Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napětová špička
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Superpavel



Založen: Dec 20, 2010
Příspěvky: 374

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 10:49    Předmět: Napětová špička Citovat

Ahoj. Mám postaveno několik napájecích zdrojů. Říditelných s obvodem LM317T dále s operačním zesilovačem 741 + výkonový tranzistor. Max napětí na výstupu mám nastaveno obvodem zpětné vazby. Dále mám zdroje pevných napětí s obvody 78xx. Všechny mají jednu vadu. I když mám na výstupu nastavené nějaké napětí tak při vypnutí zdroje hlavním vypínačem se na výstupu objeví krátká napětová špička. Zjistil jsem to pohledem na voltmetr když při vypnutí sebou ručka cukla. Tak mě napadlo přes diodu KY130/150 připojit na výstup kondenzátor 100uF. Ke kondíku jsem připojil multimetr přepnutý na rozsah 200V. Na výstupu zdroje jsem nastavil 12V. Za diodou na kondíku bylo 11.7V. Potom jsem zdroj vypnul hlavním vypínačem. Napětí na kondíku vyskočilo na 18V. Protože má každý zdroj jiný stabilizátor ale stejný usměrnovač napadlo mě hledat chybu tam. Na stole jsem si provizorně zapojil trafo + gretz + kondík 2200uF. A tu špičku jsem tam zjistil. Takže to dělá trafo. No jo ale jak se tý špičky u primáru trafa zbavit ? U stejnosměrně napájené cívky relé se to dělá závěrně připojenou diodou. Ale jak to udělat u trafa ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 11:01    Předmět: Citovat

A s jiným trafem jsi to zkoušel? Co to je za trafo? Jaký je napětí na filtračních kondech? Zkusil jsi stejně naměřit špičku na nich?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 11:09    Předmět: Citovat

Neni to spis nejaky problem s tim ruckovym merakem? Podivej se na to osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Superpavel



Založen: Dec 20, 2010
Příspěvky: 374

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 11:12    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem trafa s jádry EI a C 220/24V. Trafo EI má 50VA a trafo s jádrem C má 75VA. Napětí na kondíku za gretzem naprázdno je 35.8V a 36.2V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 12:38    Předmět: Citovat

Takhle: I kdyby se na sekundáru objevila krátká špička od vypnutí, měly by ji sežrat filtrační kondenzátory. To za prvé.
A za druhé, i když se ta špička nějak projeví na filtračních kondenzátorech, každý z těch zmíněných zdrojů by ji měl odignorovat. Pokud ho to neodpráskne. To znamená, že chyba bude někde mimo trafo. Ve vedení zemí třeba. Nebo se některý z těch zdrojů rozkmitá vlivem zarušení. Bez zvevrubné prohlídky celého aparátu ti ale asi nikdo nic nevyvěští.
Opravdu ti to všecky ty stabilizátory dělají stejně, když jsou každý jiný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 13:02    Předmět: Citovat

Ak vypneš trafo v okamihu, keď je nabudené, tak sa energia magnetického toku z trafa presunie jediným možným smerom cez usmerňovač do filtračného kondenzátora. Ak vieš, aká veľká energia je v trafe, tak z kapacity filtračného kondenzátora spočítaš navýšenie napätia. Alebo naopak, zmeraj prepätie na filtračnom kondenzátore a z toho zpočítaš energiu a potom trebárs o koľko musíš navýšiť kapacitu, aby prepätie nepresiahlo max. vstupné napätie stabilizátora. Inak, ak ti výstupné napätie závisí od vstupného, tak máš v obvodovom riešení fundamentálnu chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1632
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 13:10    Předmět: Citovat

Trochu se mi nezdá, že by zato mohlo trafo. Ale běžně se řeší problém přepětí na vstupu tr. pomocí paralelního varistoru.
Je to sice především ochrana proti přepětím v síti, ale mělo by to fungovat i proti zpětným špičkám na trafu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 13:30    Předmět: Citovat

Stretol som kedysi na vysokoškolských internátoch človeka, čo pre internátne rozhlasové štúdio poskladal 10W FM vysielač. Rádio guru. Indukčnosti, rezonančné obvody, oscilátory, zmiešavače, filtre... mal v malíčku, len si nevedel rady s brumom. Zúfalo narval desiatky mF filtračných kondenzátorov pred aj za stabilizátor a stále to brumelo. Tak som na to skromne pozrel a on tam nastavoval stabilizátoru referenčné napätie trimrom, ktorý napájal zpred stabilizátora. Tak či toto nebude podobný prípd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 13:39    Předmět: Citovat

78xx zadny trimr nema, pokud nema v zapojeni nejake opicarny, vidim to spis jako problem s merenim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 16:11    Předmět: Citovat

Radiotechnika Teplice kdysi dělala vícenásobnej regulovanej zdroj. https://anteny-iskra.webnode.cz/products/univerzalni-napajeci-zdroj-rsz30p-radiotechnika-teplice/ Jedno trafo, několik oddělených sekundárů. Ten plynule nastavitelnej úplně vpravo po vypnutí napájení trafa vypálil třeba z nastavených 5V na plných 30V, doraz zdroje. Tenkrát mi to odvařilo bastlenej Z80-kovej CP/M počítač, škoda kolem tehdejších 10 tisíc.
Ostatní sekce to nedělaly. Je to blbou koncepcí zapojení zdroje, v trafu bych to nehledal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 16:22    Předmět: Citovat

Myslím si to samé co ransom a termit. Na světě jsou miliony zdrojů s usměrňovačem (dneska už jen dobíhají) s LM317 nebo 7812 a fungují správně.

Může se stát, že zdroj vyrobený z OZ a z koncového tranzistoru při zapnutí nebo vypnutí přestane regulovat a pustí na výstup plné napětí. Není to vzácnost - taky jsem to musel u jinak kvalitního zdroje řešit. Ale nedělají to 7812 ani 317.
Z popisu se mi jeví, že takto zlobí nastavitelný zdroj , což je možné. Ale sotva to mohou dělat pevné regulátory. To už je sebeklam. Kromě toho elyt 100u je pořádná kapacita na zachycení krátké "špičky z trafa". Ani ručkový měřák by krátkou špičku nezachytil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 20:47    Předmět: Citovat

Já vím, že některý rádia dřív v okamžiku vypnutí napájení mžikově zvedly hlasitost a až pak o poznání pomalejším stylem "zvadly a umřely". To je jasně způsobovaný napěťovou špičkou v nestabilizovaným anodovým obvodu, může se to objevit i u starších polovodičovejch přístrojů, ale u moderního zapojení jsem to nikdy nepotkal a u stabilizovanýho zdroje bych takovou vlastnost rozhodně neočekával a ani netoleroval. Tam parametry výstupu hlídá reference a rozdílovej zesilovač reagující na odchylku a pokud to dělá podobnou nezdobu, je asi někde něco špatně - nejspíš něco podobnýho, jako napájení reference z nefiltrovaný části zapojení a podobně.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 22:26    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
To je jasně způsobovaný napěťovou špičkou v nestabilizovaným anodovým obvodu

Leda tak ve snu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 23:42    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Neni to spis nejaky problem s tim ruckovym merakem? Podivej se na to osciloskopem.
Exclamation vidím to obdobně, špatně se měří, nebo nějak špatně drátky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 623

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2022, 8:54    Předmět: Citovat

Problém bude jinde. Chtělo by to schéma + nějakou fotku.
Podíval bych se na:
- povolené maximální vstupní napětí těch 78xx. Normální výrobci mají 35 nebo 40V. Někteří jiní mají méně. Při překročení ujíždí výstupní napětí náhodným směrem.
- máš zablokovány stablíky kondenzátory 100n na dostatečné napětí? Bez nich za určitých podmínek začínají kmitat. Pokud je tam hmota Y5V, tak při 40V ztratí většinu kapacity. Na vstup by měl přijít kondík 100n/100V X7R.
- máš na LM317 minimální zátěž? Je potřeba zatížit alespoň 2 až 3mA, jinak má tendenci zvyšovat výstupní napětí.
- u zapojení s OZ je potřeba pohlídat náběh a doběh napájecího napětí a ošetřit to. Nejčastěji dochází k inverzi funkce pokud ujedou vstupy mimo povolený rozsah vůči napájecímu napětí. Na netu je spousta špatných zapojení, která tím trpí a bastlíři je kopírují pořád dokola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund