Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalni odporova dekada
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 21:50    Předmět: Digitalni odporova dekada Citovat

Vcera jsme se znamym u piva probirali stavbu odporove dekady rekneme 10R az 10M, shodli jsme se, ze pro bezne bastleni neni nutne mit nejake superpresne a superstabilni zarizeni (stejne se pak vzdycky nahradi odporem komercnich kvalit), spis by vetsina lidi ocenila nizkonakladovost, rozumne ovladani typu klavesnice nebo dotykovy displej a vice, treba 5 "kanalu" coz se u klasickeho reseni s prepinaci extremne prodrazi.

Protoze mame 21 stoleti tak myslenka je takova, udelat nejake serioparalelni zapojeni, matici apod. s co nejmensim poctem odporu spinanych pomoci jazyckovych relatek rizenych MCU, jez by pozadovanou hodnotu vypocital a nastavil. Misto shaneni nejakych presnych a drahych odporu by se pouzily obycejne 10ppm odpory coz jsou korunove zalezitosti ktere by se po sestaveni dekady promerily pomoci sigma delta AD prevodniku jako treba AD7714 s nejakou stabilnejsi referenci a nasledne by mcu pomoci ulozenych hodnot vypocitaval a zapojoval pozadovanou hodnotu. Je mi jasne, ze takove reseni bude mit spoustu much typu prechodaky, termoelektricke napeti apod. ale pro bezne bastleni by to snad nemuselo vadit a dalo by se to castecne resit obcasnou rekalibraci.

Nemyslim ze jsme byli prvni koho tohle napadlo, tak bych se chtel poptat, jestli jste nekde nevideli uz takovou konstrukci, pripadne aspon zapojeni te "matice" s co nejmensim moznym poctem odporu a relatek aby to bylo schopno sestavit jakoukoliv hodnotu v toleranci treba 0,5 nebo 0,1%. Pripadne aspon postup jak prijit na to, aby tam bylo jen jen opravdu nezbytne minimum spinacich prvku pro dosazeni pozadovane odchylky.

Zatim jsem nad tim hloubeji nepremyslel, je to jen koncept a prijde mi zbytecna prace vymyslet neco co uz nekdo udelal. Ten vypocet nebude nejspis uplne trivialni, kdyz neznam presne hodnoty pouzitych odporu, ale jen pasmo tolerance ve kterem se mohou pohybovat a vysledek bude nejspis neco ve statistickem stylu ze 90% hodnot se vleze do 0,1%, 5% do 0,3% a zbytek do 0,5% odchylky. Ale to by pro zamyslene pouziti nemuselo vadit, kdyz se pocet potrebnych odporu v dekade redukuje treba o 1/3. Ostatne tu odchylku neni problem nasledne zobrazit na displeji.

Na prvni pohled nevidim zadny duvod, proc by to nemohlo fungovat a nedalo se to vyrobit za rozumnou cenu. Neminime na tom vydelavat, takze pokud se bude vec realizovat, urcite bych sem pak hodil dokumentaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17666
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 22:25    Předmět: Citovat

Já dekádu nepotřebuju, neb vlastním 0,5% přepínačovou dekádu 0.1R až 10M od starých pánů Ernst Werner von Siemense a Johann Georg Halskeho z roku 1927. Jsem zvědavej, jestli ta tvoje bude taky fungovat po 95 letech. Laughing
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33842
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 22:52    Předmět: Citovat

Tu je pekne jednoduche zapojenie dekady: https://www.gme.sk/data/attachments/czn.769-793.10.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 23:45    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já dekádu nepotřebuju, neb vlastním 0,5% přepínačovou dekádu 0.1R až 10M od starých pánů Ernst Werner von Siemense a Johann Georg Halskeho z roku 1927. Jsem zvědavej, jestli ta tvoje bude taky fungovat po 95 letech. Laughing

Ja zase nepotrebuju aby mi dekada fungovala 100let, mi bude stacit kdyz tech 100let nestravim tocenim cudliky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 23:51    Předmět: Citovat

Tak budeš 100 let ťukat do klávesnice, no Very Happy Jako největší nevýhoda mi přijde, že ta dekáda bude potřebovat ke své funkci napájení. V praxi pak často raději sáhneš třeba po obyčejným poťáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4109

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 23:59    Předmět: Citovat

Chcelo by to cloudovú aplikáciu ovládanú hlasom, minimálne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 1:36    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Tak budeš 100 let ťukat do klávesnice, no Very Happy Jako největší nevýhoda mi přijde, že ta dekáda bude potřebovat ke své funkci napájení. V praxi pak často raději sáhneš třeba po obyčejným poťáku.

S napajenim nevidim zadny problem, malokdy budu potrebovat odporovou dekadu tam, kde nemam elektriku Smile

Jinak takove pristroje se bezne delaji, jen pro amaterske pouziti je to trochu drahe. https://www.ietlabs.com/prs-370-programmable-decade-resistor.html

Potenciometry na tohle pouzivam doposud, ale kdo s tim nekdy takto laboroval, vi jaka je to mizerna a riskantni prace.

Ale mozna by stalo za uvahu pouzit tri nebo ctyri lepsi potenciometry, pripojit k nim malicky krokovy motorek za kilo a nastavovat hodnotu takto. Pak by presnost byla dana jen kvalitou AD prevodniku a reference, kde napr. u zmineneho AD7714 uvadeji teoretickou nelinearitu v cislech jako ±0.0004% apod. Melo by to i vyhodu v moznosti menit plynule hodnotu treba enkoderem v zapojenem obvodu bez rizika prechodovych deju na kontaktech, coz muze byt nekdy problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 7:59    Předmět: Citovat

Používám tohle:
https://www.aliexpress.com/item/4000465992388.html
A hlavně - při správném pořadí přehazování propojek se nestane, že se obvod rozpojí nebo zkratuje, případně se po dobu přepínání neobjeví nějaký nedefinovaný odpor. Úplně to stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4109

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 8:15    Předmět: Citovat

Zatiaľ všetky odporové dekády majú nevýhodu, že aj najmenší odpor ide cez všetky kontakty. Chcelo by to paralelné radenie odporov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9754
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 8:38    Předmět: Citovat

Nedokážu si představit, že bych nastavoval teplotní snímače na PT100 pomocí "digitální" odporové dekády - kdežto pomocí staré bakelitové to jde celkem dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 9:00    Předmět: Citovat

Co si na tom nedokazes predstavit? Ja si to naopak dovedu predstavit velice dobre Smile Proste tuknu na klavesnici treba 55 a dam enter a dekada mi nastavi odpor odpovidajici PT100 pri teto teplote. Encoderem si pak muzu jednoduse menit teplotu po jednotkach, desitkach stupnu apod. Podobne i s nelinearnimi termistory, nastavis si hodnotu, β a pak uz jen jednoduse menis teplotu. Je to jen otazka softu. Nemyslim ze manipulace s prepinaci a kalkulacku bude rychlejsi a pohodlnejsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 9:02    Předmět: Citovat

teufel napsal(a):
Používám tohle

Do jaké frekvence je to použitelné? resp. jakou parazitní kapacitou a indukčností to disponuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 9:07    Předmět: Citovat

Rekl bych, ze tohle bude z principu problem vsech dekad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 21:42    Předmět: Citovat

Crifodo: Nevím, ale moc to nebude. Tipuji max. 1 MHz pro odpor v řádu desítek kohm, s velkými odpory méně. Pak se začnou uplatňovat kapacity mezi spoji a rezistory. Jsou tam 1/2W SMD rezistory a propojky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2022, 22:15    Předmět: Citovat

Na odezvy dejme tomu regulovaných zdrojů to je dost, na vyvažování termostatů habaděj, na KV mezifrekvence to bude trapně málo. Jako že já tedy netuším, že by na takovou věc bylo třeba povolávat dekádu. Já si ji spojuju ještě tak se školou a laboratorníma úlohama Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund