Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Arduino s GPS Neo 6M
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 21:56    Předmět: Arduino s GPS Neo 6M Citovat

Vyhrabal jsem před pár lety koupený Arduino Pro Mini, USB převodník, modul Neo 6M, Nokia displej 5110 a modul SD karty.
Po delším bádání proč mi nejde komunikace po USB a proč nemám v IDE jinej port než COM1 jsem Arduino rozhejbal aspoň na blikání na všech portech.
Pak jsem připojil zatím jen Neo 6M, zkompiloval obsluhu modulu, co má Drátek v příkladech a spustil. Na stole to vypisovalo příjem hromady dat ale jinak nic. Přemístil jsem to na vnitřní parapet okna v prvním patře a ejhle, začala blikat ledka na Neo 6M a PC začalo chrlit texťák GPGGA vět. Kupodivu na parapetu 4 družice, poloha X, Y se neměnila ale výška a rychlost dost cestovala, asi jsou 4 družice málo.
Trochu mě mate, že starej TomTom po přetečení kalendáře taky umí jen 4 družice a tak se ptám, jestli máte někdo v provozu Neo 6M, jestli se aktuálně s tímhle modulem dá chytit víc družic než ty mý čtyři.
Zítra z modulu pinu 3 vytáhnu sekundovej signál a zkusím ho poslat do analyzátoru nakolik je stabilní.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 21:59    Předmět: Citovat

Ked chces poriadny GPS signal, tak musis vylozit antenu von.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 22:15    Předmět: Citovat

Rok starej Tom Tom má 6 družic na stole metr od okna. Když stáhnu venkovní roletu, což je 10 mm tlustej polyuretan z obou stran potaženej slabým hliníkem, tak chytne 4. Prý v tom je Neo 8.
Nevíš co to je na anténě za konektory? IPEX1 nebo IPEX4? Chtělo by to tak půlmetrovej pigtail ale jak tak koukám na net asi to bude problém. Všude jen IPEX na SMA.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 22:55    Předmět: Citovat

Ty zadne 4 nebo kolik druzic nepotrebujes. Bud nahraj tvoje souradnice do Time Mode Settings a prepni timeMode na Fixed, nebo zapni timeMode do rezimu Survey-In, kde si je po nejake dobe najde prijimac sam a nasledne se prepne do rezimu fixed. Pak bude casovy signal nejpresnejsi (v tomto rezimu bude pracovat jen s jednou druzici).

Ale jak uz jsem ti psal v jinem vlakne, tento prijimac se pro tvuj ucel vubec nehodi. Zacinam nabyvat dojmu, ze delas vsechno proto aby ti ten normal nefungoval jako normal Smile. Misto toho abys koupil za 2kila moderni OCXO s doladovanim napetim, za dalsi 2kila modul NEO7 a povesil OCXO na PLL z NEO7 tak jako to delaji vsichni a jak to vsem bez problemu funguje, zkousis nepresnym zpusobem mereni testovat obskurni historicky oscilator pochybne kvality.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 23:16    Předmět: Citovat

A ty si snad myslíš, že když už se v tom GSM modulu hrabu tak mě zajímá jen to řízení normálu?
Co mi třeba řekneš k převodu texťáku GPGGA a GPRMC na formát KLM?

Jinak všechni, co se k normálům vyjádřili doporučovali zprovoznit ty starý normály. Tedy kromě tebe. Smile Myslíš, že Tesla nedělala normál laděnej varikapem? Když ho budu chtít, tak už na něj mám od místního člena nabídku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 0:13    Předmět: Citovat

Rikali ti to dva troubove pro ktere ze zasady vsechno co je stare tak je dobre, bez ohledu na dnesni realitu a skutecny stav veci. Ale jak vidno, zkusenosti jsou neprenositelne a kazdy si tim musi projit sam.

Jen by mne zajimalo, kdy podle nich bude ten teslackej normal nahovno. Za dalsich 50 let, za 100 let, za 1000 let, nebo bude nejlepsi na veky veku a v budoucnu uz nikdo nic lepsiho nevymysli? Smile Koukam ze nekdy je nejtezsi uznat ze z kramu co mi lezel 30let v supliku se stal elektroodpad a poslat ho kam patri.

Co se tyce tech GPGGA aspol. zprav, ty lezou z modulu po uartu v ASCII hned po pripojeni napajeni a muzes si je zobrazit ci ulozit v jakemkoliv terminalu po pripojeni modulu k PC pomoci prevodniku uart/usb. K tomu zadne arduino nepotrebujes. Co je to KLM netusim, ale pokud mas na mysli ten google format KML, to uz s GPS modulem nema nic spolecneho. Je to jen datova konverze do jednoho z mnoha formatu kterou si bud provedes nejakym softem, online, nebo si ho muzes napsat kdyz si prostudujes jeho datovou strukturu. Je to neco jako treba prevod obrazku bmp do tiff, s focenim samotnym to nema nic spolecneho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 0:22    Předmět: Citovat

U-BLOX LEO-5


u-blox_5.jpg
 Komentář:
 Velikost:  141.79 kB
 Zobrazeno:  91 krát

u-blox_5.jpg



u-blox_5_1sat.jpg
 Komentář:
na hodiny stačí jen jeden satelit . . .
 Velikost:  126.7 kB
 Zobrazeno:  80 krát

u-blox_5_1sat.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 9:13    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Rikali ti to dva troubove pro ktere ze zasady vsechno co je stare tak je dobre

Nezklamals, furt stejný, dej už s tím pokoj, netušíš nač a proč....
termit256 napsal(a):

K tomu zadne arduino nepotrebujes. Co je to KLM netusim, ale pokud mas na mysli ten google format KML, to uz s GPS modulem nema nic spolecneho. Je to jen datova konverze do jednoho z mnoha formatu kterou si bud provedes nejakym softem, online, nebo si ho muzes napsat kdyz si prostudujes jeho datovou strukturu.

Krásně si protiřečíš. Chci dělat datovou konverzi a Arduino na to nepotřebuju. Rolling Eyes Hned na začátku jsem psal, že tam bude displej a SD karta, ty taky Arduino nepotřebujou, že?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 9:37    Předmět: Citovat

Psal jsem ze arduino nepotrebujes k tomu abys z modulu dostal nejake data, tys psal zes displej "vyhrabal" spolu s modulem, ne ze ho chces pouzivat ke konverzi. Ale zda se ze vis vsechno nejlip, tak snad nebude problem najit si na wiki popis toho xml formatu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 9:49    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
U-BLOX LEO-5

Stáhnul jsem si U-center 22.7. Co prosím potřebuju mezi USB2 a Neo-6? Mám tady převodník USB na RX a TX s kterým se připojují 3,3V Arduina. Úrovnově to bude k Neo-6 v pořádku ale nevím, jestli si s tím poradí driver, co se stáhnul s U-center.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 10:50    Předmět: Citovat

ten můj LEO-5 má přímo USB výstup
takže jsem jen použil lowdrop stabl 3,3V na napájení
a na modulu se to usb jen zapne propojením na desce . . . tím, že se to napájí do pinu 24, nic víc . . .
moc jsem se s tím nepáral, instaloval jsem modul přímo na desku radiometeosondy RS92SGP . . .

pokud chceš používat UART, tak napájení pustíš do pinu č.6



20210919_194801.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.55 kB
 Zobrazeno:  94 krát

20210919_194801.jpg



GPS_LEA-5H_Platine_SCH_USB.png
 Komentář:
USB
 Velikost:  125.96 kB
 Zobrazeno:  87 krát

GPS_LEA-5H_Platine_SCH_USB.png



GPS_LEA-5H_Platine_SCH_UART.png
 Komentář:
UART
 Velikost:  41.01 kB
 Zobrazeno:  89 krát

GPS_LEA-5H_Platine_SCH_UART.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 11:44    Předmět: Citovat

Před chvílí jsem přišel do dílny a na vnitřním parapetu mám 9 až 10 satelitů. Vytažení rolety to nijak nezlepší. Ovšem překvápko bylo, že na 1,5 m dlouhým USB kabelu uvnitř místnosti to chytalo 8 satelitů. Shocked Nade mnou je střecha z pozinku.
Neslízne si ten Neo-6 modul po delším zapnutí nějakou databázi poloh a pak "loví" líp?
Nainstaloval jsem U-center 22 a zkusil ho s tím Arduiňáckým USB převodníkem na RX a TX 3,3V. A nechal tam valit texty, co šly z Arduina přes USB na displej PC. V U-centeru se objevil COM4, je vidět, že v jednosekundových intervalech ikona komunikace problikává ale v žádným View se nic nezobrazuje. Zkusím to přepojit napřímo bez Arduina.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne čt prosinec 29 2022, 11:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 405
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 11:44    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
ok1hga napsal(a):
U-BLOX LEO-5

Stáhnul jsem si U-center 22.7. Co prosím potřebuju mezi USB2 a Neo-6? Mám tady převodník USB na RX a TX s kterým se připojují 3,3V Arduina. Úrovnově to bude k Neo-6 v pořádku ale nevím, jestli si s tím poradí driver, co se stáhnul s U-center.


Stačí jakýkoli USB-COM převodník s 3,3V. U-Center si pak nastav z COMu, který je přiřazený tomu převodníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 12:02    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Neslízne si ten Neo-6 modul po delším zapnutí nějakou databázi poloh a pak "loví" líp?

ano, stahne si databázi
a nějaký čas to trvá, někdy i dvacet minut, když nemá dostatečný signál.
Celeron napsal(a):
Nainstaloval jsem U-center 22 a zkusil ho s tím Arduiňáckým USB převodníkem na RX a TX 3,3V. A nechal tam valit texty, co šly z Arduina přes USB na displej PC. V U-centeru se objevil COM4, je vidět, že v jednosekundových intervalech ikona komunikace problikává ale v žádným View se nic nezobrazuje. Zkusím to přepojit napřímo bez Arduina.

pusť si nějaký monitor portu, ten ublox posílá přímo data v ascii.
stací to jen rozparsovat na data jaká potřebuješ . . .
a ano je to každou vteřinu . . .

příkazem z terminálu se to dá přepnout do různých režimů . . . (NMEA, SIRF, apod.)
třeba stáhnout aktuální databázi do texťáku.
default po zapnutí tam běží NMEA v ascii



terminal 2sat.jpg
 Komentář:
 Velikost:  97.28 kB
 Zobrazeno:  77 krát

terminal 2sat.jpg



terminal 6sa NMEAt.jpg
 Komentář:
 Velikost:  181.48 kB
 Zobrazeno:  62 krát

terminal 6sa NMEAt.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 15:59    Předmět: Citovat

ondraN napsal(a):
Stačí jakýkoli USB-COM převodník s 3,3V.

Tak s tím převodníkem na sériovou komunikaci pro Arduino Pro Mini to jde na první šlápnutí.
Akorát mě mate, že při tom počtu družic se poloha vůbec nehejbe ale výška lítá skoro o 50 metrů a průměr je skoro o 30 metrů výše, než je skutečnost. Bydžov je celkem placka a kolik má geodetickej špunt na nádraží je známo.

Napadlo mě se kouknout jakej je modul ve starých TomTomech, co přestaly chodit po přetečení kalendáře. Jestli by se nedal použít na podobný věci jako Neo. Anténa tam je podobná jako v Neo, jen asi o 1/3 menší. Ale vlastní přijímač pod plechovým deklem je hafo součástek přímo na základovce. Uprostřed sedí Infineon Hammerhead. Datašít sice je, ale ktovíjak je to nastavený aby se vůbec dal rozhejbat. To nemá smysl při cenách modulů Neo a podobnejch monoblocích.



u-box.png
 Komentář:
 Velikost:  100.52 kB
 Zobrazeno:  72 krát

u-box.png



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund