Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

EL84 vs EL844
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7933
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 20:10    Předmět: Citovat

Koch studiotone 20. Já to ještě nedal ? Mám z tebe bolení hlavy
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 20:28    Předmět: Citovat

Tak to si rovnou zkontroluj všechny odpory kolem těch koncových elek, teda R38 až R45.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 21:15    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Adame V, a)Ug3 byl překlep, myšleno Ug1. b)zesilovač je profi výroba, tudíž nic jiného jako EL34 tam dávat nebudu a nechci. c)o derivátech EL83 a EL803S jsme nic nepsal, takže o tom nic nevím. d) v zesiku jsem našel 2x EL844 ž nichž jedna měla "vzduch". Objednal a vyměnil jsem za EL84. Při kontrole jsem zjistil, že katodový odpor vadné elky je napálený a má má JEN! 200Ohmů. Po výměně obou odporů za výše uvedené 390 vše šlape, hraje, A anody se ani nečervenají Very Happy


chybyčka sa vbloudila..zabudol som zmeniť meno koho to má citovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 22:28    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Koch studiotone 20. Já to ještě nedal ? Mám z tebe bolení hlavy


Sakramentský pozor si treba dať!! Tieto kombá žerú elektronky. Absolutne nevýhnutné je to vypínať keď sa nehrá.

ak je schéma ktorú som k tomu našiel pravdivá tak na dosiahnutie 20W potrebuješ Ua aspoň 400V a to je až moc na hrane schopností tých elektroniek.

trafo bude v okolí 5k-5.5kohm A-A

bude to hrozne trápiť elektronky. Toto je už výkonnostné teritórium EL34 v katodovom predpätí ale, preťažované elektronky majú akusticky zaujimavý zvuk..

Mal by som tip na upgrade...vymeniť rezistory za TL431 s tranzistorom a spraviť z toho prakticky "fixed bias". Tak má uživateľ veľký výber pracovných bodov..pravidlo hovorí že biasovať sa má na 70% Pa. Okrem toho pod záťažou sa to správa rozumnejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 22:51    Předmět: Citovat

Já bych moc nepanikařil, pořádný elektronky to vydrží
Výrobce většinou dodává vybírané kusy pro konkrétní zesilovače a pokud si koupím nějaké bez konkrétních hodnot, musím holt sáhnout do zapojení a nastavit nějaké rozumné hodnoty a poslouchat jak to hraje, nebo to dát někomu kdo to umí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 23:33    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
Já bych moc nepanikařil, pořádný elektronky to vydrží
Výrobce většinou dodává vybírané kusy pro konkrétní zesilovače a pokud si koupím nějaké bez konkrétních hodnot, musím holt sáhnout do zapojení a nastavit nějaké rozumné hodnoty a poslouchat jak to hraje, nebo to dát někomu kdo to umí

čo myslíte "poriadne elektronky" ak majú stanovené špecifiká "absolute maximum" do 300V https://www.elektronky.sk/el84-6bq5
alebo http://www.r-type.org/pdfs/el84.pdf kde ešte popisujú prenosovú charakteristiku do 400V narozdiel od JJ.

Pravdou je že tieto zosilňovače tie elektronky preťažujú zámerne a to drasticky znižuje životnosť. Je jedno či je to TungSol alebo novy Telefunken (čo je inak Jellybean JJ) alebo JJ (čo z mojich skúseností je katastrofa). Staršie NOS elektronky zvládajú najlepšie takúto prevádzku, ale silne sa to na nich podpisuje tiež a zmáknu tak 1.2 1.5násobok životnosti novovýroby čo z nich robí nerentabilnú možnosť keďže sú neúmerne drahé oproti novovýrobke. Treba so uvedomiť že je to spotrebka. Elektronky niesu prsteň, ale sáčok do vysavača, kelímok od jogurtu, flaša od koly....

Systematické alebo permanentné preťažovanie elektroniek je neprípustné a môže ich vyrábať hocikdo len chce, zničia sa extra rýchlo. Kým v HiFi zosilňovačoch rátame tak rok a pól akceptovatelnej prevádzky EL84 3hodiny denne povedzme, tak v hudobných zosilňovačoch tie elektronky vydržia max tak 4-6 mesiacov s rozumnými parametrami...obzvlášť v týchto extrémne preťažovaných podmienkach..napríklad jeden z príkladov ktorý som postavil bol Marshall 2601X. 450VDC na EL84rkách a tlačilo to 25WRMS. To už je teritórium EL34. Zákazník vedel čo ho čaká a bol si vedomí že ich bude meniť často, no ale ten zvuk je fakt jedinečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 0:36    Předmět: Citovat

Pořádné myslím třeba jako 6P14P EV, které mají mnohem vyšší životnost a nechají si líbit více, bych řekl
Jinak elektronka jako taková má nějaké dané obecné charakteristiky a hodnoty, ale dají se výběrem najít i takové co vydrží více než je psané na papíře, takže možnosti jsou, ale je jasné že běžný kluk s jedním kombem, nemá na takové pokusy prostor ani vědomosti, pak se musí držet obecných zásad nastavení a občas donastavit nebo vyměnit
Ta tisícovka jednou za rok není taková tragédie u zesíku za dvacku, vždyť i slušnější struny stojí skoro pětset
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 3:27    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
Pořádné myslím třeba jako 6P14P EV, které mají mnohem vyšší životnost a nechají si líbit více, bych řekl
Jinak elektronka jako taková má nějaké dané obecné charakteristiky a hodnoty, ale dají se výběrem najít i takové co vydrží více než je psané na papíře, takže možnosti jsou, ale je jasné že běžný kluk s jedním kombem, nemá na takové pokusy prostor ani vědomosti, pak se musí držet obecných zásad nastavení a občas donastavit nebo vyměnit
Ta tisícovka jednou za rok není taková tragédie u zesíku za dvacku, vždyť i slušnější struny stojí skoro pětset


Je nezmysel tlačiť elektronky mimo ich "SOA" nech už si kdokolvek čokolvek.

Ak chcem 5W tak vyberem EL84 do Áčka, ak chcem 12-15W tak EL84 do ABčka ak 20-50W tak EL34 a nad 70W do 120W KT88 atd... Je to retardované konštruovať zosilňovač úmyselne tak aby preťažoval elektronky.

Čo chcete vyberať? na základe čoho ? Ako viete že ako sa udrží povlak katódy? ako viete či G2 nevypovie službu po mesiaci ? Eleketrické parametre elektróniek neodpovedajú mechanickým. Treba si uvedomiť že elektronka nieje ako tranzistor. Je to žijúca pracujúca súčiastka ktorá degraduje časom a mimo jej optymálnych podmienok degraduje velice rapídne.

6P14P je lacná ruská sračková kópia EL84. Parametrické rozptyly sú ďaleko horšie ako akákoľvek novovýroba. Ich mechanické vyhotovenie je katastrofálne čo ich robí absolútne nevhod pre kombo. Už sa mi stalo že sa mi ich zopár roztriaslo. Meria ukazoval fajn, akusticky nabralo väzbu a hotovo postarané o sluch. 6P14P som raz nakúpil 50 kusov a nikdy viac neurobím. Dávam to tam kde ľudia chcú niečo lacno zohnať a vôbec ich nezaujíma kvalita alebo životnosť. Ruské elektrónky sú jedny z najviac fušerovaných elektroniek na svete čo len existujú a to platí aj pre ich náhrady 6L6GC a EL34. Jediné čo rusi dokázali sú akurát tak GU50tky. Ruské=/=dobré

EB verzia je len mierne na steroidách čo sa týka na anodóvý stratový výkon..ale reálne, konštruujem relatívne nový zosilňovač na dostupnej furt vyrábanej súčiastkovej základni s ekonomickým zámerom. Žiadny rozumný konštruktér nepotlačí úmyselne elektronky mimo optima až tak ďaleko ako EL84 a 20W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 4:02    Předmět: Citovat

Já nevím kolik wattů má ten zesilovač, ani jsem neměl možnost ho měřit,ale předpokládám že slušný výrobce ví co dělá.

Vybírá se na základě měření samozřejmě
výrobní rozptyl je veliký v materiálech například, proto se dá vybírat a nejsou všechny elektronky stejné značky stejné, osobně mám radši německé,ruské, japonské nos něž nějaké jj, u těch ruských byla výhoda že se dali sehnat levně a proto bylo z čeho vybírat, s mazdama bych to asi nedal

S tím že ruské elektronky jsou špatné nemohu souhlasit podle svych zkušeností,jistě jsou dobré i špatné serie, co já jsem si vybral funguje jak má a zatím si nikdo nestěžoval, ostatně sám provozuju na jednom ze svých zesilovačů tyhle elky na 385V a roky drží bez poškození

Ale pro toto téma, je podstatné zesilovač zkontrolovat a přizpůsobit katodové rezistory, nebo kupovat vybraný pár pro tento model
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 7:02    Předmět: Citovat

ferdislav: zaslal jsem Ti zprávu ohledně EL84.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 10:07    Předmět: Citovat

Když někdo chce používat MOS elektronky včetně 6p14p, tak je třeba je koupit z nějakých neprobraných zásob, a ne nějaké umaštěné třetíjakostní zbytky. Pochopitelně určité výroby mají své vlastnosti. Třeba zrovna ty 6p14p se vyráběly nejméně ve 4 variacích, PEV si nechá líbit dost vysoké Ua, a vibrace, ale nemá chlazenou mřížku, obyčejná p má zase chladič, ale jsou mikrofoničtější. Takové tuzemské EL34 nejsou zrovna nemikrofonické a nikdo nepočítal při výrobě s tím, že by je chtěl někdo rarvat paticí nahoru (zakázáno) do komba těsně vedle reproduktoru. A tak dále...

Docela by mne zajímala sovětská variace na EL34, nikdy jsem to nepotkal, 6p27s.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 10:15    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
Já bych moc nepanikařil, pořádný elektronky to vydrží
Výrobce většinou dodává vybírané kusy pro konkrétní zesilovače a pokud si koupím nějaké bez konkrétních hodnot, musím holt sáhnout do zapojení a nastavit nějaké rozumné hodnoty a poslouchat jak to hraje, nebo to dát někomu kdo to umí


Tak to je třeba lahůdka Mesa Caliber .38, kde je na dvojici EL84 Ua cca 440V a Ug2 asi 390. Nebo jeden konec od VHT, EL34 mají Ua 600V a Ug2 asi 560. Ze současné produkce tam není co strčit bez zásadních úprav zapojení. Není nad to, když je konstruktér pokustón.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 13:14    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
Já nevím kolik wattů má ten zesilovač, ani jsem neměl možnost ho měřit,ale předpokládám že slušný výrobce ví co dělá.

Vybírá se na základě měření samozřejmě
výrobní rozptyl je veliký v materiálech například, proto se dá vybírat a nejsou všechny elektronky stejné značky stejné, osobně mám radši německé,ruské, japonské nos něž nějaké jj, u těch ruských byla výhoda že se dali sehnat levně a proto bylo z čeho vybírat, s mazdama bych to asi nedal

S tím že ruské elektronky jsou špatné nemohu souhlasit podle svych zkušeností,jistě jsou dobré i špatné serie, co já jsem si vybral funguje jak má a zatím si nikdo nestěžoval, ostatně sám provozuju na jednom ze svých zesilovačů tyhle elky na 385V a roky drží bez poškození

Ale pro toto téma, je podstatné zesilovač zkontrolovat a přizpůsobit katodové rezistory, nebo kupovat vybraný pár pro tento model


A kolko hodín už má odohratý ten zosík na 385V. Roky drží tak že týždenne sa to zapne na jednu hodinu a to je všetko. Zosilovače ktoré ja spravujem majú dennú prevádzku 3-5hodín.

Aj Jim Marshall vedel čo robí keď skonštruoval 2601X. Má to akurát ten problém že to tie elektronky nezvládajú a aby z toho dostal niečo použitelné beží to na hrane triedy B. Preťažovať úmyselne elektronky je nezmysel. Nič to nezmení, žiadna zámienka/výhovorka. Nič to neprináša čo by sa nedalo aj inými spôsobmi dosiahnuť.

Pre túto tému je si treba uvedomiť že elektronky to bude žrať a jednoducho nieje ziadna záchrana voči tomu. Ja by som odporúčal vymeniť katódový odpor za shunt regulator s TL431 a nastaviť tak elektronku na rozumný pracovný bod. To avšak nič nemení že tá katóda v tej elektronke bude trpieť lebo je malá povrchom oproti väčším na také výkony určeným elektronkám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 13:24    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Docela by mne zajímala sovětská variace na EL34, nikdy jsem nepotkal, 6p27s.


Vyťahoval som ich z jednej Music70 tak až prehrabem zásoby tak ukážem.

Mne sa osvedčil shuguang.. ja som ale s elektronkami robil ešte pred tým než sa všetko zdražovalo. V tej dobe som kúpil pár EL34L za 27€...no nekúp to. Boli to moje prvé EL34 s ktorými som sa hral, vymlátil z nich dušu do rôznych obrazek_cenzuraýcb neideálnych záťaží a fungujú. Neskôr som kupoval párovanú štvoricu EL34B za 63€ a neskôr párovanú dvojicu KT88 za 42€ a štvoricu za 86€. Všetky elektronky sú od seba do 3% rozdielu (v pároch) a sú prekvapivo odolné. Ale dnes už tá cena číny vystúpla tak že je to rovnaká cena ako JJ...furt mám pocit že shuguang to robí lepšie ako JJ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 13:40    Předmět: Citovat

Adame ty musíš nejlíp vědět jak často je ten můj zesilovač používaný

Pokud víš že ten zesilovač ve zmíněném kombu je špatně, tak napiš výrobci, vysvětli mu co je tam za nesmysl a jak to má udělat, třeba to navrhujou nějací amatéři co tomu vůbec nerozumí a pomůžeš jim tím v rozvoji



Sendyx, taková napětí, to je radost, já naštěstí narazil jen na musicmana co měl na anodě asi 560V a to už se mi zdálo trochu moc, spíš takový psychologiký blok, jak je to pod 500, tak mi to neva : D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund