Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přenos tepla z jedné Cu trubky do druhé - výkon?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 14:41    Předmět: Přenos tepla z jedné Cu trubky do druhé - výkon? Citovat

Zdravím,
mám takovou akademicko-teoretickou otázku :

Kolik myslíte, že by se dalo získat wattů tepla na metr při řekněme 10°C teplotním spádu z jedné měděné trubky (1cm průměr), ke které by byla přiložená druhá trubka. Představuju si to tak, že trubky by vedly vedle sebe, každých cca 10cm hadicová spona co by je držela u sebe a ještě mezi nima by se dalo trochu teplovodivé pasty. Je mi jasný že kontaktní plocha dvou kulatých trubek je nic moc (dalo by se jich dát paralelně kdyžtak víc, případně tu moji trubku trochu promáčknout, aby se líp dotýkala té původní), ale přece jen mi to vrtá hlavou....

O co se snažím? Chtěl bych si v zimě "půjčit" trochu tepla z vedení chladiva klimatizace (kterou v zimě topím) pro předehřev TUV. Trubka s chladivem co jde DO klimatizace je při plném výkonu dost teplá (kolem 50-60°C) a vede mi cca 2-3 metry v SDK podhledu než jde na střechu), tak si říkám že by se to mohlo využít - myslím si, že klimatizaci by to vadit nemělo. Prostě do vnitřní jednotky přijde o něco chladnější chladivo a bude o to míň topit do vzduchu. Vnitřní jednotka klimatizace nemá žádný ventily na chladivu nebo cokoliv takovýho - je tam jen žebrování a trubka tam a zpátky. A pak teplotní čidla. Veškerý chladírenský "magic" se děje ve venkovní jednotce

V létě by bylo vypnuté oběhové čerpadlo, takže to by taky nevadilo - jen by se prostě vychladila trocha vody (nemrznoucí směsi) v trubce.

V bojleru mám volnej "šnek", kam by se to dalo zapojit. Teď vodu ohřívám tak jako tak elektřinou, takže každá trocha co by se předehřála z klimatizace (kde z 1kWh spotřeby dostanu třeba 3kWh tepla) by byla dobrá...Do okruhu bych dal nemrznoucí směs co se dává do solárních systémů, aby ta trubka nezamrzla při A) letním chlazení a hlavně B) při odmražování venkovní jednotky v zimě.

Bohužel klimatizace je už naplněná a v provozu, takže nemůžu ty dvě měděné trubky spájet k sobě - tam by byl přenos tepla bezproblémový, případně tam vrazit vyloženě nějaký výměník do cesty chladiva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 15:18    Předmět: Citovat

Jenom přiložením nezískáš prakticky nic, kontaktní plocha je moc malá. Když to spočítáš, bude to pár cm² i při dýlce několik metrů a to pro uvažovanej tepelnej spád je prd. Co by bylo ale aspoň trochu uvažovatelný by bylo, kdybys dokázal na tu stávající trubku klimy navléknout další trubku o výrazně větším průměru, tak, aby ta tvoje TUV tekla uvnitř tý větší trubky podél celýho povrchu tý klimatizační trubičky - a odebírala teplo z celýho jejího povrchu v daným úseku. Prostě bys vytvořil něco jako koaxiální tepelnej výměník. Tam už by nějakej ten Joule tepla přešel, ale nemaluj si to nijak růžově, voda má obrovskou tepelnou kapacitu a pochybuju, že by ji to bylo schopný při nějakým rozumným průtoku ohřát o víc jak zlomek °C ... To už by bylo výhodnější na léto, když se opravdu klimuje a klima odnáší teplo z introše ven, tak kdybys ten venkovní výměník = "kondenzátor chladiva" nahradil výměníkem chladivo-voda a užitkovou vodu si předehříval v něm, tam si myslím že by se pár °C nahnat dalo ... teď vycházím z faktu, jak horkej funí vzduch od sahary auta, který má introš cca 2m³ možná o chlup víc - a v létě se zapne klima. Ta klima v autě není nic jinýho, jen v trošku menším - a i tak si myslím, že to pár kW tepla přenesenýho zevnitř auta ven hodinově dá. Představ si to pro celej barák a ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 16:02    Předmět: Citovat

Jo to navlečení větší trubky mě taky napadlo, ale to nevím jak bych technologicky udělal - jestli naříznout velkou trubku po celé délce, rozevřít tak, aby se tam vešla ta chladírenská trubka a pak přimáčknout a podélně spájet k sobě? A na obou stranách udělat to stejné s Tčkem.
Ale to se bojím jestli by se dalo spolehlivě udělat - jak to pájení na takové ploše, tak uzavření těch konců aby to nekapalo....při pájení nepoškodit tu chladírenskou trubku....


Využívání tepla když se klimatizuje mi většinou moc nepomůže - to mám dostatek TUV ze soláru (kapalinových). Ale v zimě ty soláry vyrobí prakticky nic, tak proto přemýšlím tady o tomto... Mít bazén, tak by ale ohřev klimatizací v létě byl hodně zajímavý...ale to taky nevím jak by se dalo udělat - v kompresoru není moc kde by si tam člověk udělal nějaký výměník - to by už musel člověk opravdu hodně zasáhnout do chladírenského okruhu a vrazit tam normálně výměník voda-chladivo třeba do série s tím originálním. Kdyby to někoho zajímalo, tak si najděte výměníky SWEP


Když se vrátím zpátky k tomu mému využití, tak by se taky dalo vzít tlustší trubku a vmáčknout do ní profil té chladírenské (viz můj profi nákres) - tím by se udělala větší plocha pro přenos tepla. Ale nevím jak v reálu by se mi podařilo tento prolis udělat (a jak by to sedělo) - vzít kulatinu o stejném průměru a pak to postupně lisovat nějak ve svěráku? No to by si člověk musel vyzkoušet nejdřív "na stole" s metrem trubky....



Výstřižek.PNG
 Komentář:
 Velikost:  1.56 kB
 Zobrazeno:  64 krát

Výstřižek.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 18:29    Předmět: Citovat

Asi jediné rozumné řešení je natěsno omotat tu trubku od klimatizace vyžíhanou dostupnou Cu trubičkou, třeba i vícechodý závit a dobře zaizolovat.
https://www.topenilevne.cz/hetcool-cu-medena-trubka-mekka-6x1-mm-25-m-p89948/?gclid=EAIaIQobChMIlaeWvvP4-AIVCAOLCh31Kw67EAAYAiAAEgL9ZPD_BwE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 18:37    Předmět: Citovat

Před zaizolováním zalejt něčím dobře tepelně vodivým, co vyplní mezery mezi tou střední trubičkou a tou. kterou by se to obmotávalo. Mnohonásobně se tak zlepší případnej přestup tepla. Je to obdobný vlivu impregnace vinutí elmagnetů, traf a motorů na odvod tepla vznikajícího uvnitř vinutí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 19:30    Předmět: Citovat

Jaká teplota vystupuje z klimatizace? Pokud se vrací 50-60°C a dohřívá se na tu výstupní, tak z předpokládaného teplotního spádu 10°C, se bude dohřívat ze 40-50°C a logicky se spotřebuje více energie, která by se jinak spotřebovala v bojleru. Má tohle smysl? Hlavně když účinnost prostupu tepla z trubky do trubky bude v řádu nižších desítek procent podle provedení. To se nedá s deskovým výměníkem ani srovnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 21:49    Předmět: Citovat

jirkati: jo obmotání trubky vypadá dobře + to zalít nějakou teplovodivou kejdou by taky mohlo pomoct. Přecejenom té kontaktní plochy by se tam už udělalo dost (třeba na dvou metrech původní trubky).

Jen ještě otázka jak moc měkká je ta měkká trubka, aby s tím šlo dělat takovéhle psí kusy Laughing No a pak by to taky byla asi dobrá fuška tohle obmotání provádět mezi sádrokartonem (ikdyž ten jsem už taky na nějakých místech potřeboval rozebrat a zse složit Very Happy )

piCZus: moc jsem nepochopil co chtěls říct. Tím že odeberu klimačce nějaké teplo samozřejmě způsobí, že bude míň topit v té místnosti kde je. Díky tomu bude muset jet na vyšší výkon nebo jet delší dobu. To samozřejmě spotřebuje víc energie, ale díky tomu že je to tepelné čerpadlo, tak na každou kWh co to spotřebuje, tak "vznikne" třeba 2-4x víc tepla. Zatímco v bojelru to je 1:1. Takže každá trocha co odeberu klimačce a předám do bojleru, tak ve výsledku energii ušetří.

Těch 50-60°C jsem měřil někdy ke konci zimy co jsem ještě klimou topil. Na nějaké podrobnější měření si budu muset počkat na další zimu, teď si můžu měřit teploty v chladicím režimu Cool

50-60°C byla teplota co šla DO klimačky z kompresoru ze střechy - měřil jsem jen tuhle trubku. Tu druhou jsem neměřil, ale pocitově byla mnohem chladnější když jsem na ni sáhnul - teplo se předalo do vzduchu.

Teplotní spád 10°C jsem plácnul co by se mi "líbilo" aby to mělo - abych dokázal třeba ohřát vodu v bojleru řekněme na 40°C z 50°C chladiva. Samozřejmě pak si jde pohrát s tím že pokud nebude dostatečná teplota vody, tak se sepne normální el. dohřev a podobně. To už by se pořešilo poté
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 6:00    Předmět: Citovat

"DO klimatizace" jsem myslel trubku vedoucí zpět do venkovní jednotky. Jenže stále je to jedno a to samé, pokud máš žádanou teplotu na vnitřní jednotce a odebereš ji teplo na vstupu, tak vnější jednotka bude muset přitopit. Navíc účinnost nějaké trubky na trubce bude mizerná (20-30% místo 80% deskáče).
Snažím se ti říct, že teplo které z klimatizace předáš do bojleru, bude muset ta vnější jednotka vyrobit navíc místo bojleru, nic víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 6:20    Předmět: Citovat

Pokud to ma k necemu byt, nech si udelat jeden okruh chladiva i do toho vymeniku v boileru. Kdyz si tam nechas dat ventil, muzes to pak vypinat nebo zapinat jak budes chtit. Nejake prikladani trubek k sobe apod. je naprosto k nicemu, tim nic smysluplne neohrejes. Udelas tak z tepelneho cerpadla vzduch-vzduch, vzduch-voda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 9:54    Předmět: Citovat

piCZus: no tak to je účel, že bude topit klimatizace víc - ale znovu říkám: díky tomu, že je to tepelné čerpadlo, tak to se stejnou spotřebou udělá víc tepla, než kdybych tu elektřinu jen tak stopil ve spirále v bojleru. Navíc účinnost výměníku zase tak moc neřeším - nepotřebuju přenášet několik kW výkonu. Ta klimatizace pojede tak jako tak na topení prakticky celodenně a že to přihřeje vodu třeba na 35-40°C tak by to bylo super (zbytek se dohřeje už spirálou na požadovanou teplotu). Přijde mi ale šílená škoda v zimě ohřívat vodu z nějakých 8°C na výstupních ~42°C jen tak odporově, když tu mám tepelné čerpadlo (jen o pár metrů dál Very Happy)

Samozřejmě mít zapnutou jen tak klimatizaci čistě kvůli ohřevu vody by byla blbost

termit256: nj tak tohle už jsou dost "velký věci", to už bych nedal...a vysvětlovat někomu od klimatizací o co se snažím, tak to bych asi nedal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 10:18    Předmět: Citovat

Proc by ti to borci od klimatizaci nemeli udelat? Ja v tom nevidim zadny problem. Ja klimatizaci v zime normalne topim, do -10C ma topny faktor mezi 2.5 az 3.5 podle toho na jak velky vykon jede, takze je to mnohem levnejsi nez plyn. Nevim proc by mel byt problem s tim nahrivat vodu v boileru. Jen bych tam nastavil vetsi hysterzi aby se porad nezapinala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 11:10    Předmět: Citovat

No že by mi zapojili novou venkovní jednotku do výměníku asi dobrý, ale nevím jak by fungovalo to jak psals
termit256 napsal(a):
Pokud to ma k necemu byt, nech si udelat jeden okruh chladiva i do toho vymeniku v boileru. Kdyz si tam nechas dat ventil, muzes to pak vypinat nebo zapinat jak budes chtit.


To bych pak musel nějak i přepínat teplotní senzory ve vnitřní jednotce, aby to fungovalo. Do tohoto by se mi hrabat nechtělo.

A novou klimačku jen kvůli ohřevu TUV nemá finanční smysl řešit - zbytek baráku má bohužel jen elektrickou podlahovku (ano je to totální píčovina, vím) , takže bych neměl pro další teplou vodu využití. Mít normální kapalinovou podlahovku, tak to udělám přesně takto - deskový výměník, nová klimačka, z ní kuchnutá elektornika a čidla a 100% výkonu by šlo do vody. Ta by se pak hnala buď podlahovkou, radiátorama nebo do TUV. Tohle ale bohužel neudělám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 11:25    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ja klimatizaci v zime normalne topim, do -10C ma topny faktor mezi 2.5 az 3.5 podle toho na jak velky vykon jede, takze je to mnohem levnejsi nez plyn.

Jak velkou máš Klímu a kolik M2 s tím vytapís a na kolik stupňů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 11:42    Předmět: Citovat

Konkretni typ klimy a vykon si uz presne nepamatuju, bude to nejspis nekde mezi 3-5kW, stejne se uz dnes nejspis tento model nevyrabi. Je to toshiba s plynulou regulaci otacek kompresoru, takze dokaze snizit vykon pokud neni potreba topit naplno a jede tak s vyssi ucinnosti. Mam jednu venkovni a 5 vnitrnich jednotek, vetsinu takovych tech vestavnych do stropu. Foukaji pekne do vsech 4 stran.
Byt kde to mam je velky kolem 200m2, vytapim s tim na 25C. Pokud moc mrzne, prejde mi ridici system na topeni plynem.

Co se tyka rizeni, montaznici mleli neco o nejakem interface ktery se da na jednotky napojit a ridit je pres nej, ale moc jiste se na to netvarili, nejspis to jeste nikomu namontovali, tak to ovladam pomoci toho vestaveneho IR ovladani. Proste jsem natahl ftp kabel a dal IR ledku pobliz prijmaciho snimace dalkoveho ovladani. Pomoci logickeho analyzatoru jsem se mrknul co tam ty ovladace posilaji - je to jednoduchy kod ktery se da v pohode rozklicovat. Ridici system bytu generuje ty povely (vcetne modulace) a posilam je po tom ftp po RS485. V klime je pak jen prijimac 485 z ebay a IR ledka. Funguje to roky naprosto spolehlive a nemusel jsem drbat do elektroniky jednotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 11:54    Předmět: Citovat

Přemýšlím že to namontuju do obýváku. Bydlím v paneláku, topím plynem. Myslím že by nějaká 2,5kw musela stačit. Dal bych splita ,cena je tak 13-15 tisíc. Jen nevím jak to topí. Musím někoho zeptat ,komu jsem montoval na topení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund