Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Soft na rozlišení audiosouborů - dotaz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 6:33    Předmět: Soft na rozlišení audiosouborů - dotaz Citovat

Rozhodnul jsem se po létech poněkud probrat svoji audiotéku, případně některý soubory v případě jejich dostupnosti v lepším rozlišení nahradit.
Jenže.
Když stáhnu fajl s muzikou, hlavně u mp3 formátu je měřítkem kvality jeho přenosová rychlost - čím vyšší bitrate, tím samozřejmě lepší. Bohužel, spousta vykuků nasamplovala svoje desky do mp3 s bitrate 128kbps a na vyšší je posunula pouhým upscalingem.

Kdysi jsem někde čet, že existuje soft, kterej umí ukázat ZDROJ, z jakýho pochází danej mp3 fajl a hlavně v případě rekonverze i původní bitrate - neboli pozná a ukáže, že nějaká "třistadvacítka" byla vytvořená ze "stoosmadvacítky" a tudíž má sice vysokej datovej tok, ale dynamiku i kompresi rozlišení odpovídající tý původní "stodvacetosmě". Bohužel ne všecka muzika, kterou bych chtěl v databázi mít se dá najít a sosnout třeba ve FLACu nebo podobným bezztrátovým resp. nízkoztrátovým formátu. Takže kde to jinak nejde, spokojuju se s mp3 - a samozřejmě se pídím po co nejlepší kvalitě, jenže jek jsem popsal vejš, podle bitrate to vždycky poznat nejde a posloucháním od sebe rozlišovat soubory kterej je poslechově lepší je poněkud na draka.

Nevíte někdo o takovým softu, kterej by to, co jsem popsal, uměl udělat? Abych do něj "pustil" soubor(y) s muzikou a on mi u každýho vypsal, jestli je jeho bitrate původní, nebo jestli jde o resampl/upscaling?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 6:46    Předmět: Citovat

Kdyby teda někdo vyráběl z horších lepší, tak to poznáš na spektrogramu, kdy horší mp3 jsou většinou kolem 15kHz značně ořezané. Re-komprese poznat nejde.
např. http://spek.cc



Track 2.mp3.png
 Komentář:
 Velikost:  185.52 kB
 Zobrazeno:  101 krát

Track  2.mp3.png



Track09.flac.png
 Komentář:
 Velikost:  215.17 kB
 Zobrazeno:  99 krát

Track09.flac.png



Track01.mp3.png
 Komentář:
 Velikost:  177.2 kB
 Zobrazeno:  120 krát

Track01.mp3.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19502
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 7:03    Předmět: Citovat

To záleží na tom, jak vysokou spolehlivost požaduješ. Třeba VLC umí zobrazit například obálku alba, dokonce často rozeznal nějaký zdroj, ačkoli nahrávku jsem si sám nasamploval z pásku nebo gramodesky. Takže tady asi není důležité původní CD info a CRC.
Ale třeba na YT je to rozeznávání melodie a rytmu ještě paranoidnější - video s barokní hudbou nedovolí vložit s odvoláním na autorská práva a uvede číslo CD, na kterém naposledy dílo vyšlo, ačkoli nahrávka z magnetofonu B43 pro ten účel nasamplovaná byla starší, než totéž poprvé vydal Supraphon na LP desce.
Ale že by u ztrátové komprimace šlo neomylně a jednoznačně zjistit, jestli byl soubor upscalovaný z hodně stlačeného, na to bych nevěřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 8:01    Předmět: Citovat

Zkus toto: Nemám to moc odzkoužený, ale mělo by to poznat kvalitu obsahu.

edit:
Tak jsem to testnul, bohužel umělé zvýšení datového toku to nepozná. Něco podobnýho jsem viděl na wav soubory, tam to poznalo, jestli byl vyroben z nějakého ztrátového formátu. Jestli si vzpomenu na název, dám to sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 10:28    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
podle bitrate to vždycky poznat nejde a posloucháním od sebe rozlišovat soubory kterej je poslechově lepší je poněkud na draka.

A já si vždycky myslel, že celá machinerie okolo poslechu hudby má jako vyvrcholení aktu nakonec poslech ušima. Dokonce i moje uši, co už dávno neslyší pískání vn trafa v crt televizi, poznají rozdíl mezi 320k a tím, co blije na posluchače ČRo v digitálu jako "zážitek". Až to nepoznají, no tak nebude potřeba posuzovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9758
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 10:54    Předmět: Citovat

Pokud jde o nahrávku nějakýho známýho interpreta, tak by Ti nepomohl třeba Shazam? Že bys si ji stáhl znovu - někdy musíš stáhnout celý album, a z něj to zkopírovat (interpret, název songu a album Ti shazam ukáže).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7547
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 14:28    Předmět: Citovat

No a což na to jít od lesa - napsat sem, co se ti nedaří sehnat v pěkné kvalitě a případný majitel předmětné nahrávky se s tebou via SZ domluví a tak dále? Než to prohánět nějakými softy.
Nebo jde o nějaké extra raritní nahrávky?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 15:46    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
EKKAR napsal(a):
podle bitrate to vždycky poznat nejde a posloucháním od sebe rozlišovat soubory kterej je poslechově lepší je poněkud na draka.

A já si vždycky myslel, že celá machinerie okolo poslechu hudby má jako vyvrcholení aktu nakonec poslech ušima. Dokonce i moje uši, co už dávno neslyší pískání vn trafa v crt televizi, poznají rozdíl mezi 320k a tím, co blije na posluchače ČRo v digitálu jako "zážitek". Až to nepoznají, no tak nebude potřeba posuzovat.
Jednoduchá odpověď - je toho tolik, že bych na to spotřeboval asi 10 lidskejch životů. Softwarová editace je mnohonásobně rychlejší. I když předem vyřadím všecky 128, 160, 192 a 240-256kilobitový verze a nechám si jen 320kb, tak ve finále jich mám od některejch titulů třeba 3 alba v diskografii, která má 40-50 titulů. Porovnat to ušometricky je práce tak na měsíc, když ne na dva. A to je jedna diskografie, jednoho autora/interpreta/skupiny. Celkem toho teď je asi 1,5TB, přibližně 12 000 složek a v nich zhruba 150 000 jednotlivejch souborů. Očekávám redukci vyházením zbytečnejch duplicit zhruba o 50-60%. Nejhorší je, že některý tituly ve vyšším bitrate než třeba 128 ani ke stažení nikde nejsou - často jsou to právě ty nejraritnější. Navíc nemám vždycky možnost si to pustit správně nahlas nebo mi do toho někdo z rodiny začne žvanit a dožadovat se súrný odpovědi na stěžejní otázky života, jako co si hodlám vzít k večeři.

A k tomu softwarovýmu rozpoznání zdrojový "nahrávky" - Předpokládal bych, že když když z komprimátu s rozlišením128kbps upscaluju fajl s rozlišením 320kbps, tak nutně musím následně bejt schopnej zjistit na výsledným průběhu schody odpovídající samplování s časováním i rozlišením odpovídajícím těm 128kb - asi jako když na 4k obrazovce zobrazím od kraje ke kraji VGA obrázek, tak taky uvidím kostky 640x480, i když každá bude složená z X tisíc malinkatejch "4k" pixelů. Podle toho bych si troufal tvrdit, že musí jít rozlišit a právě podle shody/neshody vícero sousedních vzorků signálu určit, jestli je sampl dělanej přímo v 320kb případně dokonce v Hi-Res, nebo jestli je to upsampl čili fake imitující vyšší kvalitu. Prostě jakmile by se mi periodicky opakovalo, že sousední dvojice až trojice vzorků mají prakticky shodnej obsah a časování by odpovídalo průběhu signálu s nižším bitrate, ukázal by dotyčnej testovací soft skutečnou hodnotu toho původního záznamu ... A dost bych se divil, kdyby tohle ještě nikoho nenapadlo naprogramovat - když už jsou prakticky volně dostupný softy identifikující v davu jednotlivý lidský gezichten, že by tohle udělat nešlo ...?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 22:00    Předmět: Citovat

Skús upnuť jeden song zo súboru na ulož to a tam si potom pozri ,,parametre". Ale neviem, podľa čoho to detekujú oni.....
Asi to zostane iba na tom ,,sluchu". Ja sa snažím už všetko hľadať vo Flac alebo Wav, žiaľ, kopu kapiel, ktorých mám ich discografiu v MP3, tak je problém teraz nájsť .......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 22:34    Předmět: Citovat

Jo, a nejhorší je, že už jsem se setkal s nejenom 320kb mp3, ale i s údajně bezeztrátovým FLACem, udělanýma ze zprasený 128kb mp3. Těm kodekům je jedno, jestli mají jako vstupní formát wav nebo mp3, nastavíte tam kompresi a celkovej datovej tok a ono to z toho učuní žádaný. Akorát poslouchat se to nedá - právě proto, že původní zdrojovej soubor už je zprasenej ... A nejhorší to je když to posloucháte jako já, neboli ve větší části poslechovejch příležitostí na poměrně dost kvalitní polootevřený sluchátka (Senny HD-599). To vás takovej zprasek přes ty uši vysloveně praští. Jenže na to, abych takhle postupně kontroloval skladbu po skladbě prostě není dost času ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 7:48    Předmět: Citovat

K jakému si nakonec došel řešení?

Své první mp3 jsem si stahoval už na 33,6k modemu a mám slušný archív, ale ještě se nesetkal, že by někdo re-kompresoval "horší na lepší" a navíc je někde nahrál pro následné stažení. U mnou používaných zdrojů, by takové člověka v příspěvcích sejmuli. Jedině že bych si něco takového pro zajímavost vyrobil sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 19:27    Předmět: Citovat

Pokud by stačila identifikace pro bezeztrátové formáty, tak zkus něco z odkazů níže. To dokáže zjistit, jestli je .WAV nebo .FLAC získanej z CD a nebo z nějakýho ztrátovýho kodeku, např. .MP3, .WMA atd.

Lossless Audio Checker
auCDtect Task Manager - podle mě přesnější výsledky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 20:42    Předmět: Citovat

Dík, mrknu se na to. A pokud někdo poloanonymně upne archív na Uložto, jak ho chceš sejmout za nekvalitu?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 20:46    Předmět: Citovat

To pro mě není žádný relevantní zdroj, ale zoufalost odtud něco stahovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 9:04    Předmět: Citovat

Na torrentech je hodně věcí, ale dost z nich je indikovanejch, jako že torrentová síť o nich ví, ale stáhnout nejdou, protože ten co je má, není zrovna on-line. A stahování od něj, pokud sídlí někde v Irkutsku a podobný destinaci, je podobný komunikaci hluchýho se slepým pod vodou ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund