Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojovací přípravek k RLC BM509
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 18:17    Předmět: Připojovací přípravek k RLC BM509 Citovat

Dělám debordelizaci a mám tu spoustu pasivních součástek na změření.
U BM509 je hrozně blbě vyřešený připojení měřený součástky, jsou tam šroubovací přístrojový zdířky s roztečí 40 mm.
Na měření součástek s axiálníma vývodama mám do měrových zdířek BM509 banánky s měřící kleštinou, takže se součástky jen zasunou do kleštiny a ihned se může měřit. (viz foto)
Na radiály elyty, fóliáky a větší kapacity mám banánky s 10 cm 0,35 lanka a na konci jsou malý háčky.
Jenže tohle řešení je pro malý kondíky do cca 50pF nepoužitelný, protože to má přídavnou kapacitu podle vzájemný polohy lanka 6-10 pF a BM509 je vykompenzovanej na nulovou kapacitu jen s přístrojovema svorkama, co má na sobě.
Chtělo by to nějaký kapacitně definovaný řešení (i za cenu odčítání pár pF). Myslel jsem na malý plošáček nasouvaný zezhora na přístrojový zdířky a z plošáku v potřebných rastrech dopředu trčící dutinky, třeba z FRB konektoru. Ty jsou na vývody keramik akorát, ale jakmile je kondík pájenej, nejde to nasunout. Nebo mě napadlo místo dutinek dát 2-3 závity pružiny a vývody vkládat do mezery mezi závity, To by ale chtělo pokovenou vhodnou pružinu, černá nebude dlouhodobě převádět.
Nějakej další nápad?



sv_509.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.33 kB
 Zobrazeno:  61 krát

sv_509.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Myslel jsem na malý plošáček nasouvaný zezhora na přístrojový zdířky a z plošáku v potřebných rastrech dopředu trčící dutinky, třeba z FRB konektoru. Ty jsou na vývody keramik akorát, ale jakmile je kondík pájenej, nejde to nasunout.

Co na ten plošáček napájet patici s nulovou silou?
Potom by tam měly jít zasunout i pocínované konce radiálních součástek. Používá to i číňan na svých testerech Wink



8036_testovaci-patice-ds1044-160g.jpg
 Komentář:
Patice s nulovou silou
 Velikost:  23.65 kB
 Zobrazeno:  54 krát

8036_testovaci-patice-ds1044-160g.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 18:57    Předmět: Citovat

Vím, ten tester mám. Zkoušel jsem širokou patici ZIF 28, která je 2 x širší než ta na testeru (je jen na 15 mm šváby, 7,5 do ní nejdou) a pokud jsem propojil 3 a 3 piny proti sobě, mělo to s 3 cm drátama přímo do svorek BM509 skoro 13 pF. To je na odčítání takový dost blbý.
Koukám spíš na ty měrový háčky. Když by se sundal zadní kryt a v místě pájení vodiče by se to připájelo na plošák, tak by tlakem proti BM509 se háčky otevřely a vložil by se kondík. 2 háčky 5 mm od sebe mají pouze 6 pF, to by se dalo dokompenzovat trimrem třeba na 10 a pak odčítat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31786
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:18    Předmět: Citovat

A klasika svírací kolíky s pružinou, který zastrčíš na jednom konci jako banánky do měřicích zdířek, před panel vyčuhujou cca 5cm a na konci mají placatou hlavičku a 2 poniklovaný podložky, odtlačovaný od sebe pružinou tak, že jedna podložka se opře o zdířku (nebo tam může bejt k tomu kolíku i připájená nebo přivařená) a druhá je na kolíček navlečenou tlačnou pružinkou posuvně přitlačovaná po těle kolíku proti hlavičce - takže ty vývody jen zasekneš mezi hlavičku a podložku - a pružinka ti směrem od panelu vytvoří definovanej tlak?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:29    Předmět: Citovat

Podobný nápad je v posledním amaru PE 8/2022, z kterého by sa dalo vyjít.


DRŽÁK.jpg
 Komentář:
 Velikost:  34.63 kB
 Zobrazeno:  79 krát

DRŽÁK.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:50    Předmět: Citovat

Asi jsem to vymyslel. Znáš starou tesláckou bakelitovou osmipinovou kulatou patici na operáky? Když ji na plošáku zapojím 4 + 4 tak budu mít rozteč 2,5 mm, 3,3 mm, 4,8 mm, což v pohodě stačí na všechny běžný keramický polštářky ale i na tantal kapky, radiální elyty a malý fóliáky. Do patice jdou zastrčit dráty 0,4 - 0,8 mm, zkoušel jsem i pájený keramiky a je to OK.
A je i předpoklad, že na plošáku to nebude mít moc velkou parazitní kapacitu.
Teď mě napadlo, že z týhle patice by se dala udělat parádní redukce na měření trandů na BM529. To červený redukční, co je v jejím příslušenství je takovej humpolák maximálně na KF507, do týhle patice jdou jak plecháče TO18, TO39, tak plasťáky TO92, IPAK i další. Těch patic mám asi 10 ks, takže navěky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 1:19    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A klasika svírací kolíky s pružinou, který zastrčíš na jednom konci jako banánky do měřicích zdířek,

Moje představivost na ten tvůj popis Karle nestačí. Embarassed Co třeba malůvka? A ani nemusí být moc technická.
to Zolda: Jo tak nějak, jen bez kabílků a bez tý zadní čepičky. Zapájet do plošáku a na něm přívody pod svorky BM509.
Ty háčky nemám ale patice na operáky jo. Zítra má pršet a tak zalezu do dílny a zkusím to spíchnout.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 7:05    Předmět: Citovat

Taky jsem si to musel přečíst dvakrát. Zjednodušeně:
Na hřebík navlékneš podložku a pružinu. Pružina bude podložku přitlačovat k hlavičce hřebíku, když mezi tu podložku a hlavu hřebíku narveš drát, bude mezi podložkou a hlavou hřebíku sevřenej.
Jen nevím, proč tomu říká klasika, nikde jsem to neviděl.
Hřebík má samozřejmě blbou hlavu, použil bys šroub. Osobně bych ještě doporučil hned za hlavou šroub provrtat, drát by se prostrčil skrz a nemohl by vypadnout, oproti jen tak vsunutému kousek za kraj podložky, která se tím "vyhne" a nebude drát tlačit kolmo k hlavě ale mírně do strany a drát tak při prvním kýchnutí vypadne.
Na keramické kondy by se hodilo něco, co by stiskem jednoho tlačítka uvolnilo najednou oba kontakty, kam by se vsunuly dráty kondu a puštěním tlačítka se kontakty sevřely.

Kdybys to chtěl mít jó vymakaný, možná by šlo vývody strčit mezi rozpojené kontakty relé a to pak sepnout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31786
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 7:56    Předmět: Citovat

Relé ne, relé má kulatý pecky, z těch by ti vývod vyklouznul.
Tak Jirko, jestli ti tahle neumělá malůvka bude stačit ...
Vzdálenost kolíků podle panelu měřáku, průměr podle zdířek, zastrčíš to do zdířek, vprostřed prstem domáčkneš tu posuvnou desku proti pérkům blíž k panelu, pod "hlavičky" jak píše Křemík strčíš ty vývody a destičku pustíš. Pérka ji vytlačí zpátky zespoda proti hlavičkám a tím se sevřou vývody. A měříš.

Když uděláš ty "hlavičky" eliptický nebo jinak šišatý, můžeš jejich pootočením ve zdířce měnit vzdálenost jejich okrajů mezi sebou - sice se tím asi bude měnit vzájemná kapacita, ale umožní ti to sevřít i kondíky s kratšíma přívodama, který nedosáhnou bez prodloužení na obě zdířky "bé-emka".



svírka k BM509.jpg
 Komentář:
 Velikost:  155.65 kB
 Zobrazeno:  54 krát

svírka k BM509.jpg



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 10:39    Předmět: Citovat

A co třeba využít principu "štěrbinových kontaktů", jaké jsou použity u některých kapesních multimetrů:

Rozsah roztečí vývodů bude velký a "falešná kapacita" konstantní.
Kontakty naohýbat z tenké fosforbronzi a připájet na (pružné - rozříznuté) kolíky (postříbřit, či poniklovat).

Třeba budou k sehnání (na E-bay?) i nějaké hotové - jako na tomto měřáku:


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 10:50    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Relé ne, relé má kulatý pecky, z těch by ti vývod vyklouznul.

Kulatejm peckám nejde upravit tvar? Smile
Tak vytáhni stykač, no...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19488
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 11:21    Předmět: Citovat

Když stačí na ovládání jedna ruka a keramiky mají krátké vývody, používám příložný adaptér.
K Icometu, ten má větší rozteč svorek, než BM509, použiju prostě dva kablíky zakončené banánky s rozříznutými kolíky. Do řezu se dají zamáčknout vývody v širokém rozsahu průměrů. Kdyby nebyly banánky, nabízí se konce jednoho z přestřižených kablíků s krokosvorkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 14:34    Předmět: Citovat

Já mám k BM509 cca 40cm reprodvojlinky s velkou roztečí drátů (nějak zmizela z trhu) a nadletováno klasickýma kabelama s hroty k multimetru.

Nepotřebuju žádné přesné měření, na to tady najdu přesnější přístroje, ale poznat na stole rozsypanej SMD kondík 1u od 10u a 100n umí, dokonce i 100p od 10p, změřit ESR elytu taky (jen nesmí být nabitý) a vyhledat zkrat na DPS pomocí měření indukčnosti taky, protože často měření odporu nestačí. Stačí si jen odečíst vlastnosti kabelu, ale ty se projeví jen při největší citlivosti měřáku.

A bacha na ty přepínače, oxidují a občas to kecá, aniž by si toho člověk všimnul.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 15:02    Předmět: Citovat

Já to řeším jen kvůli malejm kapacitám a indukčnostem, na kontrolu stavu a přibližný hodnoty skoro všeho ostatního stačí čínskej tester LCR-T4.
Na velký součástky mám 10 cm káblíky na jedný straně banánek, na druhý háček.
Takže moje lenost mě dohnala k řešení na fotkách. Frézovanej plošák, teslácká patice na operáky a je to. Parazitní kapacita 1,15 pF, což je na odčítání paráda, prostě odečtu 1. Smile
Zároveň jsem vyfrknul ze stejný patice i měřící redukci k BM529, piny do červený měřící objímky na BM-ku jsou ze zkrácených pinů FRB samice, hranatý vývod na ovíjecí pistoli. Vývody se na BM529 dají významově překolíčkovat jak je potřeba, možná jsem měl patici označit jen 1 - 2 - 3 kvůli možnostem CBE a BCE.

Karle, díky za malůvku, jasný ale moc pracný. Sad



redukce BM509_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.38 kB
 Zobrazeno:  56 krát

redukce BM509_1.jpg



redukce BM509_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.43 kB
 Zobrazeno:  56 krát

redukce BM509_2.jpg



redukce BM529_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  271.68 kB
 Zobrazeno:  71 krát

redukce BM529_1.jpg



redukce BM529_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  255.47 kB
 Zobrazeno:  75 krát

redukce BM529_2.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 18:35    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

Třeba budou k sehnání (na E-bay?) i nějaké hotové - jako na tomto měřáku:


Mě moc tyto na tom měřáku nevyhovovaly, raději jsem si udělal svoje, stačí nějaké zdířky, banánky, krokodýlky a jde do toho upnout malé součástky, velké součástky a je jedno jak tlusté vývody.



obr1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  168.39 kB
 Zobrazeno:  75 krát

obr1.jpg



obr2b.jpg
 Komentář:
 Velikost:  174.4 kB
 Zobrazeno:  72 krát

obr2b.jpg



obr3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  73 kB
 Zobrazeno:  63 krát

obr3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund