Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínání filtrace bazénu při výrobě FVE
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 9:57    Předmět: Spínání filtrace bazénu při výrobě FVE Citovat

Zdravím místní odborníky.
Potřebuji poradit se zapojením spínání filtrace v bazénu.
Mám solární panel 220WP 38V přes MPPT regulátor do Aku 24V 100Ah a chtěl bych k tomu přes měnič připojit filtrační čerpadlo bazénu 160W.
Chtěl bych nějak docílit toho aby měnič a čerpadlo běželo když svítí a vyrábí aby to zbytečně nezatěžovalo akumulátory.
Nejaději bych viděl nějaký modul z číny aby to bylo jednoduché na zapojení.
Děkuji za reakce Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 10:31    Předmět: Citovat

Myslím, že by ti stačilo např. tohle:

https://www.abctech.cz/fotovoltaika-alternativni-napajeni-hybridni-solarni-menice_c15389078.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5654
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 11:05    Předmět: Citovat

wac11cz napsal(a):
...
Mám solární panel 220WP 38V přes MPPT regulátor do Aku 24V 100Ah a chtěl bych k tomu přes měnič připojit filtrační čerpadlo bazénu 160W.

Jen pro zajímavost, spočítal sis návratnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 17:07    Předmět: Citovat

Raději ne stavím to z věcí co dům dal. Taková hračka pro dospělé. A snažím se získat zkušenosti pro další projekt na obytné auto a větší projekt malé elektrarny na dům svépomocí.
Zatím máme levnou elektriku, ale kdo ví co ude dál..

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 17:19    Předmět: Citovat

Standa33 napsal(a):
Myslím, že by ti stačilo např. tohle:

https://www.abctech.cz/fotovoltaika-alternativni-napajeni-hybridni-solarni-menice_c15389078.html


Měnič mám v plánu použít z UPS Victron.
Spíš mě jde o to jak to spínat. Mám na mysli obvod, který pozná, že svítí nebo vyrábí a sepne relé, výkonový transistor nebo rovnou měnič. To jsem chtěl řešit následně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 19:46    Předmět: Citovat

No ty MHPower-MSKD mají 3 režimy provozu, tak si můžeš vybrat.

FV-AC-Bat -- provoz z FV, když je energie z panelu nízká přepne se na síť, když nejde ani FV a AC jde z baterie

AC-FV-Bat -- provoz ze sítě, výpadek sítě, jde z FV, poté z baterie

FV-Bat-AC -- provoz z FV, baterie(když napětí baterie klesne na 50% a není dost energie z FV, přepne se na síť a dobije baterii na 75%)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 6:22    Předmět: Citovat

Pro Standa33
Tohle vypadá dobře, ale chci to pojmout jako ostrovní systém.
Napadlo mě vykuchat malej solarni panel např. z těch zahradních lampiček a přes modul komparatoru ovládat relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1636
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 6:53    Předmět: Citovat

Měnič stejně musíš napájet z aku. Dej tam komparátor, který bude hlídat napětí baterky v úzkém rozmezí, řekněme 10% hloubky vybití. Takové cyklování životnost aku podstatně prodlouží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 8:50    Předmět: Citovat

Pro Olchor
Děkuji za odpověď, která mě posunula dál Pray
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 11:03    Předmět: Citovat

Já filtraci bazénu řešil následovně: Vzal jsem starý komutátorový pračkový motor, z motoru filtrace sundal ventilátor a propojil oba motory. Na tu spojku nasadil vrtuli z ventilátoru počítače, hodil na pergolu naplocho 3 cca 40V panely, připojil na to ten komutátorový motor a bylo hotovo. Když svítí slunce, má to +/- ty 3000 otáček jako původní čerpadlo, v pohodě to utáhne i poloautomatický vysavač a nemusím si toho celou sezonu všímat. Very Happy


b3.jpg
 Komentář:
Hotová verza na 3 panely.
 Velikost:  149.36 kB
 Zobrazeno:  82 krát

b3.jpg



b2.jpg
 Komentář:
Testování na 2 panely pod mrakem.
 Velikost:  156.37 kB
 Zobrazeno:  106 krát

b2.jpg



b1.jpg
 Komentář:
Testování na 2 panely při slunci.
 Velikost:  137.05 kB
 Zobrazeno:  79 krát

b1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 14:55    Předmět: Citovat

jova1: 100bodů, naprosto geniální řešení Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 16:23    Předmět: Citovat

Když si přečtu původní příspěvek, tak jediný přínosný příspěvek vidím ten od Jova1. Sám jsem před časem na netu čerpadlo na 48V nebo s komutátorovým motorem hledal, marně nebo byl za nesmyslnou částku. Pokud to nědělá nějaký kravál tak to považuji geniální řešení, ale mě se nikdy výměna motoru čerpadla za jiný typ nepovedla.
Také mám bazén a solární panely, tak se také podělím - 2x2 solární panely 250W, když svítí dávají 18A na 53 voltech. Střídač (resp. půvdně UPS) Liebert 1000VA, baterie aktuálně HOPECKE 2V 400Ah, ale 20 let staré.
Střídač lze reálně zatížit činným výkonem kolem 750W, pak už signalizuje nadproud. Původní naddimenzované čerpadlo bazénu 650W tuto UPS shodilo 9x z 10 startů. Čerpadlo jsem nahradil slabším bratrem 250W, jeho starty už problémem nejsou.
Běh čerpadla + nějaká bižuteie bere cca 6-8A. Když je pod mrakem, panely dodávají tak mezi 2-6A. Aktuálně má voda zatím do 20 stupňů, takže filtruju jen když jsou baterie nabité. Musel jsem z napájení vyhodit lednici - ta, ač při běhu brala jen 70W, tak do toho házrela "faleš" - pokud byl další odběr nad 250W, její start už byl sázkou do loterie, odhladem každý čtvrtý opět UPS vyhodil na nadproud, s bazénovým čepadlem vždy.

A teď k tomu dotazu - pro asynchronní motor je podle mne potřeba střídač alespoň s trojnásobným výkonem a sinusovkou, ale stejně se ta spolehlivost asi bude lišit (za střídač z Číny bych ruku do ohně nedal, a na správnou funkci jeho nadproudé ochrany už vůbec).

Co se týká spínání, tak už jen z toho důvodu proudové špičky bych volil něco, co by při polojasnu nevypínalo s každým mrakem. Variant mne napadá několik:
1. Upravit nějaký soumrakový spínač, a nastavit na něm řekněme třeba s 30 minutový doběh
2. Spínání odvozovat od napětí baterie - pokud vystoupá třeba nad 26,6 - 27V, tak spustit čerpadlo, opět třeba s 30 minutovým doběhem.
3. pokud jsi zručný, jdi do varianty "jova1", ta se mi líbí nejvíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 22:43    Předmět: Citovat

Velmi si vážím Vašich nápadů a nestačím se divit.
Zjistil jsem že můj čínský solární PWM regulátor zřejmě umí používat baterie v mnou definovaném rozmezí dle rady "Olchor" a "Houmr" (discharge reconect a discharge stop)
Verze ss motor z pračky podle "Jova1" je zajímavý ale pro mě asi nebude, protože mám pouze jeden panel a nevím jestli by to utáhl nějaký step-up měnič.
Momentálně přemýšlím zda půjde upravit a použít měnič z UPS Victron Match-700UPS dle manualu sine wave 700VA/420W na čerpado 160W.
Tušíte někdo jak upravit nebo mám koupit nový?



IMG_20220412_183850.jpg
 Komentář:
 Velikost:  208.77 kB
 Zobrazeno:  57 krát

IMG_20220412_183850.jpg



IMG_20220412_221152.jpg
 Komentář:
 Velikost:  144.55 kB
 Zobrazeno:  63 krát

IMG_20220412_221152.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 5:49    Předmět: Citovat

Nic neupravuj, zkus to připojit a uvidíš, jestli ta UPS nebude padat na nadproud. Nicméně většina UPS nemá autostart po připojení baterií a obvykle se spouští nějakým tlačítkem, takže jen připojovat a odpojovat DC k té UPS obvykle nejde.
Co se týká mého předchozího příspěvku, zapomněl jsem napsat, že já zatím spouštím to čerpadlo manuálně, ale včera večer mne díky této diskuzi napadlo totéž co wac11cz - solární regulátor má i samostatně nastavitelné odpojení a připojení zátěže, které nevyužívám. UPS mám připojenou přes jistič přímo na baterii, takže by na ten výstup stačilo pověsit relé a nějaký rozumný časový doběh popř. si možná zkusit pohrát s hysterezí mezi sepnutím a odepnutím a pomocí toho to čerpadlo ovládat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wac11cz



Založen: Apr 10, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne květen 01 2022, 20:22    Předmět: Citovat

Pro Standa33
Tohle vypadá dobře, ale chci to pojmout jako ostrovní systém.
Napadlo mě vykuchat malej solarni panel např. z těch zahradních lampiček a přes modul komparatoru ovládat relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund