Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Využití FVE "do mrtí"
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 16:41    Předmět: Využití FVE "do mrtí" Citovat

Mám tady léta sestavu 5KW FVE s třífázovým měničem Piko 5,5KW. Na vstupu do baráku jsou měrový trafa Wattrouteru od Solarcontrols, kterej zajišťuje aby byl tok z FVE do distribuční sítě co nejnižší. Pokud energii vyrobenou FVE nespotřebovává žádný jiný zařízení v domě (TČ, vaření a pod) tak jde energie do bojléru 3 x 1,5KW. Pokud je ve fázích z FVE míň než 1,5KW tak Wattrouter moduluje energii PWM triakama v každý fázi podle hodnoty z měřících traf aby se odběr a přetok na elektroměru "vynuloval".
Pokud je bojlér nabitej, tak se přepne z bojléru na elektrokotel 3 x 1,5KW, kterej třeba dnes, kdy celej den svítí, udržuje teplotu topný vody kolem 35 st. Takže přetok do sítě je minimální, obvykle 2-5% výroby FVE.
No a teď co řeším. Co s tím přetokem pokud je bojlér nabitej a není už potřeba topit a není i žádná jiná spotřeba? Bazén nemám a tak mě napadá jen úložiště. No a na rovinu, AERS nebo něco podobnýho za stovky tisíc se mi zrovna pořizovat nechce, i když bych ho mohl mít za 3/4 ceníkový ceny.
Takže jak využít ten ve všech fázích různě "tepající" proud z FVE na nabíjení baterky LiFePO4? Předpokládám, že by řízení takový nabíječky muselo mít trvalý napájení a "silová část" by pak mohla být napájená pulzně.
Existuje vůbec něco takovýho na trhu? Nebo se to bude muset ubastlit? Napadlo mě použít princip třífázovýho průmyslovýho zdroje, kde je na vstupu trojfáz usměrnění a za to naroubovat nějakou pulzní nabíječku, která by zvládla napájení z třífáz usměrňovače.
Je to příliš zcestný a nebo by se to dalo realizovat?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 18:04    Předmět: Citovat

A ten přebytek uložený do baterie jsi schopen ze dne na den (z týdne na týden) zužitkovat? nebo tím jen odsuneš o pár dní problém naládovanýho bojleru na naládovanou (drahou) baterii.
5% přetok se mi zdá hodně, to nebude distributor postihovat?
nejde v případě nepotřebnosti energie z panelů odpojit měnič dc/ac a přepojit rovnou na dc/dc?
je to takhle děsná oklika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 18:24    Předmět: Citovat

Zdravím, pokud potřebuješ zužitkovat vyrobenou energii, kup nebo zbastli tavnou pícku na hliník, měď a jiné podobné kovy. Za ingoty se pak ve výkupu platí daleko více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 18:37    Předmět: Citovat

Hodně se v poslední době také hovoří o výrobě zeleného vodíku.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 19:28    Předmět: Citovat

Těž bitcoiny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 20:42    Předmět: Citovat

V lete napájať klímu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7917
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 21:00    Předmět: Citovat

Dlouhé stráně. Very Happy
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 22:45    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
A ten přebytek uložený do baterie jsi schopen ze dne na den (z týdne na týden) zužitkovat? nebo tím jen odsuneš o pár dní problém naládovanýho bojleru na naládovanou (drahou) baterii.
5% přetok se mi zdá hodně, to nebude distributor postihovat?
nejde v případě nepotřebnosti energie z panelů odpojit měnič dc/ac a přepojit rovnou na dc/dc?
je to takhle děsná oklika.

Psal jsem, že FVE mám už léta, takže zelenej bonus ale ten poslední nejmenší. Takže všecko co FVE vyrobí musí prolýzt v mým vlastním zájmu do elektroměru výroby FVE. Vše je navíc plombovaný.
Přebytek můžu poslat do sítě jakejkoliv ale nic za něj nedostanu, jen se na tom napakuje distributor, když ho prodá sousedům za 5 kaček kWh. Když bych to udělal já, tak mě zavřou.
Na baterky jsem myslel protože každej den není jasno jako posledních pár dní a tak že by baterka pokryla aspoň svícení a zásuvky pro PC a TV večer případně dny, kdy není celej den jasno.

to dikobraz: a můžeš mi říct, kde mám brát ten hliník a měď? Rolling Eyes

to passion: jo to v létě dělám, mám dvě, každá žere jednofázově 800-900W. Blbý ovšem je, že se klimačka často pouští až odpoledne nebo večer před spaním, a to už FVE nic zásadního nedává.

to workhard: a na kolik ta vodíkovka vyjde? Když si představím elektrolýzu, stlačení a uložení a co s tím pak když nemám auto ani žádnej plynovej spotřebič? No a když něco poděláš, tak je z toho obecný ohrožení s dost vysokou sazbou. Vím o případu neodborný instalace LPG do auta a když to prošlehlo, tak si šel dotyčný sednout na 3 roky natvrdo protože to popálilo jeho a dva další lidi.

U ostatních návrhů si nejsem jistej, jestli si pisatelé dělaj srandu, nebo jsou idioti.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 23:15    Předmět: Citovat

Ten problém mě čeká taky vyřešit. Uvažuji nad baterií na pokrytí večerních aktivit, nebo kdy slunce nesvítí. Ale ne centrální baterie, spíš bych se přikláněl k postupnému budování samostatných okruhů s menšími bateriemi. Zatím jen úvaha, jak to bude vypadat ekonomicky nevím. .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 23:55    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Přebytek můžu poslat do sítě jakejkoliv ale nic za něj nedostanu, jen se na tom napakuje distributor, když ho prodá sousedům za 5 kaček kWh. Když bych to udělal já, tak mě zavřou.

Tohle vidím jako největší prasárnu a podraz od těch, kdo na nás valí jednak hesla o obnovitelnosti, jednak o potřebě snížit závislost protože tohle a tamhle.
Lidi si z vlastních peněz financujou zdroje energie které jsou obnovitelné, jednak za sebe sníží spotřebu od distributora, jednak jsou schopni a ochotni přebytky poskytovat, a to decentralizovaně. Žádné megawattové přetoky z baroních polí, které kladou nároky na distribuční síť.
Tak lidem ty přebytky v legálním případě zrekvírujou, v neschváleném je rovnou kriminalizujou.
Ve slušnějších poměrech by vlastně požírání přebytků bez náhrady od malovýrobců ze strany distributora bylo něčím jako bezdůvodným obohacením dle NOZ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4079

PříspěvekZaslal: so březen 12 2022, 12:03    Předmět: Citovat

Okrem domácej výroby vodíku, je veľa iných energeticky náročných procesov, ktoré nemusia bežať denno-denne. Napríklad výroba ľadu, výroba demineralizovanej vody, výroba drevených peliet, výroba kukuričných pukancov... Tiež by sa snáď dalo pripraviť a potom príležitostne galvanicky pokovovať alebo eloxovať...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so březen 12 2022, 12:31    Předmět: Citovat

Vodík vyrobený létě, by se dal využít v zimě v palivových článcích, ale kvůli jejich ceně je doma skoro nikdo nepoužívá. Je to škoda, protože vodík v lahvích uchovává svoji energii nekonečně dlouho, na rozdíl od baterií, akumulačních nádrží, atp.
Ty nejlepší technologie jsou bohužel nedostupné pro širokou veřejnost.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 12 2022, 12:43    Předmět: Citovat

Zdaleka to nie je take jednoduche. Skladovanie vodika je problem, ktory stale nie je uspokojivo vyrieseny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so březen 12 2022, 17:05    Předmět: Citovat

Nojo, opravdu. Skladovat vodík je problém. Myslel jsem si, že je to jednodušší a energeticky méně náročné. V jednom článku píšou, že na stlačení vodíku třeba v automobilu, se spotřebuje ekvivalent cca 30% energie stlačeného vodíku. To je velmi mnoho energie na zmar, a to nepočítám další vymoženosti s tím spojené, jako třeba ztráty únikem, speciální tlakové lahve...
Tak alespoň jsem zase o něco chytřejší Laughing

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 12 2022, 17:14    Předmět: Citovat

Vypadá to že EB poskytne slovu ichtyl novou dimenzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund