Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audio MOSFET
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 18:27    Předmět: Citovat

Opravovat tenhle pekelný krám je fakt za trest. Měněné tranzistory se příliš hřály i po vylepšení tepelné vazby na diodu, ale přitom napětí i proudy byly v obou kanálech stejné! Nakonec jsem usoudil, že původní tranzistory měly díky tlustším nožkám, které byly navíc hodně krátké, lepší odvod tepla do plošňáku. V kanále s měněnými tranzistory jsem proto ještě víc zvětšil ty tři odpory. Pak už jsem nemusel mít obavu to strčit do zásuvky. Při zatížení obou kanálu čtyřmi ohmy lze na výstupu dosáhnout 2x 110 W sinus, ale jen krátce, protože se silně zahřívá usměrňovací můstek. Vyzkoušel jsem i buzení obdélníkem, výstup vypadá na osciloskopu identicky se vstupem.

Při kontrole oteplení tranzistorů mi najednou kanál s původními tranzistory hodil na výstup stejnosměr. Zjistil jsem, že všechny hřející součástky mají na vývodech okem těžko viditelné studeňáky. Tak jsem to opět rozebral, propájel, smontoval, chvíli to chodilo a pak jsem nadzvedl skříň a zesílení jednoho kanálu skokem vzrostlo. Mění se podle doteku na plošňák v okolí poťáku hlasitosti. Tak to budu muset zase rozdělat a najít, co upadlo tentokrát. Obávám se, že během opravy jednoho studeňáku v tomto krámu dva další vzniknou. Polovodiče šíleně pečou, nejen ty malé tranzistory v koncích, ale i všechny stabilizátory atd.. Tady měli japonští konstruktéři opravdu slabší den.

Pokud někdo vlastní tento zesilovač v zatím funkčním stavu, doporučuju ho rozdělat, všechny vyhřáté spoje propájet a vyměnit ty tři odpory v každém kanále za dvakrát větší, než to shoří celé.

Jinak pořádný stejnosměr to umí hodit i na pár vteřin po zapnutí, pokud od posledního zapnutí neuplynula dost dlouhá doba a zůstaly nabité některé elyty. Naštěstí to má zpožděné zapnutí výstupu. Zlatý Transiwatt 600.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2811

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 18:43    Předmět: Citovat

No, ono se to datem výroby (1996-1999) už docela nebezpečně blížilo přelomu tisícíletí, kdy (podle mě) je cca hranice konce výroby kvalitních zařízení a nástupu nejrůznějších skupin kurvítek, obložených zbytkem.

Kurvítkem nemusejí přitom být jen nespolehlivé/poddimenzované/nevhodně použité prvky, ale i koncepce, provedení, použité pomocné materiály atd. apod. Prostě takřka nevyčerpatelná studnice možností.

Kromě toho mě napadá, zda to je skutečně originál... Měl jsem v ruce např. autozesilovač "Kenwood" (4x můstek), který neměl s mateřskou značkou vůbec nic společného...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33893
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 19:11    Předmět: Citovat

Denon osobne nepovazujem prave za etalon spolahlivosti.

Na druhej strane to uz ma svoj vek, takze tie "kurvitka" vydrzali >20 rokov Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 781
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 23:53    Předmět: Citovat

Původní cín na všech vývodech hřejících součástek je potřeba odsát, protože je již teplem a věkem totálně zdegradovaný. Následně je to potřeba připájet novým kvalitním cínem. Někdy je potřeba ještě po odsátí toho starého cínu vývody součástek důkladně oškrabat, a až pak připájet. Hrozí totiž brzké objevení se původních problémů se špatnými spoji.

Ostatní nehřející a nevyhřáté vývody většinou stačí důkladně prohřát za přidání trochy nového cínu s vnitřním kvalitním, ale opravdu kvalitním tavidlem.
Původní pájení vlnou má dost podstatnou závadu. Příliš ta technologie šetří cínem, takže tam zůstávají jen velmi slabé můstky cínu mezi plošným spojem a vývodem součástky. A následně se prohýbáním plošného spoje vlivem jeho ohřívání a chladnutí, ty vývody postupně utrhnou, a vznikne studeňák. Nejčastěji to postihuje součástky upevněné na chladičích. Lze to vidět silnou lupou.
Propájet se musí pro jistotu všechno šmahem. Je to jednodušší, než tou silnou lupou koukat na každý spoj a pak ho případně propájet. To hrozně zdržuje Sad
Sám na tyto případy mám nějakou velmi silnou čočku z projektoru. Schválně jsem si došel do optiky změřit její sílu, prý má 12 dioptrií. Velmi slušně zvětšuje, takže s ní jdou číst dobře i popisky na smd součástkách.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út březen 15 2022, 16:51    Předmět: Citovat

Tak to dělal řadový konektor na plošňáku s potenciometrem hlasitosti. Piny jsou z nějaké růžové slitiny, která se vyznačuje tím, že se na ni nedá pájet ani po oškrábání. Desetipinový konektor jsem vytáhl ven holou rukou. Propájet celou základní desku by byla slušná práce, je velká asi jako A4. Stejně by člověk na jeden spoj zapomněl a ten by po měsíci vysadil.

Další závadou byla výstupní relátka, která nespínala. Kontakty vypadají na pohled jako nové, po rozebrání a vyčištění papírkem s lihem to nějak funguje, ale je otázka, jak dlouho. Kdybych tohle všechno věděl na začátku, putovalo to celé rovnou na SD. Mělo mě varovat, že to je ze stříbrného plastu. To je celkem spolehlivý indikátor rozhraní mezi opravitelnými a neopravitelnými výrobky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2811

PříspěvekZaslal: út březen 15 2022, 17:25    Předmět: Citovat

Není to náhodou už Made in PRC? To by mnohé vysvětlovalo...

Jinak já bych to propájení taky doporučoval, prakticky zcela akceptuju kolegův popis. Jen bych doplnil, že v případě aplikace skutečně dobrého tavidla (třeba Marmot MTL468) není třeba ten starý cín vždy odstraňovat, ono mu v objemu chemicky v podstatě nic není, tavidlo si poradí s povrchovými nečistotami a přetavení vyřeší novou fyzikální strukturu... Takže spíš doplnit tam, kde je ho málo.

Jo a u těžkých a tepelně namáhaných součástek doporučuju vývody ohýbat k fólii (samozřejmě tady po předchozím odstranění staré pájky). Drží to pak mechanicky mnohem lépe a možnost vzniku dalšího studeného spoje je výrazně nižší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út březen 15 2022, 17:56    Předmět: Citovat

Nevím, nepíšou, ale součástky se zdají být japonské výroby. Už je to smontované, zatím to funguje. Ještě jsem zapomněl zmínit vysazující spínače loudness a linear. Jinak zvukově tomu celkem není co vytknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1315
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 31 2022, 1:30    Předmět: Citovat

Hm, to jsem mel o znacce Denon, mnohymi audiofily velebene, lepsi mineni. To muselo bejt fakt za trest to x-krat rozebirat.

Ta tepelna nestabilita mi trochu pripomnela mou repasi AKAIe
http://rayer.g6.cz/elektro/am-47.htm
a ladeni nesymetrie klidaku (odstavec pod 2. tabulkou asi v pulce stranky, 13.9.2013)

Jinak neni neni Decko jako Decko, mam postavene jedno s TI TAS5630 a hraje dost slusne. Pro ty, kterym nevoni digital, si muzou postavit lampak, lamp je k dispozici porad dost a hezky to sviti, v zime topi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 5:49    Předmět: Citovat

Po roce se zesilovač vrátil, tentokrát ne kvůli koncům, ale kvůli komplet vyhořelé vstupní části. Odešly stabilizátory jejího napájení (zřejmě zase kvůli studeňákům) a místo +- 15 V do ní pustily 50 V. Šváby zalouskaly krovkama a elyty smekly klobouky. Konec snad přežil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 781
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 23:10    Předmět: Citovat

Jo jo, to se to nepropájení všech důležitých součástek krapet nevyplatilo Sad
A zase to bude hromada práce ...

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 5:48    Předmět: Citovat

Ty vyžhavené tranzistory od stabilizátorů jsem samozřejmě propájel. Kdyby se na nich udělal studeňák, tak by se ta závada projevovala jinak Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červenec 13 2023, 11:03    Předmět: Citovat

Příčinou byl proražený PNP tranzistor stabilizátoru, zničily se všechny tři operáky a pár drobných součástek. Osadil jsem NE5532, které ale mají o něco větší odběr, takže nyní tranzistory topí ještě víc než předtím. Bude je nutné přesunout na hlavní chladič, jinak by se brzo zase upekly. Zesilovač už zesiluje, nicméně pro změnu začaly oba kanály při vybuzení silně kmitat. Kmitání je závislé na nastavení hlasitosti a amplitudě vstupního signálu. Operáky to ale nedělají, z těch leze signál netknutý. Zřejmě se tam odpravilo ještě něco a nebo při rozborce upadla nějaká kostra...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2023, 13:09    Předmět: Citovat

Kmitání se projevovalo jen při slabém vstupním signálu, bez signálu nebo naopak při větším vybuzení to bylo OK. Příčina byla v řízení klidového proudu, zesilovač jel v béčku a při průchodu nulou zakmitával. Takže po opravě a po přesunutí tranzistorů stabilizátoru +-15 V na chladič je zesilovač zase plně funkční.

Případně prosím admina o přejmenování tohoto vlákna a přesunutí do sekce Audiotechnika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund