Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Radio IMPERIAL 23121 spálený transformátor
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 14:44    Předmět: Radio IMPERIAL 23121 spálený transformátor Citovat

Mám lampové rádio (pravděpodobně německé podle popisků) se spáleným vstupním trafíčkem. Na primáru jsou dvě vinutí do serie po 110v a jedno z nich je bohužel přerušeno. Sekundár by měl dávat 215v a 6,3v dle štítku trafa.
Chci se zeptat, zda je možné ho nějak opravit nebo jestli se někdo nesetkal s nějakým podobným co by se nechalo koupit, já jsem zatím bohužel žádné podobné tomuto nenašel. Idea Co jsem koukal, tak sekundár se zdá být namotán blíže k jádru a primár je navrchu. Bohužel úplně navrchu je ten zdravý 110v a až pod ním ten spálený 110v. Rolling Eyes Navíc nevím jak se trafa rozebírají, páč ty plechy budou asi slepeny lakem. Nebo jestli by to nějaká firma za rozumnou cenu opravila...
Nejlepší by bylo sehnat nějaké podobné, našel jsem jedno v tme https://www.tme.eu/cz/details/tsl40_001/transformatory-s-uchyty/indel/tsl-40-001/ ale to má 235v a já bych radši těch 215V co tam má být.



20220331_183056.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.99 kB
 Zobrazeno:  105 krát

20220331_183056.jpg



20220331_183110.jpg
 Komentář:
 Velikost:  79.81 kB
 Zobrazeno:  115 krát

20220331_183110.jpg



20220331_183134.jpg
 Komentář:
 Velikost:  80.72 kB
 Zobrazeno:  104 krát

20220331_183134.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 15:29    Předmět: Citovat

Vezmeš úzkej tenkej šroubovák a na prase vyklepeš ze strany jedno "íčko" ze svazku - předtím musíš samozřejmě odšroubovat všecky spojovací svorníky. A pak tím "íčkem" zas na prasáka vyklepeš středovej sloupek jeho protilehlýho "éčka" - získáš tím dostatek vůle na další vyklepávání plechů. V některejch trafech je po straně svazku natlučenej i pertinaxovej klín, tak ten vyklepej přednostně - POKUD TAM JE. No a až budeš mít vyndanou cívku na kostře, stačí to odnýst (odvézt) do nějaký převíjárny, kde budou mít příslušnej smaltovanej drát a ty primáry ti přemotají se všema příslušnýma prokladama a izolačníma vložkama, který do takovýho vinutí patřej. Můžná že ti ho i budou ochotní namočit do laku a vypéct, to už je vyšší dívčí a dělá se to u hodně zatěžovanejch traf, aby se líp chladily (vinutí impregnovaný lakem jednak tolik nedrnčí a druhak se z něj líp odvádí teplo). Zpětná montáž se dělá opačně než demontáž, akorát si budeš muset dát bacha, abys při zastrkování plechů do kostry nepomrvil poslední vrstvu vinutí. Většinou při takový montáži jeden pár plechů zbyde, to je daň za nedokonalý stažení svazku, který se ve fabrice dělá lisovacím přípravkem a kterej ty doma v kutlochu nemáš. Na výkonnosti trafa se tím změní jen maličko, rozdíl je kolem -1% a to by měla pokrejt konstrukční rezerva z výroby.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 17:40    Předmět: Citovat

Rozebrat půjde snadno. Podle fotek není trafo lakované, plechy jsou natřené pro "efekt" jen po obvodu. Převinout jde i doma, takříkajíc na koleně, pokud máš příslušný dát a prokladový papír. Starý drát pravděpodobně použít už nepůjde. Smalt už ztratil potřebnou pružnost a bude se z drátu loupat.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 17:52    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
... Převinout jde i doma, takříkajíc na koleně, pokud máš příslušný dát a prokladový papír ...
A vo vo vo vo tom to právě je, proto ho posílám do navijárny, kde budou mít příslušný materiály skoro určitě po roce. Mít doma příslušnej primárovej drát (tenkej, teda spíš jen pár desetinek tlustej) je spíš vzácnost, ty navíjecí dílny ho přeci jen potřebujou častějc, než my bastlíři - takže ho mají celej sortiment, což o nás se už vůbec říct nedá.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 19:31    Předmět: Citovat

Díky za podrobný návod, jak postupovat. Podařilo se mi díky tomu trafo zbavit plechů. Šlo to až překvapivě snadno, páč ty plechy šli ven docela zlehka. Nyní mám cívku venku a budu řešit co dál. S navíjením cívek mám trochu zkušenosti, poněvadž když je potřeba, tak v práci navíjím na stroji cívky do elektromagn. ventilů do dojících komponentů. Jestli má ten drátek stejnej průměr, tak toho bych měl dost, ale nevím musím to ještě případně zmeřit. Od oka se zdá bejt stejnej. Tyto cívky se máčí v podtlaku v laku a vypalují v peci. Teď jde o to jestli se tím vůbec zaobírat, poněvadž ta mašina je nastavená na trn se šesti špulkami a musel bych to celý rozházet a nějak tam tu cívku uchytit, navíc nemám ani ten prokladovej papír, nevím počty závitů atd.... Tak se asi zkusím zeptat v místní opravně motorů, kde jsem prve zjistil na webu, že opravují i transformátory, to vědět dřív tak jsem ho tam asi odnesl komplet. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 20:09    Předmět: Citovat

Možná bych si raději nechal udělat komplet nový, jak se s tím začne manipulovat, tak můžeš za čas zjistit že ti odešlo další vinutí a je to práce navíc..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 21:42    Předmět: Citovat

Bude treba jednotlivé vrstvy dobre uťahovať a klásť závity, od pohľadu je to dosť na tesno. Medzi primár a sekundár dvojitú izoláciu, kraje natiahnúť na boky nech sekundár neskočí do primáru a po navinutí premerať izolačný odpor na 500V min 10MΩ.
Navinúť a navinúť je často veľký rozdiel.
Osobne by sa mi do toho nechcelo a vrazil by som tam 230/110V predtráfko.
Počty závitov zistíš pri odmotávaní, prvé bude žhavenie, potom anodové, hlavná izolácia a dve primárne. Inak bacha aby to neodišlo aj po previnutí, môže tam mať niečo zvýšený príkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2022, 23:51    Předmět: Citovat

Nebyl bych si tak jistý s tím použitím jen jednoho vinutí 110V. Drát na to nebude dimenzovaný a shoří i to druhé vinutí.

Většinou je to řešené tak, že pro napětí původních 220V jsou vinutí do série.
Pro použití ve státech s napětím v rozvodné síti 100-127V, se ta primární vinutí zapojovala paralelně, protože jimi musel téci při stejném přenášeném výkonu dvojnásobný proud. Tak proto paralelní zapojení !!!

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: so duben 02 2022, 17:45    Předmět: Citovat

Je to tak jak říkáte, při přepnutí na 110v jsou ty dvě vinutí paralelně zapojeny. Možná že bych to nějakým způsobem zvládl opravit taky, ale mám obavu, že by ta kvalita nebyla taková a když vezmu ten čas co bych s tím strávil, prokládací papír též nemám... Poptám se v tý převijárně motorů, když píšou že dělají i trafa do 25kva, tak i takové malé trafo snad nebude pro ně problém...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 21:58    Předmět: Citovat

Zohnaj niektoré z elektronkových rádií Tesla tam boli veľmi podobné trafká.Námatkovo napr. 323A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 22:34    Předmět: Citovat

Který EI plechy to trafo má? Změř díru v cívce, jeden rozměr je šířka plechu v cívce (to je ten rozměr EI) a druhej je tloušťka svazku plechů. Pár tráfek Dubnica pro lampičky tu mám, třeba se něco najde.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: st duben 06 2022, 12:25    Předmět: Citovat

Šířka plechu EI v cívce je 20mm a lze je naskládat do tloušťky 21mm. To je vnitřní rozměr cívky, plechy teď u sebe bohužel nemám.. Trafo má dávat 215v a 6,3v. Výkon podle velikosti odhaduji cca 30-40va.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 17:50    Předmět: Citovat

Podívám se Ti ale až o víkendu.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 17:00    Předmět: Citovat

Našel jsem novou nepoužitou Dubnici 9WM 663 03 ale to má bohužel 2 x 250V/2x100mA. Sad
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 19:39    Předmět: Citovat

Obávám se, že domácí převinutí, jakkoli v něm mám letitou praxi, neboť nouze o vhodná trafa pro napájení 300-400W konců, holt nouze naučila Dalibora...doma to mimo dilný sekundáry nebude to pravé ořechové.
V první řadě musíte přesně, ale fakt zatraceně přesně trefit drát. Je to spočítané na hromadnou průmyslovou výrobu, každý ušetřený fenik dobrý a v té kostřičce je to často nadoraz, někdy i E plechy řežou do povrchové izolace celé cívky. Při sebemenší odchylce Vám tam ta všechna vinutí, různě zesílené vývody i odbočky prostě nevejdou, i když je budete umísťovat a vyvádět na té "vhodnější" stěně cívky. Je to oser.

Trochu s dovolením odbočím:
Chtěl jsem mermomocně převinout výstupní trafo z Regenta 60-2, nic extra složitého, není to HiFi, původní proklady Melinex či co to bylo se zachovaly, mikrometrem v navijárně změřili dráty, precizně nastavili posuvy - a ono hovno, nechtělo to tam kvůli pár blbým závitům sekundáru vejít, protože Němci zřejmě používali drát s jinak silnou izolací.
Přitom jádro to bylo jako kráva, dle německého značení M102a, dle našeho M34a.
Takže v tomto směru jsem přímo kurewsky skeptický k ručním opravám síťových traf, co navíc musejí už kvůli obsluze snést aspoň ty 2kV/50Hz proti kostře i vinutí-vinutí.

Doporučil bych weby jako Radiojournal.cz, Radio-forum.cz a podobné weby /jistě rád poradí Lukáš Petřík/ a vepsat tam poptávku po tensformátorcích z těchto "plív", kterých je stále mraky a mají uvnitř pro Vás vhodné, možná i mechanicky kompatibilní trafka:
Jde zhruba o tyto:
Přijímač 323-1 a další verze s volbou 120/220 trafo 1PN665.34
Přijímač 324A Nocturno trafo 1PN665.37
Přijímač 327A Opereta, Lýra, Nabucco trafo 1PN665.37
Přijímač Carioca trafo 1PN665.29.1
Přijímače 437A Kankán, 438 Jantar pol. nízké trafo TS30/1/676

Všechna uvedená trafa mají žhavicí 6,3V vinutí, dimenzována pro proud cca 3 až 3,5A a anodová vinutí dávají (díky plochým selenům ala PM28RA) jen asi 220-225V a okolo 40-50mA.
Některé z nich, by jistě mohlo vyhovět elektricky i mechanicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund