Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dekodér pre 16seg display.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kajsmentke



Založen: Aug 30, 2014
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 11:17    Předmět: Dekodér pre 16seg display. Citovat

Zdravim,
Existuje nejaky obvod ako bol D147 (SN7447) ktory by siel pouzit pre 16seg display ?
Ano je ho mozne riadit aj priamo mikrokontrolerom ale zaberie to 16 pinov a nutnost vkladat do epromky prevodovu tabulku.

kód:
[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 13:05    Předmět: Citovat

Pro buzení displejů bez potřeby velkého množství GPIO je možné použít k tomu určené GPIO expandery řízené třeba po I2C, nebo prostě jen posuvné registry a informaci do nich nasypat jako sérii impulsů.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 14:17    Předmět: Citovat

Třeba MAX6954/6955, ale tedy žádná láce...
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajsmentke



Založen: Aug 30, 2014
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 20:25    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Pro buzení displejů bez potřeby velkého množství GPIO je možné použít k tomu určené GPIO expandery řízené třeba po I2C, nebo prostě jen posuvné registry a informaci do nich nasypat jako sérii impulsů.


Nechem I2C ani vselijake podobne zlozite protokoly. Pekne paralelny prenos a multiplexing tak ako sme to kedysi robili z D147 a spinacimi tranzistormy.

na taky display by tusim mala stacit 5bitova zbernica na zobrazenie vsetkych znakov abecedy a cisel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 20:59    Předmět: Citovat

Napal si to do epromky. A uděláš si znaky jaké chceš. Akorát budeš potřebovat jestě záchytný registr, ať nepálíš paměti dvě.
Nebo procák a 8243. Ten je akorát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 21:03    Předmět: Citovat

Na protokolech pro sériové přenosy není nic složitého a je jistě přínosné se je naučit. Pokud to chceš sběrnicově, tak stačí třeba pár kousků 74HC273 a máš pinů pro displej spoustu, dá se to různě.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 669

PříspěvekZaslal: út květen 16 2023, 13:58    Předmět: Citovat

Můžeš okopírovat zapojení ze Zajícova ESR metru s posuvným registrem 4094. Na 16 segmentů ti stačí 2 piny na mcu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 9:01    Předmět: Citovat

Ty dva piny (DATA a CLK) sice teoreticky stačí, ale je to málo. Při nasouvání dat mohou segmenty ošklivě problikávat, zejména u vícemístného displeje. A to i když se bude nasouvat opravdu rychle. Raději bych využil i třetí pin pro zápis do výstupního registru těch šoupáků (STROBE) a provedl změnu zobrazení v jediném okamžiku. 4094 to umožňuje, ale páč já nemám moc rád řadu 4000, osobně bych volil spíše 74595, nebo výkonový TPIC6B595. Vše je k dispozici v DIL i SMD a vše je za pár korun. Tři signály (DATA, SCK, RCK) pak postačí na zobrazovač s TEORETICKY neomezeným počtem těch znakovek. Prakticky bych to použil jen pro jednotky kusů. Na jednu znakovku jsou zapotřebí dva obvody, to je jasné.

Jenže on stejně chce paralelní řízení s integrovaným dekodérem na způsob 7447 pro 7-segmentovky. Já netuším, jestli existuje nějaký specializovaný obvod, který by byl na způsob toho 7447, ale byl by určen pro tyto 16-segmentovky. Ale ani jsem to nehledal, protože pokud existoval, bude dnes obtížně dostupný.

Pokud to má být na způsob 7447 a BEZ MCU, tak bych viděl 3 základní řešení:

1) řídit to tím 7447 jako 7-segmentovku: vodorovné segmenty vždy společně a šikmé neřídit vůbec. Já vím, je to BLBOST. Ale řešení to je...

2) naprgat dekodér znaků do (E)PROM se 16-bitovou šířkou slova. Ty ale nejsou úplně běžné, takže spíše do dvou klasických 8-bitových (E)PROM. Adresy paralelně, data sériově. V obou případech bude nutné posílit výstupy pamětí nějakými budiči (74541, ULN2803, apod). Dekodér může pracovat ve standardním ACII kódu i HEX kódu pro znaky 0-9,A-F.

3) vytvořit obvod pro multiplexní řízení s jedinou 8-bitovou (E)PROM jako generátorem znaků. Něco ve stylu řízení té bodové LED matice, co jsem přikládal sem. Ale pro jednu znakovku to nemá moc cenu. Ovšem pro víceznakový (8 či 16) displej s vlastní "videoram" a generátorem znaků s ASCII kódováním, už to smysl dává. Já bych to tvořil z běžných diskrétních obvodů, ale existuje i monolitické řešení v podobě ICM7245. Takový displej, který by zobrazoval zcela autonomně a byl by připojitelný na sběrnici klasických osmibitových CPU pomocí signálů ADDR, DATA, CS a WR, pracoval by v ACII i HEX kódu a nevyžadoval by žádnou inicializaci či řídící kódy... Tak ten by se osmibitovým hračičkům určitě hodil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 18:30    Předmět: Citovat

A o jaký projekt se jedná - co se tím má zobrazovat, kolik znaků vedle sebe atd.?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2023, 13:02    Předmět: Citovat

Pokud je to dotaz na mě, tak žádný oficiální projekt zatím neexistuje. Pouze jsem usoudil, že jsem si s těmito vícesegmentovými LED displeji nikdy nehrál, a že bych to měl napravit Smile Navrhl jsem tedy zapojení alfanumerické zobrazovací jednotky pro 16 znaků (2 řádky po 8 zn.) určenou pro hrátky se 4 a 8-bitovými CPU. Jednotka má vlastní videoram a zobrazuje autonomně bez účasti řídícího procesoru. Navenek se jeví jako běžná SRAM a zbytek její kapacity může CPU využívat jako paměť obecných dat (na program se pochopitelně nehodí). Znaky se do videoram ukládají v ASCII kódu a v závislosti na generátoru znaků lze zobrazovat až 256 různých znaků. Kódy 00-0Fh (netisknutelné ASCII znaky) by zobrazovaly adekvátní znaky 0-9,A-F, čili by displej bylo možné používat i v hexadecimálním režimu a dokonce jen 4-bitově. Obrovskou výhodou je, že takový displej nepotřebuje žádné ovladače či speciální softwarovou obsluhu. Prostě se na danou adresu RAM flákne ASCII či HEX kód znaku a ten se bude zobrazovat, dokud ho nepřepíšeme jiným kódem.

Bohužel 16-segmentové LED displeje jsou už dnes špatně dostupné a drahé. Tuplem to platí u vícemístných znakovek, které by velmi zjednodušily stavbu. Ovšem narazil jsem na levné dvoumístné 14-segmentovky a pro jistotu jsem si je hned nakoupil. Možnosti zobrazení na 14 a 16 segmentech se zas tak neliší. Naopak u té 14-segmentovky lze snadno ovládat i desetinnou tečku, což u 16-segmentů není možné (předpokládáme-li 2-bytový kód segmentů). Základní zapojení řídících obvodů displeje je shodné pro 14 i 16 segmentovky. Zapojení někam časem upnu, ale fyzická realizace je ve hvězdách. Přednost má procesor z řezů 3000, jehož realizace postupuje véééélmi pomalu... Ale přesně k takovému procesoru se ten displej bude hodit Smile

Generátor znaků se předpokládá v běžné EPROM (min 512b) s tím, že každý znak je zakódován ve 2 bajtech. Jedná se tedy o dvojnásobný multiplex. Kromě návrhu zapojení a nákupu znakovek jsem rozšířil svou on-line pomůcku pro návrh kódu 7-segmentového znaku také na 14 a 16 segmentovky. Testoval jsem to v několika základních prohlížečích pod Windows a Androidem. Pokud to zkusíte i v něčem exotičtějším a nebude to fungovat korektně, dejte prosím vědět. Je nutný mít zapnutý JavaScript.



14_16_seg.jpg
 Komentář:
 Velikost:  29.78 kB
 Zobrazeno:  44 krát

14_16_seg.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2023, 20:12    Předmět: Citovat

nakombinovat nějaký GAL dle potřeby, origo integrák se asi nedělal. A když už se někde takový displ. použil , tak tam bylo MCU
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2023, 11:44    Předmět: Citovat

8051+8155 Electus 2002, PE 07-09/2000.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2023, 16:49    Předmět: Citovat

nostalcomp napsal(a):
...
Bohužel 16-segmentové LED displeje jsou už dnes špatně dostupné a drahé. Tuplem to platí u vícemístných znakovek, které by velmi zjednodušily stavbu. Ovšem narazil jsem na levné dvoumístné 14-segmentovky ...
Takovej KingBright jich pořád nabízí dostatek, ale samozřejmě si je dá zaplatit. Lepší využití tvejch nápadů vidím v oblasti, kde by se tyhle 14- a 16-segmentovky daly docela dobře využít - v oblasti nadrozměrnejch displejů, kde si jednotlivý segmenty uživatel sám vytvoří sériovým (sério-paralelním) zapojením jednotlivejch LEDek na samostatný desce. Myslím tím "jednotky" vysoký 5" (127mm) a větší, kde na každej jednotlivej segment kvůli dostatečný viditelnosti a jasu připadají víc než nějaký 4-5 samostatný LEDky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund