Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stannol Flux-Gel RMA 04

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17867
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 19:00    Předmět: Stannol Flux-Gel RMA 04 Citovat

Kámoš mi přinesl pár asi 20 ml injekčních stříkaček s tímhle gelem. Obsah: Kolophonium 10g. Má to datum výroby 06/2014.
Vrazil jsem píst do stříkačky, nasadil přiloženou jehlu průměru cca 1,2 mm a zkusil vytlačit trochu gelu. A ani ťuk. Tak jsem to zkusil bez jehly a trochu se mi podařilo přímo ze stříkačky vytlačit. Pájí se s tím dobře, ale dávkování je problém, pokud se dotknu místa kam to chci nanýst, tak se to buď nepřilepí a nebo to dělá při vzdálení stříkačky asi 5 mm dlouhý nítě. Myslím si, že je to moc hustý, asi za ty léta částečně vyschlý.
Nemáte s tím někdo zkušenost jakou hustotu má gel správně mít? A čím případně naředit aby to chvíli vydrželo polotekutý? Aceton, nitro, líh, toluén, jak jsem napsal, tak jsou od nejrychlejšího k nejpomalejšímu rozpouštědlu z hlediska odparu.
Koukal jsem do bezpečnostního listu gelu a kromě kalafůny tam žádný rozpouštědla psaný nejsou. Copak existuje kalafůna v gelový formě?
Nerad bych to vyhodil, co jsem koukal na net, tyhle gely ve stříkačkách jsou až nějak moc drahý.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7100
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 19:15    Předmět: Citovat

Normálně je řidší a lepkavější, než jak popisuješ.
Prý je to jenom kalafuna rozvařená ve vodě, ale taky to nemusí být pravda.
(Čím rozpouštějí kalafunu stromy ?)
Mně se někdy stane, že zatuhne v té jehle, to pak pomůže dotknout se jí z boku páječkou.
Nevyhazuj ji. Přinejhorším s ní můžeš nahradit tu obyčejnou tvrdou...

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 19:43    Předmět: Citovat

Kdysi jsem rozpouštěl kalafunu v lihu. Šlo to dobře. Měl jsem to tekuté ve skleničce od dětské výživy a máčel jsem v tom kabelová oka s lehce zalisovaným drátem před letováním. Bylo to v době , kdy se ještě nelisovaly. Myslím tím velká oka 16 mm2 a větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 20:58    Předmět: Citovat

Kalafunu jsem vždycky rozpouštěl v acetonu. Používal jsem to na tišťáky, rychle to schlo a fungovalo báječně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 21:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Copak existuje kalafůna v gelový formě?
(...)tyhle gely ve stříkačkách jsou až nějak moc drahý.

Ano, to jsou a doba použitelnosti bývá často jenom dva roky od data výroby.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33992
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 21:34    Předmět: Citovat

Je to lepsie ako falosny cinsky Amtech? Ten mam uz urcite viac ako dva roky a drahy nebol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17867
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 22:34    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):

Prý je to jenom kalafuna rozvařená ve vodě, ale taky to nemusí být pravda.

Díky za tip, zkusím jak reaguje s vodou. Na Wiki sice píšou: "Při pokojové teplotě je nerozpustná ve vodě" ale za zkoušku nic nedám. Mám asi půl kila mletý, tak by to snad mělo jít lepší než kusovka.

V čem se dá rozpouštět kalafůna jsem už psal na začátku vlákna, jen jsem hledal něco, co opravdu pomalu schne.
Kámoš chemik mě říkal, že gel se z kalafůny udělá přidáním terpentýnu. Asi jo, protože terpentýn a voda se odděluje destilací z pryskyřice borovice při výrobě kalafůny. Akorát nevím, jak to pak zase bude pájet.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7834
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2022, 22:35    Předmět: Citovat

RMA4 je podobná RMA7, kterou jsem byl zvyklý používat dlouhou dobu.
Je to opravdu jako kalafuna, ale pracuje se s ní podstatně líp.
Zkus tu šplichnu ohřát ve dlani, mohlo by to povolit.
Pokud ne, tak to stejně nemá cenu zkoušet nějak naředit, nikdy ten obsah šplichny nepromícháš s lihem na stejnou konzistenci.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8994
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 9:50    Předmět: Citovat

Možná pomůže teplo, jak píše Michal22, ale je to pro častý použití dost nepraktický. Já mám takto ztuhlou cínovou pastu, už dost starou. Za běžnýho stavu ji nevytlačím přes jehlu vůbec, ale před použitím ji vždycky nahřeju horkovzduchem a jde to pak krásně zlehka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 560
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 14:44    Předmět: Citovat

Já si flux vyrábím z běžně prodávané kalafuny v plechovém kalíšku. Do lahvičky od laku na nehty naliju trochu ředidla C6000 a pak opatrně lehce nahřátým hrotem páječky odtavuju kalafunu z kalíšku a pouštím do toho ředidla. Jde o to, dosáhnou téměř nasyceného roztoku. Pozná se to tak, že se kalafuna přestane rozpouštět a během pár dnů se u dna zakalí. Pak stačí přidat pár kapek ředidla a po nějaké době se to pročistí. Po roce to taky má konzistenci, že to nitkuje, ale stačí opět pár kapek na zředění. Když pak pájenou plošku čistím, dříve štětečkem, což se ale rozprskávalo po desce, a tak dneska používám vatové tyčinky namočené do té C6000, krásně se zbytky pájení rozpouští a doslova před očima to zasychá v průhledný lak. Desky opatřené maskou ale čistím úplně, aby tam nic nezbylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17867
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 14:51    Předmět: Citovat

No nevím, když jsem jednou naředil Elchemko lak na plošáky ředidlem C6000, tak ten lak lepil ještě týden. Tenkrát jsem do Elchemka zavolal a prý to způsobuje obsah toluénu a izobutanu v C6000. Nutno dát nalakovanou desku nad vařič a ohřát na cca 100 st. aby se odpařily i ty míň prchavý složky. Aceton to nedělá ale zase moc rychle mizí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 560
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2022, 15:03    Předmět: Citovat

Mě by spíš zajímaly složky toho laku. Elchemko obecně beru hooodne s rezervou, to co vyrábějí jsou podivné břečky. S kalafunou v lihu mám špatné zkušenosti, dělávalo to bílé mapy, které lepily do nekonečna. Možná je to lepší s IPA, ale i tak to dlouho schne a hůř to rozpouští. Zkus namočit vatovou tyčinku do té C6000, potři kousek kalafuny a mázni to na nějakou destičku ať vyzkoušíš, jak rychle to schne. Jasně, že je to chvilku lepkavé, záleží na tloušťce vrstvy. Toluenu bych se bál kvůli značení součástek. C6000 popisky odolávají, krom starých tesláckých součástek a některých potisků na elytech. Ale i tomu se dá vyhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
maxijaroslav



Založen: Jun 02, 2020
Příspěvky: 266
Bydliště: Brno KrPole

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 11:44    Předmět: Citovat

S kalafunou rozpuštěnou v lihu jsem měl celkem dobré zkušenosti, ovšem šlo vlastně o lihobenzin z lékárny a ne o denaturovaný líh. Mám dojem že ty mapy dělají ty denaturační složky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2022, 12:04    Předmět: Citovat

Ahoj. Já si dělával pájecí vodu z kalafuny a rozpouštěl jsem ji v normálním lihu z drogerie. Po natření desek k pájení se po odpaření lihu vysrážela voda a tak jsem musel počkat až se ta voda odpaří. Asi byl líh naředěný vodou. Rozpouštění v lihu bylo na delší dobu - dociloval jsem barvy asi jako má tuzemák, což pro mé účely bylo dostatečný - nedávno jsem se dostal k lahvičce s tím samým, akorát tovární výroby a bylo to řidší - barva světle žlutá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund