Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

síť LoRaWAN
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 18:23    Předmět: Citovat

nechce se mi to hledat úplně v zákoně, ale koukni třeba sem:
https://okolobytu.cz/clanky/prichazeji-vyrazne-zmeny-v-odectech-tepla-a-vody-poznacte-si-dulezite-terminy/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 19:34    Předmět: Citovat

Zatím jde o návrh zákona a když to tak bude, tak si na NB spustím rtl_433 a vyexportuji tabulku v rámci SVJ. Na to nebudeme pořizovat nic v cloudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 19:45    Předmět: Citovat

Ale já taky nechci oslovovat jedno SVJ.
Je stále dost obcí, kde stále chodí opisovat vodoměry ručně. Tam vidím potenciál. A zrovna pro obec to může být zajímavý. odečty pohodlně z kanclu.

Ale to už jsme úplně mimo můj původní technickej dotaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 11:56    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
kevin_mitnick
A to APčko mu tam dala nějaká firma a využívá pouze jeho barák, nebo to ten kámoš celý zaplatil??


Delal si to sam, doma, za vlastni, je to vyskladane podle nejakeho open-source projektu s Rapsberryckem, nejakou kartou radia a 6dBi vertikalem. Delal to na pokusy a hrani s IOT u nej doma a na zahrade a pak to nechal bezet ve jmenu obecniho blaha pro vsechny. K memu prekvapeni to ma dosah ve vesnicke zastavbe pres 5km. Komponenty bral nejak za stovku € z banggoodu, tech par watt co to sezere neresi a za objem dat neplati... Jo, jeste jsou mezi nama lidi, co nechteji zaplatit i za pozdrav "dobry den". Mozna je to tim, ze je krome jineho OK2...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 14:52    Předmět: Citovat

Kamarád je šikula, který si to dokáže poskládat na koleně až k finálnímu nasazení za rozumnou cenu a také pochopil filosofii LoRa sítě.

Nemusel kupovat krabičku UG65 za 350-400 €, na kterou jsem se konečně podíval, jak vypadá její webová konfigurace a v ní lze konfigurovat jen síťová nastavení, žádné čidla v ní přidávat nebo odebírat nejdou, takže pouze zprostředkuje jejich připojení viz. https://www.youtube.com/watch?v=B-_6zdzTCkM

Samozřejmě se o krabičce dá zjistit, že je součástí Helium Network viz. https://docs.helium.com/lorawan-on-helium/lorawan-roaming-on-helium/
Celkem zajímavá je tam informace o těžbě HNT viz. https://docs.helium.com/blockchain/mining
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 16:52    Předmět: Citovat

josef_novak napsal(a):
Kamarád je šikula, který si to dokáže poskládat na koleně až k finálnímu nasazení za rozumnou cenu a také pochopil filosofii LoRa sítě.

Nemusel kupovat krabičku UG65 za 350-400 €, na kterou jsem se konečně podíval, jak vypadá její webová konfigurace a v ní lze konfigurovat jen síťová nastavení, žádné čidla v ní přidávat nebo odebírat nejdou, takže pouze zprostředkuje připojení viz. https://www.youtube.com/watch?v=B-_6zdzTCkM

Samozřejmě se o krabičce dá zjistit, že je součástí Helium Network https://docs.helium.com/lorawan-on-helium/lorawan-roaming-on-helium/


Helium je trochu jina pohadka. Tam za poskytovani konektivity vydelavate nejake penize. Cim lepsi pokryti a "atraktivnejsi" misto, tim vic dostanete. Znam cloveka co to ma ve firme v kancelarske budove s vnejsi antenou a od vanoc mu to uz na sebe tech 400 USD vydelalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 18:45    Předmět: Citovat

Všiml jsem si, že tam psali o odměně. Mě jen napadlo, že to zařízení tady zmínil scorpions-cz se strachem, že by se mu na něj někdo připojil. Jak se dozví, že ti co budou "zneužívat" jeho bránu, mu ještě něco vydělají, tak bude za vodou Laughing
Kecy typu "nenechat si zaplácat svou bránu, kýmkoliv, tak jsi asi v životě nepodnikal" nakonec vezme zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 19:05    Předmět: Citovat

Né nevezmu nic zpět. A hubu si otírej o někoho jiného. Já jsem položil jednoduchej dotaz a na ten jsem chtěl odpověď. No trochu se to zvrtlo asi i mejma reakcema.
Nechápu jak by mi to mohlo vydělávat. Koupím od firmy bránu, x vodoměrů a zprovozním to. Jasně budu mít za montáž, obchodní rabat na materiálu a nějakou kačku za správu. Pokud někdo dostane nějaký drobný, bude to asi moje dodavatelská firma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: po duben 11 2022, 23:23    Předmět: Citovat

Odpověď bys našel ve videu k tebou uvedené bráně UG65.
V něm nikde není patrno, že by někde šly konfigurovat tzv. povolená čidla. Brána pouze zprostředkuje přenos dat a vše se řeší až na straně serverů.

Příklad: Koupím si LoRa čidlo, díky specifickým údajům ho zaregistruji, zapnu ho a podle stavových diod nebo displeje uvidím, jestli se do sítě připojilo nebo ne. Pokud ano, tak nemusím pořizovat žádnou bránu.

Vymyšlené je to dobře. U Sigfox sítě si nejspíš hráli na "exkluzivní brány" a díky tomu zbankrotovali.

scorpions-cz napsal(a):
Zdravím.
Čas trochu pokročil a já mám vícero informací. jediný čeho se nedokážu dopátrat je, zda jde LoRaWan brána uzamknout, pro nechtěný využití. Všude je tato síť prezentovaná jako otevřená. Mně jde o to, zda když koupím svou bránu, tak jestli jde nějak uzamknout proti neoprávněnýmu využívání?
Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Dík za info.

Nejde uzamknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 6:42    Předmět: Citovat

Dík. tím je to vysvětleno Laughing .
Pokud to budu dělat, bránu stejně pořídím. Už jenom pro to, abych nemusel řešit situaci, kdy se někdo rozhodne stávající bránu vypnout. Předpokládám, že čidlo bude komunikovat s nejsilnější bránou v dosahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 8:20    Předmět: Citovat

Ano, už jsem zmiňoval Wikipedii, kde je popsáno, že i když jsou data přijímuta více branami, tak servery filtrují duplicitní pakety a předají je aplikačním serverům.

Tihle mají jen jedno video ohledně LoRaWAN https://www.youtube.com/watch?v=E5hQPSGLa50
Brána UG67 dokáže připojit až pět UG65 (tipuji) a tím vytvořit ostrovní provoz. Konektivitu do NETu má jen UG67 a vše předává dále do serverů. To jsem měl představu, že brány takhle komunikují automaticky.

Zajímavé by bylo, jak naskenovat LoRaWAN bránu v okolí, když nemám k dispozici nějaké čidlo. Jsou videa, kdy přes SDR je vidět LoRa vysílání, které je velmi specifické. Jenže bez čidla to asi nepůjde zjistit. Na AE jsou teplotní + vlhkostní čidla kolem $40, což by na vyzkoušení stačilo.

Stejně by zajímalo, jak by se řešila instalace v bytovce, kde by byl v každém bytě např. 2x vodoměr a 4x RTN. Vše na LoRa by se pěkně prodražilo. Nejspíš by tam musel být přijímač dat od těchto bezdrátových čidel a ten by to předal na LoRa vysílač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 8:34    Předmět: Citovat

Brána na pokusy mi přijde tento týden + 2 vodoměry. Tak začnu dělat pokusy.
Nevím teď jak myslíš, že UG65 nemá přístup do NETu.(hold jsem generace, co maturovala z ruštiny a tak s anglinou bojuju)
Mám i objednanej malej měřáček pro LoRa.



LoRa tester.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.96 kB
 Zobrazeno:  36 krát

LoRa tester.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 9:17    Předmět: Citovat

Jako samostatná brána má UG65 přístup do internetu, když se takto nastaví. Jen v okamžiku nasazení UG67, která umí propojit až pět UG65, tak v té chvíli na nich přístup být nemusí, protože to předají v LoRa pásmu do UG67 a ta do internetu. Takže pro šest bran by bylo jedno připojení do NETu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 9:20    Předmět: Citovat

Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: út duben 12 2022, 15:47    Předmět: Citovat

Objednal jsem klon Adafruit Feather 32u4 viz. https://www.google.com/search?q=Adafruit+Feather+32u4&source=lnms&tbm=isch , se kterým jde vyrobit teploměr, GPS tracker a jiné blbosti. Pokud nebudu mít dostupnou LoRa síť, tak zkusím vyrobit nějakou bránu s Rasberry Pi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund