Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký obor na SPŠE
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 10:06    Předmět: Citovat

Navíc pozitron vzniká samovolně v přírodě rozpadem některejch izotopů ... není tudíž potřeba ho vyrábět, stačí právě jen ta mlžná komora na jeho detekci ...

A jaxitaxi mimochodem - jistej původem ruSSkej Žid (narozen 1920), kterej se ještě jako roční fracek s rodičema vystěhoval za Veľkou Mľáku, se stal v dospělosti hodně významným spisovatelem sci-fi, literárním průkopníkem, takovým "americkým Karlem Čapkem" - a vyznačoval se tím, že psal "hard-sci-fi" na technický témata, ovšem tu fantaskní techniku si fabuloval podle velice dobře a tvrdě ověřenejch vědeckejch objevů svojí doby. Jako úhelnej kámen celým jeho dílem postupujou roboti, vytvoření na základě POZITRONICKÝHO mozku. Jím vykonstruovaný 3 "Základní zákony robotiky" jsou dodneška akceptovaný jako dokonce právní základ pro případný soudní spory na téma člověk vs. inteligentní technika. Je považovanej za jednoho ze 3 tzv. "Velmistrů sci-fi" (spolu s A.C.Clarkem a R.A.Heinleinem) - jeho knížky byly přeložený snad do všech jazyků světa. Jmenoval se Исаак Юдович Озимов, poangličtěně Isaac Asimov. Myslíš si, že tenhle člověk by se dopustil takovýho faux pas, že by si pozitron pro svoje příběhy vymyslel?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 10:51    Předmět: Citovat

Vždyť to píšu. Když si něco přečtu, je to jednoduché, nemusím tomu ani rozumět, že? Jak ve školce:
samec napsal(a):
To je predsa jednoduché. E=mc² Hmota je energia, energia je hmota.

Paní učitelka žíkala...
Jednoduché to rozhodně není. Pokud se něco může jevit jako energie a taky zároveň jako hmota, buď si jistej že se to nemění jen tak samo z jednoho na druhé jako v Arabele, ale že je to jen pozorovatelná část hlubšího a rozhodně ne jednoduchého systému.

A za pozitron mě furt netahejte. Reagoval jsem na příspěvek lesany, kde se to hemźilo temnou hmotou a spoustou částic/antičástic. Dle mého to tak jednoznačné rozhodně není a to především proto, že neznáme ten hlubší systém který zmiňuju v předchozím ostavci. Bez toho jsou to jen pohádky. Teprve až ten poznáme, může konkrétněji říct co že to vlastně vidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 11:11    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jím vykonstruovaný 3 "Základní zákony robotiky" jsou dodneška akceptovaný
Jak vysvětluje např. Stuart Russell v knize Jako člověk, ten třetí zákon je zcela nadbytečný, protože inteligentní robot, bude-li chtít plnit zadání, si sám vyvine pud sebezáchovy. Zabitý robot nic nesplní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4079

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 14:10    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
A za pozitron mě furt netahejte. Reagoval jsem na příspěvek lesany, kde se to hemźilo temnou hmotou a spoustou částic/antičástic.
Áno, Lesana písala, že
lesana87 napsal(a):
Když se k sobě dostane částice a antičástice, slepí (sloučí, prolnou) se dohromady a protože je jedno přesným opakem druhého (až na hmotnost), jejich interakce s okolím se dokonale vyruší a proto nejsou "vidět".
Ja mám o antihmote inú vedomosť a to, že spojením částice s antičásticou dôjde k anihilácií za uvoľnenia energie vo forme fotónov s energiou odpovedajúcej hmotnosti anihilovaných částic, presne podľa E=mc². Podotýkam, že anihilácia neznamená neutralizáciu, anihilácia znamená zánik. Platí pri tom zákon zachovania energie.
To, či sa nejaká hmota zmení na energiu, alebo energia na hmotu je asi zložitá teória, ale vždy sa tak stane podľa vzťahu E=mc² a podľa zákona zachovania energie.

Ešte je asi dobré povedať, že antičastice sú častice s opačným elktrickým nábojom. Ted k neutrálnym časticiam antičastice neexistujú. Napríklad neutron alebo fotón. Svetlo sa pritom pokladá za čistú formu energie.

Ona tá tená hmota vo vesmíre nie je až tak temná, keď ju tam pozorujú. A nemusí to byť ani práve antihmota.

A ešte trochu na zamyslenie. Pohybujúci sa fotón má hotnosť. Teda sa dá spočítať, napríklad koľko kilogramov energie vyžiari žiarovka za rok. Teda, koľko kilogramov energie do žirovky dodá elektrický prúd. Z Kirchhoffových zákonov ale vieme, že koľko elektrónov zo zdroja pritečie do žiarovky, toľko sa z nej aj vráti naspäť do zdroja. A ešte zaujímavejšia úvaha, ak sa energia prenáša rotujúcim hriadeľom, tak sa v podstate presúva hmotnosť energie z jedného konca hriadeľa na druhý... Ak toto dáme do súvisu s mechanikou, konkrétne zákonom o akcii a reakcii, tak sa hriadeľ bude posúvať opačným smerom. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 14:48    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Ešte je asi dobré povedať, že antičastice sú častice s opačným elktrickým nábojom. Ted k neutrálnym časticiam antičastice neexistujú.
Je dobré si povedať, že prvý antineutron bol pozorovaný v roku 1956.
Ale máš recht alespoň v tom, že tento konkrétní antineutron už 66 let neexistuje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 15:46    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
To, či sa nejaká hmota zmení na energiu, alebo energia na hmotu je asi zložitá teória, ale vždy sa tak stane podľa vzťahu E=mc² a podľa zákona zachovania energie.
Je to bezproblémů, dá se na tom jevu postavit detektor vhodný např pro defektoskopii. Jde o tvorbu párů elektron-pozitron z fotonu. Četnost tohoto přerodu je dán hustotou materiálu a atomovým číslem. Čím vyšší Z, tím vyšší pravděpodobnost tvorby párů. Ve vakuu je nejnižší.
samec napsal(a):
Ešte je asi dobré povedať, že antičastice sú častice s opačným elktrickým nábojom. Ted k neutrálnym časticiam antičastice neexistujú. Napríklad neutron alebo fotón. Svetlo sa pritom pokladá za čistú formu energie.
Takovou blbost jsem ještě neslyšel.
samec napsal(a):
Ona tá tená hmota vo vesmíre nie je až tak temná, keď ju tam pozorujú. A nemusí to byť ani práve antihmota.
Temná hmota nejde pozorovat - nemáme na to žádné přístroje ani smysly. Víme o ní jen nepřímo. V podstatě jde o to, že kdyby nebyla temná hmota a energie, tak vesmír by nemohl vypadat tak jak vypadá. Tedy stav vesmíru neodpovídá našemu fyzikálnímu modelu a to tak že vůbec. No, model ale odpovídá, když dosadíme další hmotu a energii (a musí jí být většina) . Tu ale nevidíme, nedokážeme ji nijak detekovat a tak jsme ji nazvali temná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1631
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 17:25    Předmět: Citovat

Jestli ovšem ta temná hmota a energie vůbec existují. Mě to hodně připomíná cvičení na VŠ, když nám výsledky nevycházely podle předpokladů, zaváděla se tzv. Bulharská konstanta.
Je třeba prokázané, že v okolí min. 13 světelných let od naší soustavy nic takového není. Náhodička, což?
Existují i jiné modely vesmíru, třeba MOND a další, které temnoty nepotřebují. No ale zas mají jiné problémy...
Vesmír je veliký a my o něm dosud víme velké ho...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 17:36    Předmět: Citovat

Cituji z ujf.cas.cz:
"Projekt New JEDI, jehož akronym je i odkazem na rytíře Jedi a „Temnou stranu síly“ z filmových Hvězdných válek, se snaží přispět k výzkumu temné hmoty jaderně-fyzikálními měřeními v rámci studia tzv. temného sektoru. Cílem je prokázat – nebo vyvrátit – existenci tzv. temného bosonu, částice zprostředkující zatím hypotetickou pátou fyzikální sílu (vedle již známých čtyř sil Standardního modelu). Nová síla se svými částicemi přenosu interakce by mohla být spojovacím můstkem právě se sektorem zatím neznámé temné hmoty. Zkoumání je motivováno anomáliemi, nedávno pozorovanými v rozpadech e+e- excitovaných stavů beryllia 8Be a vykládanými jako „podpis“ hypotetického temného bosonu.

Pokud by temný boson existoval, projeví se v mnoha reakcích s lehkými jádry. Některé z předvídaných reakcí mohou také vnést další světlo do dynamiky vícenukleonových systémů a většího pochopení nukleosyntézy Velkého třesku. Měření budou probíhat na zařízeních Aramis-Scalp, Andromede, SPIRAL2 ve Francii a na Tandetronu v ÚJF AV ČR. Možnosti těchto zařízení pokrývají celou sadu částicových svazků potřebných pro projekt New JEDI."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 18:31    Předmět: Citovat

No, pánové, já nevím, k diskuzi jsem se vrátil nyní. Z mého pohledu a mých zkušeností, promiňte dříve narozenému, je mi blízký filosof, který prohlásil, že žijeme v jeskyni a z reálného světa vidíme stíny.
Můj velmi vzdělaný děda prohlásil, že církev se cpe mezi člověka a boha. Stará Racingrovka prohlašovala, že boha máme sami v sobě. Domnívám se, že v blízké budoucnosti se opona mírně rozhrne.
Nejsem si jist, zda naše poznání je skutečná pravda. Setkal jsem se s některými jevy, a to opakovaně, ke kterým jsem hledal velmi kostrbaté vyjádření z pohledu současného poznání (asi jsem až příliš domýšlivý, že něco málo znám). Abych to trapně odlehčil, co například brání lidem, aby používali svůj nejdokonalejší orgán mozek naplno? Co jim například brání, aby si uvědomili následky svého chování či jednání?
A třeba méně filosofické. Co špičkovým vědcům létalo z CERNU ven během činnosti urychlovače?
Než nastoupila fyzika jádra, panovalo přesvědčení, že fyzika je už uzavřená věda. Podobně se zachovali mladí historiková, kteří objížděli muzea a likvidovali artefakty, které neodpovídaly oficiálním dějinám.
Mějme prosím otevřenou mysl a nebraňme se novým poznáním i ve svém oboru/koníčku a připusťme, že názor druhého může být blíže skutečnosti i když tomu nevěříme.
PS: A že těch bulharových konstant ve fyzice máme, co nám zjednodušují vzorečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
prokázat - nebo vyvrátit

Není to málo?
Já bych to chtěl pochopit. To by ale znamenalo, že naše představa, až do tohoto momentu, je správná. Jinak to pochopit asi nepůjde. Otázkou tedy je, kam až chápeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 19:00    Předmět: Citovat

Málo? To kdyby se podařilo, tak je to bomba!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 19:18    Předmět: Citovat

rudolf02 napsal(a):
...Setkal jsem se s některými jevy, a to opakovaně, ke kterým jsem hledal velmi kostrbaté vyjádření z pohledu současného poznání...


Ted jsi na to kapl, ja kdyz neco nedokazu vysvetlit, proste reknu ze pricinu daneho jevu doposud neznam a nemam s tim sebemensi problem. Nepotrebuju si k tomu vymyslet obezlicky typu ze je za to zodpovedny buh (ktery?) ci neco podobneho.

99.99% populace netusi co se deje uvnitr kalkulacky, ale jen opravdu malokdo veri ze se uvnitr deje neco bozskeho, kdyz zdechne jde do kremikoveho nebe apod.

Cele je to jen business skupiny lidi kteri si ty pribehy proste vymysleli a obiraji tak duverivce, coz jim zajistuje a vzdy zajistovalo vice ci mene pohodlne zivobyti. Vselijakych bohu a bohyn je jak sracek a zatim mi nikdo neobjasnil ktery/kteri jsou za ten ktery jev jez nedokazes vysvetlit zodpovedni.

Takze muzem zacit konkretne z toho cos uvedl:
a) jak se podle tebe jmenuje buh zodpovedny za chovani mozku?
b) jak se podle tebe jmenuje buh zodpovedny za vylitavani castic z CERNu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 19:44    Předmět: Citovat

Kalkulačka umírá málokdy. Většinou ji lidé vyhodí už když je jenom nemocná. Vlastně jsem vadný kalkulačkový čip asi ještě nepotkal. Takže mají smůlu, do nebe nemohou Very Happy

Ale momentík, tohle mě zaujalo. Foton se může rozštěpit na elektron a pozitron? Jak věrohodná je tato informace? Nebo tedy jak to bylo pozorováno?

P.S. Jeden kalkulačkový čip bych rád vlastnil. Měl velmi neobvyklé pouzdro. Do kalkulačky byl jenom vložený, vývody v jedné řadě byly přitisknuty na fólii membránové klávesnice, napájení bylo taky přes kontaktní plíšky na dva široké vývody čipu z boku pouzdra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 21:17    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ale momentík, tohle mě zaujalo. Foton se může rozštěpit na elektron a pozitron? Jak věrohodná je tato informace? Nebo tedy jak to bylo pozorováno?
Takhle bych to neformuloval. Foton může iniciovat vznik páru elektron-pozitron. Dodá tomu potřebnou energii.

P.S. Hawking zdůvodnil, proč černé díry vyzařují - a připisuje to samovolnému vzniku párů částice-antičástice v důsledku kvantových fluktuací gravitačního a elektromagnetického pole poblíž horizontu událostí. Pro lamy to popsal v knize Stručná historie času.
https://sciencemag.cz/stephen-hawking-a-zareni-cernych-der/



52AE8A91-2777-48C5-B1CB-8835C546BF69.png
 Komentář:
Tady to máš vyfocené v mlžné komoře
 Velikost:  254.91 kB
 Zobrazeno:  16 krát

52AE8A91-2777-48C5-B1CB-8835C546BF69.png




Naposledy upravil tomasjedno dne ne červen 12 2022, 21:38, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4079

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 21:32    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
V podstatě jde o to, že kdyby nebyla temná hmota a energie, tak vesmír by nemohl vypadat tak jak vypadá.
A čo ak temná hmota nieje a vesmír vyzerá úplne inak, len my to ešte tak nevidíme, lebo sa pozeráme miliardy rokov pozadu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  Další
Strana 19 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund