Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezdrátové vodoměry
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 648

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 11:42    Předmět: Citovat

Jinde toho chytám taky dost.
LoRa vodoměry jsou zatím 2x dražší, takže vychází lépe tohle, pokud to bude načítat desítky měřidel, jako u nás v domě 32 vodoměrů a 64 měřičů tepla, u kterých je rozdíl ceny zatím neznámý. Navíc by to mohlo zvládnout i více domů/vchodů.
https://www.youtube.com/watch?v=8MtdzP1JWmY



wmbus2.png
 Komentář:
 Velikost:  155.63 kB
 Zobrazeno:  162 krát

wmbus2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 18:16    Předmět: Citovat

A to si nějakým adresným impulzem vyžádá z danýho vodoměru data nebo to chrlí neustále? Co to napájí?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Tiez mame nieco na vodomeroch, ale neskumal som, co to vysiela. Bude to asi ako merace na radiatoroch - je tam litiova bateria (vydrzi niekolko rokov - do vymeny meraca) a vysiela to v nejakych intervaloch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 20:39    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
A to si nějakým adresným impulzem vyžádá z danýho vodoměru data nebo to chrlí neustále? Co to napájí?


B) je správně. Např. vodoměry Sensus iPERL vysílají krátké zprávy (ID, stav, 8 příznakových chybových bitů) každých 15s. Samozřejmě, že v 99,999...9% je to zbytečné, nikdo to nezachycuje. Když je nějaký problém, lze si z vodoměru vyžádat datalogger (počítadlo dopředného toku, okamžitý průtok vpřed, vzad, chyby, průsak, prasklé potrubí, vodoměr na suchu, ...). Vodoměr je napájen článkem "D" + nějakým malým článkem cca 1/2AA. Výměna těchto baterií není možná, předpokládaná životnost až 15 let.
K odečtům těchto vodoměrů používáme buď:
• terminály Psion, doplněné převodníkem bluetooth/868MHz
nebo
• pevnou síť, skládající se z:
· gatewaye (připojení do Internetu a na 868MHz k tzv. repeaterům),
· repeaterů (může jich být několik v řadě)
· samotných vodoměrů
Gateway má napevno zadané trasy, takže postupně vzbudí všechny repeatery na trase a poslední z nich poslouchá asi 16s - to zachytí aspoň jedno vysílání vodoměru/vodoměrů. A tato data postupně předá zpět do gatewaye a ta pak na FTP server, kde si je převezme fakturační nebo vyhodnocovací SW. A následuje další trasa a další.
Paměť stavů protečeného množství je skvělá v tom, že když si uloží všechny vodoměry stav v 0:00, tak poté, co se jejich stavy dostanou k vyhodnocení, je možné určit ztráty v oblasti. Podmínkou je samozřejmě, aby byly takto vybaveny všechny spotřebitelské vodoměry i tzv. sekční vodoměr, tzn. ten, přes který je realizován nátok do vyhodnocované oblasti.


PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janacor



Založen: Aug 16, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2022, 17:32    Předmět: Citovat

Tak jsem zjistil, že na vodoměru máme také nějaké "nové zařízení s anténkou". Ptal jsem se emailem na vodárnách a bylo mi sděleno, že jako odběratel vody mám (nebo budu mít) možnost jednou denně se zdarma podívat na stav vodoměru "dálkově", zda nemám podezřele velkou spotřebu vody. Známému totiž prasklo potrubí (mimo dům) a platil okolo 30tKč za "spotřebu", která mu odtekla do pole. Jelikož máme vodoměr přes 100m daleko ve vodoměrné šachtě, tak je to výhodné - není třeba lézt do šachty... Mají tam i možnost kontinuálního sledování, ale to je poplatné.


Vodoměr-snímač_.jpg
 Komentář:
 Velikost:  96.23 kB
 Zobrazeno:  101 krát

Vodoměr-snímač_.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2481
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 6:42    Předmět: Citovat

Ohledně vodoměrů s bezdrátovým odečtem: pracujete s tím někdo? Jak je to s dosahem signálu, případně jeho rušením? Já pro SVJ dělám odečty a opakovaně mám problémy se dvěma vodoměry které jsou shodou okolností umístěny ve stejně dispozičně řešených bytech a ještě se jedná o dva byty pod sebou. Jeden z těch dvou vodoměrů se mě načte většinou vždy až jako poslední nebo mezi posledními, případně vůbec. A ten druhý se mě nepodařilo načíst nikdy, ten se dokonce i měnil za jiný a stejně ho nenačtu. (chodím s tabletem po schodišti, ostatní vodoměry (mimálně některé) načtu i když jsem o několik pater jinde, ale s těmito dvěma jsou tyto problémy i když stojím přímo před dveřmi bytu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4957
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 9:18    Předmět: Citovat

Stačí aby bola na chodbe LED žiarovka ktorá slušne zaruší všetko. Ono sa do objímky moc odrušovacích členov nevojde...
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2481
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 21:39    Předmět: Citovat

A lze u těchto vodoměrů nějak zjistit když budu přímo u něj zda vysílá data? (měl by je vysílat v cca 3min intervalech) Očekával jsem třeba nějakou LED která při vysílání problikne ale asi tam nic takového není.
Nebo jak jinak zjistit v čem je problém? Odečítám v domě celkem 50 vodoměrů, z toho jeden jsem nenačetl nikdy, a to ani po výměně za jiný. Druhý vodoměr který se mi obvykle načetl mezi posledními už nenačtu také. Zajímalo by mě jaká je poruchovost u těchto VDM.
Ostatních 48ks vodoměrů načtu vždy naprosto bez problémů.

Jsou tam použity tyto
https://www.vodomery.cz/nabidka-bytovych-vodomeru/bytovy-vodomer-apz-zenner-wireless-m-bus.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 22:50    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
A lze u těchto vodoměrů nějak zjistit když budu přímo u něj zda vysílá data?

ano, jakýmkoliv přijímačem na 868MHz
sr71 napsal(a):
měl by je vysílat v cca 3min intervalech

ano, měl by vysílat každých 180 vteřin
sr71 napsal(a):
Očekával jsem třeba nějakou LED která při vysílání problikne ale asi tam nic takového není.

byla by k ničemu, vysílaný impulz má jen 1 ms !!
to by okem nešlo zaregistrovat . . .
sr71 napsal(a):
Odečítám v domě celkem 50 vodoměrů, z toho jeden jsem nenačetl nikdy, a to ani po výměně za jiný. Druhý vodoměr který se mi obvykle načetl mezi posledními už nenačtu také.

zkoušel jsi ty dva načítat z bezprostřední blízkosti ?
typuji, že v místě tvého "vyčítání" je slabý signál od těch dvou co nejdou.
obecně se pásmo 868MHz stále zaplňuje dalšími a dalšími zařízeními a to co ještě před časem mohlo chodit třeba na 30 až 50 metrů, v dnešní době nemusí chodit ani na poloviční vzdálenost.
sr71 napsal(a):
Zajímalo by mě jaká je poruchovost u těchto VDM.

jaká je poruchovost těchto VDM opravdu netuším.
ve firmě používáme v kmitočtovém pásmu 868MHz jiná zařízení,
ale poslední dobou se začínají objevovat problémy s dosahem komunikace.

jakým zařízením to ty vyčítáš ?
má to měření síly signálu ?
je tam nějaký "monitoring" komunikace ?
máš tam nějakou statistiku komunikace ? (počet komunikačních chyb a pod. ???)

jinak na tom tvém odkaze píšou výkon kolem 14dBm a to je docela síla !
14dBm = 25mW

na obrázku spektra je nalevo UP/DOWN link LTE a napravo před koncem je pásmo 868 MHz pro porovnání signálů z měřáků tepla u nás z baráku . . .



APZ ZENNER s bezdrátovým rozhraním Wireless M-Bus.jpg
 Komentář:
 Velikost:  83.09 kB
 Zobrazeno:  59 krát

APZ ZENNER s bezdrátovým rozhraním Wireless M-Bus.jpg



spektrum 780-873 MHz.jpg
 Komentář:
takto vypadá pásmo 780 - 873 na SDR usb tuneru . . .
 Velikost:  109.66 kB
 Zobrazeno:  66 krát

spektrum 780-873 MHz.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2481
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 15:44    Předmět: Citovat

Načítání dat probíhá přes "USB anténu" (vypadá to jako usb disk), SW žádnou statistiku komunikace nemá.
Lze říci že načítám z bezprostřední blízkosti (u bytových dveří na chodbě). Významnou část ostatních vodoměrů v okolních bytech (i těch které jsou stejně dispozičně řešeny jako ty dva problémové a navíc třeba i ve vyšších patrech) přitom bez problémů načtu ze zaparkovaného auta vzdáleném cca 30m od domu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 0:12    Předmět: Citovat

Ty měsíční odečty se mají provádět už od letošního roku, nebo až od roku 2027?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po leden 08 2024, 15:50    Předmět: Citovat

Na co jsou v bytě dva vodoměry na studenou vodu a totéž na teplou? Rolling Eyes
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2156

PříspěvekZaslal: po leden 08 2024, 16:15    Předmět: Citovat

jeden meria studenu vodu a druhy teplu. Jednak preto, lebo naraz asi tazko vies oba odcitat a druhak tu teplu vodu je potrebne aj ohriat, takze platis aj za jej ohrev.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po leden 08 2024, 16:51    Předmět: Citovat

DedVseved napsal(a):
Vše bude o ceně a třeba LoRa nakonec vyjde levněji, ale tohle jsou měřiče nainstalované letos a v každém bytě jsou čtyři (2x studená a 2x teplá voda).

Ještě jsem tam načetl (asi) kalorimetr, který nejspíš neměl zapnuté šifrování, ale některé hodnoty jsou divné (tlak).

Umíš číst?! Rolling Eyes

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po leden 08 2024, 16:59    Předmět: Citovat

pocitujlasku napsal(a):
jeden meria studenu vodu a druhy teplu. Jednak preto, lebo naraz asi tazko vies oba odcitat a druhak tu teplu vodu je potrebne aj ohriat, takze platis aj za jej ohrev.
No ale hlavně každá teče jinou rourou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund