Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvětším pararelním zapojením zesilovacích vložek výkon?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 19:32    Předmět: Citovat

Jestli čekáš, že to budou přijímat na vytažené biče televizí, tak to sis energetickou rozvahu určitě neudělal. A všesměrově to můžeš rovnou vysílat taky vytaženým bičem, nic už tím nezkazíš, ten "všesměrový" dipól nemá o moc větší účinnost, než ten bič. Něco v šumu možná uvidí nejbližší jeden dva sousedi, ostatní uvidí jen ten šum.
Zisk antény totiž je tím větší, čím je anténa směrovější, do čím užšího svazku tu energii stlačí. Ale to už jsem ti psal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 19:44    Předmět: Citovat

A jedneho dna u teba niekto zazvoni a dostanes mastnu pokutu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 21:47    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
polarizace je mi asi celkem jedno, možná by byla malinko lepší vertikální, aby to líp hrálo na rovně vytažené biče televizí, ale když to bude vysílat horizontálně jako tato anténa tak si myslím že to tak velký problém nebude bič se trochu nakloní a bude to hrát dobře. . . . . . tahat to skoro přes půl vesnice a přidělávat to na každý druhý barák.

. . . tak ještě jednou.
už sis udělal úrovňovou rozvahu ???
kolik ti to vyšlo ??
a to ještě musíš připočítat k útlumu trasy i předpokládaný vliv okolí antény(prutová anténa v baráku) na sílu přijímaného signálu . . .
odhaduji, že to bude dalších -20dB na straně přijímače a pokud budeš "vysílat taky na prut, tak ještě cca -20dB na straně vysílače !!!
pro kloudný obraz potřebuješ na vstupu analogové černobílé televize cca 50dBuV a pokud to má být barevné a bez šumu v obraze, tak by tam mělo být zhruba tak 60dBuV !!!!

už chápeš, proč jsem ti poslal ten odkaz na ty online kalkulátory pro výpočet útlumu trasy ????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 22:09    Předmět: Citovat

Ano utlum trasy jsem si na té kalkulačce vypočítal, vyšlo mi 77.683 dB. Slyšel jsem že ta zesilovací vložka dokáže ze sebe vypustit něco okolo 300mW, tak jsem si to ještě dole spočítal, a vyšlo mi že to je 24.771. Jinak vzdálenost při výpočtu útlumu trasy jsem zadal 1Km, protože to cca tak odpovídá, z jedné starany aby to dosáhlo cca. 300m a z druhé strany cca 600m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 23:17    Předmět: Citovat

velmi hrubý odhad,
na pruty to prostě a jednoduše nepůjde
nebude dostatečný signál . . .

pro vzdálenost 300m je to útlum zhruba -67dB a pro 600m je to cca -73dB
dopočítej si sám . . .
a je otázkou zda ty antény budou mít -10 nebo -20dB . . .



signalova-rozvaha.jpg
 Komentář:
 Velikost:  57.52 kB
 Zobrazeno:  56 krát

signalova-rozvaha.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 4:56    Předmět: Citovat

Přitom 300 metrů kabelu RG6U (celkem i se dvěma F-F spojkami zhruba za 1600 korun a k tomu chránička 40 mm za necelých 6 tisíc) by ti ve III.TV pásmu způsobilo útlum kolem 30 dB, takový útlum od výstupu vložky po výstup účastnické zásuvky mívají typicky středně velké rozvody STA. Čili jen v materiálu počítej do 22 tisíc za všecho, to je pořád pětina minimální pokuty za vysílání načerno.
Nějaké komplikace by se asi vyskytly s hledáním vhodné trasy a dohodou s majiteli pozemků, nějako práci by vyžadovalo zakopání kabelu, ale zase by ti nehrozilo tučně zpoplatněné popotahování skrze nelegální obsazení nesdílených frekvencí, tedy za černé vysílání.
Jestli totiž chceš, aby to na tu dálku doneslo, s výkonem vložky STA prostě nevystačíš. A, když se pomocí výkonového zesilovače dostaneš na sílu pole, která bude vyhovovat, určitě to při pravidelném skenování pokrytí území radiovými signály nepůjde přehlédnout. A co teprve, jestli si někdo z ostatních sousedů bude stěžovat, že mu to něco ruší: i když se prokáže, že to rušení si třeba způsobil sám, už v tom jedeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 10:14    Předmět: Citovat

A nemluvě o tom, že v momentě, kdy se to dozví aspoň 3 další lidi, najde se mezi nima určitě nejmíň jeden čecháčkovskej Bretšnajdr, kterej podle příučky "bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí" pojme podezření, že na tom vyděláváš a naprosto na prasáka tě nabonzuje.
Jen k tomu Vláďovu a Jardovu předběžnýmu výpočtu - k útlumu celý dýlky trasy je potřeba přičíst i útlum na průchozích odbočovacích členech, kterej je sice malej, ale při dostatečně velkým počtu umí sežrat podstatnej díl průchozí energie signálu. Takže celkovej útlum na konci trasy bude záležet i na celkovým počtu zařazenejch odboček.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 11:36    Předmět: Citovat

A kdyby nechodilo ani to, dá se k modulátoru připojit tenhle "modulek". Úspěch zaručen! Very Happy


2020-01-03-14_optimized.14.57.jpg
 Komentář:
 Velikost:  199.89 kB
 Zobrazeno:  94 krát

2020-01-03-14_optimized.14.57.jpg



_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 12:50    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
A kdyby nechodilo ani to, dá se k modulátoru připojit tenhle "modulek". Úspěch zaručen! Very Happy

Co to je za věcičku? Podle vzhledu hádám že to bude mít asi dost slušnej výkon. Já když jsem se nudil, tak jsem hledal podobné věci na internetu na prodej, a na Aliexpressu jsem našel na prodej za cca asi 100000Kč analogový televizní UHF vysílač o výkonu 50KW, tohle zapnout to by radiokomunikace asi měli velkou radost, a Čez ještě větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 13:32    Předmět: Citovat

Tohle jsem testoval jen do umělé zátěže a to ještě na nejnutnější dobu. 200W continuous power FM. Byl docela problém takovou 50 Ohm zátěž sehnat. I tak to krutopřísně hlídalo PSV a při nejmenší odchylce padalo do chyby. Zvažuji předělat na HAM 2m. Ale to už odbočujeme mimo téma.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 16:21    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Černé vysílání nepodporuji - ...

Hill napsal(a):
... A co teprve, jestli si někdo z ostatních sousedů bude stěžovat, že mu to něco ruší: i když se prokáže, že to rušení si třeba způsobil sám, už v tom jedeš.
rnbw napsal(a):
A jedneho dna u teba niekto zazvoni a dostanes mastnu pokutu.
EKKAR napsal(a):
A nemluvě o tom, že v momentě, kdy se to dozví aspoň 3 další lidi, najde se mezi nima určitě nejmíň jeden čecháčkovskej Bretšnajdr, kterej podle příučky "bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí" pojme podezření, že na tom vyděláváš a naprosto na prasáka tě nabonzuje.

A nedá si říct a nedá. Už ho vidím, jak mu nasazují klepeta . . . Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kiklhorn



Založen: Jun 05, 2021
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 23:05    Předmět: Citovat

Pokud je cílem si zavysílat tak tuto odpověď prosím ignorujte.

Sousedi mají internet? Pošlu jim to přes VPN a na konec nějaké raspberry nebo televizní box.
Sousedi nemají internet? Směrový spoj (třeba nějaké UBNT) přes wifi a dtto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund