Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NZC420,431 jak si to asi představoval konstruktér INFO
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 17:32    Předmět: Citovat

Taky mi to teď přistálo na stole. Teda jen spodek, ani jsem nevěděl, že to má gramo. Některý trandy upadly, zlatý nohy mají všechny. Díval jsem se na lom silnou lupou a fakt to vypadá jako užraný korozí.
Mám si dávat bacha ještě i na něco jinýho, jak hovňáky a zeleninu?
Co mám v šuplíku trandy a operáky se zlacenýma vývodama, tak jsou všechny OK, možná to začne hnít až po zapájení, asi to potřebuje "aktivaci". Very Happy



NZC 431.jpg
 Komentář:
Tesla NZC 431
 Velikost:  243.42 kB
 Zobrazeno:  139 krát

NZC 431.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 17:46    Předmět: Citovat

Nikdo a nikdy nepočítal s provozem NZC 420 (421) 45 let.
To odporuje dynamické entropii a následné fyzikální destrukci.
Za pět tisíc Kčs nečekej zázraky...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 18:14    Předmět: Citovat

Vyhnilé poťáky, Izostaty, pochopitelně i část elytů, někdy i rozpadlé trimry. Upadávající nožky u polovodičů, někdy fatální stuďáky na PCB a kabeláži. Hovňáky se svodem. A jako třešinka bezpečnostní provedení, které nevyhovuje dnešním normám (jednoduché izolace, trafo bez tepel. pojistky atd.).
Některé kusy měly kabeláž pájenou žlutým eumetolem - možná cínování při výrobě kabel. svazků - tam se u stíňáků dokáže přerušit vyhnitím měď někde kousek v izolaci.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1686
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 18:26    Předmět: Citovat

Co se týče zeleniny - vždycky měním (v tvém případě šedé) zeleninu v konci, při dnešním napětí v síti jsou myslím namáhány poměrně vysokým napětím. Po výměně (dám tam samozřejmě na vyšší napětí) ty vyndané měřím, zatím jsem nenašel vadný. Hovňáky které jsou v korekcích zkouším na svod, už se mi stalo, že svod úplně zavřel (nebo otevřel, musel bych kouknout do schematu) tranzistor tak, že přes korekce nepřelezl signál. Zkouším to jednoduše - hned po zapnutí změřím napětí na kolektorech příslušných tranzistorů, nechám zapnuté pár hodin (nejlépe půl dne a více) a pokud se napětí nezmění, případně změní jen nepatrně, tak svod nemají a zesilovač funguje léta dál. Ještě kontroluju napětí na tranzistorech předzesilovače, občas je potřeba zvýšit odpor trimrů aby se napětí dala správně nastavit, když mám čas měřím a nag)hradím trimry pevnými odpory. A měním vstupní vazební elyty. Už jsem se někde zmínil, kondenzátory které měním měřím a skoro vždy mají kapacitu o desítky procent vyšší nebo žádnou, nic mezi tím. A pozor na trimry nastavující klidový proud konců, nejlépe nahradit pevnými odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 18:31    Předmět: Citovat

Malé elyty - TE98x řady - se z výroby sypaly s tolerancí -5 +95%, u zeleniny to bylo asi podobné. Takže je velká pravděpodobnost, že pokud nevyschly, nebo neuhnily spoje, mají vždy kladnou toleranci.

Hovňáky doporučuji vždy vyházet, kromě svodů to má mizerný tgD.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2022, 19:20    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Taky mi to teď přistálo na stole. Teda jen spodek, ani jsem nevěděl, že to má gramo.

. . . prodávalo se to i samostatně jako AZS217.



AZS217.jpg
 Komentář:
 Velikost:  198.8 kB
 Zobrazeno:  104 krát

AZS217.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2919
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 18:52    Předmět: Citovat

,,Uhnilé" pozlátené vývody na súčiastkach Tesly sa objavovali aj v iných výrobkoch. V našich výrobkoch sa to prejavovalo v polovičke 80" rokoch. Bolo to na KCečkách, KFkách, ale najmä, u nás sa dosť používali operáky rady MAA (501, 504, 741, 748), kde sme ešte na ob - nožičky dávali bužírky, prípadne sa používali plastové objímky. Po roku stačilo prstom ,,brnknúť" prstom do hlavičky KC a hlavička uletela..... Keď sa to riešilo, samozrejme, Rožnovské kecy boli, že sme nedodržali technológiu, že dosky boli čistené v ultrazvuku, čo ich poškodilo, že bužírky sú z agresívnej látky a podobné blá-blá. (podobné to bolo pri reklamácii ,,tuhnúcich" operákov z rokov výroby U, V, do W10....). Nakoniec priznaný dôvod ,,hniloby" bol: ČSSR z dôvodu, aby ušetrila zásoby zlata, tak všetky tieto ,,pozlátené" verzie polovodičov dali vyrábať vo Vietname. Confused Táto komouška habaďúra musela trvať dlhšie, lebo časom som dostal do rúk MONO 70, 130, r.v. 1979 a tam hlavný dôvod závady bol tiež v uhnilých KC na moduloch predzosilňovačov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 20:08    Předmět: Citovat

Tak zesilovač chodí. Uhnilý tranzistory byly asi všechny, i ty co na první pohled držely. Co ale považuju za katastrofu je to osazení. Tam dali doslova co našli po kapsách. KF, KFY, KC, cokoliv bylo po ruce. Se schématem to vůbec nesedělo a dokonce bylo i v každým kanálu na stejné pozici použitý jinýho typu tranzistoru.
Jinak elyty byly v pořádku všechny, kapacita spíše větší a ESR v normě. Pár jsem jich měl i venku a svod minimální. Hovňáky kupodivu taky, svod měly větší, ale za mě použitelný. Tgδ na 10 kHz v pohodě.
Tam nešlo o to, abych z toho vymáčknul maximum, to bych musel fakt půlku součástek vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2919
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 21:23    Předmět: Citovat

KF a KFY bolo v podstate to isté, akurát KFY boli v lepšej kvalite, určenej pre priemyselné a vojenské aplikácie. Niekde by som mal mať ešte tie prevody... Mám však dojem, že to bolo aj v bežných komerčných TESLA katalógoch. Niečo sa mi v ,,Alzhaimrovi" hemží, že napr. KF517 sa rovnalo KFY46.... Nie som si však istý. Ale tak nejak to bolo s tým značením... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxijaroslav



Založen: Jun 02, 2020
Příspěvky: 263
Bydliště: Brno KrPole

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 9:53    Předmět: Citovat

KF 517 odpovídal KFY 16 pnp
KFY 46 odpovídal KF 508 npn
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 12 2022, 10:27    Předmět: Citovat

Existovaly typy KFW16A a KFW17A, což byly analogy BFW se stejným číslem a indexem. KFW16A byl výběr, kterej moh chodit až do 850MHz, KFW17A byl zbytek, kde bylo garantovaný pracovní pásmo až do 250MHz. Na trhu jsem je nikdy neviděl, katalog je udává jako průmyslový výkonový typy do zesilovačů STA.
A pak už od začátku výroby řady KF50x/51x existovaly "průmyslový" typy označený KFYxx:
- KFY16 a KFY18 jako kvalitnější ekvivalent běžnýho typu KF517 (PNP) - měly vyšší závěr Uceo, KFY18 byl výběr s vyšší betou (až 250);
- KFY34 a KFY46 jako ekvivalent KF508 (NPN), přičemž TESLA uváděla, že jde o PŘIBLIŽNÝ ekvivalenty typů BFY34 a BFY46.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund