Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

předzesilovač pro gramec
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2022, 15:55    Předmět: Citovat

Pro nenáročné tento
posloužil pro šásko Tesla HC43 s přenoskou AT91 připojené na recívr
Tesla Sopran 635A
napájení baterkou 3R12 4.5V
(to jenom tak pro legraci)



ph-simpl.gif
 Komentář:
 Velikost:  3.23 kB
 Zobrazeno:  48 krát

ph-simpl.gif



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2022, 22:53    Předmět: Citovat

jojo, to je opravdu legrace
ale pokud opravdu chcete něco, co moc nešumí a opravdu hraje, a zároveň chcete stlačit cenu na dřeň, pak toto (R3 chce dát ještě trošku menší, aby to mělo větší zisk):



op27_phono.png
 Komentář:
 Velikost:  76.24 kB
 Zobrazeno:  82 krát

op27_phono.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2022, 23:00    Předmět: Citovat

Á propo, dorazili mi stabilizátory z číny. V USA a v Evropě jsou aktuálně nesehnatelné a dodávky se obnoví příští rok v létě. Tedy udělám poslední opravy, vyrobím pár kusů tišťáků a pro zájemce po odzkoušení/revizi je odešlu se stavebním návodem. Všem, kteří se přihlásili, ještě separé napíšu SZ k domluvení podrobností.
Děkuji všem za připomínky a i za ty, které jsem původně označil za hloupé. Wink
Čust

PS: Budou ještě drobné úpravy R19 bude šumět, když ho budeme snižovat začne šumět Q2, optimum podle výpočtu od pasu bude někde těsně pod 100 Ω, R18 musíme snížit ve stejném poměru. První nástřel je tedy R18 = 100 Ω, R19 = 10 kΩ.
A R12 asi bude lepší dát na 1 kΩ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 1:02    Předmět: Citovat

Tak jsem si cvičně zapojil (čistě z bezpečnostních důvodů) vstup předzesilovače (ty vstupní tranzistory) a DC složka je přesně 50 mV na kusu který jsem si osadil do nepájivého pole (na jednom gate 47 kOhm na druhém 100 Ohm).
Tedy za prvním OZ bude do 200 mV a na kondenzátoru, který má DC složku rušit bude 500 mV. Snesitelné (když pominu vliv DC na velikost kapacity kondenzátorů) bude napětí do cca 5V (max cca 10 V, aby se neovlivňovala přebuditelnost). Krom toho vliv změny kapacity na DC finálního kondenzátoru by měl být zanedbatelný. Frekvenční zlom je nastaven na 10 Hz. Změna +- 20 % kapacity bude naprosto uchem nepostřehnutelná.
DC složka na kondenzátorech v RIAA kompenzaci bude nižší než 26 mV!!!
Tedy beru koncepci se vstupními JFETy na jednom čipu, hlavně první OZ v DC pohodě a rozumném common mode a obvod bez zpětnovazebního DC serva jako vyhovující, nebál bych se říct, že lepší než s DC servem a rozhozeným vstupem prvního OZ (Actidamp IV).
Ještě přijde celková kontrola zapojení (zichr je zichr) a předpokládám, že do konce týdne dodám seznam součástek s odkazem na eshop, cenu součástek, které bych mohl dodat ze zásob v šuplíku a cenu tišťáku pro zájemce.
Toto už budu posílat přes SZ všem, kteří se přihlásili...
Případné postřehy a náměty jsem ještě schopný zakomponovat.
Á propo, na vstup bude dodána možnost změny zátěže MM přenosky, a to buď pájením (přetavením plošek v těsné blízkosti) nebo přes jumper s roztečí 1.27 mm. Uvidím jestli se jumper vleze pod víko stínicího kastlíku. Bude to o prsa. Smile

EDIT: ještě jsem zkoušel rozhazovat vstup ohmicky a vycházeli mi rozdíly v DC do ±20 %, snesitelné by měli být do ±500 %. Tak to beru jako ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 13:24    Předmět: Citovat

Chtěl bych se zeptat, jaký význam nebo důvod má ta možná změna zátěže MM přenosky. A k tomu mě napadá i druhá otázka, jak je to s připojením MC přenosky k tomuto předzesilovači? Vím, že MC jsou trochu jiná finanční liga, ale nikde jsem se spolehlivě nedopátral, jak je to s jejich výstupním napětím (menší než u MM systému?). RIAA asi splňují oba systémy.

Pokud jde o jumper, mě by stačila možnost propájení pomocí kapky cínu. Destička by mohla umožňovat obě varianty. Pájecí plošky ve tvaru rozděleného oválku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 15:26    Předmět: Citovat

@Mikras, MC i MM je z hlediska korekcí stejné - to určuje výrobce desek (respektive norma po výrobce). Prostě musíš sejmout signál z drážky desky a upravit ho do korekt podoby a je jedno čím to snímáš... MC jsou obecně lepší, ale mají obvykle daleko nižší napěťový výstup. Tedy reprodukce je citlivější na šum preampu. Ale, MC přenosky vyžadují výrazně nížšší ohmickou zátěž, a to takovou, že vlastně obvod pro aktivní tlumení vhodné pro MM přenosky začíná být zbytečný - vstupní zatěžovací rezistor už nešumí tak moc. Nicméně, tento preamp lze použít pro MC verzi s tím, že se zvedne zesílené celého obvodu, zmenší se výrazně zatěžovací odpor na vstupu a zvětší se zatěžovací kapacita na vstupu. No, problema. Nicméně, pro MC přenosku bych udělal jednodušší preamp asi bez aktivního tlumení, možná jen s jedním JFETem na vstupu, ale celkově by asi parametry vycházeli obdobně. Tedy tohle je navrženo pro MM, ale vhodné i pro MC. Udělat to pro MC jinak, aby to bylo lepší, moc nejde. Tedy pokud to bude chtít někdo pro MC přenosku, dodám mu jiné hodnoty rezistorů...

A proč jiná zátěž? Protože jiná přenoska. Každá přenoska má nějakou svoji konstrukci a vyžaduje nějaké vhodné zatížení. Tedy pro každou přenosku to bude jiné a je vhodné dodržet doporučení výrobce přenosek. U tohoto preampu se to týká změny vstupní kapacity a pokud budeme chtít použít i MC, tak musíme změnit odpory i v aktivním tlumení a změnit odpor i ve zpětných vazbách jednotlivých stupňů, abychom dosáhli vyšší citlivosti.


Naposledy upravil Cust dne út červenec 26 2022, 15:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 15:28    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
...ale pokud opravdu chcete něco, co moc nešumí a opravdu hraje, a zároveň chcete stlačit cenu na dřeň, pak toto (R3 chce dát ještě trošku menší, aby to mělo větší zisk):

Mně se tam osvědčil NJM4580, bez výběru se z něj dostane odstup s/š lepší, než 60 dB, i když se povedly kusy, se kterými to dosáhlo na odstup i kolem 64 dB. To je okatování kostů o další dvě kila...

EDIT:
našel jsem schéma předzesíku s dělenými korekcemi, a chvíli mi trvalo, než jsem mu dal v editoru štábní kulturu.
Spolu s přenoskou Shure M75-6S na šasi SG40 to hrálo lépe, než uspokojivě, v pohodě to zvládaly dvě baterky 6F22 9 V, ale na 2x12 V to mělo větší rezevu rozkmitu.
Musel jsem to tehdy i měřit a doladit průběh, ale, jestli se něco zachovalo, možná najdu, až budu hledat něco jiného (vlastně toto schéma jsem objevil náhodou, když jsem hledal obálku od Yamahy, obsahující touch - response kontaktní gumky na dvě oktávy... ty jsem pochopitelně doteď nenašel, musel jsem objednat nové, ale stejně se to do soboty kvůli dovoleným nestihne...)



RIAA_pulpasiv.png
 Komentář:
Zobrazen jeden kanál.
Původ někdy mezi 1992 a 1996, když už konečně bylo na výběr z více rychlých nešumáků.
 Velikost:  17.75 kB
 Zobrazeno:  62 krát

RIAA_pulpasiv.png




Naposledy upravil Hill dne st červenec 27 2022, 15:17, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 15:38    Předmět: Citovat

Hille, jojo, ten OP27 je na hraně.
Super by to mohlo být s tím LMEčkem a nebo s OPA1612, to by hrálo jak z praku Smile a bez problémů i s MC přenoskou. Ale přece jen bych to udělal raději dvojstupňově s pasivní korekcí, což ta OPA1612 "nabízí" a bude to v porovnání s běžnou produkcí nepřekonatelné.
EDIT: Asi sem hodím schéma/PCb pro zájemce i v tomto provedení. Ale už to nebudu osobně vyrábět...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31859
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2022, 9:08    Předmět: Citovat

Výhodný pro případný zájemce by bylo když už nechceš dělat celý preampy, tak aspoň zajistit výrobu DPS s množstevní slevou, aby si každej nepsal o jednu-dvě desky. Ale zas by asi byl problém s clem, co? Boha jeho ty bastardi ouřednický, ta zasraná Brusel a její manýry, to se šíří hůř než ten údajnej netopejří výrus od nenažranejch žaboksichtů - a normálnímu člověku to spíš pobere elán než aby mu to bylo k nějakýmu přínosu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 14:08    Předmět: Citovat

Jednu/dvě desky budou stejně vyrábět jako poolservice. Takže budou stačit gerber data. Ještě můžu zkusit Boskovickou Gatemu, že bych zaplatil šablony pro klasickou výrobu a oni by nám dali nějakou bastlířskou slevu pro opakovanou výrobu. Myslím ale, že by se to v kusovce stejně nevyplatilo. Teď asi poprvé vyzkouším čínu. Pro zákazníky i naši firmu jsem vždy nechal výrobu na Gatemě dříve i Pragoboard, ale poolservis je tam příšerně drahý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 14:37    Předmět: Citovat

Pěkná věcička, to jo...vždycky jsem jako vrchol chápal actidamp a teď
tohle, s čím to bude komunikovat, gramec, přenoska, power zesil?
(možná je to v textu článku uvedeno, vidím trochu špatně, chce to čtecí brejle
ach jo.)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 16:48    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že se předpokládá dobré šasi, kvalitní přenoska, zesilovač i bedny v odpovídajícím poslechovém prostoru. Bez toho by bylo celkem jedno, jak kvalitní RIAA předzesilovač použiješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 17:59    Předmět: Citovat

Já mám třeba k dispozici NC-430 aktuálně osazenou přenoskou SHURE (typ z hlavy nevím, doplním) s novým hrotem. Zajímavost - s původním hrotem mi na jedné desce přeskakovala kousek do předu, s novým ne. Pod lupou jsem zjistil, že ten hrot byl o hodně větší, možná i "tupější". To kdyžtak ještě proberu v samostatném vláknu. V záloze je NC-450 s ORTOPHON OMB-5. V záloze je proto, že se mi zdálo, že při přehrávání desek 33 slyším nějaký infrazvuk, vibrace, nebo co... AV receiver Kenwood KR-3050 s bednama JAMO Studio 105 na ozvučení malého panelákového obýváku stačí bohatě. Receiver má Phono vstup, ale jak jsem se již jinde zmínil, je z něj slyšet šum. Uvidíme, jak se bude chovat tento preamp. Už jen pro ten pocit, že si kousek toho řetězce postavím vlastnoručně, i když podle cizího návodu, bude jistým zadostiučiněním, že jsem pro kvalitu zvuku taky něčím přispěl a nenechal vše na komerci. Smile NC-450 půjde časem k nějakému odborníkovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 21:00    Předmět: Citovat

Já hraju pořád na to co jsem kdysi ještě jako štěně vyrobil. Tedy pořád ne, manželka nebo děti mi likvidovali jednu přenosku za druhou. Takže gramec nějaký rok ležel - tento víkend budu po letech sestavovat znovu audiořetězec - už mi snad všichni vyrostli a bude klid od zničených jehliček. Smile

PS: Jdu sestavovat BOM i s odkazy na eshopy...



gramo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  50.17 kB
 Zobrazeno:  63 krát

gramo.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2022, 0:43    Předmět: Citovat

Tak BOM jsem zatím nezvládnul... Ále, udělal jsem revizi PCB a trošku jsem to učesal...
Aktuálně je standardní zatěžovací kapacita 100 pF, dá se měnit ještě o 51 pF či o 220 pF. Tedy hodnoty 100, 151 320, 371 pF, ale můžete si osadit cokoliv jiného... Myslím, že by to mohlo být nahotovo. (konkrétní cinch jsou v černé a červené barvě: https://www.tme.eu/cz/details/keys971/konektory-rca-cinch/keystone/971/ )



PhonoRIAA_top.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201.28 kB
 Zobrazeno:  53 krát

PhonoRIAA_top.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 5 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund