Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NZC 420 a jemu podobné
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 8:37    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Ale dobrej gramofon vypadá a hraje jinak.

a co je to "dobrej" gramofon ?
něco co je na tomhle obrázku ?



Apheta2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.31 kB
 Zobrazeno:  96 krát

Apheta2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 9:36    Předmět: Citovat

To přeci není gramofon. To je drahá přenoska pro osoby postižené Audiofilia Neurotica. To ale víš sám, srandisto.
U slušnýho gramofonu je v drážce bez záznamu jenom slabý šum vinylu. Ne rambajz od pohonu a ložiska jako když jede vlak po železným mostě. Když během hraní zaklapnu víko nebo položím kartáček vedle gramofonu, nebo když nedej bože klepnu prstem do soklu, nesnaží se mi repráky vylítnout z beden.
Doma mám Thorens TD-115. Je to stejný ročník jako NC-42 (výroba někdy '77 až '80), dobová střední třída pro méně náročné. Proti Teslám je ale jako z jinýho světa. I ten MC600Q byl v době premiéry dvacet roků koncepčně zastaralý (natož jeho elektronika)
Samozřejmě nic proti rodinnému stříbru. Ale dává to smysl jen kvůli tomu sentimentu. Na druhou stranu mě baví se v nich rejpat, když mi to někdo přinese. Zesilovače většiny NZC znám popaměti. Takže jsem vlastně rád, že přežívají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 12:07    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
U slušnýho gramofonu je v drážce bez záznamu jenom slabý šum vinylu. Ne rambajz od pohonu a ložiska jako když jede vlak po železným mostě. . . . . Doma mám Thorens TD-115. Je to stejný ročník jako NC-42 (výroba někdy '77 až '80).

Tleskáme
. . . já mám NZC431 a nestěžuji si.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 12:35    Předmět: Citovat

Proč jsem ho koupil - byl za velice přijatelnou cenu včetně repro v pěkném stavu. Takže udělám údržbu, v podstatě vyčištění a namazání ložiska talíře, namazání ložisek motoru, kontrola případně doladění koncového vypínání, výměna gumičky pohonu, kontrola pracovních bodů tranzistorů, výměna některých kondenzátorů (v jednom z příspěvků jsem dával foto jaké kondíky si tam představoval konstruktér), nastavení přítlaku a antiskatingu. Pak to nějaký čas používám a poté pošlu dál. Zde je jistota, že když to fungovalo 40let tak další dlouhé roky to bude fungovat též. A pořád se najdou zájemci, kteří si koupí tento gramofon místo šidítka z LIDLu a podobné. Samozřejmě že jsou lepší gramofony, o tom se vedou dlouhé debaty, kdo chce tak si najde. Já teď používám NC 440 než půjde do světa, pak se pustím do dalšího experimentu s pohonem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 15:24    Předmět: Citovat

Heh, elektronika těch zesilovačů, to jest lahůdka pro znalce. Vyměnit něco na desce koncáku bez odpájení veškeré kabeláže... Tož příjemnou zábavu.
Zrovna jsem si před pár týdny dělal jednu AZS-217 zachráněnou před sběrným dvorem. Ani nevím, k čemu mi bude. Ale přeci ji nenechám sešmelcovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 17:48    Předmět: Citovat

Poloha vidlice v zásuvce versus síťový brum? nepravděpodobné...
chybička bude jinde
pokud máš kapitalistiký zesil (recívr) svorka phono GND vzadu na panelu
vyzkoušej propojit na vhodné místo gramce, vývod "zem" z přenosky,
kovová kostra apod., málokdy pomůže ale pokus nestojí nic.



zapojení přenosky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  34.95 kB
 Zobrazeno:  40 krát

zapojení přenosky.jpg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 18:55    Předmět: Citovat

No, za jedno NZC-420 není kapitalistický receiver.
A za druhé právě přepólováním vidlice se dá úspěšně měnit brum nachytaný do nezatíženého phono vstupu. Vždyť to tam popisuju.


Naposledy upravil ransom dne so srpen 06 2022, 8:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 21:10    Předmět: Citovat

Když jsem si renovoval Studio 1135A, tak mne neobešlo ani to chassis HC42...tak jsem to seřídil, hodil tam novou AT91, poslechl jednu desku a řekl "ale jo, funguje to, hraje to"...a další desky už zase pouštěl jen přes Dual 604. Kdo si chce občas poslechnout Olympic nebo Elán bez toho, aby soustružil danou desku a nemá žádný větší nároky na poslech, tak mu HC42 asi bude stačit. Ale skutečný gramofon to opravdu není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2022, 4:45    Předmět: Citovat

srry, NZC-420 má přirozeně vlastní zesilovač, přehlídl jsem to
nicméně, nápad s "otočením" vidlice je pozoruhodný a zaslouží
si úvahu...(někdy též u TV bez žhavicího trafa elektronky v sérii)
v použitém šásku mě vždycky iritovala absence konc. vypínače
pohonu, bastlířský návod jak na to je - například - v AR 2/81
nebo 4/81 (dnes již pramen historický a za použití švabíku
MH1SS1 - bezkontaktní spínač ovládaný magn.polem)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2022, 7:03    Předmět: Citovat

Přitom je to jev poměrně jednoduchý a logický. Snad nikoho nenaseru, když to zkusím rozebrat.

Phono vstup je extrémně citlivý na brum. Protože má zesílení na 50Hz přibližně 55dB. K tomu má relativně velkou vstupní impedanci (s ohledem na jeho citlivost). Pokud má citlivost 5mV na 1kHz, pak na 50Hz je jeho citlivost 1mV díky RIAA korekci. Rušivý brum by měl mít odstup alespoň 60dB. To znamená méně než 1uV! To už je kuvra citlivé zařízení.
Pokud byla přenoska zapojená tak, jak tazatel nakreslil nahoře, tak vlastně jedno jeji vinutí pouze spojilo L a P vstupy předzesilovače paralelně. Ale všecko to viselo v luftě. Tím začal preamp fungovat jako účinný lapač brumového pole. (Druhé vinutí přenosky bylo oběma konci na GND.) Celá tahle soustava byla uzavřena v kisně přístroje, kde jsou slabá elektrická pole kolem všeho co je spojeno se sítí. Přívodní kabel, kabeláž k vypínači, primár trafa. Analogová zem je spojená přes můstek se sekundárem trafa. Sekundár má nezanedbatelnou kapacitu vůči vrchní vrstvě primáru a není mezi nimi stínění.
Při otočení vidlice:
1) změní se intenzita elektrického pole v okolí vodičů spojených se sítí, podle toho, který je na fázi a který na nuláku.
2) kapacita sekundáru trafa bude buď proti fázi, nebo proti nuláku, podle toho, co je přivedeno na vrchní vrstvu primárního vinutí.

Pokud je přenoska zapojená správně, vstupy preampu jsou jejími vinutími zatížené, citlivost na brum je malá, zbytkové množství brumu je maskované vlastním šumem preampu, nebo prostě pod nějakou rušivou úrovní. Jeho změnu přepólováním vidlice nikdo nepostřehne.

Při tom špatném zapojení přenosky sice přepólováním vidlice brum zeslábl, ale jen blbec mohl tvrdit, že to pak funguje správně. Protože gramofon hrál jen jednu stopu, zato z L a P repráku v protifázi. To je ovšem zatraceně protivné na poslech.

Pro připojení starých gramofonů s DIN vývodem k novým zesilovačům nepomůže spojování země s ničím okolo. Tam je potřeba naopak oba GND přenosky od přenosky odpojit a galvanicky izolovat od kostry gramofonu. Kostru chassis včetně zemnícího lanka ramínka vyvést samostatným kablíkem s vidličkou. Na zesilovačích je pro kostru gramofonu samostatná svorka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2022, 13:42    Předmět: Citovat

Šásko HC43 (Tesla NC420) nebyl technický zázrak ale, neměl tendenci
chytat brum...propojen na japana redukcí DIN/cinch bez ohledů vyhověl.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2022, 15:25    Předmět: Citovat

Tam hodně záleží na spoustě věcí okolo. Třeba co všecko je ještě připojené k zesilovači a čím to je napájené. Kolik je elektriky v okolních stěnách a kolem aparátu.
U gramofonu s DIN připojením slouží signálová zem přenosky zároveň jako připojení kostry. Stává se, že to za příznivých okolností není slyšet, ale jindy to zase brumí nebo bzučí, jak tou signálovou zemí tečou indukované proudy. Ta smyčka se uzavírá i přes malé kapacity proti okolí. Pak vadí třeba spínané zdroje, které napájejí televizi, nebo uzemněný svod antény, pokud je to pak galvanicky připojené k zesilovači. Na gramofonovém vstupu se to zpravidla projeví jako první.
Když zapneš gramofon, necháš přenosku na stojánku a vytočíš volume naplno, nemělo by být slyšet kromě slabounkého šumu preampu vůbec nic. Ani nejmenší náznak brumu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2022, 10:19    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo, síťovej přívod napájení gramce realizovat stíněnou dvojlinkou s ukostřeným stíněním
na kovovou část přístroje, nepatrný příkon motorku to vydrží ale, jde o zásah do konstrukce
tudíž doporučeno zkušenějším bastlířům...
bohužel, v blízkosti silného AM vysílače rozhlasu se na pozadí signálu
může objevit nosná frekvence pořadu, pak leda vyměnit (zkrátit) propoj
kabel, nebo první trand preampu zablokovat malým bezindukčním kondíkem mezi
bázi a emitorem, běžně desítky až stovky pF (nutno vyzkoušet) aby neovlivňoval
přenos nejvyšších nf kmitočtů. (úspěšně provedeno u NC420 přenoska Sanyo napojeno na Transiwatt TW44)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2022, 20:36    Předmět: Citovat

Tak každá přenoska má od výrobce předepsanou paralelní kapacitu ve vysokých stovkách pF. Takže se zpravidla ty kondenzátory na vstupu použijí tak jako tak. Dokud mi nikdo nevysvětlí že nejsou vhodné, dávám tam slídové kondenzátory řady WK, doprodává je Hadex. Zásoby má zatím velké.
Pro vf zablokování je elegantní a účinné zapojit do série se vstupem miniaturní tlumivky 2 až 5 mH s feritovým jádrem. Viz třeba Actidampy a podobně.
A hlavně nevylepšovat věc, která funguje správně.
Ukostření stínění přívodního kabelu (u přístroje třídy II) dramaticky zvýší kapacitu mezi sítí a zemí audiosystému. Což může mít dost negativní vliv na odstupy a rušení. Kdyby to mělo smysl, výrobci by to dávno dělali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 8:01    Předmět: Citovat

Jakkoliv byla tehdy nabídka přenosek v ČR miniaturní (Tesla, Shure, JVC, Tonsil
lic.Tenorel) platila "nepřímá úměra" kvalitní = menší výst.napětí proto
jsem na doporučení konstruktéra TW Jandy namísto rezistoru 330Ω
v emitoru prvního tranzistoru implantoval kalibrační trimr k dotažení
citlivosti vstupu phono podle typu použité přenosky, fungovalo to.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund