Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Navrhováni elektroniky. (LOCK)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19492
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 12:31    Předmět: Citovat

Jo, ale tos měl podle manuálu.
Jenomže, když chceš navrhovat obvody, musíš vědět, nač která součástka je, jak se chová za jakých podmínek, a jaký má pro ten daný obvod význam. A mít okoukané, jak to dělali jiní (a to pokud možno spoustu případů), přitom ale ti musí zase být jasné, proč to je zapojené zrovna takto a ne jinak. Samozřejmě Ohmův zákon, Kirchhoffovy zákony, Lenzova pravidla, Thompsonův vztah a další, které jsme ti tu už jmenovali víckrát. To tady neučíme, tady se předpokládá, že bastlíř se do něčeho pustil, nedělá mu to, co má, a, když řádně vyspecifikuje problém, uděláme, co se dá, aby se na chybu přišlo, ale nejlepší je, když na tu chybu během diskuse přijde sám, popostrčen k řešení některým zkušenějším.
Simulátor je sice užitečná věc, ale jedině v případě, že ho nakrmíš správným schématem, které dává smysl, s pokud možno správnými hodnotami součástek, tedy hodnotami, které dávají šanci, že to bude nějak fungovat. Ty hodnoty pak jen došlechtíš, když se ti nasimulované chování obvodu nebude zdát. Když ho nakrmíš nesmyslem, vypadne z něj v lepším případě taky nesmysl - a ty sám musíš poznat, že to nesmysl je.
Tak na simulátor zatím zapomeň.

Podle toho, cos tu zatím naznačil, ti bude každý simulátor na obtíž, protože dělá jen tu otročinu, jako třeba, že spočítá kmitočtové charakteristiky či tvary impulsů, které bys jinak dlouho musel počítat bod po bodu, nebo vzorečky a vstupními daty nakrmit tabulku (častěji tabuli) v nějakém tabulkovém procesoru. Ale nenaučí tě, jak se stát kontruktérem, konstruktérovi je pomocníkem.
Máš asi nějaké selektivní vnímání, když ti to už poněkolikáté opakujeme, že navrhování obvodů nejde shrnout do jedné knihy, ani nepřijde samo od sebe, ale ty s tím nedáš pokoj. Elektronika se skládá ze spousty podoborů, které se budeš učit celý život, jako my, kdo jsme odmaturovali z elektroniky, aniž by pak kohokoli zajímalo, jestli za jedna či za čtyři. Po dvou letech vojny, kde se někteří z nás k elektronice dostali, i když byla mnoho let stará, jiní ani k té ne, už některé z našich oborů nebylo kde uplatnit - a učili jsme se dál.
Kvalitních knížek za posledních 30 let moc nevyšlo, poohlédni se v antikvariátech třeba po knihách Kurs polovodičové techniky, Šolim já a tranzistory, Amatérská oprava tranzistorového přijímače, Elektronika ve fotografii, tam jsou ještě jednoduchá zapojení s minimem součástek, kde je jejich význam jasně vysvětlený. Pod takovými knihami se mi stále regál prohýbá a vždycky, když jsem se rozhodoval, jestli se některých zbavím, jsem si v některé z nich něco musel oživit.
Prostě je to běh na dlouhou trať a, jestli hledáš zkratky, věř, že jsou slepé. Lenost je matkou pokroku, proto ty zkratky marně hledají celé generace (taky)elektroniků, aby se to nemuseli učit tou delší cestou.

K těm stavbařům: Pokáč se ptá, jak postavili egyptské pyramidy, když si předtím neprohlédli tutoriál na Youtubu?
A já se ptám: jak dokázali barokní architekti vystavět cesty a vysázet aleje v nepřehledné krajině do nepochopitelně přesných geometrických tvarů, když na to nemohli ještě v XVII. století dohlížet z letadla či satelitu?
Prostě to uměli a měli na to své finty (některé si střežili tak, že se dodnes nepřišlo na to, jak to dělali). Ale to nepřišlo samo sebou, napřed je dlouho nějaký mistr propleskával. To dnes ve výchově řemeslníků nejvíc chybí...


Naposledy upravil Hill dne ne květen 08 2022, 12:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 12:34    Předmět: Citovat

Tak děkuji za typy na literaturu.

Mohl bych jestě dostat avizo na některé schéma, vhodné pro odzkouseni toho LTSpice? Děkuji...

Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19492
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 12:40    Předmět: Citovat

Přečti si ještě jednou, co jsem napsal.
Vyber si zapojení, třeba nějaký RC oscilátor, či dvoutranzistorový blikač, udělej ho podle hotového schématu, vyzkoušej ho.
Teprve pak ho překresli do simulátoru a zkoušej si měnit hodnoty součástek, abys viděl, co to v obvodu udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 12:47    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 13:07    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 13:50    Předmět: Citovat

2022 napsal(a):
JiriTom napsal(a):
Tím potvrzuješ to, co napsal termit256 a já.
Borci, kteří opravdu něco umí pak opravují ty boardy a to, co zku.vili ti laici... Smile
[url]

Pro mě za mě... já vyměňoval SMD součástky. Věř mi, nebo ne. Byli jsme autorizovanej servis. Idea [/url]


Tak o tom dost pochybuju, kdyz ani neznas tak naproste zaklady jako jak zapojit bocnik k osciloskopu? Jak jsi na tu vadnou soucastku prisel? Pomoci virgule?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 16:17    Předmět: Citovat

Měli jsme odvýrobce "troubleshooting" návody.

"Nefunguje NFC? 1. Vyměňtě anténku 2. Vyměňte SMD x 3. Vyměňte SMD α, 4. Vyněňte SMD β..."

Proměřovat to... na to nebyl čas. A ty blbé PCB desky se vzhledem k množství prvků proměřují blbě, protože se přes ty součástky signál různě vrací apod..."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2022, 16:53    Předmět: Citovat

2022 napsal(a):
A ty blbé PCB desky se vzhledem k množství prvků proměřují blbě, protože se přes ty součástky signál různě vrací apod..."

Tady se jasně ukázal tvůj vztah k elektronice. Ty elektronikem nikdy nebudeš Laughing
Proto i po tom, čím jsi prošel - škola, nějaká ta praxe, jsi stále tam kde jsi. Dál už to prostě nejde, je to tvůj limit. Cítíš to, kopeš kolem sebe, hledáš nějaký záchytný bod, nějaké zázračně dobré zapojení, které tě osvítí... Neosvítí. Když to v tobě doteď nezahořelo, už nezahoří. Já taky nikdy nebudu např. malířem. A nemrzí mě to. Nikdy mě malování netáhlo. Ovšem když jsem viděl co dokázal můj spolužák čímkoli - tužkou, propiskou, obyčejným fixem, říkal jsem si - to není možný, tak jednoduché je to, pár obloučků a čar a jak hezky to vypadá! To musím taky skusit! Ovšem moje malůvka nikdy nepřekonala úroveň kreseb dětí ze školky. Pár obloučků a čar a jak těžké to je. Ve mě to prostě není. Musel bych se hodně natrápit, abych načmáral něco koukatelnýho. A stejně by mě to dlouhodobě nebavilo. Obrázek nic nedělá. Jen je. Leží nebo visí. Nic víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: po květen 09 2022, 5:33    Předmět: Citovat

Křemík: člověk si může hrát pro radost s jednim zapojením ve volném čase.

Ale pokud má servisni centrum vydělávat, jsou některé věci "beyond of economic rentability".

Tak to prostě je. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 10:09    Předmět: Citovat

A máš alespoň maturitu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 11:04    Předmět: Citovat

Habesane, dostali jsme asi před pěti lety kluka po maturitě z elektrooboru, vzal jsem ho do provozu, dal mu multimetr,, ukázal na jedno trafo a řekl jsem mu aby mi něco změřil, nějakou dobu se s tím pral, různě přepínal a přikládal měřící hroty, nechal jsem ho trápit a pak jsem mu položil otázku, jestli na tom trafu je ke změření ss nebo st napětí, chvíli váhal a pak řekl ze ss
bohužel to je realita ze života, perlička je, že se moc zlobil že má stejnou mzdu jako lidé co tam maturitu nemají


Myslím že kdyby si koupil pár součástek a postavil blikač, rozchodil ho a pak si to nakreslil do simulace, bude mít ověřené zapojení hned
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 14:15    Předmět: Citovat

ferdislav: poděkuj českému školství Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 14:45    Předmět: Citovat

Ne, za tohle v žádným případě nemůže český školství. Protože tys už tady prokázal tak vysokou míru ignorace, že by ti nepomohlo, ani kdyby tě elektroniku učili Tesla s Ampérem, Voltou a Ohmem najednou. Ještě chvíli tady plácej ty svoje bludy debilní obludy a míra nastolicovanosti Hilla nebo Zdeňka konečně přeteče ... a bude (snad) zas na chvilku klid ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 14:51    Předmět: Citovat

Nekrm trola
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
2022
Zablokován


Založen: Apr 26, 2022
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st květen 11 2022, 15:02    Předmět: Citovat

Prostě školství, co plodí osoby do praxe nepoužitelné, je černá díra na prachy.

Taky ti po operaci chirurg neřekne "vyndal sem vám apendix, ale zašijte si to sám".
K čemu má smysl produkovat nedopečené absolventy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund