Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvětším pararelním zapojením zesilovacích vložek výkon?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 19:47    Předmět: Citovat

Bydliště Praha v profilu mám, protože mám v praze rodiče, a jsem tam hodně často, takže jsem si tam dal Praha, že kdybych se z někým třeba někdy domluvil na nějakém předání něčeho, tak že to není problém v praze protože to tam dovezu, protože jak říkám jsem tam každou chvíli. Internet po 2G využívám dost, a je to velmi pomalé, mám s tím dobré zkušenosti právě kvůli vypnutí 3G ale k tomu se nebudu vyjadřovat, protože by mi na to nestačili nadávky, taky jsem psal že IPtv jede přes bimetal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2022, 8:55    Předmět: Citovat

Ekkare, mobilní operátoři opravdu vypnuli 3G.
Ale to neznamená, že stále nefunguje klasické GSM (2G)!
Ale internet ve 2G musím být hrozný (GPRS, v lepším případě EDGE).

A navíc, pokud se nemýlím, tak v bývalém 3G pásmu by měla běžet část nějakých nových služeb (možná 5G)?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2022, 9:31    Předmět: Citovat

Před "sametovkou" se přechovávání nebo provozování vysílacích zařízení (nebo i jen jejich důležitých částí) posuzovalo podobně jako zbraně.
Dnes je tam sice také nemalý postih, ale dost to závisí na tom, jestli to někoho rušilo a koho, jak důležitou službu...
Ale nehrnul bych se do toho, neriskoval bych

---------
Je tu jedna legislativní chyba - máme povinnost platit koncesionářský poplatek, ale už v tom zákonu není recipročně uvedeno, že provozovatel musí zajistit plátci přiměřeně kvalitní příjem.
A ať se to někomu líbí nebo ne, satelitní příjem nebyl primárně určen k individuálnímu příjmu, takže je otázkou jestli do toho může být někdo nucen. A sledování přes internet je zase "o jiných nákladech" a tam provozovatel vysílání nechce hovořit o nějaké kompenzaci Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2022, 12:34    Předmět: Citovat

To s tím poplatkem je pravda, budu upřímný a řeknu o na rovinu na ČT nekoukam ani je nepřevádím do analogu, a od té doby co Čro z lakomosti ukončil vysílání na AM, tak jsem všechno odhlásil a neplatím jim, ČT nesleduju rozhlas neposlouchám, ten jsem si řekl že už si od vypnutí AM nikdy v životě nepustím, a nebudu platit pro to abych podporoval věci jako je likvidace AM vysílaču a rozšiřování nějaký DAB srač..y to at si strčí někam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8806
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2022, 20:01    Předmět: Citovat

Černé vysílání nepodporuji - ale měl jsem známého-kolegu, který to jistý čas provozoval Wink
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2022, 21:13    Předmět: Citovat

Taky jsem s tím experimentoval. Vybíral jsem vložky, který měly největší přebuditelnost. Některý až 120 dBuV. A to už rozsvítilo žárovičku jako zátěž. Na výstupu byly tuším KFW 16. Napájení -34V.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2022, 5:05    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
V přaladování VF i NF částí nejsem moc dobrý, moc mi to nejde, (teprve začínám, a učím se), proto jsem chtěl zkusit, to s těma vložkama, samozřejmě nějaký koncový stupen by byl úplně o něčem jiným, ale nejsem si jistý jestli bych to zvládl, zatím mi dost dělají problém cívky, a přeladování, sladování atd.


bylo by dobré si něco o problematice nastudovat a spočítej si útlum trasy , abys měl představu jaký výkon potřebuješ k přenosu využitelného signálu . . .
(kalkulátor je sice pro "wifi", ale po zadání "tvého" kmitočtu to funguje slušně)

. . . nezakládej další zbytečná vlákna a pokračuj tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2022, 6:46    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Celeron napsal(a):
tak to nepovolený vysílání mělo o to horší "ideologický" postih. Týden byl ve vazbě, soud, podmínka, domovní prohldka a zabavení všeho co by mohlo vysílat a zaplatil pokutu odpovídající tehdá půlročnímu platu.
Nedovolený vysílání se postihuje i nyní a flastr za to bude asi značnej.
nejde srovnávat posuzování takový činnosti dneska s 80. letama - tehdá to "černý vysílání" bylo natolik související s protistátní činností, že se za to málem popravovalo ...

Nebyl bych dnes takový optimista, co se týče tolerance, zvlášť pokud by se sáhlo na pásma související s armádou nebo leteckým provozem, zvlášť v současné pro někoho až válečné hysterii. U nás např. 2x denně magoři dělají zkoušku místního rozhlasu, psychóza jak vyšitá. Jinak postihy za šíření vlastního názoru i legální cestou (ústavní právo) se dnes leckdo podle vágní definice dezinformování snaží postavit na roveň schvalování atentátu, pokud kope za nesprávnou stranu. Takže bych s tou zaťatostí mocných nebyl tak nadčasový.
Pro úplnost bych rád dodal, že bývalý spolužák který z nerozumu leč VF tvořivý, nějak škádlil ilegálním vysíláním dočasná vojska na našem území, prokazatelně dostudoval tuším matfyz a prokazatelně vycestoval do US, tolik k historickému šikanování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2022, 6:53    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
...zkouším sestavit mini televizní vysílač ze zesilovací vložky Alcad ZG 601. Potřebuji na to sehnat vhodnou anténu, chtěl bych vysílat konkrétně na kanálu 7. Našel jsem tuto anténu: https://www.zbozi.cz/vyrobek/emme-esse-14460837/
a můj dotaz zní, bude možné tuto anténu použít pro vysílaní?
Díky z rady případné doporučení něčeho jiného


Vláďa má pravdu - napřed si propočítej úrovně na celé trase, z toho se pak dá vyjít při volbě antény nebo anténní soustavy.
Dalším důležitým parametrem je vyzařovací úhel, kam to jako má svítit, jak široký prostor před anténou má být pokrytý. Je zbytečné tím svítit někam, kde to nikdo přijímat nebude, lepší je stlačit signál do co nejužšího svazku.
Jinak řečeno - čím menší vyzařovací úhly má anténa, tím má vyšší zisk.
Na to, aby to nepražilo zbytečně do země a do vesmíru, je ideální patrová soustava s reflektorem - při správné rozteči zářičů sfázováním dosáhneš toho, že nahoru a dolů bude sice trochu "svítit", ale naprostou většinu výkonu pošle vodorovně před sebe. Nebo, jestli jsou vysílač a přijímač v terénu v různých výškách, je vhodné ji příslušně sklonit od svislé roviny. Viz příklad.
Samozřejmě rozměry zářičů, jejich rozteč i vzdálenost od reflektoru závisí na vlnové délce zhruba středu použitého kanálu, s tlustšími prvky (nebo rozvidlenými, jako u UHF síta) roztáhneš maximum zisku na širší rozsah frekvencí, ovšem zase za cenu horšího přizpůsobení na krajích rozsahu, tedy i nižšího zisku.
V příloze máš ukázku, jak může vyzařovat soustava s reflektorem a 4 prvky v řadě nad sebou, jsou tam okótované i předpokládané úrovně signálu v příslušném směru: maximum, kam je anténa namířená, je v azimutu 85°, v úhlech do ±30° od osy se dá očekávat ještě úroveň - 6 dB, zatímco bokem, v rozsahu asi 65° až 85° od osy na každou stranu nemá smysl se o spojení ani pokoušet, to už kus drátu vyzáří víc.



patrova_soustava_1-4.jpg
 Komentář:
Příklad vodorovného vyzařovacího diagramu patrové soustavy s reflektorem (4 dipóly nad sebou, bez direktorů)
 Velikost:  271.44 kB
 Zobrazeno:  48 krát

patrova_soustava_1-4.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2022, 20:33    Předmět: Citovat

Nevím jakou má přesně kanál 7 frekvenci, a nikde jsem to pořádně nenašel, tak jsem tam dal podle odhadu 195Mhz, a pokrití 1 KM, a vyšelo mi toto 78.223dB. Byl bych rád, kdyby to vysílalo dokola, něco jako bič, ale když to nepůjde tak to nevadí, i ta aténa co jsem posla, nevysílá dokola, ale pokud by to šlo bylo by to nejlepší, protože kolem mne jsou domy z leva i z prava, za mnou je kopec vyšší než já, a předemnou je takový velký dům, který je asi stejně vysoký jako můj dům, i když jsem malinko výš, takže bych bvyl rád, kdyby to vysílalo ze všech stran, a pokrylo to celý ten dolík ve kterým jsem, bude to mít výhodu, že když to zůstane v tom dolíku, že bude mnohem menší pravěpodobnost že to někdo zaměří. Vzdálenost 1Km, jsem tam zadal proto že domy kolem mn e jsou od sebe cca. 200m, a poslední dům který je těsně před tím vysokým naproti mě, je cca. 1Km. Pokud se to dostane za ten vyšší dům předemnou, bude to jenom plus, tam pokračuje vesnice, ale pokud ne tak to nevadí, je pro mě důležitý ten dolík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2022, 21:32    Předmět: Citovat

To jseš vážně tak blbej, nebo to na nás hraješ, když tady tvrdíš takový nehoráznosti? Chceš vysílat na analogový normě TV a ani si nezjistíš, jak má taková modulace správně vypadat??? Ty jseš f.u.c.k.t. kandidát spíš k prof. MUDr. Chocholouškovi, než nějakej vážnějc uvažovatelnej pirát... TV kanál podle normy CCIR měl od začátku TV šířku 8MHz, jako "nosná frekvence" se dřív uváděla nosná pro AM modulaci obrazový informace, umístěná jestli si dobře vzpomínám, 1,25MHz od dolního krajního kmitočtu pásma. Mohlo to tak bejt, protože se vysílalo jen jedno postranní pásmo, druhý bylo při vysílání potlačený - a s odstupem 6,5MHz u OIRT a 5,5MHz u CCIR normy byla v kanále umístěná "podnosná" zvukovýho doprovodu modulovanýho FM. Když se začalo vysílat stereo, byla další podnosná na odstupu 6,26MHz/5,74MHz od nosný obrazu. Protože amplitudově modulovanej obraz byl citlivější na kvalitu příjmu, ladily se obvody na jeho nosnou a zvuk "byl vedlejší", protože na FM se daly dosáhnout slušný výsledky i s naladěním přijímače a směšovače mírně mimo.
V dnešní době, kdy se vysílá digitální modulací s "rozprostřeným spektrem", uvádí se jako kmitočet kanálu jeho střední frekvence.
Takže podle knížky "Český, Tomáš - Antény pro příjem televize" má podle bejvalý východoevropský normy OIRT kanál 7 tyhle parametry:
rozsah od 182 do 190MHz, nosná obrazu je na 183,25MHz, nosná zvuku je pak na 189,75MHz; (odpovídá to starýmu OIRT rastru 8MHz/kanál pro III.TV pásmo)
zatímco podle normy CCIR (vysílaný dřív v západní Evropě) je K7 tohle:
rozsah od 188 do 195MHz, nosná obrazu je na 189,25MHz a nosná zvuku na 194,75MHz; (rastr CCIR 7MHz/kanál pro III.TV pásmo).
No a podle tohohle: https://www.antech.eu/userdata/editor/files/kmitoÄŤty%20TV%20kanálĹŻ.pdf má K7 střední kmitočet 191,5MHz ,
zatímco podle tohohle:
https://www.ctu.cz/cs/download/digitalni_vysilani/d-book_2014_09_30_v4-02.pdf je K7 se středním kmitočtem 186MHz

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2022, 6:00    Předmět: Citovat

Karle, nedělej mu v tom větší guláš, než má - samozřejmě, že v III.TV pásmu bude kanál 7 na různých frekvencích pro normu B/G a pro normu D/K, protože u nás se používal širší kanál a do pásma se jich vešlo jen sedm (6-12), zatímco na Západě měli ty kanály užší a vešlo se jich do stejně širokého pásma osm (5-12). Proto nám tu hrála ORF1 z Vídně na jejich 5. kanálu, když zavlála vlajka a vypli vysílač Krásné na našem 6. kanálu.

>>TeslaPC: jinak ovšem má Ekkar pravdu - zjevně o analogovém přenosu televize víš zoufale málo, ale, jakkoli bys toho tady na Bastlírně v historii našel o analogové televizi dost, a další na několika jiných stránkách, je toho pořád málo. To vše dohromady jsou totiž převážně dílčí útržky o přijímačích a přijímacích anténách, vyjímečně i o modulátorech, ale na to, abys je mohl aplikovat v praxi, je potřeba ty informace správně dát do souvislostí. Takže sežeň si a koukni výše na doporučenou literaturu, kterou psali opravdoví borci v oboru, a studuj.
Dozvíš se například, jak vlastnosti antény závisí i na ostatních rozměrech, například něco o štíhlosti prvků a jejím vlivu na činitel jejich zkrácení, o vlivu blízkých rozměrných předmětů a vůbec...
Ale studuj intenzivně, moc času nemáš. Když něčemu nebudeš rozumět a zeptáš se tu, určitě odpověď dostaneš. Ale čas je proti tobě.
Analogové televize dosluhují a, když prolistuješ nabídky nových přijímačů, zjistíš, že přibývá televizí, které analogový tuner ani analogový vstup pro DVD či video nemají. Jednoduše - zákazník ne tom netrvá, tak proč to tam dávat? Pár modelů to sice stále má, ale ani jejich výrobcům už to dlouho nevydrží. Zbudou jen ti, kdo si budou hýčkat muzejní kousky.
A, jestli tam v okolí nikoho takového nemáš, tak, než to doděláš, už to málokdo bude mít na čem přijímat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8806
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2022, 8:31    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Nevím jakou má přesně kanál 7 frekvenci, a nikde jsem to pořádně nenašel, tak jsem tam dal ...

Chce vysílat a nedovede najít správnou frekvenci Sad
Abych mu to ještě více "zamotal", tak 7. kanál může mít (ve světě) ještě nejmíň 5 frekvencí Smile


Mapa televizních kanálů v pásmu VHF (nyní již nepoužívaném).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 18:08    Předmět: Citovat

Ono naštěstí ty starý čb Tesly budou mít těžko nějakou kmitočtovou syntézu, budou laditelný spojitě, takže sem tam nějakej MHz nebude vadit.

Jo pamatuju si "šroťáky", co kanál, to hromada cívek a kondenzátorů na karuselu, ale to snad nemá...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2022, 19:31    Předmět: Citovat

Pro analogové televize vyskytující se na našem území, a tím myslím i tunery ve videorekordérech, stačí tato tabulka a k ní je potřeba vědět, že nosná zvuku byla o 6,5 MHz výše, než nosná obrazu.
A počínaje rokem výroby 1966 uměly televizory Tesla i "západní" zvuk, který je jen 5,5 MHz nad nosnou obrazu, přitom se nic přepínat nemuselo.
Připomínám, že se od druhé půlky devadesátých let prodalo hodně přijímačů s kmitočtovou syntézou, mnohé z nich dodnes hrají. Videa s frekvenční syntézou s přímou volbou čísla kanálu se sem individuálně vozila už v osmdesátých letech. Zatímco Tesly dál uměly obě zvukové normy, aniž by se tím zákaznák musel zabývat, třeba Samsungy, Thomsony a Grundigy vyžadovaly pro ladění zvolit normu (B/G nebo D/K), čímž se zvolila zvuková norma a současně také kanálový rastr v pásmech VHF. Pro pásma UHF se přepínal jen zvuk, protože v nich byly kanálový rastr i číslování jednotné u nás i na Západě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund