu zkusí sám.

A ještě jedna zajímavost - písmeno F (na stavovém řádku) a výraz P100 (vlevo nahoře) byl v případě C459 bílý, v případě C345 žlutý. Bez ohledu na to, jestli byl osazený modul s pomocným PCF, nebo s Texasy! Tohle asi dělá rozdílný firmware v ST6356 (RM00/RM006). Možná tím informuje obsluhu TV, že přepnula do režimu TXT a přitom jde o "stanici" bez vysílaného teletextu (ale je to jen dohad).



PB130144.JPG
 Komentář:
Desky testované v C459 a C345
 Velikost:  218.12 kB
 Zobrazeno:  67 krát

PB130144.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 0:52    Předmět: Citovat

Ja som do OTF COLOR 349 čo je bez teletextu dorábal tento teletext podľa schémy, takže z toho vznikol COLOR 345. Áno, bolo tam treba pridať okrem pätice ešte tuším aj pár odporov alebo prepojok, ale už nič iné. Bez tých odporov sa to správalo normálne ako COLOR 349, čiže po stlačení tlačítka teletextu sa nedialo nič. S tými odpormi ale bez osadeného alebo odpojeného teletextu po stlačení tlačítka teletextu zčervenalo číslo programu, a už to nereagovalo na prepínanie programov, iba na ukončenie teletextu, keď sa číslo vrátilo späť na žltú. Skrátka si to myslelo že je tam teletext aj keď nebol. S pripojeným teletextom to normálne fungovalo, vznikol z toho COLOR 345.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2023, 9:57    Předmět: Citovat

Jeden ten teletext som našiel. A to doslova, ležal s ešte ďalšími kusmi hlavnej dosky pod stromom. Možno by po vyčistení, zlepení, premostení cestičiek a doplnení kryštálu aj fungoval. Vyzerá že je to on.


P1130309.jpg
 Komentář:
 Velikost:  97.26 kB
 Zobrazeno:  58 krát

P1130309.jpg



P1130310.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.58 kB
 Zobrazeno:  42 krát

P1130310.jpg



_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2023, 10:52    Předmět: Citovat

Ten popraskaný modul má hlavní IO SAA5246P/H, zatímco v mých C34x jsem testoval desky (ty dvě prostřední) s SAA5246AP/H. Integráče se liší zapojením pasivů v okolí krystalu. Ale deska jako celek by fungoval mohla. Třebaže takto poškozenou bych asi restaurovat nechtěl. Embarassed Takovou bych opláchl a schoval mezi deskami, ze kterých preparuju součástky do zásoby. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.34 sekund