Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním ZEPARIS, ZEPAFIX

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mwt



Založen: Mar 27, 2020
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2022, 21:14    Předmět: Sháním ZEPARIS, ZEPAFIX Citovat

Zdravím,
léčím kamarádovi historický kousek, který má měření teploty pomocí termočlánku K (dříve značený jako ch-a , chromel-alumel). Odešel mu tam regulátor ZEPARIX a když už jsem to prohlížel, tak jsem objevil, že se tam nikdo netrápil s nějakou kompenzací termočlánku na vstupu Zeparise.
Sháním tedy regulátor ZEPARIS s rozsahem do 1200°C a pokud by se našel tak také kompenzační box ZEPAFIX.
Jsem ochoten za tyto krabičky přiměřené bankovky nebo řízek vyměnit Smile

Ne že by to nešlo vyměnit nebo opravit - jde tam o původní provedení a také o to, že se mi nechce vyvíjet znova kolo, když už kolem jezdí tříkolky....proto zkouším nejdříve tady jestli někdo něco nenajde.

Díky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2022, 22:52    Předmět: Citovat

ten zeparis by byl, ale mám ho ještě v tom kovovém provedení, né ten plastový. No zepafix, to jsem likvidoval, zařízení k ničemu, nečekal bych, že to v dnešní době bude ještě někdo potřebovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mwt



Založen: Mar 27, 2020
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 6:31    Předmět: Citovat

Zeparis v kovové krabici nevadí - třeba bude víc odolný elektromagnetickému poli? Wink Ten můj umřetý plastový má rozměry pod rámečkem 70x149mm - to myslím bude stejné jak u toho kovového.

Podstatné je aby byl na těch 1200°C a pro termočlánek ch-a (to je na stupnici, ale to asi nemusím vysvětlovat...)

Zepafix v nejhorším nahradím nějakým termostatovaným kusem kovu a termočlánkem. Chtěl jsem si zjednodušit život. Ten, co dělal ten rozvaděč jej podle kamaráda " ukradl Doenitzovi z U-Bootu" a podle toho to vypadá - na výstup termočlánku je natvrdo připojená CYKY 2x1,5 a tak to při měření lže jak ruský generál. Proto mne napadlo tam dát Zepafix, aby to bylo jaksi..dobové..řešení. Zeparis vnější kompenzaci potřebuje, tam se to nedá nijak obejít. A vyměňovat jej nechci jednak z pietních důvodů, jednak kamaráda už bych novým kouskům těžko učil a hlavně - on z principu ukazuje teplotu stále, i bez napájení... to je ta krása jednoduchosti. Smile

Otázka tedy zní kde, jak a za kolik ?

MW
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 660
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 8:17    Předmět: Citovat

Ak by bol záujem, mám Zepakomp 0 až 1200°C, na termočlánok "K". Prípadné poštovné by bolo asi na úrovni ceny za prístroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zdenekr



Založen: Oct 25, 2020
Příspěvky: 36
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 10:44    Předmět: Citovat

Zepafix mam skladem v Brně novy zabaleny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 17:45    Předmět: Citovat

Když už se tady o těch ZPA reglech bavíme, nevíte prosím někdo, co se dávalo k kalícím/popouštěcím pecím velikosti kuchyňský trouby? Vzpomínám, že to mělo stejnej systém nastavení teplot spodní a horní "zarážkou" jako Zeparis ale zepředu to bylo takový oblý bakelitový. Že by Zepakomp? A jakej rozsah a sonda? Známej má tu pec bez regulace a chtěl by to někdy zprovoznit.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zdenekr



Založen: Oct 25, 2020
Příspěvky: 36
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 19:03    Předmět: Citovat

pár fotek mám i návod pokud by byl zájem


20210114_160233-1_r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  57.5 kB
 Zobrazeno:  75 krát

20210114_160233-1_r.jpg



20210114_160429_r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  118.1 kB
 Zobrazeno:  96 krát

20210114_160429_r.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mwt



Založen: Mar 27, 2020
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út květen 17 2022, 7:31    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Když už se tady o těch ZPA reglech bavíme, nevíte prosím někdo, co se dávalo k kalícím/popouštěcím pecím velikosti kuchyňský trouby? Vzpomínám, že to mělo stejnej systém nastavení teplot spodní a horní "zarážkou" jako Zeparis ale zepředu to bylo takový oblý bakelitový. Že by Zepakomp? A jakej rozsah a sonda? Známej má tu pec bez regulace a chtěl by to někdy zprovoznit.


To určitě Zepacomp nebyl, ten je rozměrově stejný jako Zeparis a jediný rozdíl je, že má ukazatel poháněný lineárním motorem místo magnetoelektrického ústrojí jako Zeparis. A má plochou stupnici na rozdíl od Zeparisu, který má stupnici jako výseč z kruhu.

Nejsem znalec ZPA (to mě donutila nouze..) ale začal bych aspoň rozměry otvoru na regulátor - třeba z toho půjde něco vydedukovat. A taky - pokud není požadavek na historickou nebo jinou..netechnickou..hodnotu, tak bude asi jednodušší a přesnější použít nový regulátor. Třeba od ZPA, když už se o nich tady bavíme.
Protože když si představím, co budu vymýšlet proto, aby Zeparis nelhal a měřil přesně ve srovnání s novým regulátorem, který má vnitřní kompenzaci, tak je to opravdu práce pro zábavu, pro radost a pro dobrého kamaráda. Finančně ale nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út květen 17 2022, 18:56    Předmět: Citovat

Celeron: Mohl by to být polskej MERA LUMEL

https://www.elektro-svestka.cz/detail/22394/regulator-teploty-rk-2442.11041-0-800%C2%B0c#


Tady je pro srovnání s ZEPAKOMPem
https://aukro.cz/elektro-pristroje-regulator-teploty-zepakomp-mera-lumen-6987248383
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 15:37    Předmět: Citovat

Ta kalící pec je prý dederón, takže to bude nejspíš taky dederón regl. Vím o dalším člověku, co tu pec má a v panelu pod pecí je v původním výřezu osazen náš Zepakomp do 1200 st. C. Výřez je na šířku o cca 2 cm větší a na výšku cca 10 mm, takže tam původně muselo být něco většího. Mera, co jsi dával odkaz je naopak menší.
Otázka je, co je v tom dederónu za termočlánek...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mwt



Založen: Mar 27, 2020
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st květen 25 2022, 19:14    Předmět: Citovat

Termočlánek by mohl jít poznat podle:
-štítku - mívaly i ty nejstarší
- bareného značení na tělese
- vyražené značky na svorkovnici
- pokusně, když se zkusí ohřát o definovanou teplotu, mělo by jít spočítat podle změny napět o jaký typ jde. Ale je to legrace, jsou to změny o milivolty...
Hm, ke mně zatím Zeparis nedorazil žádný. Zepafix ano, to jsem rád, Zepacomp bych mohl mít, ale zatím jsem nedostal "befél", že ano...

Pokud kolega netrvá na originálu, tak elektronický regl se dá do 1000,- koupit i s vhodným SSR spínačem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund