Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 816A problém s ladenim

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
reder



Založen: Apr 29, 2022
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 10:32    Předmět: Tesla 816A problém s ladenim Citovat

Čaute, mam problém s Tesla 816a ktorý naladí stanicu a po chvíľke vypne, šušti a potom sa naspäť naladí a ide dobre,kondenzátor C426 ok 7,2V ten som vymenil nakoľko sa hrial a taktiež c414, vymenil som taktiež hlavný filtračný C413, potom c412. Výstup na pine 10 MAA723 je 23,4v ktoré pri výpadku frekvencie nekolise, čiže je stabilné. Kde hľadať chybu v FM bodule? 🙄 Ďakujem vopred za každú radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1718
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 15:11    Předmět: Citovat

Nejdřív dotaz - dělá to při ručním ladění nebo při přepínání předvoleb?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 16:13    Předmět: Citovat

Dělá to při ručním ladění, nebo jen na předvolbách?
Totiž ty předvolbové potenciometry, použité už v 813A, 814A i jinde, jsou známé svou nespolehlivostí - nestálostí odporu drah. Netuším, zda v nich oxidují dráhy, nebo co se tam děje, ale prostříknutí čímkoliv, včetně zředěného WL60 pomůže jen na pár měsíců a pak to začne znova.

Přesněji to bude vědět asi elektrosvit, to je taková živá encyklopedie s fotografickou pamětí Very Happy - ale nějak matně tuším ještě z bývalé práce, že už v 635A Sopránu a 637A Synkopě a odvozeninách, byly použity snad enderácké, či maďarské, nicméně podstatně kvalitnější a stabilnější potenciometry pro naladění předvoleb - a ty tohle dělaly jen zřídka. Zpravidla se předvolby a trimry posraly jako první, když aparát pracoval ve velmi prašném, vlhkém či agresivním prostředí.

Při ručním ladění bych určitě kontroloval dokonalou stabilitu napětí na běžci ladicího potenciometru, ale hlavně tedy stav těch svinských, zatraceně mizerných, pertinaxových trimrů TP040, které "vymezují" rozsah ladění.
Netuším, kterého vola mohlo napadnout, v celkem slušném HiFi receiveru použít takový humus - ty úplně nejlacinější trimry, co se ještě navíc rády rozpadají a uvolňují se jim nýty.
Dovézt luxusní, enderácké posuvné poťáky do 816A, ale i do 635A a jiných výrobků přitom evidentně nebyl problém.
Jaký asi cenový rozdíl, mohl být mezi TP040 a např. hermetickými TP095?

Edit:
Ještě bych měl dotaz:
Píšeš, že jsi vyměnil C426, který se hřál. Má to být typ TE986 10uF/35V a ty bývají spíš vyschlé, než s takovým svodem, že by hřály.
C414 jsi nekontroloval? To je totiž mnohem větší zjeb, používali tam typy TE004 5uF/35V a ty mívaly svody někdy až neuvěřitelné.
Ještě větší zjeb je blokovací kondenzátor C407 100n, typ TK783 ze supermitové řady, pověstné svou nespolehlivostí.
Asi bylo zbytečné měnit C413. To bývá velký TE988 200uF/70V a ten je vadný opravdu málokdy. Vada C413 by se nejspíš projevila rozkmitáním, nebo velkou nestabilitou výstupního napětí z MAA723.
Zkus obrátit pozornost na ten houf trimrů, ve schématu nad IO401 a také prověř kapacitu i zapájení blokovacího kondenzátoru C415 3n3.


Naposledy upravil sinclair dne pá duben 29 2022, 17:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 16:55    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...
Netuším, kterého vola mohlo napadnout, v celkem slušném HiFi receiveru použít takový humus - ty úplně nejlacinější trimry, co se ještě navíc rády rozpadají a uvolňují se jim nýty.
...
Zcela určitě to byl někdo formátu někdejšího technika Generálního štábu a pozdějšího soudruha lži-učitele Bohouška Fčelaře Fprdelimanna - sice kádrově prověřeněj kovanej komanč, ale jinak blbej jak anděl ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 18:02    Předmět: Citovat

637A byl sextet a mam s tema potakama na predvolbach docela blbou zkusenost. Privody k draham nytovane a casem tam vznikaly prechodaky jak prase... jak jsi s tim hnul tak to ujelo az nekam do prdelovic, nedalo se to nijak opravit a ani vodivy lak nezabral... Kdysi jsem koupil z nostalgie jednoho Sexteta z nostalgie poac jako decko jsme jej meli doma is reprakama a ty predvolby tam byly kantare... Musel jsem koupit vrak toho gramoradia a tam nastesti byly ty potaky ok tak jsem prehodil celou desku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá duben 29 2022, 22:04    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...soudruha lži-učitele Bohouška Fčelaře ...

Toho prosím už nech na pokoji, jeho stránky se zvolna mění na reklamní billboard a není třeba ho dále řešit. Dík.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 3:08    Předmět: Citovat

Byl použit pouze jako ZÁŘNEJ PŘÍKLAD JEDINCE SVÝHO DRUHU, náš drahý Executive Administrátore ... Mr. Green
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 6:38    Předmět: Citovat

Hele keemo,
já doprdele dobře vím, že 637A je Sextet a že 637A Sextet, spářený se šasi HC15/HC16, ještě k tomu s kazetovou mechanikou SM-1 a vestavěný v prosklené skříňce - to se jmenuje 1036A Stereostudio.

S tou Synkopou jsem se spletl, to je ten zatracený zjeb 635A se šasi HC13, později HC15 a s KF520 na vstupech pro krystalovou přenosku - co se jmenoval 1032A Synkopa. A za který měli někoho z hodně vysokého z Tesly Bratislava zavřít na doživotí. Takovej zprasek.

Vyrábělo se to i v tom skříňkovém provedení - přijímač 635A, šasi HC15 s vložkou VK4204, pod nimi magnetofon SM-1, který radši nechci komentovat a úplně dole byla dvoudvířka z kouřového skla na desky.

Proč za tyhle zprasky někoho vysoce postaveného zavřít:
Narvat do jednoho modelu rádia příšerně šumící KF520, úplně obrátit zapojení pasivních korekcí, nechat navrhnout topící trafo, ze kterého doslova tekla T101, instalovat jednoduché koncové stupně s MBA810, co mají už při sotva 2x4W kolotočové zkreslení okolo 5% - a krmit takovýmto signálem dvoupásmovky s citlivostí asi 88dB (ARN567/ARV161, později ARN5604/ARV089) - to je podle mě prostě souhrn trestných činů na doživotí, to se na mě fakt nezlobte.
Bývalá tchyně právě přesně tuhle kombinaci náhodou má - s tchánem to počátkem 90. let vyhráli v nějaké soutěži, nebo co, protože to asi bylo jinak neprodejný..Jmenuje se to tuším Studio 1032A-5 či tak nějak, ani servis od toho není.
Trvalo mi asi týden, než jsem tuhle zběsilou kombinaci nějak upravil, aby se dala poslouchat normálně slyšícími bělochy.
Upravit 635A, do HC15 dát VM2103 a korekční předzesilovač ze Sinclaira P60, KF520 samozřejmě do kýblu, namísto nich KC239F a tříodporový předpětí, takže to mělo okolo 1MΩ i tak, magnetofon SM-1 jsem moc neřešil, to je nějaká dopiplaná maďarská mechanika řady MK a nechová se to špatně.
Mě v tomhle poučovat myslím moc nemusíš Very Happy Splíst se může každý a jsme jenom lidi Very Happy Mír


Naposledy upravil sinclair dne so duben 30 2022, 7:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 6:55    Předmět: Citovat

Karle není dobrý vyvolávat zlé duchy Very Happy
Ještě se tu znova regne a co pak? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 8:08    Předmět: Citovat

Ono to Studio s kazeťákem existovalo i ve verzi s HC15? Tohle šasi se dávalo snad jen do modelů bez kazeťáku.
Já pamatuji 1136A jen s HC42 a MM přenoskou. Jenže taky se mi dostal do ruky jen ten jediný kus.
Ale jinak máš pravdu, zvukově to nebylo nic moc. Jak to hrálo s doporučenými třípásmovkami, jsem nikdy neslyšel, jen s párem ARS820. Poměr ceny k vlastnostem značně nevýhodný.
Tehdy mě ani nenapadlo něco na tom vylepšovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 11:11    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Hele keemo,
já doprdele dobře vím, že 637A je Sextet a že 637A Sextet, spářený se šasi HC15/HC16, ještě k tomu s kazetovou mechanikou SM-1 a vestavěný v prosklené skříňce - to se jmenuje 1036A Stereostudio.

S tou Synkopou jsem se spletl, to je ten zatracený zjeb 635A se šasi HC13, později HC15 a s KF520 na vstupech pro krystalovou přenosku - co se jmenoval 1032A Synkopa. A za který měli někoho z hodně vysokého z Tesly Bratislava zavřít na doživotí. Takovej zprasek.

Vyrábělo se to i v tom skříňkovém provedení - přijímač 635A, šasi HC15 s vložkou VK4204, pod nimi magnetofon SM-1, který radši nechci komentovat a úplně dole byla dvoudvířka z kouřového skla na desky....
...Mě v tomhle poučovat myslím moc nemusíš Very Happy Splíst se může každý a jsme jenom lidi Very Happy Mír


Tak promin ze jsem si dovolil otevrit tlamu pres klavesnici...
Ono o tu chybu ani tak neslo spis o to ze ty potaky v tech predvolbach nebyly tak uplne bezchybne a ze me kdysi hezky potrapily...

Priste na nic upozornovat nebudu, at to za mne udela nekdo jinej... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 01 2022, 22:23    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Byl použit pouze jako ZÁŘNEJ PŘÍKLAD JEDINCE SVÝHO DRUHU, náš drahý Executive Administrátore ... Mr. Green

Milý Karle, já jsem majitel. CEO (Chief Executive Officer) je Hill, a Jezevec je COO (Chief Operations Officer). Very Happy Very Happy Very Happy

http://www.jomagazin.cz/na-stope/co-znamenaji-zkratky-ceo-cfo-coo-ci-chro/

No nemáme se dobře? Very Happy

Sorry za OT.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
reder



Založen: Apr 29, 2022
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st květen 04 2022, 14:24    Předmět: Citovat

Robí to aj na manuálnom ladeni, ten 5uF kondik.. Tak tam bol elektrokiticky 4,7uF, aj ten som vymenil, kuknem sa doma po 3n3f a vymeniť ho, ďakujem za odpoveď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st květen 04 2022, 17:16    Předmět: Citovat

Některý keramický kondik ve VKV dílu může mít svod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reder



Založen: Apr 29, 2022
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: so květen 07 2022, 23:47    Předmět: Citovat

elektrosvit napsal(a):
Některý keramický kondik ve VKV dílu může mít svod.


ďakujem za tip, skusim ich vymenit je tam 10n a 560n, vymenim, napisem ako som dopadol, ešte raz dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund