Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak vyleštit čočku (otazník)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 27 2022, 23:12    Předmět: Jak vyleštit čočku (otazník) Citovat

Mám tady skleněnou čočku průměr 100 mm, zvětšení kolem 8. Ležela dlouho bez rámečku v šupleti a má středovou část lehce poškrábanou nebo spíš zmatněnou.
V dnešní plastový době bych ji chtěl vyleštit a osadit do tištěnýho tubusu, kterej by ji chránil.
Kámoš, co brousil dalekohledový zrcadla a čočky to už má bohužel za sebou a tak neporadí.
Nenajde se tady někdo podobnej co má s broušením a leštěním zkušenost a poradí, jak na to? Podotýkám reálnou zkušenost, teoretický a nebo načtený bláboly mě nezajímají.
Pokud se to povede, mám tu ještě nevyleštěnou bor-silikátovou 185 mm průměr, kterou ten můj kámoš vybrousil ale už nevyleštil.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 1:23    Předmět: Citovat

Povím ti zkušenost s broušením a leštěním konkávního zrcadla 150mm do astrokukátka.
Brousí se kysličníkem hlinitým čili korundem s postupně klesající velikostí gritu, končili jsme na čísle 2500. A následuje leštění pomocí obyčejný rzi neboli kysličníku železnatoželezitýho až do zrnitosti 10 000. Na trojnohým stojánku, ručo fučo chodíš okolo jak Pešek a šmrdláš dvěma kusama o sebe. Po pár hodinách to zvedneš, opláchneš a zkusíš, jestli to správně valí Fresnelovy proužky. A zase to plácneš na sebe s přídavkem brusný nebo lešticí kaše a pokračuješ v pochodu dokolečka dokola. Žádnej pohon, žádnej motor nebo jinej pohybovatel. Jen nohy a ruce. Do zblbnutí. Pak si to necháš ve firmě chemicky postříbřit, usadíš to do tubusu, na vypočítaný místo nasadíš optickou soustavu okuláru a jdeš se podívat na Měsíc, jak ti to zrcadlo nádherně zkresluje ... Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 6:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Podotýkám reálnou zkušenost, teoretický a nebo načtený bláboly mě nezajímají.

Načtením blábolů si reálně člověk ušetří v tomto případě spoustu dotazů a vlastních omylů. U mě to nebylo jinak.
Vlastní zkušenost s broušením 100 mm zrcadla před mnoha lety, napřed podle rad jednoho (taky sporadického) praktika, už rovněž není mezi náma, pak s upřesňováním podle literatury tedy v českých podmínkách podle Erhartů.
https://www.trhknih.cz/kniha/26njgdm5dt
Brusivo a růž jsem sehnal, zrcadlo nějak vybrousil, nějak vyleštil, nějak testoval, než jsem stačil ve VOD Turnov dát pohliníkovat (stříbření je archaismus a v podstatě nesmysl), VOD zanikla a s příchodem levných čínských optik to ztratilo smysl.
K odstranění poškození potřebuješ napřed celou plochu (u čočky nejspíš obě plochy) jemně vybrousit a pak vyleštit. Leští se na měkké podložce, k broušení je potřeba protikus z téhož materiálu jako je broušená optická plocha. Testování ploch je celkem náročná pakárna. Naproti tomu u čočky pro pouhé použití jako lupa na chybách povrchu skoro nezáleží.
Sumárum, časově a výsledkem to vidím spíš jako nesmysl, i velmi konzumní 100 mm čínská lupa vyndaná z mizerného plechového rámečku bude mít pravděpodobně lepší vlastnosti než první pokus domácího kutila.
Tím nikoho neodrazuju, pokud tomu chceš věnovat ten čas a překonáš zákonité počáteční omyly, je možné že uspěješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 7:04    Předmět: Citovat

Na sklo sa používa CeO2 (Oxid ceričitý). Ja som ale leštil akva sklo - to je jednoduché. Je to rovné. Ale už by som to 2 krát nerobil. Radšej vymením sklo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33901
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 10:22    Předmět: Citovat

CeO2 sa pouziva aj na lestenie poskriabanych skiel na autach. K tomu lestiaci kotuc do vrtacky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 15:32    Předmět: Citovat

Odchytil jsem chlapa, co dělal seřizovače v brusírně lustrových ověsů Železnobrodskýho skla. Ty ověsy s rovnejma plochama se leštily na brusech z topolovýho dřeva na který cvrndala voda s postupně nižšíma zrnitostma zeolitu, což je v podstatě jemnozrnej jíl. Ale to na vypouklou čočku asi nemá použití.
Co zkusit filcák a zubní pastu? Shánět něco speciálního je na čočku do lupy asi kravina. Slušná 100mm skleněná lupa se dá pořídit za 350 kaček ale co jsem našel tak zvětšení max 4. Víc jsem nenašel. Takže za pokus to asi stojí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 15:41    Předmět: Citovat

Vyrobit čočku 100 mm se zvětšením 8x, tj. nějakých 30 dioptrií, není žádná prdel, to je taková trochu spláclá skleněná koule. Tak jestli ses s těma 8x trochu neseknul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33901
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 15:46    Předmět: Citovat

Myslim, ze zubna pasta nebude robit nic.
Niekomu mozno zostal zvysok toho ceroxu po lesteni skla na aute.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 15:46    Předmět: Citovat

Je při průměru 100 mm tlustá 35 mm. To zvětšení mám od toho brusiče, viz první příspěvek.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 16:00    Předmět: Citovat

odstranit škrábanec ze sférické plochy optického olovnatého skla při +- zachování tvaru opravdu není zaleštění okenní tabulky.
Čočky podobných parametrů se nejspíš vyskytujou jako kondenzor u zvětšováků, což je zboží poslední roky spíš přistavované k popelnicím.
https://aukro.cz/cocka-stara-19-cm-m179-7011124659
https://foto.bazos.cz/inzerat/152996017/magnifax-3-kondenzor-pro-6x9-novy-fotokomora.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 16:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Je při průměru 100 mm tlustá 35 mm.

Takže nějakých 15 dioptrií, pokud je vypouklá na obou stranách stejně, to je zvětšení ani ne 5x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 16:37    Předmět: Citovat

No nevím kde bereš tyhle údaje. Mám tu stojánkovou 85 mm plastovou lupu s LED přisvětlením, je na ní napsáno 5X a malá vložená čočka 10X. Symetrická, tloušťka 18 mm. Tak co je pravda?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 16:49    Předmět: Citovat

Na to jsou vzorečky.
Zvětšení se bere: dipotrie/4 + 1
A dioptrie u tlustý spojky: (1/R1 + 1/R2) * (n2/n1 - 1)
Čočka průměru 85 mm a tloušťky 18 mm má R1 a R2 = 105 mm. Když budu brát n2 skla 1,6 (plast bude mít míň?), tak má 11,4 dioptrie a zvětšuje 3,85x. Ale Číňan může mít jiný vzorečky. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 20:11    Předmět: Citovat

Záleží taky na indexu lomu danýho skla. Nejpřesnější je aspoň orientačně změřit v zatemněný místnosti pomocí projekce světla bodovýho zdroje na nějakou projekční plochu (kus papíru, bílou zeď) její ohniskovou vzdálenost, optická mohutnost je pak reciproká hodnota ohniskový vzdálenosti ... Broušení bych zkusil brusnou a následně lešticí pastou na autolaky a příslušnej hadrovej kotouč na pomaluběžnou leštičku. Nad tvarem bych moc nešpekuloval, těch pár tisícinek, kolik ubere leštička, na výslednej tvar žádnej výraznej vliv mít nebude, takže o nějakým následným zkreslení taky nebude potřeba moc uvažovat - nebudeš tu šošovicu používat na nějaký fotogrammetrický fotky, nebo jo?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 28 2022, 21:49    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Záleží taky na indexu lomu danýho skla.

Samozřejmě, to je to n2 ve vzorci. Dosadila jsem 1,6, myslím, že víc než má nejlepší sklo na optiku, to aby Celeron neřekl, že jsem ho ošidila. Plast bude mít určitě míň. (PMMA má 1,49)

Jinak beru zpět, že čočka o průměru 100 mm se zvětšením 8x je taková trochu spláclá skleněná koule, ani nespláclá 100 mm skleněná koule nebude zvětšovat 8x, ale sotva 7x. (R1 = R2 = 50 mm) Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund