Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření elektronek
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: ne květen 29 2022, 23:46    Předmět: Měření elektronek Citovat

Zdravím Smile
Již nějakou dobu přemýšlím o sbatlení měřáku elektronek. BM215 se občas objeví za nekřesťanské peníze, tak bych šel vlastní cestou. Víceméně potřebuji měřit jen elektronky, které se stále používají v hlavách a kombách pro muzikanty, případně v zesilovačích. Vás bych požádal o zhodnocení nápadu. Představuji si to asi takto:
Zdroje:
anodové napětí - od pana Federmanna AR PE 10/2013, trafo bych koupil z ebaye
mřížkové předpětí - trafo 2x24V
žhavení - trafo z ebaye má dvě žhavící vinutí, ty bych spojil, usměrnil a reguloval. Jednak bych hohl změřit i nějaké PCL-ky, jednak bych hohl podžhavit/přežhavit
izolační DC/DC zdroje pro měřáčky (kde je třeba napájet plovoucím zdrojem pro oddělení)
Voltmetry by byly všechny digitální, pro žhavení v kombinaci a ampermetrem. Anodový proud by byl měřen analogově.
Součástí přístroje by byl oscilátor na 1kHz s děličem pro napětí 100mV, 300mV, 0,775V a 1V. pro měření průměrné strmosti.
Konstrukce podobná jako v AR PE 7/2011 Kabrna a zde: https://www.elektrolab.eu/blog/tester-elektroniek
Možnost připojení externího generátoru a osciloskopu.
Tím by měla být dána možnost nastavit pracovní bod v souladu s konkrétními podmínkami ve kterých daná elektronka pracuje. Odečítáním napětí a proudů a zpracováním v excelu, by vyšly grafy převodní charakteristiky Ia=f(Ug), což by spolu s dynamickou strmostí mělo umožnit párování elektronek.
Kontrola vakua by byla stejná jako použil zde: https://www.elektrolab.eu/blog/tester-elektroniek
Dynamická strmost by byla měřena dle postupu p. Kabrny, zde ještě nejsem rozhodnut, zda by nebylo lépe použít místo anodového odporu výstupní trafo.
Kontrolu zkratů mezi elektrodami mám vymyšlenu s 2xCD4017, vždy vývod proti vývodu. Pípnutí zkratu na žhavícím vlákně by aspoň ukázalo jeho celistvost.
Rád bych věděl, jestli má cenu se do toho pouštět, nebo si mám koupit rovnou: https://www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3_pag0.html
Případné návrhy uvítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 489
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 30 2022, 11:59    Předmět: Citovat

Ahoj,

Taky jsem resil zda postavit neco sveho nebo postavit neco co uz nekdo vymyslel a odladil. Nakonec jsem k vuli uspore casu a nervu postavil utracer3+ . Vyhodou je ze si od Ronalda muzes koupit jen naprogramovany mcu a podklady na vyrobu desky ti mohu pripadne poskytnout - prekreslil jsem si ji dle dokumentace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 30 2022, 12:29    Předmět: Citovat

Jenom pár poznámek..

- jak bude regulované a stabilizované žhavící napětí?

- test zkratů při malých napětích je prakticky k ničemu, mnohem zajímavější jsou svody a občasné zkraty při provozním napětí

- stejně tak je zajímavé měření izolace vlákna proti katodě za horka, ev. i průnik brumu ze střídavého žhavení (u malých elek)

- kolik strojohodin a člověkohodin sežere změření třeba stovky elektronek pro párování?

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 30 2022, 16:32    Předmět: Citovat

Alternativní bazmek - tester Elpo P-508, vzácně bývá na aukru
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=69884&postdays=0&postorder=asc&start=0



P-508.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.01 kB
 Zobrazeno:  92 krát

P-508.jpg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 489
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 30 2022, 16:45    Předmět: Citovat

Pekny stroj ale je to zase jen tester. Vykreslit na tom charakteristiku je prace na x-hodin. Zlaty uTracer za 3000kc Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 30 2022, 17:40    Předmět: Citovat

Jo, P-508... to se vyskytuje asi tak často, jako RPG-2 Smile .

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=822268

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 13:20    Předmět: Citovat

Ahoj,
díky za odpovědi.
Sendyx:
- žhavící napětí - říkal jsem si, že postačí LM317, případně posílený nějakým výkoňákem.
- test zkratů by šel i vyšším napětím, to bych musel použít relátka a snímat úbytek na odporu, jen netuším, jestli se to vyplatí. Zkrat je zkrat ať je napětí jakékoli. A pokud jde o svody, ty by se musely projevit při měření elektronky, nebo se mýlím? V tomto případě mi jde spíše o to, že pokud bude detekován zkrat, elektronky skončí v koši bez další práce.
- izolace vlákna proti katodě měřena bude. Brum uslyším v zařízení dřív, než tu elektronku vytáhnu a zkontroluji. Jinak vzhledem k uvažovanému stejnosměrnému žhavení toto měřitelné nebude.
- strojohodiny - nepředpokládám, že bych pároval stovky elektronek. Jen si v poslední době pár lidí nechalo nějaký aparát opravit, nějak se to rozneslo a začíná to přibývat... Mě jde opravdu jen o to, abych mohl nasimulovat konkrétní pracovní podmínky elektronky v zařízení, a podle toho rozhodnout ano/ne.
grrrrrrrr:
uTracer vypadá fakt dobře. A umí i to, co požaduju - tedy simulaci podmínek, ve které elektronka pracuje. Krásně je to vidět při zkoušce 6L6 tady: https://www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3_pag6.html
Jsi s ním spokojený? Vyplatila se ti koupě, nebo ho máš jen pro zábavu z bastlení? Co jsem si tak pročítal, tak to až tak složité na postavení nebude, a když už bych do toho šel, asi bych koupil komplet.
konosuke:
Nezlob se, ale tester nehledám. Jde mi spíše o to, zda uvažuji správně. A o názory, které mi pomůžou se rozhodnout. I tak děkuji.


Naposledy upravil Yenyk dne út květen 31 2022, 13:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 489
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 31 2022, 13:26    Předmět: Citovat

Ano, jsem s tim spokojeny. Jeste by se naslo co dodelat ale funguje to pekne. Hlavne je to kompaktni. Ja jsem si chtel desku udelat vlastni a navic ta stavebnice mi prisla trosku prepalena. Proto jsem si objednal jen naprogramovany mcu.

Ronald ted nedavno v newsletteru psal ze ma problem sehnat soucastky na kity takze dostupnost nemusi byt nic moc - psal tusim ze ma 50kitu utraceu3 a 50kitu utraceru6. Problem bude predevsim s temi kondiky na velke napeti a temi vykonovymi mosfety - ty jsem bral z mouseru a taky jsem na ne cekal par mesicu.

Ja mam postaveny i uTracer6 na kterem jsem testoval treba EL51. Taky funguje v pohode na prvni zapojeni. Pomer cena vykon oproti BM215 nebo podobnemu testeru jasne mluvi pro uTracer. BM215 mam taky ale od te doby co mam utracer uz jsem ho v podstate nevytahl. Zustava ulozen jako historicka pamatka. Navic nejaky nadsenec udelal multiplatformni graficke prostredi k utreaceru takze se to da honit i na RPI apod a neni potreba pouzivat jen windows.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 01 2022, 18:47    Předmět: Citovat

Yenyk napsal(a):
...
- strojohodiny - nepředpokládám, že bych pároval stovky elektronek..


Pokud chceš nějaké elky skutečně párovat, tak je jich třeba rozměřit desítky ks.

BTW, ono stejně veškeré měřicí přístrojstvo začíná na podstatných maličkostech, jako jsou třeba kvalitní sokly a podobně.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 271
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 7:44    Předmět: Citovat

Mam ruský měřič elektronek L3-3 , měření je zdlouhavé, než se všechno ustáli a x nakalibruje tak to zabere spoustu času. Pak jsem si postavil uTracer3+, upravený na Ia max 0,75A. Naprostá spokojenost. Výborně je tam udělané měření dvojitých triod. Jen je dobré použít externí žhavicí napětí, interní žhavení řízené PWM trošku lže. L3 -3 už jen leží ve skříni. Měření průniku brumu ze žhavení a šum elektronky měřím v konkrétním zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 7:45    Předmět: Citovat

Jsem to špatně napsal. Jde mi spíše o to, ty elky změřit a podle výsledků rozhodnout, jestli provozu P-P vyhovují, nebo ne. Neplánuju vybírat páry z krabice elektronek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Na takové komparativní porovnání by se mohlo spíš hodit něco jako Maxi-Matcher.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: so červen 04 2022, 7:06    Předmět: Citovat

No, to asi ano, ale to je cenově někde jinde...
Každopádně díky za odpovědi, ještě si to proberu, ale vypadá to na uTracer.
Ještě jednou díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1272
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: so červen 04 2022, 12:06    Předmět: Citovat

Niečo je tu ... tester
_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4234
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so červen 04 2022, 12:43    Předmět: Citovat

Ten tester sa mi páči. Nepredáva ten dotičný náhodou plošák?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund