Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NZC420,431 jak si to asi představoval konstruktér INFO
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 7:40    Předmět: NZC420,431 jak si to asi představoval konstruktér INFO Citovat

Zdravím, dostal se ke mně zřejmě jeden z prvních výrobků (420) zmíněné řady - bílé bočnice, černý korpus, zinkalový talíř, gumová podložka s hliníkovými doplňky. Uvnitř jsem našel to co vidíte na fotce. Kdo se tím někdy zabýval tak ví o co jde - na zmíněných výrobcích lze pozorovat zoufalství zásobovačů, kteří hnaní nutností splnit plán, koupili místo kondenzátorů ISKRA cokoli, co mělo požadovanou hodnotu. Prošlo mi jich rukama (těch NZC) už několik, škoda že jsem to nefotil, co kus to originál...


P1010045.JPG
 Komentář:
 Velikost:  286.08 kB
 Zobrazeno:  257 krát

P1010045.JPG




Naposledy upravil jardafiala dne ne duben 03 2022, 8:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 8:03    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
dostal se ke mně zřejmě jeden z prvních výrobků (421) zmíněné řady - bílé bočnice, černý korpus

to co je na fotce není 421, ale je to 420 . . .
. . . 421čka měla tahové potenciometry.

NZC420
NZC421
NZC431

a osazovalo se opravdu to, co zrovna zásobovači sehnali.
i v rámci jedné série mohlo být i několik variant osazení.
byly to slušné stroje, ale měly typické závady.
bývaly tam vyschlé elyty (lanškrounská zelenina), upadlé (urezlé) nožičky KC148/149 apod. . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 8:29    Předmět: Citovat

PRAVDA, už jsem to OPRAVIL, nějak se mi to po ránu vymklo. A s elyty je to skutečně tak, vždy měním vazební elyty na vstupu předzesilovače, pak tu zeleninu v konci kde je na nižší napětí, než by asi mělo být a pak začnu měřit. Velká většina elytů má kapacitu v plusové toleranci, ty malé jsou buď a nebo - funkční nebo vyschlé, nic mezi. Občas se stane, že zlaté přívody ke KFkům bývají uhnilé, atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 9:05    Předmět: Citovat

Já jsem nepochopil, na co jsou v korekcích ty trimry na pracovní bod tranzistoru T3. Je to úplně lihuprosté zapojení zesilovače se společným emitorem, tak nevím, proč není pracovní bod stabilizován emitorovým odporem. V některých kusech to vůbec nešlo seřídit, nastavení bylo hrozně ostré a teplotně nestabilní. Stejně tak klidový proud konce se seřizuje dost špatně, je potřeba to nechat se zavřenou skříní prohřát a pak až seřizovat. Pokud se to seřídí s rozdělanou skříní, po smontování to ujede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 10:06    Předmět: Citovat

Ve většině případů nahrazuju trimry v předzesilovači a korekcích pevnými rezistory. Dost často se stane, že se trimr po podráždění rozpadne. Pokud se napětím na kolektoru T3 mění s časem má nejspíš C16 svod. Zkouším to tak, že toto napětí změřím po zapnutí, nechám gramo několik hodin zapnuté a měřím znova.

Naposledy upravil jardafiala dne ne duben 03 2022, 10:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 10:26    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
jsem nepochopil, na co jsou v korekcích ty trimry na pracovní bod tranzistoru T3. Je to úplně lihuprosté zapojení zesilovače se společným emitorem, tak nevím, proč není pracovní bod stabilizován emitorovým odporem. V některých kusech to vůbec nešlo seřídit, nastavení bylo hrozně ostré a teplotně nestabilní.

záleží jak hodně rozdílné tranzistory KC148 se použily, obvykle to šlo nastavit docela dobře, jen bylo potřeba si pohlídat kvalitu trimrů . . .

nakonec další vyráběný model 431 už tam ten emitorový odpor měl . . .
porovnej schémata . . .
akorát údaj o napětí na bázi toho tranzistoru T3 je hovadina . . .



NZC420 predzes.jpg
 Komentář:
 Velikost:  244.92 kB
 Zobrazeno:  170 krát

NZC420 predzes.jpg



NZC431 predzes.jpg
 Komentář:
 Velikost:  273.74 kB
 Zobrazeno:  165 krát

NZC431 predzes.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 10:47    Předmět: Citovat

Po vytočení P4 do krajnej polohy zhorí R59, alebo aj T3.


420.png
 Komentář:
 Velikost:  40.7 kB
 Zobrazeno:  149 krát

420.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 10:59    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal(a):
Po vytočení P4 do krajnej polohy zhorí R59, alebo aj T3.

a proč bys ho do té krajní polohy dával ?
jsi osoba znalá, tak nebudeš přeci bezhlavě kroutit s kdečím !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 11:30    Předmět: Citovat

To sice ne, ale když v konci NZC42x zachrastí nebo se rozpadne trimr klidového proudu, tak konec shoří, aniž by s tím někdo kroutil Smile

Ten trimr u T3 jsem se kdysi pokoušel nastavit v nějaké NZC143 a zkrátka to vůbec nešlo, člověk to seřídil a během pár minut to v obou kanálech zase ujelo tak, že to zkreslovalo. Nepochopitelné a zbytečné. Nakonec jsem stejně zjistil, že motor gramofonu je klasicky rozteklý a přidřený, tak to šlo na ekolikvidaci. Ztráta času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 11:55    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
To sice ne, ale když v konci NZC42x zachrastí nebo se rozpadne trimr klidového proudu, tak konec shoří, aniž by s tím někdo kroutil Smile

na tohle jsem už odpověděl výše . . .
ok1hga napsal(a):
obvykle to šlo nastavit docela dobře, jen bylo potřeba si pohlídat kvalitu trimrů . . .

Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 13:16    Předmět: Citovat

Hodnota trimru a paralelního odporu je hlavně zbytečně velká. Pokud si dobře vzpomínám, místo trimru 220R jsem osazoval 100R a paralelní odpor jsem zmenšil z 68R na 22R. Pak šel klidový proud nastavit hezky. Zvětšoval jsem naopak srážecí odpor před Zenerovou diodou na 220R, jelikož s původním 100R strašně topila.

No a u všech tranzistorů KF, KFY16 i KC507 byly uhnilé nohy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 20:33    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
zoufalství zásobovačů

Na těch produktech je toho zoufalého víc, už celá ta konstrukce. Přepínače sice zapájené do dps, ale od každého svazek drátů někam do řiti. Přístroj z roku 1980 má míň technické elegance než rádio z roku 1940. Elektronika v gramofonech byla celkově asi na takové úrovni jako silnoproudá technika v chladírenství (znalí vědí). Různé ty čs. gramofonní reprobedničky ze sololitu a 6 mm překližky.
Hnití tranzistorů nejspíš jde na vrub technologům výroby, nějaké ne/oplachování, protože 60 let staré magnetofony Sonet sice mají různé problémy vinou stáří, ale pájení to nebývá.
Proč se to v 70kách/80kách tak zesralo? náhrada techniků a manažerů "kádry"?
Problém s poskládáním součástek od více dodavatelů bych viděl jako vedlejší. Zákazník barvy a tvary foliáků neměl důvod zkoumat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 6:32    Předmět: Citovat

Tranzistory mají nějakou technologickou chybu ve styku železného drátu a toho pozlacení. Nejde úplně o chybu pájení, protože jak jsem nedávno zjistil, hnije to i uvnitř tranzistorů. Moje 632A všelijak vyváděla a dělaly to KC50x se zlacenými vývody. Chovalo se to, jako by kontakt mezi vývodem a bondovacím drátkem byl polovodivý. Stačilo ve stejné místnosti rozsvítit lampičku a z některého kanálu se ozvala hrozná rána a kanál přestal hrát. Po výměně všech KCček za cínované byl pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 6:59    Předmět: Citovat

Zajímavé, mě to přišlo spíš že podle toho, kde bylo gramo skladované, se prasklinami dostala vzdušná vlhkost k železu pod zlatým povlakem a vznikl článek který uhlodal vnitřní šélesnou nožku a pak už stačil lehký mechanický tah a nožka se uvolnila. Soudím tak podle toho, že některé nožky byly napadeny na více místech. Na cínovaných nožkách jsem nic takového nezaznamenal. Až zas něco takového uvidím zkusím udělat foto a přidat sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 7:17    Předmět: Citovat

Taky jsem to přičítal technologické nekázni - špatně očištěný podklad před galvanováním i po zalití. Ale zase tolik uhnilých vývodů mě nepotkalo, ani neudělaly přerušením kolem tolik škody, abych se tím blíže zabýval.
Dnes by spíše bylo zajímavé zjistit, kolika jiným výrobcům se to stávalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund