Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

K ochraně vláken elektronek pro sériové žhavení 100 mA
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 19:21    Předmět: Citovat

Předpokládal bych, že když se kondíkem nastaví elektronkám jmenovitý proud, tak budou spokojené. Kolísání sítě je dnes malé. Ve složitějších přístrojích byl šoupací odpor na nastavení žhavicího proudu, takže se těm elektronkám ten proud taky "vnutil".

Jinak u některých elektronek, speciálně u UY1N, jsem narazil na to, že napětí na vlákně bylo při správném proudu o dost jiné, než je udáváno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 19:32    Předmět: Citovat

Abych to shrnul:
Ideální ochranný prvek by měl stabilizovat žhavicí proud nezávisle na napájecím napětí a přitom by měl být při ohřevu a změnách odporu výrazně rychlejší, než žhavicí vlákna elektronek. Předřadný kondenzátor stabilizuje proud v závislosti na napájecím napětí a to je špatně. Variátor možná není dost rychlý a to by bylo špatně. Negastor funguje jinak a není moc dostupný. Žárovičky na malý proud jsou dost rychlé, ale nestabilizují proud dost účinně, takže se studenými elektronkami je trochu větší. To je pro jejich životnost přípustné a rychleji je to nažhaví.


Naposledy upravil Lojza1 dne st únor 23 2022, 19:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 19:37    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Předpokládal bych, že když se kondíkem nastaví elektronkám jmenovitý proud, tak budou spokojené. Kolísání sítě je dnes malé. Ve složitějších přístrojích byl šoupací odpor na nastavení žhavicího proudu, takže se těm elektronkám ten proud taky "vnutil".


Souhlasím, jen to vyžaduje nějaké předpoklady a/nebo aktivitu obsluhy.

Lukas-Peca napsal(a):
Jinak u některých elektronek, speciálně u UY1N, jsem narazil na to, že napětí na vlákně bylo při správném proudu o dost jiné, než je udáváno.


Bohužel, výrobci se jistě snažili, ale udělat perfektně elektronku pro sériové žhavení je obtížné. V bastlířské literatuře se pak doporučuje změřené odchylky v sériové sestavě dorovnat paralelnímu rezistory, pokud jsou příliš výrazné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 19:45    Předmět: Citovat

Jde o to, jak je dorovnat. Jestli je vlákno příliš tenké a je potřeba menší proud nebo naopak. Asi by šlo změřit, při jakém napětí má elektronka stejný příkon, jaký udává katalog. Případně nastavit podle oka správnou barvu katody. Třeba některé teslácké EM11 se mi zdají viditelně podžhavené. Když se nakrmí větším napětím a katoda se nažhaví na obvyklou barvu, oko funguje hned jinak.

Asi ale není potřeba to nějak moc řešit, rádií s Učkovými lampami běhaly miliony a nikdo jejich žhavení nestudoval. UY1N většinou zhyne na přeskoky mezi katodou a anodou kvůli oprýskané emisní vrstvě, ostatní elektronky zeslábly až po mnoha letech každodenního provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 19:57    Předmět: Citovat

Právě že pokud elektronce ty ostatní vnucují žhavicí proud a nechtějí se s ní dohodnout, tak i malá odchylka proudu vyvolá velkou odchylku napětí. Jinými slovy pokud se na elektronce nějakým způsobem nastaví správné napětí, tak i proud bude docela správný. Ta obtíž ve výrobě byla právě v tom, že si vlákno samo chce určovat nějaký osobitý proud, ostatní elektronky mohou mít jiný názor a tomu bylo třeba se aspoň snažit co nejlépe předejít.
U ok může být problém i se stárnutím luminoforu, ne-li katody. Pokud funguje hned jinak oko, které už nemá moc funkční luminofor, tak jím možná teče moc velký proud. A ten mimo jiné zase zatěžuje ten luminofor.
U běžných továrních výrobků se sériovým žhavením se odchylky ve žhavicím napětí možná ani v továrně nekontrolovaly. Uživatel musel počítat s nějakými náklady na údržbu. Už tenkrát si s tím bastlíři hráli a dnes k tomu skladové zásoby elektronek nabádají asi ještě naléhavěji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 20:41    Předmět: Citovat

Praktické výsledky a způsoby provedení žhavení přes kondy lze nalézt na radiomuseum.org. , bohužel velká většina info je jen pro ty, co vládnou
němčinou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 20:51    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Praktické výsledky a způsoby provedení žhavení přes kondy lze nalézt na radiomuseum.org. , bohužel velká většina info je jen pro ty, co vládnou
němčinou .


Je to dost rozsáhlý a částečně asi občas zamčený web. Mohu požádat o konkrétnější odkaz? Ne že bych byl němčinář, ale třeba bych se chytil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt únor 24 2022, 20:19    Předmět: Citovat

Tak třeba tady : https://www.radiomuseum.org/forum/kondensatoren_fuer_serienheizkreise.html
A tady je též mnoho řešení včetně snižování anod. napětí kondenzátorem :
http://radio-roehren-etc.de/index.php/geschichten-zum-volksempfaenger/39-vcl11-vy2-ersatz
Ale je tam těch příspěvků více i s odkazy na další stránky, ale to hledání bych ti již raději přenechal..... Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt únor 24 2022, 21:35    Předmět: Citovat

Milan:
Děkuji za odkazy, podíval jsem se tam.
Dočetl jsem se konkrétní údaj u výpočtu kondenzátoru, že žhavicí proud by neměl mít odchylku přes 3 %. Nějak tak jsem si to představoval. Mnohem tolerantnější jsou běžné elektronky k odchylce napětí. To vyplývá z jejich voltampérové charakteristiky se sklony stabilizovat si svůj žhavicí proud a tím teplotu vlákna prostřednictvím jeho teplotní závislosti. Což je jednoznačně předurčuje k napěťovému napájení. Tak jako vlákno jedné elektronky má úseky s různým sdílením tepla, i sériová kombinace vláken více elektronek může vést k větším či menším potížím, které se s potřebnou pečlivostí lépe či hůře dařilo řešit. Podstatná je obdobná teplotní závislost jednotlivých vláken a obdobná teplota katod nažhavených shodným proudem. V tom případě se žhavicí napětí rozprostře na jednotlivé elektronky v poměru málo závislém na celkovém napětí. Jako celek je i sériová kombinace elektronek stále určena jednoznačně k napěťovému napájení. Jakýkoliv předřadný prvek s menší teplotní závislostí stabilitu teploty katod při kolísání síťového napětí více či méně zhoršuje. Lze opravdu argumentovat, že soudobá rozvodná síť je přesnější a stabilnější. Lze argumentovat i šetřením elektřinou. Ale vnucovat elektronkám žhavicí proud v závislosti na napětí sítě mi připadá jako krok o schod dolů. Dá se to udělat lépe. Sice to stojí nějaký ne moc velký příkon navíc, ale už provoz takového přístroje je při dnešních alternativách svátečním plýtváním.
Původní předřadný rezistor je nejspíš kromě akceptace elektronek s daným žhavením i přijatelným kompromisem mezi mírným zmenšením proudového nárazu při zapnutí, mírným zhoršením tolerance ke změnám síťového napětí a mírným plýtváním elektřinou. U kondenzátoru vidím problém v kolmém fázovém úhlu, jehož vlivem na něj připadá větší napětí a tím vzroste jeho určující vliv na žhavicí proud.
V těch odkazech se diskutující, pokud jsem to nepřehlédl, tolerancí sítě v této souvislosti nezabývají. Připadá mi důležité si tohoto problému povšimnout a zohlednit ho při výběru druhu předřadných prvků.
Po podnětné debatě, která tady proběhla, jsem zpět u názoru, ke kterému jsem před časem už dospěl. Tedy u vhodnosti použít paralelní kombinaci žároviček na malý proud, například jaké jsem navrhnul v původním textu. Případně ověřit správnou funkci obdobného typu od lepšího výrobce. Já těm polským dám šanci, když už mám ty paralelní sady připravené.
Navržené dva NTC 470 Ohm by se po zahřátí neměly významně podílet na určení žhavicího proudu, což bohužel bude splněno jen kompromisně. Jejich případné použití k omezení prvotního proudového nárazu je už podle uvážení, bez jednoznačného doporučení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 7:59    Předmět: Citovat

Byly to statisíce zařízení , které pracovaly mnohé desítky let . Zapnutí přežily mnoho tisíc . Ze servisu lampáčů jsem zjistil dvě větší výměny lamp . Hlavně usměrňovačky a potom magoka . Nepíši o zesilovačích , naschvál pro ďoubaly . No a ty usměrňovačky dostaly na zadek hlavně kvůli neservisu , kdo nechal preventivně i po 30-40letech vyměnit kondy ? GO různých zařízení se prováděly od nepaměti , ale u lamprádia proč , že ? Vždyť hraje ....bohužel až do konce . Vymýšlíš kolo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 12:40    Předmět: Citovat

Díky za další díl zkušeností k obohacení celkového více či méně subjektivního nebo naopak reprezentativního obrazu. Ke mně se dostaly U elektronky víceméně přes Aukro a těch s přepáleným vláknem mezi katodou a kolíkem nebyl tak malý podíl. Když jsem u různých kusů U elektronek pozoroval, jak ten úsek vlákna při zapnutí zasvítí, tak uznávám, že jsem se nepokoušel dělat statistiku, za jakých podmínek se s jakou pravděpodobností po kolika zapnutích opravdu přepálí, a i bez takového výzkumu jsem se rozhodl tomu přepalování předejít. Kdyby řešení bylo opravdu obtížné nebo nákladné, tak bych se na to třeba díval jinak. Udělal jsem to rovnou namísto shánění a vyhodnocování osobních zkušeností pamětníků a tak je možno se na to i dívat. Zkusil jsem už ze zvědavosti najít dobré řešení a ukázalo se, že k dostatečné ochraně vzácných elektronek v několika přístrojích stačí přihodit do košíku krabičku se stovkou žároviček za deset korun. Beru na vědomí, že polské žárovičky mají špatnou pověst. Nikomu své řešení samozřejmě nevnucuji, ale také si nemyslím, že bylo chybou s ním obtěžovat ostatní v této sekci. Naopak považuji za přínosné, že se zde probraly různé názory, zkušenosti a zjevné zákonitosti. Pokud tím dávno známým kolem zde má být elektronka vyvinutá tak dobře, že i přes očividné přetěžování vlákna dokázala uspokojovat potřeby uživatelů, tak připomenu, že to kolo se už nikdy nebude vyrábět a nebylo vyvinuto pro vysokou spolehlivost a životnost. Jinak se zachází s běžnou spotřební věcí a jinak s historickou památkou. Dospěli jsme nevratně to fáze, ve které regenerace katod u těchto dříve spotřebních elektronek už není tak podivínskou zálibou. Můžeme si myslet, že pokud se elektronka dožila opotřebení katody, tak už její vlákno vydrží i dál. Může to být tak i jinak. S přerušeným vláknem se už nedá nic dělat.

Naposledy upravil Lojza1 dne ne únor 27 2022, 13:01, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 12:42    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing Jestli chceš porovnávat spolehlivost hodin běhu s dnešní technikou ...... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 12:58    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Laughing Laughing Laughing Jestli chceš porovnávat spolehlivost hodin běhu s dnešní technikou ...... Laughing Laughing Laughing

Smile Jasně, dnes si teoreticky lze vybrat mezi různými kategoriemi. Asi se za padesát let nikdo nebude zabývat soudobým šuntem a prodloužením jeho životnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 13:01    Předmět: Citovat

A zvláště nyní , kdy skončilo vysílání na SV a DV , kolikrát ještě vůbec chceš zapnout toto radio do své smrti ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 13:08    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
A zvláště nyní , kdy skončilo vysílání na SV a DV , kolikrát ještě vůbec chceš zapnout toto radio do své smrti ?


Tak jistě, ale existence této sekce fóra a komunikace na toto téma naznačují, že zájem nadšenců nezávisí jen na praktické využitelnosti starých notně opotřebovaných výrobků a nedostatku prostředků k pořízení moderního rádia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund