Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osvětlení modelu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Salvatore



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 17:02    Předmět: Osvětlení modelu Citovat

Všechny zde srdečně zdravím a jestli mohu, popíšu svůj problémek. Mám rádiem řízený model - mám jich tedy víc, je to i moje práce, ale tohle je mimořádná věc - auto s maketovou karoserií, které bych chtěl rozsvítit. Už jsem dělal světla na menší modely, kdy se dávalo max 8 LED, které se zapínaly vypínačem, takže žádná věda. Pro Vás příznivce elektroniky jistě ani to nové nebude žádná věda, ale já se moc neorientuji, tak bych potřeboval poradit.
Celkově na autě bude 24 LED - přičemž bych chtěl aby se jedním dip vypínačem zapnuly:
Parkovací světla - dvě normální LED vzadu (červený) čtyři vepředu (bílý) a pět na střeše (žlutý) - všechno normálně málosvítivý
Druhým vypínačem potkávací světla - jen dvě vysokosvítivý bílý vepředu
Dálkový - další dvě bílý vepředu
Mlhovky - dvě žlutý
Rampa 1 - dvě bílý
Rampa 2 - tři bílý
od potkávacích je to vlastně všechno vysokosvítivý - až sem bych to asi zvádl, takže teď mám teprve dotaz Smile
Šlo by udělat, když na motor jde 0V - aby se vzadu rozsvítily dvě brzdový světla? A když jde na motor napětí v nějaké polaritě (to znamená, že se točí určitým směrem a auto couvá) aby se vzadu rozsvítily dvě bílý?
Napětí můžu mít - buď 7,2V trakční aku, nebo s ohledem na dost místa můžu dát ještě přídavný baterky na světla. Pak bych si moc vážil toho, kdyby byl někdo schopen mi poradit s výpočtem odporů, abych nemusel ke každé LEDce tahat zvlášť dva dráty, protože do série to moc spočítat neumím.
Auto jsem vyfotil a udělal jednoduchou stránku kde je vidět jak to celý vypadá!
Laughing

http://salvatore.xf.cz/hl/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 18:35    Předmět: Citovat

V skratke:

K LED :

R=(U-Uf)/If

U-napájacie napätie
Uf - úbytok napätia na LED (ak sú v sérii tak súčet)
If - prúd LED (normálne je to 20mA)

K tomu ovládabiu DIP prepínačmi -je to len o drotovaní niet čo vysvetľovať

K tomu brzdovému a parkovaciemu svetlu: To brzdové sa od napätia na motore nedá určiť ! 0V je len na stojacom motore ak sa ešte motor točí je tam nejaké indukované napätie !

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 18:38    Předmět: Citovat

Ale to se dá odvodit, třeba od trendu napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Salvatore



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 18:48    Předmět: Citovat

Shocked co to znamená trend napětí? Je to složitá konstrukce? Jinak tím, že to auto jede pomaličku, tak by mi to právě stačilo i jen při zastavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 19:05    Předmět: Citovat

Od trendu napětí myšleno tak,že se bude snímat,jestli napětí klesá či vzrůstá,když klesá,vyhodnotím to jako brždění a rozsvítím brzdový světla.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 20:00    Předmět: Citovat

DjRix napsal(a):
Od trendu napětí myšleno tak,že se bude snímat,jestli napětí klesá či vzrůstá,když klesá,vyhodnotím to jako brždění a rozsvítím brzdový světla.


Trošku zložité na vyhodnotenie nemyslíš ?

Ale keďže je ten model ovládaný diaľkovo vhodnejšie by bolo na výstup prímača DO ktorý spína motor pripojiť vhodne zapojené tranzistory (prípadne nejakú logiku) ktoré bude spínať brzdové svetlá a parkovacie svetlo ! Nepoznám podrobnosti toho prímača DO tak som to napísal len všeobecne !

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 20:46    Předmět: Citovat

Bracha je modelar sice letecky ale rikal ze se delaji regulatory s vystupem pro brzdove svetlo. Tu zpatecku bych bych vyresil odporem a diodou do baze tranzistoru. Napajenou vyvodu na motoru. tedy pokud budes mit zvlast napajeni.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Salvatore



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:09    Předmět: Citovat

Díky všem, hlavně za ten vzorec - nicméně regulátor s výstupem na brzdové světlo bude jistě cenově mimo moje možnosti. Brzdovky to tedy asi mít nebude Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SEL



Založen: Mar 28, 2005
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:38    Předmět: Citovat

To máš ovládaný klasickou RC soupravou? Pokud ano jde vyhodnocovat šířku pussů a podle nich spínat světla. Pokud máš volný kanál lze ovládat všechna světla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Salvatore



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:44    Předmět: Citovat

SEL napsal(a):
To máš ovládaný klasickou RC soupravou? Pokud ano jde vyhodnocovat šířku pussů a podle nich spínat světla. Pokud máš volný kanál lze ovládat všechna světla.


Volný kanál bohužel nemám - 1. řízení, 2. plyn, 3. řazení (manuálně řazený tříkvalt)
Řídím to klasickou volantovou soupravou a ty se víc jak tříkanál nedělají...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:49    Předmět: Citovat

Určitě se to dá spáchat, ale špatně se to řeší na dálku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SEL



Založen: Mar 28, 2005
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:55    Předmět: Citovat

Ty brzdy a zpátečka by šly řídit vyhodnocováním šířky pulsů na plynu. Pokud potřebuješ další kanál tak buď další vysílač s přijímačem a nebo rozšířit stávající 3 kanál např na 5 kanál. Takto jsem upravoval XS6 na 6 kanál (pouze vysílač, přijímač byl použit 7 kanál).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 21:58    Předmět: Citovat

Tak jak píše Sendyx !


Veď v tom modely musí byť nejaký prímač toho dialkového ovládania. Niekde tam musia byť nejaké tranzistory čo spínajú motor pre chod dopredu , dozadu. Stačilo by doplniť dalšie 2 tranzistory jeden by zopol ak je zopnutý chod dozadu a druhý ak sú obidve spínacie tranzistory motora rozopnuté motora rozopnuté.

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Salvatore



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2006, 0:16    Předmět: Citovat

No to rádio rozšířit asi zcela jistě nepůjde. Jde to u velkých páčkových. To moje je tohle: http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?kategorie=78&zbozi=1028

Ty tranzistory který spínají motor jsou uzavřený v krabičce, který se říká regulátor. Víc o ní nevím Smile

Když jsou brzdovky takový problém, stačilo by mi, kdyby mi někdo poradil s tou zpátečkou. Myslím si, že potřebuju diodu, která to pustí jenom jedním směrem a tranzistorek, který sepne a rozsvítí ji?

Jak na to?

Znova díky všem za trpělivost.

A vlastně ještě jeden dozaz. Jak se to teď řeší s tišťákama? Já to naposledy maloval štětcem a pak leptal kyselinou - to už je asi pryč ne? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SEL



Založen: Mar 28, 2005
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2006, 2:12    Předmět: Citovat

XS6 (Graupner) je taky pistole na auto. Řešil jsem to tak, že jsem odpojil signál z VF modulu, ten zpracoval procesorem (první 3 kanály prošly tak jak jsou, a 4, 5, 6 kanál generoval procesor) a výstup z procesoru šel zpět do VF modulu.

Jediný co je podle mne schůdný je napojit procesor na přijímač paralerně s ovládáním motoru a vyhodnocovat šířku pulsů (<1,5ms zpátečka, 1,5ms brzda, popřípadě pohrát si s programem aby zapínal brzdu při zkracování pupsu v rozmezí 1,5 až 2 ms. V tomhle neni žádnej problém, je to naprosto schůdná cesta.
Další eventualita je napojit na motor optočlen aby se otvíral pouze při zpátečce sa výstupem spínat LED (přes tranzistor). Ale ta první varianta má více možností použití.

Plošňáky se kreslí na PC, a vyrábějí fotocestou, nebo tisknou na laserovce, popřípadě kreslí plotrem. Prý se dají i frézovat NC mašinou. Leptá se to Cloridem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund