Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chemická polomaska 3M

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17681
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 23:12    Předmět: Chemická polomaska 3M Citovat

Při lakování smradlavejma nitro a polyuretanama používám 3M polomasku a k ní tyhle filtry na organický a anorganický plyny. Ty laky odpařují hlavně aceton, toluén a podobně. Venku to dělat nejde, při chladu a vlhku zbělají.
Používáte to někdo? Jak Vám vydrží dlouho a jak se pozná, že je potřeba dát novej? Dnes se mi stalo, že aceton nebyl přes polomasku cejtit ale po práci mě bolela hlava jako sviňa, takže jsem se něčeho načuchat musel. Ten filtr má za sebou asi 20 hodin lakování. Po práci filtry dávám do igeliťáku na zip, takže by se neměla náplň průběžně znehodnocovat. Nikde jsem se nedočetl, jakou má mít filtr alespoň přibližnou životnost.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 23:47    Předmět: Citovat

Nevím, jestli přesně tyhle, ale v práci do polomasek 3M používáme ABEK1 na SO2 a SO3. Shodou náhod asi před tejdnem posílal bezpečák mail, že se zjistilo, že lidi používaj filtry nějak moc dlouho. Že prej podle výrobce je maximální životnost 1 rok po rozbalení (jestli si dobře vzpomínám) z origo balení, i kdyby se vůbec nepoužívaly. Posílal k tomu výřez z návodu na použití nebo nějakýho datasheetu, kde to bylo psáno. Osobně používám jedny už dobrejch pár let. Teda jenom sporadicky, ale po použití je taky skladuju v zipovým igeliťáku. Pořád fungujou. Při nadejchání výše zmíněnejch plynů cejtím jakoby mi natíkaly dýchací cesty. S maskou s těmahle filtrama se mi to neděje, i když jsou určitě dávno za výrobcem deklarovanou životností. Detaily zjistím až v Po na noční. Teda hlavně jestli jsou to ty samý filtry, co máš na mysli ty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 8:32    Předmět: Citovat

Já si myslím , že 20h v tvrdě zamořeným luftu je ažaž .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31789
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 9:37    Předmět: Citovat

Ty filtry jsou ADSORPČNÍ, nebo ABSOBČNÍ? Zdá se to bejt prkotina, pár písmenek, ale ADsorpce je zachycování na aktivním povrchu, třeba na aktivovaným dřevěným uhlu, naproti tomu ABsorbce je zachycování přímo do hmoty (třeba vlhkosti do silikagelu). Podle toho se pak ty filtry taky dají nebo nedají regenerovat. Adsorpční filtry s aktivním uhlím by měly jít regenerovat proháněním ohřátým vzduchem o teplotě cca 50°C a plamenovým nebo katalytickým spalováním odsátejch par ve spešl spalovací komoře, použití jsem viděl u velkokapacitní práškový lakovny, kde (elektricky vyhřejvaný) vypalovací komory se odsávaly do boudy s 35kW zeměplynovým faklem a ohřívalo to užitkovou vodu namísto toho, aby se vytěkaný styreny a další siderighty jen tak vypustily na volno ven ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17681
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 10:02    Předmět: Citovat

S těma filtrama je to pavěda. Koukal jsem na datašít 3M a na aceton je potřeba jiný číslo než na toloen a na xylen je potřeba zase další číslo. A co je potřeba na polyuretany, to jsem zatím ani nezkoumal. Před rokem jsem venku stříkal Axapur jen pár minut a po větru a dělal hrdinu, že se toho bez polomasky nenažeru. A ejhle, v noci a druhej den jsem si myslel, že mám Covida. Tak blbě se mě ještě nikdy nedejchalo. Nitro než ho člověk sežere tak zaschne, polyuretanu to trvá desítky minut.
Vrtá mě hlavou, pokud ty filtry jsou na aktivovaným uhlí, jakto že aceton nebyl cejtit a stejně jsem se něčeho načuchal, když mě tak bólela škeble. Asi tam jsou nějaký aditíva, co zvyšují pohltivost pro různý druhy plynů a je možný, že třeba na toluen a xylen už filtr nefunguje ale na aceton ještě jo.
Ten můj filtr má životnost do 01/2024 ale jen v origo balení.
Až koupím novej, tak se Karle kouknu dovnitř co v tom je. Pokud uhlí, mám tady dvoulitrovku Petku uhlí do filtrů kompresorů pro stlačenej vzduch pro dýchání. Ale jak na to koukám, filtry jsou lepený...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 10:09    Předmět: Citovat

https://4552735.app.netsuite.com/core/media/media.nl?id=34335&c=4552735&h=1901eb8d75c97aa3b909&_xt=.pdf

Podľa datašitu to filtruje do 10-násobku povoleného limitu koncentrácie, čo môžeš dýchať aj bez masky. Je naivné si myslieť, že takýto kúsok akéhosi predušného filtra ťa ochráni 20 hodín od koncentrovaných výparov.

Na prácu v uzaretom priestore by som použil masku s prívodom čistého vzduchu z vonku cez hadicu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 10:22    Předmět: Citovat

AMEN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17681
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 10:28    Předmět: Citovat

No radši si počkám na to, s čím přijde Balt76.
Teoretickejch kydů od lidí, co něco viděli jen na obrázku jsem už slyšel celý story.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 15:58    Předmět: Citovat

Jo tak to by se ti zase líbil neplatný zákon o zachování energie , necháš ho přehlasovat .... Co ti může dodat , nic . Nějaké číslo , které ti bude k prdu . Prostě je maxmnožství a to hmotnostní , které vložka pobere a šmytec . A to si piš , že dnes se nepočítá s tím , že někdo stříká v uzavřené garáži . Je maximálně počítáno s nějakým závanem , co nevezme odsávání .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17681
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 16:18    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Je maximálně počítáno s nějakým závanem , co nevezme odsávání .

Jak jsi to trefil? To je přesně můj případ. Garáž tlakovaná z okna teplým vzduchem přes dvourychlostní 10 kW elektrickou Saharu. Přetlak odchází pootevřenejma vratama. A stříkám "po větru". Takže koncentrace zlomková, než jaká by byla bez větrání.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út březen 08 2022, 2:28    Předmět: Citovat

Takže filtry používáme stejný. Je to typ 6059. Ta doba není 1 rok, ale 6 měsíců.
Je to v tomhle dokumentu na straně 6:
https://www.oopp.cz/download/3m_chemicky_pruvodce.pdf

Tady https://www.oopp.cz/filtr-3m-typ-6059-abek1-1852.html je i pdfko, ve kterým je na straně 4 i vzorec pro výpočet ochranné doby filtru. Jenom si nedovedu představit, jak ho v domácí praxi použít. Navíc je to pdfko pro jiný provedení filtrů.

Holt dokud přes filtr ty nitrosračky necejtíš (a normálně jo), tak asi funguje. Pro jistotku ho můžeš každejch 6 měsíců měnit. Já ty oxidy síry cejtím normálně dost výrazně, ale v masce s těmahle filtrama vůbec. A to je používám dobře 3 roky. I když jenom tu a tam a po použití je uložím do toho zipovýho igeliťáku.

Jestli se mi v Pá povede vyfasovat nový, tak ty starý kuchnu a zkusím sem dát nějaký fotky.



Omživ.PNG
 Komentář:
 Velikost:  260.04 kB
 Zobrazeno:  111 krát

Omživ.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund