Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chytrá regulace ústředního topení v RD
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 10:14    Předmět: Chytrá regulace ústředního topení v RD Citovat

Ahoj, uvažuji o chytré regulaci ústředního topení v RD. Můžete mne nasměrovat, jakým směrem se vydat?

Mám RD z roku 2004, dvě nadzemní podlaží, na tehdejší dobu slušně zateplený. Ústřední topení s radiátory, elektrokotel Protherm Rejnok 12 kW (tři topná tělesa po 6 kW, zapnutá jsou vždy dvě), HDO, teplota média 60 stupňů. Pro řízení spínání kotle je jeden termostat, na radiátorech jsou termostatické hlavice. Celková roční spotřeba domu (vše na elektřinu) je 14 MWh za rok. Not bad, not good.

Chci porozumět tomu, jak mi běží kotel a jak se mi vytápí jednotlivé místnosti. Když soustavě porozumím, potom bych řešil úspory na vytápění, TČ apod. Uvažuji proto nejdříve o chytrém systému regulace jako například Evohome, PocketHome, Tado, Salus apod. Umí některá z nich generovat reporty, které by se daly stáhnout do PC, třeba do Excelu? Napadají mne například přehledové i podrobné reporty o spínání kotle a o jednotlivých radiátorech (požadovaná teplota, skutečná teplota, sepnutí radiátorů)?

Díky za každou dobrou radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 10:23    Předmět: Citovat

1) pokud si myslíš, že jakákoliv tzv. "chytrost" spojená s regulací ohne či změní fyzikální zákony, pak se mýlíš. Nejchytřejší je prostě minimalizovat únik tepla ven, tedy třeba i dodatečně zateplit (ale nepíšeš skladbu stěn a střechy, typ a zasklení oken atd.).

2) celou řídící elektroniku velmi doporučuji koncipovat tak, aby ji uměl ovládat a opravit i kdokoliv další kromě tebe.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 11:49    Předmět: Citovat

Mi pomohlo sledovat v grafu teplotu v místnosti vs. teplotu radiátoru. Pak zjistíš jestli má nějaká regulace smyls.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 13:27    Předmět: Citovat

V 2004 pri projektovaní domu a následne 20 rokov nevadilo, že je to najdrahší spôsob vykurovania? Keď už elektrinou, tak aspoň tepelné čerpadlo. Efektívnejšie než radiátory je podlahovka. Ak má systém dostatočnú tepelnú kapacitu (asi 1000l akumulačná nádrž), dá sa využívať nízka tarifa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 13:30    Předmět: Citovat

Děkuji všem za příspěvky. Sice nejsou k tématu, ale aspoň je zábava 😜.

JirkaZ - samozřejmě souhlas, o žádné "ohýbání" fyzikálních zákonů mi nejde.
rezis - pro takový přehled ve všech místnostech chci ten regulační systém. Hlavice snímají aktuální teplotu.
samec - to přijde na řadu až budu lépe vědět, jak mi vlastně topný systém funguje. A neodpustim si dotaz - fakt mi z jedné vody načisto navrhujete zcela bez znalostí domu ho rozkopat a místo radiátorů instalovat podlahové vytápění? Za takovou radu tedy mnohokrát děkuji.

A připojím zdvořilou prosbu - než budete přispívat, přečtěte si ten můj úvodní příspěvek. Mnohokrát děkuji.


Naposledy upravil Jenyk dne st leden 03 2024, 13:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 13:40    Předmět: Citovat

Pro Honeywell EvoHome a podobné systémy jsem kdysi dělal technickou podporu.
Ale že by tam šlo někde logovat a pak reportovat, to jsem nepotkal.
Obecně ty systémy fungují tak, že si můžeš určit teplotu v každé zóně trochu jinak, což má hlavní význam tam, kde se minimálně promíchává vzduch v rámci objektu.
Pak to i něco ušetří (můžeš například v zóně, kde je větší tepelmá ztráta, nastavit nižší teplotu, tím o něco snížíš spotřebu).

Další možná úspora je v tom, že pokud nenadále zjistít, že nepotřebuješ doma topit, můžeš navolit na dálku místo komforního režimu ekonomický.

Otázkou ale vždy zůstává, jestli to, co ušetříš přechodem na eko režim, neutratíš zase ve chvíli, kdy z něj přecházíš na komfortní.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 13:46    Předmět: Citovat

Já v prvním kroku skutečně nejdu primárně po úsporách. Třeba zjistím, že mám v některém pokoji velké ztráty a má smysl vyměnit okna; nebo tam jsou okna dobrá a s TČ tam kvůli chladnějšímu médiu budu muset zvětšit radiátor; prostě nechci se zhurta a naslepo pustit do úprav, které by nebyly dobře zacílené, zbytečně drahé a v posledku třeba neefektivní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 16:10    Předmět: Citovat

Navrhoval bych nejprve si nechat přeměřit jednotlivé místnosti infra kamerou. Pokud nemáte vlastní nebo někoho známého tak jsou na to i firmy, které vám udělají jednorázové měření na zakázku. Tím si můžete udělat základní přehled jestli jsou nějaké úniky tepla okolo oken apod.

Pak něž budete nakupovat nějakou další regulaci tak bych navrhoval si udělat vlastní měření s tou stávající regulací tedy jen s těmi stávajícími termostatickými hlavicemi tak jak je nyní provozujete, a to nejlépe pomocí nějakého udělátka, které si pro daný účel sám ubastlíte a nebo si necháte od někoho ubastlit pro daný účel. To vás vyjde levněji a nebudete tak zbytečně vyhazovat větší peníze za něco už hotového co vyjde mnohem dráž a pak Vám to třeba ani nemusí vyhovovat.

Jednoduchý logger bych navrhoval řešit třeba s použitím Arduina doplněného o RTC hodiny + čtečku SD a s připojenými několika teplotními čidly DS18B20 pro měření teploty pro začátek v prostoru jedné místnosti a na radiátorech té místnosti. S tím si můžete postupně zalogovat stavy teplot v prostoru a na radiátorech v jednotlivých místnostech za nějaké časové období. Zápis v Arduinu stačí udělat na SD kartu do textového formátu CSV, který pak jednoduše naimportujete třeba do excelu a tam si s těmi daty můžete pohrát, udělat si různá srovnání, grafy apod.

Pokud se na něco takového sám necítíte tak vytvořte nové téma s požadavkem na vytvoření takového amatérského udělátka do sekce Poptávka služeb a někdo z účastníků na tomto serveru kdo bude ochoten to pro vás udělat se Vám pak ozve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 16:14    Předmět: Citovat

Díky, ale touhle cestou se nejspíš nevydám. Bastlici doby mám dávno za sebou. Navíc jsem si jistý, že bych chytrou regulaci použil i dlouhodobě. To je cesta, kterou zatím preferují. Mým prvním cílem je přesně vědět, jak mi v domě funguje stávající topný systém. Z toho se chci odpíchnout.

Dnes dopoledne jsem viděl ovládání systému ETATHERM. Ten nějaké logy poskytuje. Cesta tedy není slepá, možnosti existují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 16:37    Předmět: Citovat

Pokud zvládáte programování vy sám, tak byste vlastním řešením mohl udělat chytrou ekvitermní regulaci včetně případného řízení kotle sám a nemusí to být zrovna s Arduinem, ale klidně i s nějakým PLC. Ať už si pořídíte jakoukoli hotovou regulaci nikdy to nebude splňovat individuální požadavky tak jak byste si představoval zatímco na vlastním systému si můžete vyhrát a do budoucna si ho vylepšovat, ale pokud Vám budou stačit možnosti, které nabízí nějaký hotový systém tak je to samozřejmě vaše volba. Problém bývá v tom, že k tomu, abyste ten či onen systém důkladněji poznal si ho musíte pořídit a nainstalovat a když pak zjistíte, že vám nevyhovuje tak ho jen těžko budete předělávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 16:43    Předmět: Citovat

V podstatě souhlasím. Proto se ptám tady. Programovat si nic ale určitě nechci. Navíc bych nezískal informace o běhu celého systému v čase a nemohl bych to použít pro regulaci, o kterou samozřejmě také půjde.

Naposledy upravil Jenyk dne st leden 03 2024, 17:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 16:53    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
Programovat si nic ale určitě nechci. Navíc bych nezískal informace o běhu celého systému v čase a nemohl bych to použít pro regulaci, o kterou samozřejmě také půjde.

Pokud zvládáte programování vy sám, tak byste vlastním řešením mohl udělat chytrou ekvitermní regulaci včetně případného řízení kotle i se sledováním teplot v jednotlivých místnostech a třeba i s případným řízením hlavic atd. a v takovém případě byste pak měl přehled o celém systému v čase a navíc byste si mohl systém i upravovat pokud by se ukázalo, že vám v něčem nevyhovuje.

Ale pokud jak píšete sám nic programovat nechcete tak se budete muset spolehnout jen na to jaké možnosti bude nabízet ten či onen hotový systém, ale k tomu se tady asi víc podrobností nedozvíte. Můžete sem pak napsat vlastní zkušenosti s tím systémem co si pro daný účel pořídíte. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:39    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
(tři topná tělesa po 6 kW, zapnutá jsou vždy dvě), HDO, teplota média 60 stupňů. Pro řízení spínání kotle je jeden termostat
Ako v tomto funguje HDO?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:40    Předmět: Citovat

Kotel jede / nejede. Nebo na co se přesně ptáte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:49    Předmět: Citovat

HDO je pro přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem, a to nejen v nočních hodinách, ale i v průběhu dne. Je tedy otázkou zda je chod kotle na to nějak navázán, třeba jen při nízkém tarifu a nebo zda na chod kotle nemá HDO žádný vliv a ohřev je v provozu dle potřeby i když je aktuálně dle HDO vysoký tarif.

Naposledy upravil Valdano dne st leden 03 2024, 17:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund