Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přímý ohřev TUV v kombinované nádobě 750/250

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 10:14    Předmět: Přímý ohřev TUV v kombinované nádobě 750/250 Citovat

I přes mé dřívější proklamace jsem si začal pohrávat s myšlenkou ohřevu TUV z fotovoltaických panelů. Nejsem instalatér, v ohřevu vody nemám moc zkušeností a tak teprve zjišťuji, co je reálné, co je efektivní, co je rozumné. Ale k věci:

Mám tepelné čerpadlo, ke kterému mám nádobu NADO 750/250v1 (viz např tady https://www.vodateplo.cz/drazice-nado-750250-v1-akumulacni-nadrz-s-vnitrnim-zasobnikem-121680314)
Pokud jsem to tenkrát pochopil správně, je mezi TČ a nádobou dvojcestný ventil, který podle potřeby přepíná mezi těmi 750l pro topení nebo to posílá do spirály té vnitřní nádoby na TUV. A z toho pramení mé otázky:
Jestli to dobře chápu, přímo do nádoby na TUV topnou spirálu vložit nelze - "přívody" do ní jsou jen ze shora a tam žádná volná příruba není.
Znamená to zřejmě, že bych musel tu TUV ohřívat přes těch 750l stojící vody kolem. (tam příruba je).
Předpokládám, že když je přes léto oběhové čerpadlo vypnuté, ta nahřátá voda kolem nikam neuteče, jen bude chladnout buď do toho boileru, nebo ztrátami přes tu tepelnou izolaci.

Jaký na to máte názor - je lepší pro tyhle účely radši fláknout vedle ještě boiler, nebo to ohřívat přes těch 750l, které by ten ohřev možná navíc tak nějak stabilizovalo.
Dnes nahřívám vodu na 45 stupňů a když jsem loni omylem vypnul TČ, teplá přestala téct až skoro za dva dny.

Když vycházím z měrné tepelné kapacity 1°C, 1l vody = 1,16Wh, tak nahřátí 250l o 30 stupňů se rovná 8,7 kWh, což by měla nejmenší spirála (2,2kW) ohřáto za 4 hodiny.

Pokud bych musel nahřívat celou 1000l nádobu, už by to trvalo 16 hodin. Co nevím je jak velké můžou být tepelné ztráty té nádoby (je samozřejmě zaizolována), tedy u jaké teploty bych se dostal do stavu, že další energie ze spirály už bude jen krýt ztráty (ty samozřejmě budou i v době, kdy spirála hřát nebude vlivem denní doby, oblačna.

Podle toho také zvolit počet FV panelů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 10:21    Předmět: Citovat

Patrně si představuješ, že teplo přes stěnu vloženého bojleru prochází jen jedním směrem. Není to mu tak. Takže i kdybys ohříval vodu v bojleru, bude se ohřívat celých 1000l.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 10:37    Předmět: Citovat

To je mi jasné, ale myslím, že ten prostup teplé vody bude trochu jiný, když budu ohřívat:
1. spirálou přímo uvnitř zásobníku TUV
2. spirálou u dna 1000l nádoby
3. v samostatném boileru mimo nádobu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1634
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 13:09    Předmět: Citovat

Šel bych cestou nejmenšího odporu, ohřev velké nádrže, klasická sestava 8 panelů + jednoduchý regulátor. I tak budou v létě přebytky. Kdyby ti to takhle nevyhovovalo, upravit se to dá vždycky.

Já mám 120l bojler, 4 panely, samodomo jednoduchý regulátor ( součástky za pár kaček). RD , 2 lidi, od března jsem nezapnul doohřev. Hodně dní jede FV tak jen na polovinu času, pak už vypíná, nahřáto na 70°C. Je ale nutný termostatický směšovací ventil, nebezpečí opaření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 658
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 15:15    Předmět: Citovat

Predpokladám, že panelmi budeš vyrábať iba elektrinu na ohrev vody, akumulátory dobíjať nebudeš. Najjednoduchšie riešenie je dať tam prírubu bočnú so špirálou a ohrievať celý objem.

Ešte by bolo možné jedno riešenie - zložitejšie.
Podľa plániku:https://www.vodateplo.cz/editor/image/eshop_products_files/186_file_en_NADO%20v1%20-%20sch%C3%A9ma%20zapojen%C3%AD.pdf

je uprostred výšky kotla vstup č.4. Na tento vstup by si mohol pripojiť "patrónu" so špirálou a vytvoriť cirkulačný obvod medzi vstupom č. 4 a výstupom č.3 hore z nádrže. Na výstup č.3 doplniť ventil tak, aby počas ohrevu sa voda vracala nazad do kotla a nie do kúrenia. Do tohto obvodu vraziť malú obehovku. FV panel by ohrieval vodu v patróne, obehovka by ju tlačila dnu do nádrže, ohrievala vodu už len v hornej polovici kotla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 6:16    Předmět: Citovat

Nejjednodušší asi skutečně bude vzít nějakou přírubu s výzbrojí z nějakého starého bojleru, a vrazit ji tam. na ten vstup 4 mám myslím již připojen původní kotel na tuhá paliva jako zálohu. Myslím, že pro nějaké další větvení bych nenašel instalatéra, který by do toho šel.

Akorát je podle mne velkou neznámou ten teplotní prostup mezi nádobami - v zimě teplota vody do radiátorů je cca mezi 30-35 stupni, TUV se nahřívá na 45. Nikdy jsem nezaznamenal nějaké ovlivňování. Mám statickou kondenzaci, teplota vody do radiátorů se odvozuje od teploty venku. Představa, že se mi v přechodném období díky tomu dohřívání dostane do radiátorů nebo podlahovky třeba 60° mě docela děsí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5112
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 6:44    Předmět: Citovat

30 - 35°C, tím to vytopíš? Švagerko si pořídil TČ vzduch - voda, které dává taky tolik a v baráku je prostě zima.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1634
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 7:52    Předmět: Citovat

Vzhledem ke kapacitě velké nádrže můžeš nahřívat TUV třeba jen na 55°C. Co by tomu řekla podlahovka nevím, radiátory v pohodě. Řešením by byl termostatický směšovací ventil na topení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 7:58    Předmět: Citovat

Jseš v tom nějak ztracenej...
Mezi AN a radiátory nemáš žádný míchací ventil?
Výstup teplé vody do radiátorů je na horní hraně AN nebo někde v půlce výšky?

V takové nádobě je vidět efekt stratifikace - tj. že když máš nahoře teplou vodu a dole studenou, tak se nepromíchají. To je možné vysvětlení toho, že nahoře v TUV máš 45, ale někde v půlce, kde bereš vodu do radiátorů máš podstatně méně. A nebo tam máš směšovací ventil, což by řešilo tvoje obavy.

@workhard: Záleží na tom, jak to mají spočítaný. Dal jsem si drobně větší radiátory, mám zateplený strop a taky většinu zimy pouštím do radiátorů vodu pod 40°C. Ale seděl jsem u toho excelu mnoho večerů Smile

Žádnou přírubu z bojleru shánět nemusíš. Dražice pro tu tvojí AN dělají hotové topné jednotky (dělají více výkonů): https://www.topenilevne.cz/drazice-rdu-18-2-5-p38446/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5112
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 8:59    Předmět: Citovat

Tam nikdo nic nepočítal, prostě vyhodili kotel na uhlí a flákli to tam, protože dotace, nee, to se vyplatí. Zatepleno taky nemaj, akorát nový okna.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 9:20    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
Jseš v tom nějak ztracenej...
Mezi AN a radiátory nemáš žádný míchací ventil?
Výstup teplé vody do radiátorů je na horní hraně AN nebo někde v půlce výšky?

Myslím že v půlce, je tam trojcestný ventil, který po nahřátí vody na topení přepne a ještě dohřeje TUV. Budu si to muset nakreslit, trubek je tam dost...

citace:
Žádnou přírubu z bojleru shánět nemusíš. Dražice pro tu tvojí AN dělají hotové topné jednotky (dělají více výkonů): https://www.topenilevne.cz/drazice-rdu-18-2-5-p38446/


To sice dělají, ale napadla mne kacířská myšlenka, jestli ta příruba v běžném bojleru bude mít stejný průměr, dala by se zdarma vykanibalizovat z nějakého likvidovaného (předpokládám, že obvykle prorezne samotná nádoba).

@workhard: Obvyklá teplota v místnostech, kde jsou radiátory, je kolem 23°, teplota vody odcházející do radiátorů je obvkyle mezi 32-35 stupni. Tři místnosti mají podlahovku, tam je problém to s kulákama uškrtit tak, aby tam nebylo horko. Radiátory se tehdy měnili za deskové, které projektant spočítal na teplotu média na 40°.


Naposledy upravil houmr dne čt červen 02 2022, 9:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 9:24    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Tam nikdo nic nepočítal, prostě vyhodili kotel na uhlí a flákli to tam, protože dotace, nee, to se vyplatí. Zatepleno taky nemaj, akorát nový okna.


To ať se pak nediví, že protopí majlant. Já jsem zateplil (fasád stejně dožívala) vyměnil radiátory (ty už dožívaly také) a vykoupal plošný kolektor pro země /voda. To vše zrovna v době, kdy dotace nedávaly. Roční celková spotřeba se teď pohybuje mezi 8-10 MWh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund