Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Štípačka na dříví

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 18:01    Předmět: Štípačka na dříví Citovat

Potřebuju malou štípačku na tvrdý dříví na polena dlouhý 33 cm. Dosud jsem si ji půjčoval ale když si spočítám půjčovný, za pár let budu na tom stejně se svojí. Ono je pro mě lepší štípat průběžně jak je potřeba, než si ji půjčit na víkend a pak se strhat na těch 6-9 kubíkách, co je u mě potřeba na sezónu.
Polena jsou předštípnutý od dodavatele na půlky nebo čtvrtky odpovídající průměru do 20 cm. Kvůli umístění štípačky je k dipozici jen 230V, což maj jen vodorovný s výkonem kolem 4 tun. Takže svislý na 400V mě tím pádem nezajímají.
Máte někdo vodorovnou štípačku na 230V? Je to použitelný na 33 cm tvrdý dřevo, dub, buk a habr? Slyšel jsem, že pokud nemá kryt na štípaným polenu tak to už pár lidem dalo do dršťky. Smile
Jsou tyhle vodorovný hydraulický a nebo to je trapéz s maticí?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 18:11    Předmět: Citovat

Brácha má svislou štípačku na 230V, kupoval ji ta před 10 lety snad v Mountfieldu? Je to hydraulika.
Kolik dá tun, to nevím.
U těch svislých je výhoda, že ovládání máš jakoby na zádech štípačky, tak pokud by ti kus polena vystřelil, nejsi v cestě.
U těch vodorovných se může stát leccos...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 18:55    Předmět: Citovat

Používám vodorovnou hydraulickoun štípačku Steppach. Uvedené polínka rozštípe bez problémů. Nyní už se dělá s ochranným košem. Mám starší typ bez něho. Myslím, že nový typ je papírově i silnější. Myslím, že koš je komplikace a zdržuje štípání. Ve směru štípání nesmí nikdo stát! Když nějaké sukaté poleno vylétne, může klidně zabít. Pokud se dodržuje toto jednoduché pravidlo, je štípání zcela bezpečné. Ovládání je ze strany válce. Pokud poleno vylétne letí ve směru tlaku a obsluhu neohrožuje. Navíč po pár polínkách už poznáš, že se polenu nechce a má tendenci vyletět. Ale je to celkem vyjímečné. Stává se to u sukatého pokrouceného špalku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3987
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 19:08    Předmět: Citovat

Mám asi stejnou, přesně to nevím, je na chalupě. Pokud dáváš pozor a nevkládáš polena blbě na šikmé řezy tak nic nevyletí. Navíc hydraulika se docela dobře s citem přidává a včas zastavíš, když snad poleno začně klouzat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 453
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 19:22    Předmět: Citovat

Mám asi čtyři roky 50cm horizontální štípačku z Mountfieldu a štípu na ní 33cm polena do kotle Atmos. Je hydraulická, šroubové se snad ani nedělají. Štípu jenom smrkové dřevo, jiné v našem lese není. Je pravda, že když se vyskytne odolnější poleno, nebo když ho potřebuju štípnout napříč suku a štípačka musí vyvinout velký, nebo až maximální tlak, tak dokáže štěpiny vystřelit. Je to dáno konstrukcí která není dostatečně tuhá. Hlavně princip dvou táhel, která táhnou tlačnou desku proti klínu, si myslím. Mně ale žádná štěpina neohrozila, tak že zatím spokojenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 19:32    Předmět: Citovat

Není to přímo odpověď na úvodní dotaz, ale:
Měl jsem před 2 lety půjčenou svislou štípačku Scheppach, 15tun, 400V. Štípal jsem jasanová polena délky 96cm (za pár let je po vyschnutí 2x říznu po 32cm, taky do Atmose) o průměru i 60cm. Ne že by to nešlo, ale loni jsem si ji už nepůjčoval. Nejvíc mě točilo, že když jsem horko těžko takovýto špalek dopravil pod klín, tak že mi po najetí klínu zůstal na tom klínu viset. A teď co s tím. Kdyby mi ten špalek spadl na nohu, tak by mi ji přerazí jako třísku. Ale vůbec jsem nezaznamenal, že by polena měla snahu někam vystřelit. Jo, když jsem před pár lety řezal na cirkulárce, tak jsem druhý den v 15m vzdáleném okně do dílny našel díru tvaru polínka, které jsem za tím sklem našel. Ještě že tam nikdo nestál.
Takže loni jsem si koupil štípací kalač, palici a klín, vše Fiskars. Kromě klínu (mám ten spirálový se silonovou hlavou - ta hlava se do pár dní odporoučela, nemá šanci vydržet údery 6kg palice) je vše super, palice je skvělá, štípací sekera taky. Klíny mám taky ještě naštěstí od souseda z bývalé Poldovky, nemají chybu. Špalek 96cm a průměru 40cm, bez větví, rozštípu sekerou dřív, než na štípačce. A nejlepší je, když se mi povede špalek rozštípnout na 6 kusů a přitom to kusy zůstávají u sebe. A pak se poslední ranou rozpadnou. Samozřejmě, že polena s rozvětvením jsou opruz, potrat, porod, pakárna. To pak trvá půl hodiny, než ho klínem umlátím.
Takže za mě - polena délky 33cm a průměru 20cm bych se štípačkou vůbec neřešil. Ale samozřejmě záleží na zdraví. Jako největší zdravotní výhodu přípravy 16m³ za rok vidím to, že nevím, co je to bolest zad.
Kámošovi jsem vyráběl ochranný obvod proti zastavení na vřetenovou štípačku, je s ní naprosto spokojen. Štípe hlavně olši a topol a nemá s tím problém. Má ale klín bez rozšíření na konci, takže musí projet celý špalek, aby se mu roztrhl. Motor má +/- 3kW na 400V.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 20:02    Předmět: Citovat

Taky ji mám a je fajná. Trošku jsem si ji upravil na nožní spouštění abych mohl špalek jednou rukou přidržovat.


típačka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  285.58 kB
 Zobrazeno:  155 krát

típačka.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 21:24    Předmět: Citovat

Takže ta vodorovná na mý štípaní 33 cm polínek asi bude funkční.
Ta co jsem si půjčoval byla svislá 9 tun 2,1kW a půlmetrovej topol dokázala štípat dokonce křížovým klínem. A to se říká, že topol je na štípaní nejhorší "zauzlovaný" dřevo.
Kalač a klíny, na to jsem už moc starej, línej a nechci dráždit operovanej karpál v levý ruce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 23:57    Předmět: Citovat

Topol je sviňa, když ho necháš vyschnout.
Musí se štípat za čerstva, potom jde dobře.
A navíc má nevýhodu v tom, že je plný křemíku (Si), otupíš o něj každý řezný nástroj Sad

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 12:46    Předmět: Citovat

Zvláštní, u čerstvého topolu mi nešlo klínovat ani za boha, ale rozpůlit vyschlý už jde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 22:42    Předmět: Citovat

Tak jsem nakonec pořídil vodorovnou 7 t Scheppach, 52cm, 230V, HL760 LS. Byla v akci navíc s křížovým klínem za cenu pouze o 150 kaček vyšší než stejná 4 t Scheppach HL460, která umí jen 35 cm. Hned jsem ji doma zkusil na půlmetrovým habru a pěkně zauzlovanýmu dubu a rovnou s křížem, kterej má určitě vyšší odpor než rovnej klín. Ani moc nekvičela když ty špalky rvala na cucky. Myslím, že na ty mý 25-33 cm dlouhý polínka bude naprosto bez problémů.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 21:38    Předmět: Citovat

K dokonalosti u tý štípačky chybí 75 cm vysokej stabilní stolek aby se šetřily záda obsluhy. Na netu jsem nic slušnýho nesehnal a tak asi budu truhlařit a vyrábět něco jako dřevěnou stavební kozu ze dvou čel tvaru A, kde bude horní část rozšířená na cca 250 mm a příčka v A bude spojená s druhou středovou trnoží. Mám tady pár střešních latí 60 x 40 mm, snad to bude na ty A a trnož dost betelný. Rolling Eyes
Blbý, že to asi nepůjde udělat skládací aby se ušetřilo místo na odložení.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 6:23    Předmět: Citovat

půjčuji si od kámoše Scheppacha , nevím přesně typ ale je to nějaká lepší tuším okolo 20 tun . má nastavitelný stolek. Ale dvě vychytávky , na transport spustím klín úpně dolů a vypnu elektriku, zustane dole líp se s ní manipuluje a je skladnější. A druhá, jednu přídržnou páku zajistím dřevěným klínkem jako smáčknutou a spouštím klín jen jednou rukou druhou mám volnou na přidržení špalku a práce jde rychleji od ruky. Samozřejmě bezpečnost a dávat bacha, ale není to tak rychlé jako u cirkulárky. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 8:49    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
půjčuji si od kámoše Scheppacha ... Samozřejmě bezpečnost a dávat bacha, ale není to tak rychlé jako u cirkulárky. Very Happy
A víš, jakej je rozdíl mezi cirkulárkou a hajzlpapírem? No přeci žádnej, u obojího platí, že když si nedáš bacha, jsou prsty v prdeli raz-dva .... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2022, 10:34    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
jednu přídržnou páku zajistím dřevěným klínkem jako smáčknutou a spouštím klín jen jednou rukou druhou mám volnou na přidržení špalku a práce jde rychleji od ruky. Very Happy

Já si dřív svislou půjčoval ale to jsem měl jen 2 kubíky a to se dalo zmasakrovat za odpoledne. Ty přídržný dvouruční klepeta po sevření polena se musely stlačit dolů aby se rozjel klín. No a majitel udělal fintu, jedno klepeto měl zpřevodovaný kusem špagátu na nožní šlapku. Šlo to s tím trochu rychlejc ale nic zásadního.

Včera jsem si hrál na truhláře a betelná koza na štípačku je hotová. Přes noc disperka vytvrdla a tak na to dnes hodím štípačku a dodělám nějakej držák, aby náhodou z kozy nespadla.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund