Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz - připojení další TV přijímače na STA - tenký koaxiál
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salus



Založen: Jan 03, 2019
Příspěvky: 80
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 17:13    Předmět: Dotaz - připojení další TV přijímače na STA - tenký koaxiál Citovat

Nejdří ve se omlouvám za úplně laický dotaz.
Potřeboval bych připojit druhou televizi ke stávajícímu rozvodu STA. Máme v domě cca před 20 lety kompletně vyměněny rozvod STA včetně nových zásuvek. Rozvod je stoupačkový, nikoliv paprskový. O co mě jde: Ze stávající zásuvky mám připojenou televizi a odtudd bych potřeboval prodloužit vedení do další místnosti k druhé TV. Samozřejme bych použil rozbočovač, ale jde mě o to jestli mohu pro prodloužení použít tento kabel: https://www.syntex.cz/canare-l-1-5c2vs-metraz#popis
Potřeboval bych totiž co nejmenší průměr kabelu. Děkuji za odpověi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 17:29    Předmět: Citovat

jak máš silný signál v zásuvce ?
kolik metrů nového kabelu to bude ?
na TV signál bude mít tento slabý kablík nejspíš velký útlum signálu . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 22:34    Předmět: Citovat

Píšou Útlm v dB/100m: 8,7 Takže útlumu bych se nebál, po bytě to bude tak 20m. Sice nepíšou při jakém kmitočtu, ale definují ten kabel jako SDI a ta jde výš než UHF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salus



Založen: Jan 03, 2019
Příspěvky: 80
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 5:45    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
jak máš silný signál v zásuvce ?
kolik metrů nového kabelu to bude ?
na TV signál bude mít tento slabý kablík nejspíš velký útlum signálu . . .


Nemám to čím změřit, ale stávající TV ukazuje sílu a kvalitu signálu 100%. Anténní zesilovač STA je přes jedno patro nade mnou.
Délka odbočujícího kabelu bude do 12m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 6:51    Předmět: Citovat

Tebou odkazovaný kabel Canare L-1.5C2VS neznám - je fakt, že je velmi tenký (Ø jen 2,9mm) a nwm, nakolik je vhodný pro TV signál.
Pokud bys ustoupil z toho (malého) průměru, tak existují velmi kvalitní koaxy: Belden, či Nordix, které se vyrábějí už od Ø = 5mm a pro TV signál jsou jedny z nejlepších (a budou navíc ještě i levnější) Wink

https://www.antena.cz/radce/koaxialni-kabel/

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 7:36    Předmět: Citovat

citace:
Description:
Canare L-1.5C2VS 75-Ohm Video Coax Cable, Black, 200 Meter

Canare L-1.5C2VS is a lightweight, ULTRA flexible stranded conductor coax cable that is great for all short video inter-rack wiring where small diameter and flexibility is required.
Features and Specifications:
Conductor: 31 AWG Stranded Copper for flexibility
Conductor DC Resistance: 41.9 ohms/100M
Shield DC Resistance: 3.3 ohms/100M
Tightly woven, >94% Bare Copper Braid Shield
Solid PE dielectric for low loss
Capacitance: 69 pF/m
Nominal impedance: 75 ohms
Nominal Loss: 8.7 dB/100m at 10 MHz
PVC Jacket
Cable O.D. - 0.114 Inches (2.9 mm)
Available Reel Sizes: 200M (656 ft.)
Available Jacket colors: Black

Jak píšou, je to videokabel určený přednostně k propojování signálů videa a ještě na krátké vzdálenosti. Útlum nad 10 MHz se neuvádí. Víc údajů jsem k němu nenašel, ale rozměrově odpovídá kabelu RG179, jehož útlum roste mezi 200 a 500 MHz od 41 dB/100 m do 69 dB/100 m!
Z toho si dovolím odhadnout, že v televizním pásmu 400 - 700MHz na tom budou oba kabely podobně.
A, jestli bych měl na řekněme 10 metrech kabelové délky ztratit k útlumu rozbočovače dalších 6 dB, to už máme celkem -10 dB, tak si tipnu, že některý tuner to skousne, některý ne.
Navíc tak tenký kabel svádí k tomu, že se dá ostře ohnout, takže sice úroveň signálu ukazuje televize použitelnou, ale kvalita hanebná, když se kabel zalomí. Zrovna v týdnu jsem to řešil u jedněch ze sousedů: neměřil jsem, použil jsem ukazovátko na televizi - kvalita se pohybovala kolem 50 - 60 % Samsungovy stupnice, na multiplexu 2 nedosáhla ani těch 50 %. Kablík Emos 5 mm přímo z účastnické zásuvky bez rozbočení pod plovoucí podlahou, 9 metrů délky, ale přiražený za skříní v zásuvce STA zalomený v přímém konektoru. Po odtažení skříně a zvětšení oblouku se kvalita pohybovala už mezi 75 a 85 %, po výměně konektoru za úhlový jsme se dostali na 90 - 98 %. Úroveň signálu přitom nestoupla ani o 15 dílků Samsungovy stupnice.
Když jsem nahradil toto propojení dvěma nastavenými obyčejnými účastnickými šňůrami po 5 metrech, jsme z toho dostali 92 - 98 % úroveň, 100 % kvalita (pořád Samsungova stupnice). Takže předpokládám, že ten kabel je podobně ostřeji zalomený ještě někde pod podlahou, také proto jsem se ani nepokoušel protáhnout tudy kabel silnější.


Čili do tak tenkého kabelu bych nešel a použil některý, kterému kmitočty kolem 500 MHz ještě nedělají potíže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 8:46    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Tebou odkazovaný kabel Canare L-1.5C2VS neznám - je fakt, že je velmi tenký (Ø jen 2,9mm) a nwm, nakolik je vhodný pro TV signál.
Pokud bys ustoupil z toho (malého) průměru, tak existují velmi kvalitní koaxy: Belden, či Nordix, které se vyrábějí už od Ø = 5mm a pro TV signál jsou jedny z nejlepších (a budou navíc ještě i levnější) Wink

https://www.antena.cz/radce/koaxialni-kabel/


Značka Nordix už několik let neexistuje, použil bych v tomto případě koax o průměru 5mm a to buď"tuzemský" Emos CB500 nebo zahraniční Televes 210601, taktéž 5mm. K tomu kompresní konektory a není v uváděné délce 12m absolutně žádný problém, pokud se dodrží pokyny pro uložení kabelu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 10:12    Předmět: Citovat

No Emos to je pěknej hnůj.... Rolling Eyes
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 12:57    Předmět: Citovat

EMOS CB500 je koax absolutně v pohodě, pokud se instaluje jak má a v prostředí pro které je určený! Bavíme se samozřejmě o origo, nikoliv různých napodobeninách. Za naší aktívní éry jsme natahali snad stovky km tohoto koaxu a vše funguje jak má! Včetně rozvodů UPS (nezaměňovat za UPC!!) v bytových domech. Takže asi tak. Na vzdálenost 12m je tento koax ideální volba, pokud chce dotyčná si připlatit, nabídl jsem mu i dražší alternatívu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 15:21    Předmět: Citovat

A kdo tu kvalitu vyrábí? Známý dělá TV rozvody včetně oprav celý život a o Emosu nechce ani slyšet!! Další příklad jsou "velice kvalitní" set top boxy, které mu taky velice ulehčují život.... Rolling Eyes Laughing Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 18:48    Předmět: Citovat

Znova opakuji, bavím se o konkrétním typu koaxu, který má deklarované parametry, ověřené měřící technikou na x - stovkách instalací. O tom jaké má tvůj kamarád "anténář" problémy s nějakými STB apod. zde není řeč! Pokud nemáš nic k tématu (jen kecy typu JPP) tak se nevyjadřuj! Tím bych debatu z mé strany ukončil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 6:04    Předmět: Citovat

lumca napsal(a):
Značka Nordix už několik let neexistuje, použil bych v tomto případě koax o průměru 5mm a to buď"tuzemský" Emos CB500 nebo zahraniční Televes 210601, taktéž 5mm. ...

Že dnes už neexistuje, to mně samozřejmě uniklo. Ale není divu, taky jsem už 16 let v penzi, tak v tom už (prakticky) dávno nežiji.
Teď můžeš namítat: Když nevíš, tak neraď! Ale já tím tehdy chtěl (více-méně) říct, že existují kvalitní koaxy pro TV použití, ale především o něco většího průměru - od Ø = 5mm (třeba i ty, tebou odkazované).
Je taky na uživateli, aby si příp. vyhledal i něco sám - odkaz s doporučením jak vybírat, jsem mu ostatně poskytl (v tom odkazu je zmíňka-doporučení na Nordix taky - nwm, jak je článek starý) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 8:08    Předmět: Citovat

Nordix se možná ještě někde koupit dá z nějakých hodně starých skladových zásob (možná jednotky nebo desítky metrů), ovšem oficiálně tato značka zmizela někdy v letech 2017 - 2018. Jinak proti tvé radě nemám žádných námitek. Mě šlo o něco jiného. Doporučit prověřené koaxy, které jsou pro daný účel nejvhodnější. Rozhodnutí je už pak na tazateli. To, že tady někdo začne hanit tip na konkrétní koax kabel na základě jakýchsi informací od známých a motat do toho jiný sortiment dané firmy je věc jiná. Jak jsem psal, co mělo být z mé strany napsáno, bylo a dále už záleží na dotyčném jak se rozhodne, ale šetřit se většinou nebo vůbec na těchto komponentech nevyplácí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 9:21    Předmět: Citovat

Jj - Nordix jsem kdysi brával (VO) tuším z TIPY.
Dnes vidím třeba na Atosu (tebou doporučovaný) Televes 210601 CXT5 Cu za slušnou cenu: 14,-Kč/m (za tuto cenu i jinde). Ještě o korunu levněji, než u fy antena.cz. Ale na "anteně" k němu (v Popisu; mj.) píšou: "Televes CXT-5 to je koax. kabel . . . , který je vyráběný především v Číně. . . . Nicméně záruka je 24 měsíců a životnost neznámá".
Už proto bych se spíše přiklonil (doporučoval) pro ten osvědčený "americký" (sice o něco dražší) koax Belden H121, (vyráběný v Evropě) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 15:53    Předmět: Citovat

Jde o parametry a ne o to kde je koax vyráběný. Dnes je bohužel téměř vše vyráběno v Číně. Ale řešíme tady už opravdu prkotiny, na uváděnou délku 12m vyhoví vše co jsem uvedl. Belden na uvedený účel taky vyhoví, ale přece jen některé parametry mají Televesy lepší. Belden má jen lepší marketing, proto je tak hodně protěžovaný. Jinak TIPA Opava dnes místo Nordixu dodává značku GETI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund