Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Omnitronic P-1000 hraje ale topí CH1
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 14:04    Předmět: Omnitronic P-1000 hraje ale topí CH1 Citovat

Zdravím,

začalo mě otravovat, že zesilovač pro spodní pásmo stále spíná větrák. Když jsem to začal zkoumat, zjistil jsem, že něco bude špatně, protože:
Mám 2 omnišrotiče - low cost, ale na to, na co je používám, stačí.
V sestavě je stereo 15 pásmovej EQ, za ním výhybka Behringer s nastavenou dělicí f na 125Hz.

P-500 na satelity (125+Hz)
P-1000 na basovej reproduktor (do 125Hz) - zapojeno normálně na jeden kanál (ne do můstku)

Když jsem zjistil, že se na tom P-1000 hřeje ten jeden kanál (CH1), zkusil jsem přepojit basovej reproduktor do CH2, ale světe div se, hřeje se stále jen CH1 přitom ten, co něco hraje, je CH2.

Podíval jsem se dovnitř a zjistil, že předchozí pan majitel nejspíš zesilovač polil, nebo možná i poblil případně to bylo někde ve vlhku. Na plošňáku směs prachu a zaschlé vlhkosti. Při čištění lihem jsem z toho dostával takovej neidentifikovatelnej hnědej bordel. Ale spoje zkorodovaný nejsou.
Taky jsem zjistil, že to je ta "novější" P-1000, která už má jen jedno trafo a odtučňovací kůra proběhla i zmenšením počtu výkonových tranzistorů na chladiči. P-500 má 2x8 Toshiba C5198 https://datasheetspdf.com/datasheet/C5198.html a ta P-1000 tam má 2x6 nějakých čínských "S__K" C4467 https://datasheetspdf.com/pdf-file/646583/AllegroMicroSystems/C4467/1
Dole pod chladičem jsou pak ještě 3 tranďáky, ale to vypadá, že jeden je na nějaký řízení ventilátoru přes termistor (je namontovanej obráceně popisem na desku, tak jsem ho sundal a bylo na něm H669A - nějakej odborník navrhoval plošňák a takhle to dojebal Very Happy ) a ty další 2 zatím nevím, na co jsou.

Zkusil jsem podezřelé spoje propájet, jestli tam není někde studeňák k zemi, a že by to mohlo kmitat na nějaký frekvenci, kterou svým hračkovým OSC nezměřím (umí to jen do 200kHz a četl jsem tady jedno téma, kde Omnišrotič P-1500 kmital na 400MHz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=78812)

Na výstupu to vypadá jinak dobře, hračkovej OSC měří kolem 25 až 30mV na výstupu bez signálu na obou kanálech (měřeno bez zátěže na svorkách). Je tam nějaký šum, ale nic zajímavýho. Když tam pustím signál, je to normálně vidět na výstupu.

Časem, když zesilovač nechám zapnutý, tak se ten CH1 zahřeje, CH2 je studenej a CH1 pak začne otravovat větrákem a spíná co pár minut.

Nemáte nějaký nápad, kde hledat závadu? Otestoval jsem, jestli není na chladiči za provozu nějaký napětí proti uzemnění a pak jsem se odvážil sáhnout na něj prstem a osahat okolí jednotlivých tranzistorů, který tam jsou, jestli třeba jeden netopí víc, ale vypadá to, že topí všechny stejně, protože ten chladič se postupně ohřívá po celé ploše rovnoměrně a není znát, že by od některého z tranzistorů šlo znatelně větší teplo.

Vím z doslechu i sám teď vidím, že tyhle zesilovače jsou pěknej sráč minimálně po stránce dílenského zpracování, ale i tak bych se ho rád pokusil na takové to domácí žvýkání opravit. Jinak hraje, ale nerad bych zničil repro, jestli tam někde na nějakých stovkách kHz nebo MHz lítají nějaký větší proudy, aby to sebou nevzalo i bednu.

Tady je schéma, které jsem našel v tom druhém vlákně https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=156385

Předem děkuji za vaše nápady a rady.

K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 14:14    Předmět: Citovat

Začni měřením klidového proudu na emitorových rezistorech koncových tranzistorů.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 15:57    Předmět: Citovat

S_K není "nějaká Čína", ale japonský SanKen (tedy samozřejmě pokud jsou to originály).

Jinak souhlas s kolegou, že je třeba se podívat na klidový proud a přidal bych kontrolu tepelného kontaktu snímacího transistoru (T107) s chladičem oněch výkonových koncových.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:04    Předmět: Citovat

Změřil jsem ty rezistory u emitorů.
Rezistory jsou 0.68Ohm 5W (velký v bílým hranatým pouzdře)

Klidový proud na CH1, který se hřeje:
Změřil jsem úbytky napětí na rezistorech (měřeno obyčejným multimetrem).
3 tranzistory na jedné straně chladiče -37 až -42mV
3 tranzistory na druhé straně chladiče +40 až +44mV
Z toho vychází klidový proud asi 60mA na jeden tranzistor

Klidový proud na CH2, který se nehřeje:
Úbytky napětí na rezistorech:
3 tranzistory na jedné straně chladiče každý jenom -0,5 mV
3 tranzistory na druhé straně chladiče 0.3mV
Z toho mi vychází, že to, co tam teče ani svým multimetrem nezměřím v rámci jeho chyby, ale budou to nějaký desetinky mA, což je o dost míň.

Nemohl třeba předchozí majitel rozhodit nastavení klidového proudu tím trimrem? Na to jsem zatím radši nesahal, protože bych nerad rozházel nastavení z fabriky, aby to pak nehrálo s nějakým velkým zkreslením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:10    Předmět: Citovat

S__K - pardon, tuhle značku jsem doteď neznal. Ale kdo ví, jestli to je fakt originál. U Omnitronicu se prej na to spolehnout nedá.

Ty T107 (resp. T207 na druhém kanálu) jsou přišroubovaný na přímo na chladič a kontakt mají dobrý. Pak jsou tam NTC (termistory), které jsou oblepené takovou žlutou tvrdou žvejkačkou, která je lepí k chladiči. Je to trochu ledabyle přidělané, ale ta pasta nejspíš vede teplo, takže by to mělo fungovat. Větráky se spínají dle teploty správně, ale spínání větráků má asi vlastní termistor a ten druhý zatím nevím na co je - možná vstupuje do regulace toho klidového proudu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:26    Předmět: Citovat

Označ si třeba fixkou polohu trimru a zkus klidový proud snížit. Podle označení to případně vrátíš zcela přijatelně zpět. Pak otestuj alespoň poslechem, jestli to příšerně nezkresluje. Pokud to snížit nepůjde, nebo to začne zkreslovat, bude třeba začít hledat problém. Třeba tím někdo již nějaký problém zkoušel řešit, nebo prostě kroutil bez rozmyslu. Také můžeš před tím, než s tím začneš hýbat, změřit odpor trimru, jestli mu třeba neupadl jezdec.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:32    Předmět: Citovat

Jo dobrej nápad. Těch trimrů je na desce asi 7, co vidím. Co dalšího se tím šteluje a dá se nějak spolehlivě poznat, kterým se šteluje ten klidovej proud pro danej kanál?

Taky mi přijde divný, že se všude píše, že ten klidovej proud je normálně tak 20-30mA, což při odporu toho rezistoru 0.68Ohm dělá tak 14 - 20mV. A já na tom kanálu CH1 mám 2x tolik, ale na tom CH2 je zas skoro nic proti tomu.


Naposledy upravil kybrex dne pá únor 18 2022, 16:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:37    Předmět: Citovat

Na schématu je to VR103, musíš to dohledat pro příslušný kanál od koncáků podle spojů na desce.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 16:41    Předmět: Citovat

Mockrát díky. VR103 - oni jsou na desce popsaný a pro jistotu projdu i tu cestu po plošným spoji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 17:08    Předmět: Citovat

Přikláněl bych se k nastavení klidového proudu cca 20 mA v každém kanálu.

Jestli to stačí, lze zjistit nejen uchem, ale zejména osciloskopem při buzení se zátěží co nejmenším signálem (lehce nad úrovní výstupního šumu).

Sinusovka (řekněme 1 kHz) nesmí být viditelně zkreslená.

Trimry si zbytečně nerozházej, na klidový proud je VR103/VR203, VR104/VR204 je zřejmě nastavení indikace špiček či limitace (nebo pokud příslušné LED svítí na LDR101/LDR201, tak něco jako AVC či omezení max. výkonu), VR102/VR202 nejspíš nastavují ss symetrii koncových zesilovačů (nulové napětí na výstupu bez buzení), VR201 se nastavuje stejný zisk celého zesilovacího traktu jako v druhém kanálu (kde odpovídající trimr není), tedy vlastně něco jako balance.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 17:19    Předmět: Citovat

Tak jsem změřil ty trimry. CH2 (nehřeje) měl 131Ohm a CH1 (hřeje) měl 57,2Ohm. Zkusil jsem ho natočit taky na 131Ohm a úbytky na emitorových tranzistorech (bez připojenýho signálu s "nulovou hlasitostí") jsou podobný jako na CH2 (trochu vyšší, ale ukazuje to kolem 1mV). Chladič se nehřeje a zkoušel jsem teď poslechnout nějakou známou skladbu, jestli uslyším rozdíl a žádný slyšitelný zkreslení tam nevnímám.

Jdu to složit a vyzkoušet - nechám to pár hodin hrát potichu a uvidím, jestli uslyším nějaký pazvuky, nebo jestli to začne topit, ale podle měření to vypadá, že by nemělo a přičina možná bude v tom, že se do toho někdo přede mnou hrabal, zakroutil trimrem a pojebal to nastavení klidovýho proudu.

Dám vědět, jak dopadl test. Zatím Vám moc děkuju. Zase umím něco novýho. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2022, 18:42    Předmět: Citovat

Tak jsem přecijen maličko přidal, protože bylo slyšet zkreslení na CH1. CH2 hraje v pohodě tak, jak je. Změřil jsem to i svým hračkovým osciloskopem, kde to je trošku vidět, když člověk ví, co tam chce najít. Very Happy

Přidal jsem na tom trimru, ale jen asi o 3 stupně doprava. Furt to nefouká a nehřeje se, ale už to nebzučí. Objevil jsem to až na testovací nahrávce při 100Hz hučení, že tam je něco navíc, když jsem se chtěl ujistit, než to zašroubuju. Idea



hrb.jpeg
 Komentář:
Příliš nízký klidový proud - bzučení při 100Hz testovací nahrávce
 Velikost:  289.02 kB
 Zobrazeno:  75 krát

hrb.jpeg



cisto.jpeg
 Komentář:
Trochu větší klidový proud
 Velikost:  248.14 kB
 Zobrazeno:  119 krát

cisto.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so únor 19 2022, 14:13    Předmět: Citovat

Změřil jsem to i na tom 1kHz při minimální hlasitosti a vypadá to dobře. Sinusovka je hladká. Co jsem si všimnul pak, že když zapnu troubu, začne tam být sem tam vidět divný rušení, ale uchem jsem nic nerozpoznal. Měřil jsem to na svorkách u bedny, kde se dá dobře připojit OSC. Je možný, že se mi taky něco indukuje na kabelech k bednám, protože jsou delší a mám v cestě mezi zesilovačem a bednou "cívku" s asi 10 závitama. Rolling Eyes Po vypnutí trouby je to pryč.


1kHz_ok.jpg
 Komentář:
 Velikost:  249.47 kB
 Zobrazeno:  75 krát

1kHz_ok.jpg



1kHz_ruseni_trouba.jpg
 Komentář:
 Velikost:  229.86 kB
 Zobrazeno:  83 krát

1kHz_ruseni_trouba.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 20 2022, 20:40    Předmět: Citovat

A ve druhém kanálu to dělá co? A tu cívku z reprokabelu máš jen u té jedné bedny?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 18:09    Předmět: Citovat

Druhý kanál dělá to stejné a cívku z nadbytečného kabelu k repro mám u obou beden stejnou. Je to asi 12metrů kabelu smotaného do úhledného kruhu, položeno za nábytkem.

Ale ty hrozivý zuby vůbec nejsou poznat na zvuku. Spíš mám pocit, jako kdybych udělal nějakou chybu v měření nebo v jeho zapojení. Hračkové OSC bylo v zásuvce, zapojeno na laboratorním zdroji (Basetech BT-305, 0-30V/DC, 0-5A), sonda byla přes krokosvorky na svorkách u bedny, kam připojuju banánky do toho terminálu (neskřípám tam drát, ale tal jsem na konec banánky, abych to občas mohl pohodlně rozpojit a spojit bez šroubování).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund