Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dělali jste někdy s TL, B 061, 084 apod?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 11:52    Předmět: Dělali jste někdy s TL, B 061, 084 apod? Citovat

Ahoj. Četl jsem tady někde, že tyto operáky je nejlepší nabít do praku a vystřelit je hodně daleko. Mám na nich korekční zes. a mohu potvrdit, že zvuk je na dnešní nároky nepoužitelný. Jde mi ale o tohle: Mám malý hudební přehrávač a hudbu beru, kde se dá, napříč žánry. Tím se stává, že (i přes zesilovač a bedny) jsou některé nahrávky ostré. Konkrétně třeba Laura a její tygři. Napadlo mne, zapojit tenhle obvod mezi přehrávač a vstup zesíku. Jestli by se ta ostrost neumírnila přes nízkou kvalitu TL, B obvodů. Ale možná by bylo lepší vřadit na vstup TDA 2030 v zesílení 1x s malým nesymetrickým U nap. Ten taky hraje blbě. ?? Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 13:40    Předmět: Citovat

Tenkrát před rozkradením jsme byli rádi , že sem z NDR něco přišlo . Těmto dílům bylo věnováno několik čísel amatérského radia a my jsme alespoň tyto součástky vítali . Museli jsme dělat z toho co bylo . Pokud si chceš upravit zvuk , tak si postav vícepásmový korektor -grafický eqalizér . Takto jsem chtěl vyčistit záznamy z osmašedesátého na B4 na čtyřce rychlosti . Sice jsem část ruchů odstranil , ale vznikla taková neživá nahrávka . 2030ka se používala v tisících a spotřební většině nepřišla jako špatná .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 15:34    Předmět: Citovat

Mě by jen zajímalo, zda je někdo opravdu schopný rozlišit typ operáku v hudebním řetězci. Kromě zvýšeného šumu preampů se to projevuje jak? Prosím konkrétní fyzikální veličiny.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 16:06    Předmět: Citovat

Nechápu, proč někam chceš cpát operáky? Jen proto, že je zrovna máš?

Při zesílení 1 a nějakých 100 mV na vstupu nejspíš neuslyšíš rozdíl vůbec, leda u skokových průběhů. Však se dělaly zesilovače s pro nf méně vhodnými operáky, aniž by nějak podstatně zhoršily parametry celého zapojení. Ale to zapojení bylo vždy přímo navržené pro konkrétní operák.
Pomalý operák se dal využít do zesílení 15 - 20x, aby nebylo slyšet, že nestíhá výšky, a že skokové průběhy mají překmity. Totéž mohl zvládnout jeden nebo dva tranzistory. Rychlejší operáky už dovolily autorům širší kreativitu, ale taky odcaď pocaď... jak už jsem psal: možná uslyšíš nějakou tu nectnost v blbě navrženém zapojení, ale musíš k tomu mít všechny ostatní články řetězce bez chyby, a to od zdroje signálu, jinak to bude zase puristická latina.
Na "ostrý" zvuk (jak ostrý, a co tím vůbec myslíš, to samozřejmě my neslyšíme) stačí většinou pasivní RC korektor. Jestli jde o vyhlazení výšek, stačí často jen tónová clona, jestli je zvuk příliš prezentní, dá se mu odpomoci přemostěným T-článkem a pohrát si s laděním na kmitočet maxima v nahrávce atd.


Naposledy upravil Hill dne po srpen 01 2022, 16:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 16:23    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Pokud si chceš upravit zvuk , tak si postav vícepásmový korektor -grafický eqalizér .
A kým ho nastavíš, tak začne hrať ďalšia skladba, kde ho bude treba nastaviť úplne inak. To už je lepšie upraviť záznam v nejakom softvéri, alebo si tie skladby zohnať v lepšej kvalite. "Ostrosť" mp3 súvisí viac s dynamikou a celkovou hlasitosťou, než s frekvenčnou charakteristikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 5:57    Předmět: Citovat

Na Tvoju otázku, či počuť výmenu OZ v nf reťazci za iné, môžem povedať zo svojej skúsenosti - áno, je to počuť!! Ja som tomu tiež neveril, že to nemôžem počuť, ale stalo sa! Vymenil som zosilňovači MAA748 za NE5534. A to, čo píše Hill, platí a zvlášť tá poznámka, že musíš mať všetky články reťazca bez chyby. To som si tiež osobne vyskúšal, keď som si k uvedenému zosiku (s MAA748) postavil kvalitnejší predzos. RIAA ku gramofónu s OZ MAC157. Nepočul som rozdiel, lebo v reťazci bol nedokonalý článok - uvedený zosilňovač s OZ MAA748. Pochopiteľne, musíš mať aj kvalitné repro...
Ak máš záujem preniknúť to tejto problematiky, pozri TU a TU. V tom druhom odkaze máš aj merania TL071, čo je ekvivalent tých, čo uvádzaš úvode vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2022, 17:51    Předmět: Citovat

U MAA748 byla předepsána Teslou kmitočtová korekce kondenzátor 35 pF. S tímto kondenzátorem dosáhl operák rychlosti přeběhu nějak 0,5 nebo 0,7 voltů. Tudíž silnější nf signál byl zkreslený. Já jsem kdysi za mlada s MAA 748, kvůi nedostatku vhodnějších, dělal do studentského rozhlasu na kolejích magnetodynamický předzesilovač pro gramofon a na hotové desce plošných spojů jsem postupně ten kondenzátor snižoval, dokud to nezačal o vytvářet pazvuky - zákmity. A ponechal jsem tam kondík o stupeň vyšší, to u jednoho operáku vyšlo 12 pF u druhého 15 pF, jestli si ty hodnoty ještě dobře pamatuji. Tím jsem u MAA748 měl dosáhnout rychlosti přeběhu okolo 5 - 6 voltů. A zvuk byl perfektní.
Co se týká MAC157, ty sice měly velkou rychlost přeběhu, ale současně vykazovaly větší lineární zkreslení, protože tuším měly koncáky pouze v třídě B. Podobně jako třeba starší teslácké bipolární MAA 501 - 504. A proto jejich použití pro nf nebylo doporučováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2022, 18:58    Předmět: Citovat

MAC155/156/157 případně MAB355/356/357 byly v kovu/plastu futrálovaný ekvivalenty LF155/156/157 a pro nf naprosto v pohodě vyhovovaly - jak šumově, tak rychlostí, dokonce se musely zpomalovat kondíkem v kompenzaci, aby neměly tak vysokej přeběh, protože rády zakmitávaly. Co neměly rády, bylo zapojení s A=1 neboli sledovač, na ten nebyly vykompenzovaný, minimální zešílení u nich bylo tuším A=5x. Jejich nectnost byla docela vysoká spotřeba, relativně vysokej diferenciální offset a citlivost vstupů na statickej náboj - ochranný diody ne vždycky učunily svoji práci. Pozdější LF411 a 412 už byly o poznání lepší.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2022, 5:46    Předmět: Citovat

Ahoj. Díky moc. Stále kvantum zajímavých postřehů. Každý, kdo poradí to svoje, mi vymezuje mantinely, takže se opravdu posouvám dál. Mám dvě cesty úpravy zvuku. 1. Od číńana dva 10 ti pásmové ekvalizery. Jeden nastavený na velmi malou hlasitost poslechu a druhý na střední. Přepínatelné. Plus přepínač na bypass. Je to jako loudness speciálně pro můj poškozený sluch. 2. Je právě odstranění "toho něčeho", co mne v nahrávkách nervuje. Možná už jsem na to přišel, ale raději pomlčím. Snad by to mohly být kmitočty kolem 2-3 kHz. Teda bohužel...Pozn: Takhle to vypadá, když se na dost let vypadne z oboru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2022, 5:50    Předmět: Citovat

Prosím ještě o rychlou radu. Mám na korekčním zes. ty operáky 084,061 opřené na + vstupu děličem na Unap./2. Potřeboval bych zjistit, jestli jsou OK. Jak a kam mám připojit - vstup, abych naměřil na výstupu změnu napětí?
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2022, 15:28    Předmět: Citovat

Co tam dělají ty operáky? Jsou součást korekčního obvodu, sledovač, lineární zesilovač?
To ten vliv korekce není slyšet?
V každém případě se operák v nf aplikaci obvykle snaží na invertujícím vstupu udržet zpětnou vazbou stejné napětí, jako na neinvertujícím vstupu. A záleží na poměru odporů děliče zpětné vazby, jak moc bude výstupní napětí reagovat na propojení invertujícího vstupu s kostrou nebo napájecím napětím třeba přes odpor 100 kΩ.
Jestli má invertující (-) vstup oddělený od země kondíkem, což by asi při nesouměrném napájení měl, tak stačí ten 100k odpor mezi tento vstup a zem (nebo paralelně k tomu kondíku) na to, aby napětí na výstupu vyskočilo o nějaký ten volt do plusu. O kolik, to záleží na velikosti stejnosměrného vazebního odporu mezi výstupem a invertujícím vstupem. Čím menší vazební odpor, tím menší změna napětí na výstupu, ale nějaká vždy bude.
Jen v případě, že je operák použitý jako sledovač, to budeš muset zkusit s neinvertujícím vstupem, protože mezi výstupem a invertujícím vstupem nemusí nutně žádný odpor být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2022, 16:26    Předmět: Citovat

Radim napsal(a):
U MAA748 byla předepsána Teslou kmitočtová korekce kondenzátor 35 pF. ...


Nebyla. Předpis viz níže, ale dalo se s tím dle zesílení (a frekv. charakteristiky zpětné vazby) trochu manipulovat, nutný ale byl osciloskop.

30 pF pro Au = 1 (SR cca 0,5 V/us), 3,5 pF pro Au = 10 (SR cca 6 V/us).

Podobně jako u LM748, UA748 atd..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2022, 16:46    Předmět: Citovat

TL084 (082) jsem použil u NF generátoru (schema vyšlo kdysi v AR), běžně je používám v předzesilovačích pro (bas)kytary, nebo pro různé přípravky, např.: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/mericsnimace_122.jpg
Co se týče předzesilovačů pro poslech mám raději diskrétní součástky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund