Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozběh motoru u NZC 300
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 22:00    Předmět: Rozběh motoru u NZC 300 Citovat

Dobrý večer,
prosím o radu.
Dostal se mi do ruky skoro vrak NZC 300.Pří bližším studiu se ukázal problém z rozběhem motoru.Po přestavení příslušné páčky do polohy pro přehrávání se motor nejdříve rozběhne opačným směrem, otočí se o necelých 180 stupňů,zastaví a potom se už trvale točí správným směrem,Vyměnil jsem kondenzátory,potom motor a přeletoval všechny spoje.Kondenzátory nové, motor ještě ve vazelíně.Zcela zbytečně, proces rozběhu zůstal špatný,přesně stejně jako na začátku, včetně těch necelých 180 stupňů.Poradí mi někdo co mám dělat dál?Jsem amatér věčný začátečník a úspěch by mě velmi potěšil.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 22:07    Předmět: Citovat

Obě vinutí motoru jsou v pořádku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 22:33    Předmět: Citovat

To mě nenapadlo, zítra proměřím Dík!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 22:36    Předmět: Citovat

Tady máš tabulku s kondenzátory pro různá napětí a zapojení. Nedávno jsem řešil podobný problém - bylo to špatně zapojené. A jak píše Hill zkontroluj ohmmetrem vinutí a také se přesvědč, jestli nemá kondenzátor svod, matně si vzpomínám, že jsem s tím měl kdysi taky celkem nečekaný problém.


motor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  54.09 kB
 Zobrazeno:  95 krát

motor.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 23:21    Předmět: Citovat

V tabulce jsou 4 mikro, ve schématu jsou psány 3.Mám motor na 24 V.Taky to zkusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 0:52    Předmět: Citovat

Správně jsou 3 µ (1M + 2M hovňáky paralelně). Ta tabulka se týká novoborských motorků SMR, kdežto v gramofonu je motorek M303, který si vyráběli a dodnes vyrábějí v Litovli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 10:03    Předmět: Citovat

Hodnota kondenzátoru není kritická, zrovna u hovňáků bacha na svody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 20:47    Předmět: Citovat

Tak jeden motorek má 284 a 289 ohmů, druhý 289 a 291 ohmů .V tom asi problém není.Jak se měří svod nevím ale zítra to budu hledat.Nicméně kondenzátory jsou nové,předpokládám tedy že to nebude problém až tak moc.Uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 20:53    Předmět: Citovat

Ale!
Já nevím kolik ten svod může být.Nemám žádné tabulky ani katalogové listy.
Až to změřím, pochlubím se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 21:10    Předmět: Citovat

Svod by měl být ideálně nulový a měl bys ho měřit při maximální hodnotě jmenovitého napětí, tedy 35 V, když je motorek na 24 V.
Ale ty motorky na 24 V nebyly zdaleka tak háklivé na přerušení vinutí, jako motorky na 230 V. Zato mezizávitové zkraty, to na tom byly všechny verze motorků přibližně stejně. To bys zjistil měřením proudu obou vinutí (bez kondenzátoru) napájených střídavým napětím. Vinutí se zkratem, který stejnosměrně udělá rozdíl třeba jen 1 Ω, žere i trojnásobek proudu zdravého vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5654
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po duben 25 2022, 18:02    Předmět: Citovat

Píše, že motor i kondík vyměnil.
Nejde ti těžko talíř? Dělá to i bez zátěže? Je tam 24V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po duben 25 2022, 22:04    Předmět: Citovat

Zkouším to jen se subtalířem, chodí lehce, neslyšně.Otáčky má správné v obou možnostech.Volty jsem neměřil ale můžu to udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 25 2022, 22:16    Předmět: Citovat

Zkus si někde vytáhnout servis od HC30, NC300 či NZC300.
Je tam i zapojení barev vývodů motoru - možná se v tom už někdo vrtal.
Každopádně - u motorů na 24V vyházet "hovňáky" i bez kontroly - minimálně bývají prasklé, mají nataženou vlhkost a když je pak měříte ať už multimetrem, či můstkem, mívají až o 50-80% vyšší kapacitu, o svodech nemluvě, ty bývají někdy i řádu mA.
Kondy vyměnit za kombinaci MKT205 či TC205.
Z MZ zkratem u těchto motorků na 24V (ať už v gramofonech či s převodovkami v servopohonech) jsem se nikdy v životě nesetkal.
U motorků na 220V, vinutých velmi tenkým drátem, se to stát může, ale spíše jsem vždy narazil na vinutí přerušené, než MZ zkrat. Ten by ostatně u drátu 0,0 hovno neměl mít na takto podovnou funkci motorku vliv, protože takto tenký drát má i při proseknutí pár závitů velmi velký odpor - a ten závit nakrátko se tam prakticky neuplatní.
Je to podobné, jako u signálových nf traf. Pár závitů drátu 0,035 až 0,042 při celkovém počtu okolo 3000z se prakticky nijak neprojeví.
Zjistil jsem čistě náhodou MZ zkrat primáru zvonkového trafa Jesan 0156, který tam má tuším 8.000z drátu 0,08.
Nemít zrovna známého měřák BM295 u sebe na generálce, ani bych to nezjistil. Potřeboval jsem primár ubráním závitů trochu "ztvrdit" a převinout sekundár na cca 30V.

P.S.: Kdyby bylo třeba, tak SM od HC30, NC300 i NZC300 jsem schopen oskenovat a někam pověsit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr98_2010



Založen: May 11, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: ne květen 01 2022, 20:20    Předmět: Citovat

Takže předposlední zpráva.
Závada je mechanického rázu, po vypnutí motoru zůstane trn subtalíře opřený o vypínací páku.Po opětném zapnutí motoru se subtalíř od vypínací páky odrazí, ta se vrátí do výchozí polohy a a subtalíř se začne otáčet správným směrem.Příčinu této chyby budu hledat až zítra, dneska už mě to nebaví.Díky všem , kdo se mi snažili poradit.Těm se omlouvám.Jsem jen zmatený senior.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 01 2022, 22:51    Předmět: Citovat

To je v pohodě.
Mě to zarazilo už v tom momentu prvního příspěvku, kdy jsi napsal:
"Vyměnil jsem kondenzátory, potom motor a přeletoval všechny spoje. Kondenzátory nové, motor ještě ve vazelíně.
Tak potom už jsem jenom čekal jak chodská stráž, co se z toho teda vyvrbí.
Protože vyměnit komplet kondy asi za MKP a úplně nový motor - přičemž přístroj se chová stejně svéhlavě, to už je hodno pozornosti.

Není tam zamaštěné to filcové obložení, kterým je vypínací páka přidržována ve správné poloze a vykývne jen velkým dostředným zrychlením raménka - najetím do vypínací drážky?
Párkrát jsem se s tím už setkal, kdy se koncové vypínání chovalo, jak vybíravá baba. Třikrát jakžtakž jo, dvakrát ne. Je to ten hliníkový výlisek, musí být podložený i přiložený naprosto suchou plstí (nesmí být ani zvlhlá, natož nějakým kokotem namazaná) a pak všecko funguje správně. Ten hliník má s bílým průmyslovým filcem prostě nějaký ideální koeficient vzájemného -tření o sebe- že to prostě funguje správně.
Nemám popravdě moc rád tahle řešení, kdy je něco založeno na ideálních podmínkách, přičemž už z definice přístroje je jasné (gramofon je spotřebka, ať si to připouštíme, nebo ne), že daný aparát vždycky v ideálních podmínkách fungovat nebude.

Je to jak s tou Carinou na stavbě. Je černá, takže na sluníčku hrála asi tak půlhodinu, pak chcípla a vymlátila docela drahý buřty.
Pak někdo donesl nějakou Selenu či VEFa, oroštoval to a rádio vřískalo celé odpoledne, povrchová teplota tak 80°C...

Holt někdo má, někdo nemá...
Někdo dá do koncového stupně portablu vyšší třídy pitomé Ge tranzistory GC511/521, co by v normálním bělošském průmyslu mohly fungovat leda tak jako průměrné budiče výkonnějších typů ve stacionárních aparátech.
Ale kupodivu, běloši se semtam vyskytovali i mezi našimi konstruktéry, zvláště v okolí Pardubic, Přelouče, ale i té Litovle - a dokonce nějací běloši taky byli na Slovensku, kde bych to teda absolutně nečekal.

Ale mrkněte třebas na kinozesilovače AKK133 dodneška u sběratelů fungujících Meoclubů II., malý muzikantský Music 15, na který jsem viděl jednoho, úplně bílého maníka hrát s Fender JazzBass-em, využívaje při hře zcela specifické a slyšitelně líbivé limitace bambusáků.
Anebo takový, naprosto skvostný Music 30 Stereo, kam GC510/520 dokonce vybírali - to vše je práce bělochů z Tesly Vráble, některé jsem poznal osobně a byli fakt bílí mozkem, pokožkou a měli solidní vychování.

No a někdo je třeba i čmoud, ale holt už je poučenej "místními" podmínkami od -40 do +60°C, postupuje pak při konstrukci naprosto odlišně a zdánlivě nesmyslně a nesmyslně draze, napere do spotřebního portable aparátu 10W koncové tranzistory, třeba i P213 a na chladiči jako kráva..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund