Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodej na Ebay a potvrzeni o vysi prodeju po 1.7.2021

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2022, 13:07    Předmět: Prodej na Ebay a potvrzeni o vysi prodeju po 1.7.2021 Citovat

Zdravim vsechny, uz par let na Ebay.co.uk prodavam stare soucastky z byvaleho vychodniho bloku. Vetsinou si je kupuji evropsti bastliri po par kusech, za rok je to v prumeru okolo 3000 Kc. Nedelam to kvuli penezum (posilat ty kramy je dost pracne), ale aby ruzni nadsenci mohli zprovoznit svoje stare milacky z mladi. Nicmene poslednich par let se mi stava, ze u mne kupuji i firmy z Nemecka (asi aby si to dali do nakladu) a zde padla kosa na kamen. Od 1.7.2021 totiz v EU plati zakon, ze online prodejci musi vest a odvadet DPH, pokud v ramci EU prodaji za vice nez 10 tisic EUR rocne:

https://blog.eshop-rychle.cz/dph-zmeny-prodej-zahranici/

To se pritom tyka i soukromych prodejcu na Ebay. Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account). Pripojil jsem tedy na Ebay chat podpory, abych zjistil podrobnosti. Tam mi rekli, ze jim prisel bonz z nemeckeho danoveho uradu - nejake nemecke firmy, ktere u mne nakoupily, si na Ebay vygenerovaly fakturu a dali si ji do ucetnictvi, cimz si to urad spojil s mym uctem.

Ebay sice vidi, ze jsem prodal kramy za par korun, ale nemuze s tim nic delat, na zaklade toho nemeckeho bonzu musi jednat. Jedina moznost, jak ten vynuceny prechod na podnikatelsky ucet zvratit, je dodat Ebay potvrzeni od (nemeckeho?) danoveho uradu, ze jsem ten limit neprekrocil a tedy ze DPH odvadet nemusim (VAT tax exemption certificate). Jinak mi ten ucet nejak zablokuji nebo omezi. Neresil jste to nahodou nekdo? Jak je to slozite a drahe? A... je vubec rozumne do toho stourat? Jak mam financnimu uradu dokazat, ze jsem neco NEprodal? Nepotrebuju travit mladi nejakym monstroznim papirovanim, to radsi zavru kram a ty soucastky treba venuji panu Zakovi, ktery vede elektro krouzek v Brne-Luzankach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2022, 19:49    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):
Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account).

Tos asi špatně pochopil. Od “podezření” k “musíš” je ještě dlouhá cesta.

eleferner napsal(a):
dodat Ebay potvrzeni od (nemeckeho?) danoveho uradu, ze jsem ten limit neprekrocil
Nesmysl. Berňák ti dá max. potvrzení, že jsi/nejsi registrován jako plátce DPH a jestli něco na daních dlužíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 09 2022, 11:09    Předmět: Citovat

Schvalne jsem se zeptal jedne zname, ktera se zivi delanim ucetnictvi pro male ceske firmy, ale o tomto taky jeste neslysela, resp. zadny z jejich zakazniku to jeste nemusel resit. Nicmene mysli si, ze je to obdoba pravidel, ktere nektere staty EU zavedly uz driv - pri preshranicnim prodeji koncovym zakaznikum se normalne plati DPH ve zdrojove zemi. Ale nektere staty na tom tratily a vydupaly si pravidla, aby to prodejce (firma) musel evidovat a nad urcity objem naopak DPH odvadet v cilove zemi. Pry u Slovenska ten limit byl 370 tis. Kc. Moc moudry z toho nejsem...

Nize prikladam ten mail z Ebay aby pripadne tento thread nasli i jini uzivatele. V mailu byl odkaz pro poskytnuti potrebnych dokumentu. Mimo jine tam je i policko "potvrzuji, ze moje firma toho v ramci EU proda za mene 10 tisic EUR rocne." Podle ucetni to ma vahu jako u nas cestne prohlaseni, akorat v mem pripade je to nepresne, protoze ja zadnou firmu nemam. No, proste jsem to policko zatrhnul, odeslal a uvidim, co se stane.

Pokud to nepomuze, tak podle ucetni by nebylo takticke se na to FU ptat, snazit se z nich vytahnout nejaky papir (navic v anglictine) a zbytecne tim na sebe pritahovat pozornost. At tu cesticku proslape nekdo jiny, kdo toho proda podstatne vice. Vypada to, ze zatim se toto omezeni tyka jen Nemecka, asi chteji byt papezstejsi, nez papez. Sice toho do Nemecka prodavam asi nejvic, ale pokud to neklapne, tak holt budou mit nemcouri smulu.

---------------------------------------------

due to a change in VAT law, as of 1 July 2021 a new annual threshold for intra-EU cross-border sales of 10,000 Euro applies. In the light of these changes and to fulfill our obligations according to German VAT law, we have reviewed your eBay account.

Based on the nature of your trading activities and your sales to Germany, we assume that you are trading as a business seller . Sellers that are considered to trade as a business according to applicable VAT laws must identify as such due to legal reasons. Therefore, we ask you to upgrade your account to business within the next 4 weeks.

Learn more about how to upgrade your eBay account to a business account.

Please note that not upgrading your eBay account to a business account will result in a restriction of your selling activities to Germany.
In addition, please note that you are liable for VAT in the EU countries you ship to if you fulfill the following criteria:

-if you sell goods to private individuals,
-your business is established in the EU,
-you ship these goods from an EU country and
-your total cross-border sales across all sales channels within the EU exceeds 10,000 Euro per year.

So, once you have upgraded your account to a business account, we will need your help in order to comply with the VAT rules and you will need to provide one of the following:

-your valid German VAT identification number (VAT ID) or
-your valid VAT ID from another EU member state and, if applicable, the confirmation that you are declaring and paying VAT via One-Stop-Shop (OSS) or
-your confirmation that your total cross-border-sales within the EU across all your sales channels are below 10.000 Euro per calendar year:

[ZDE BYL ODKAZ]

If you are in doubt whether you are considered to be a business under applicable VAT laws or for any further questions on your tax obligations, we highly recommend you contact a tax advisor to discuss the next steps.

We appreciate your cooperation.

Regards,

eBay Customer Service



Ebay objem EU prodeju.png
 Komentář:
 Velikost:  38.63 kB
 Zobrazeno:  68 krát

Ebay objem EU prodeju.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 09 2022, 12:16    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):
Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account).
Tos to špatně pochopil. Ze tvých aktivit na eBay došli k názoru, že se nejedná o soukromý prodej, ale o obchodní činnost, a proto tě požádali o přechod na “business account” (s tím, že o tom, jestli se jedná o obchodní nebo neobchodní činnost, se máš poradit se svým daňovým poradcem). A že když to neuděláš, tak tě mohou trochu omezit.
Tím, žes jim potvrdil, že tvoje firma utrží za přeshraniční prodej <10k€, jsi jim de facto potvrdil, že se jedná o business, takže teď už budou ten upgrade accountu na business account vyžadovat natvrdo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 09 2022, 13:19    Předmět: Citovat

Jo, to je mozny. Pokud se to potvrdi, tak dam sem vedet, aby tu stejnou "chybu" neudelali jini. Pak to bud pres Ebay podporu zkusim zvratit nebo jednoduse zavru kram, alespon se nebudu muset dal drbat s tim balenim a rozesilanim. Rozhodujici bude, jestli ted Ebay bude chtit identifikacni udaje moji (neexistujici) firmy nebo jestli ten prechod na business ucet je jen pravni klicka, aby se nemcouri nazrali a koza zustala cela.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2022, 11:00    Předmět: Citovat

Tyden jsem cekal, co se bude dit, ale ono se nestalo nic. Tak jsem znovu sel na Ebay chat podpory a zjistil jsem dalsi detaily:

1. Pokud zustanu na osobnim uctu, tak automaticky zastavi moje prodeje do Nemecka. V praxi to bude znamenat, ze moje polozky nebudou videt na nemecke mutaci Ebay, tedy ebay.de. Zapomnel jsem se zeptat, co se stane, pokud Nemcouri neco koupi na ebay.co.uk nebo ebay.com (vsechny jsou interne propojene), ale to se necham prekvapit.

2. Co se tyka toho prechodu na business, tak v zakladu to skutecne funguje tak, jak odhadnul Tomasjedno. Pokud neco vyplnim na te strance "Confirmation regarding your intra-EU cross-border sales", tak se ucet automaticky prepne na business.

3. K tomu prepnuti nedojde hned, ale az po uplynuti te 4-tydenni lhuty, kterou zminuji v uvodnim e-mailu.

4. Nastaveni na te strance je mozne menit, i kdyz nektera pole potom vypadaji vysednuta. Rozhodujici je, co tam je v okamziku uplynuti tech 4 tydnu.

5. Pokud zustanu na osobnim uctu, tak to omezeni prodeju do Nemecka je mozne zvratit tim, ze jim poskytnu "VAT tax exemption certificate", ktery jsem zminoval drive. Jenze musi byt od anglickeho danoveho uradu (HMRC), nic jineho Ebay.co.uk neakceptuje (v predchozim chatu mi borec tvrdil, ze ho mam ziskat z Nemecka nebo CR). Ptal jsem se jich, jak moc realne je ho v HMRC ziskat, ale pry to neni problem. Dokonce mi dali i link s praktickymi (?) informacemi:

https://www.gov.uk/guidance/vat-exemption-and-partial-exemption

6. Taky jsem se natvrdo zeptal, co se stane, pokud se na to HMRC potvrzeni vyprdnu. Navenek pry nic (jen omezi ty prodeje do Nemecka), ale v jejich systemu budu mit "cerny puntik". Cituji anglickou korporatstinu: "it would be best to comply to the requirement to ensure that your account remains in good standing."

Takze... vlastne je to v pohode. Na strance "Confirmation regarding your intra-EU cross-border sales" jsem zrusil to prohlaseni o prodejich do 10 tisic EUR, takze by mi mel zustat osobni ucet. Ziskat ten papir od HMRC ani nehodlam zkouset, i kdyz coby obcan CR mi asi nehrozi riziko, ze bych tim na sebe privolal kontrolu nebo jine problemy. Akorat od konce cervence holt Nemcouri neuvidi moje polozky.

Otazkou je, jak dlouho ta "pohoda" potrva. Evropa je na hunte, takze se da cekat, ze i dalsi staty EU zavedou podobne prisne danove zakony, aby mohly z ovci vymacknout posledni petnik. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 15:54    Předmět: Citovat

Sice uz uplynula celkem dlouha doba, ale az vcera mi jeden Nemcour popsal, jak to ted na Ebay funguje. Oni sice moje nabidky vidi, ale pri pokusu je koupit jim vyskoci chybova hlaska, viz nize. Ebay o tom taky ma informacni clanek:

https://export.ebay.com/en/fees-and-payments/taxes-and-accounting/vat-germany/



Ebay Nemecko chyba.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.56 kB
 Zobrazeno:  85 krát

Ebay Nemecko chyba.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1666
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 16:49    Předmět: Citovat

Doporučuji k přečtení tento článek, ve kterém je to vysvětleno. Podstatné je to co je uvedeno viz citace.

citace:
Prodejem zboží na dálku se myslí situace, kdy podnikatel – osoba povinná k dani odešle zboží do jiného členského státu EU neplátci DPH (viz § 4 odst. 9 Zákona o DPH).

Pokud nejste podnikatel, ale jen soukromá osoba prodávající příležitostně přes eBay v podstatě tzv. starší zboží z druhé ruky tedy jakási obdoba prodeje na bazaru tak se to na Vás nevztahuje ani podle toho Německého zákona.

Pokud to chcete vyjádřit vůči eBay oficiální formou pak doporučuji spíš než daňového poradce kontaktovat advokáta a nechat si od něj v anglickém jazyce zpracovat příslušné odvolání s příslušnými odkazy na platnou právní úpravu nejen v ČR, ale i v Německu potvrzujícími nesprávnost tohoto rozhodnutí eBay vůči Vám, ve kterém bude také jasně vyjádřena skutečnost, že veškeré prodeje přes eBay realizujete čistě jako soukromá osoba tj. nepodnikatelský subjekt a navíc v nízkých limitech rozhodně ani zdaleka nepřekračujících 10000 EUR ročně.

To vypracování od advokáta bude samozřejmě něco stát. Ideální by samozřejmě bylo pokud byste měl nějakého advokáta zaměřeného na obchodní právo přímo v blízké rodině. Jinak bude možná lepší si nejprve zaplatit u advokáta k tomu konzultaci, která přijde levněji a ve které se případně dozvíte o jakou částku za tyto služby zhruba půjde a pak se teprve rozhodnete.

Ani při tomto postupu s advokátem však úspěch není zaručen, ale pokud se s eBay budete dohadovat jen sám, tak dle mého názoru máte šanci ještě mnohem menší než s advokátem, protože to vypadá, že eBay se Vůči Vám už rozhodlo a pokusit se změnit jejich rozhodnutí to bude možná dost oříšek.

Je tedy na Vás zda se Vám vyplatí do toho investovat a využít služeb advokáta nebo zda raději začnete ty věci nabízet jinde než na eBay.

Abyste nepřišel na eBay o zájemce z Německa tak si v inzerátech na eBay zatím můžete dopsat, aby vás potenciální kupci z Německa před nákupem kontaktovali a v rámci soukromé zprávy na eBay jim dáte svůj email a pak už mimo eBay přes email se s nimi případně domluvíte, že jim to zašlete mimo eBay tj. samozřejmě nouzové řešení do doby než případně uspějete s odvoláním u eBay. Upozorňuji však, že takový postup je proti pravidlům eBay a ne každý potenciální kupec s takovým postupem bude souhlasit a navíc je tu riziko, že pokud to někdo z těch potenciálních kupců pak na Vás práskne eBay tak budete mít patrně definitivní "utrum" a zruší Vám na eBay účet. Je tedy ke zvážení zda takové riziko podstoupit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 18:26    Předmět: Citovat

Diky za info, treba to nekdo vyuzije. Ale osobne k tomu pristupuji jak jsem psal vyse - na Ebay toho prodam za par korun, takze mi to nestoji za namahu. Kdyz Nemcourum hromadne nevadi, ze kvuli par centum DPH vybraneho navic nemuzou nakupovat od pulky lidi na Ebay, tak at si vyserou voko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 18:43    Předmět: Citovat

Já bych to shrnul:

korporáty lezou do prdele bolševikovi (a vice versa), přičemž jedinec se v tom všem plácá jak nudle v bandě.

Jeden čas se tomu říkalo fašismus, dnes je to zřejmě "normální"...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2014
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2023, 11:33    Předmět: Citovat

V úterý minulý týden jsem na Ebay objednal gramohrot SANYO ST-09 pro můj gramofon SONY PS-LX56 a dnes jsem to měl ve schránce. Dle obálky zasláno zřejmě z Německa. Cena 250 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 543
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2023, 18:51    Předmět: Citovat

Vzdyt jo. To omezeni plati, pokud na Ebay nekdo prodava nemeckym zakaznikum. Nakupovat u nich je OK. Tedy zatim. I CR je na hunte a bude hledet z ovci vymacknout posledni petnik, takze Fiala (ci po nem Babis) muze takovy zakon klidne zavest taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund