Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

El. rádio Hornyphon Prinzess 1969 - výměna kondenzátorů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2022, 23:03    Předmět: Citovat

Dělá se to se starými vadnými elektrolytickými kondenzátory tak, že se opatrně "rozpertlují", a dovnitř původního obalu se vloží moderní kondenzátory, ale slušného výrobce. Ne žádné pofiderní číny! Nové typy, třeba Nichicony jsou při stejných kapacitách menší než původní, tak se bez problémů vejdou.
Pak se to jeví esteticky původní, a přitom funkčně bezchybné.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: so duben 09 2022, 8:48    Předmět: Citovat

Vašek: ano ano, takto bych to udělal, na YT kanálu Tesla rádio to jeden pán dokonce názorně krok po kroku ukazuje. Takto bych to udělal, kdybych ten původní měl, zkusím prohledat bazary ať tam ty dva fungláče nejsou jak pěst na oko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 7:14    Předmět: Citovat

Napětí na triodě není vůbec podstatné. Kritické je, že na g1 pentody nesmí být kladné napětí. Nejjednodušeji se to vyzkouší tak, že se rádio zapne bez ECL86 a změří se napětí na přívodu g1. Nesmí tam být vůbec žádné kladné napětí, ani desetina voltu.

Ten odpor v mřížce triody je takové duchařské zapojení, předpětí pro mřížku se generuje průtokem mřížkového proudu přes ten velký odpor. Mívá různou hodnotu, od cca 10M až klidně po 22M. Asi jediný přínos tohoto zapojení je, že se ušetří jeden odpor v katodě.

VASEK_W: tohle je akorát šizení historie. Když je ten elyt vadný, tak proč to maskovat a tvářit se, že je v pořádku. Prostě ho odpojím a vedle pod šasi dám ten moderní malý elyt. Nemluvě o tom, že ani kvalitní elyty nevydrží desítky nebo více let, takže to jednou bude potřeba zase rozebrat a ten hliník nejde rozpertlovávat donekonečna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 19:58    Předmět: Citovat

Lukas: díky, než jsem teda šel do výměny toho 15M rezistoru změřil jsem napětí na g1. Doufám, že jsem to měřil správně, do patice do pozice g1 jsem dal + kabel měřáku a mínus dal na na nožičku R223 rezistoru, která je spojená se zemí. Hned po zapnutí tam bylo cca +0,0224V, postupně se ale rychle snižovalo, až skončilo na -0,0033V, ale občas poskočí na 0,0043V.
Omlouvám se za asi blbé dotazy, s elektronkama a obecně rádiem jsem na počátku své cesty Smile Ale je to fajn relax na večery, a ty nažhavené elektronky tak nějak krásně voní, nevím jak to popsat.

Jestli je to takto z pohledu napětí na g1 OK, tak už do toho rýpat nebudu a R228 nechám původní tak jak je.

No a pak tu je ta VF část, ale do toho hrabat nebudu už bez vaší rady vůbec (a bez vybavení), jen bych si pak dovolil dotaz k zapojení externí antény na VKV, tam to bude kapitola sama pro sebe. Zkusím to zítra nafotit a formulovat nějak rozumně dotaz.


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 17:02    Předmět: Citovat

Chtěl bych ještě poprosit o radu s tou anténní částí

Když to vezmu tedy zezadu tak Rakušáci tam píšou A anténa, E jako externí zem a čtvrtvlnný dipól 300ohm

Pípákem zem ověřena E je spojeno se šasi, tzn. ten přepínač uzemňuje buď externí anténu na MW + LW nebo odbočku z cívky dipólu VKV přes R104

Mám ale otázky:
a) jak vypadá takový čtvrtvlnný dipól 300ohm na VKV případně čím to lze nahradit
b) k čemu jsou ty malé cívečky na desce s konektory pro antény
c) co je to za typ konektorů, dají se někde sehnat nebo zbývá jen nějaký homemade bastl




Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 18:03    Předmět: Citovat

Takže:
a) dipól je půlvlnný a zapojuje se do obou zdířek. Do levé zdířky je možné zapojit anténu délky λ/4, to je drát délky cca 75cm.
b) cívka S10 s kondenzátorem C301 tvoří sérivý rezonanční obvod naladěný na mezifrekvenční kmitočet AM a funguje jako odlaďovač mezifrekvence. Cívka S11, S12 tvoří přizpůsobení vstupu rádia anténě.
c) jedná se o konektory, které se kdysi používali i u nás. Název neznám (říkali jsme tomu placičky), asi mne někdo doplní. Dají se jako bastl nahradit drátem (kulatinkou) průměru cca 2 mm. Tady jsou na obrázku.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 18:16    Předmět: Citovat

Eleman: super, moc děkuji, tak teď už mi to dává smysl. Mne tam zmátlo to Viertelwellen, čekal jsem Halb Very Happy, no a ono se to týká jen té levé zdířky. To je tak, když člověk hledá problém tam kde není a přemýšlí víc, než je nutné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2022, 22:16    Předmět: Citovat

Meraním na g1 vytiahnutej pentódy sa zisťuje, či nemá väzobný kondenzátor (C245) zvod -ak ho má, z Ua (100V) triody cez tento zvod sa na g1 pentódy dostane napätie, ktoré elektrónku nežiadúco pootvorí. A tá sa týmto, okrem iných prejavov tejto závady, nežiadúco prehrieva.

Napätie Ua 100V triody je voči zemi. Na g1 musíš teda prítomnosť možného "pretečenia" Ua zisťovať voči zemi.

Meračom testuješ kondenzátor nejakými 9-timi voltami? Tu ho testuješ 100V-ami. Naviac vo svojom zapojení, čiže bez jeho možného nepriaznivého ovplyvnenia pájkovaním. Čo viac si želať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: so duben 16 2022, 20:52    Předmět: Citovat

Moc děkuji všem za rady, ten C245 jsem pro jistotu vyměnil, G1 dává 0,00V vůči zemi. Po "refreshi" jsem to tedy složil zpět dohromady, ještě jsem vyměnil žárovky a lehce promazal kladky lanovodů laděni. Co mne ještě štve, že občas nedrží přepínač volby rozsahů, ale opětovné smáčknutí tu aretaci vyřeší. Magické oko na VKV zřejmě nereaguje, na MW a LW ano.
Ještě jednou díky za rady s mým prvním elektronkovým rádiem.

VKV jen na drát
https://streamable.com/undjvx
https://streamable.com/5nhfh7

střední vlny na vnitřní feritovku, kolem LEDky a spínaný zdroj nabíječky notebooku, ale něco se chytit dá
https://streamable.com/gcmsdg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7413

PříspěvekZaslal: so duben 16 2022, 22:11    Předmět: Citovat

Magioko by i na VKV mělo reagovat na sílu signálu. Je tam přiveden signál z poměrového detektoru přes R227.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund