Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schéma Tesla B100
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 1:25    Předmět: Schéma Tesla B100 Citovat

Zdravíčko, našel jsem tento cívkáč, bohužel ve wireless stavu- ňákej č*rák z toho vyštípal dráty a rozm*dal mechaniku.
Mechanika je už O.K.
Nemá někdo schéma?
Dík!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 7:33    Předmět: Citovat

Neviem, či Ti pomôžem, ale v AR 1/80 je B101.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 7:43    Předmět: Citovat

Schémata obou verzí B100 (s germaniovými konci), tak B100A (s křemíkovými konci) jsem vystavil na uploadu v http://upload.ebastlirna.cz .
Bohužel nemám k tomu plán zemnění - většina signálových kablíků totiž byla typu stíněné zkroucené dvojlinky (shielded twisted pair nebo tak nějak se tomu dnes módně říká) a místa, kde se spojovaly které země, měla Tesla dobře vychytaná.
Snad se to najde u někoho dalšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 11:04    Předmět: Citovat

Otázka je, jestli to drátování stojí za několik dní života...
http://elektro.bazos.cz/inzerat/427462/Magnetofon-Tesla-B100.php
v zastavárnách a podobných institucích jich bude dost kompletních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
souba



Založen: Jan 21, 2005
Příspěvky: 706

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 12:14    Předmět: B100 Citovat

B100 mám plně funkční udržovanou 100 %.
Je to historie , ale pěkná.
Přidal jsem na upload popis a nastavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2006, 17:29    Předmět: Citovat

Díky chlapi!
Crifodo napsal(a):
Otázka je, jestli to drátování stojí za několik dní života...

Stojí Wink !

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
souba



Založen: Jan 21, 2005
Příspěvky: 706

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28 2006, 7:20    Předmět: B100 Citovat

Pokud budeš potřebovat poradit dej vědět.
Něco málo o B100 vím mám i nějaké poznámky , když jsem se opravami zabýval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po leden 01 2007, 4:02    Předmět: Citovat

Dámy a pánové, drátování se povedlo!
Díky!!!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jacobs



Založen: Dec 01, 2008
Příspěvky: 236
Bydliště: Novojičínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 16:23    Předmět: Citovat

Zdravím pánové, někde tady se někdo zmiňoval ohledně zvýšení vystupního výkonu koncového zesilovače u B100 na 2X10 W . mám B100 s vykonovými tranzistory KU611, je ta úprava reálná? a co to obnáší?je to velký zásah do stavajicího zapojení? kdyby někdo poradil tak by to bylo super.Příspěvek kde to někdo psal nemohu najít.Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 18:24    Předmět: Citovat

Ty necelé 4 dB navíc ti stojí za tu práci? Vlastně ani ne, ve skutečnosti ten zesilovač uměl dát kolem 6,5 W na kanál, údaj o 4 W je poněkud podhodnocený.
Nehledě k tomu, že výsledný výkon více závisel na tom, co dalo síťové trafo dlouhodobě, a samozřejmě na složení signálů v nahrávce, protože koncáky mají na víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 21:55    Předmět: Citovat

Tohle bude asi delší, tak se už předem omlouvám.
S ohledem na SOA KU611 a způsob jejich chlazení v B100A i v jiných komerčních aparátech je u klasického, kvazikomplementárního dvojčinného AB konce strop těchto tranzistorů asi zde:
Napájecí napětí 30-33V bez buzení, 24V při plném buzení k limitaci a pak na zátěži 4R lze očekávat efektivní výstupní napětí okolo 7,5-8V.
Ostatní parametry pak podle druhu, typu a vlastností "předku".
To jsou údaje z dlouhodobé praxe, které respektují i dost velký fázový posuv na zátěži - stručně řečeno, relativně bezpečný provoz těchto tranzistorů. Účinná protizkratová ochrana se zalomenou charakteristikou, respektující SOA a Ic max je ale bohužel nutností, jinak je třeba použít nižší napájecí napětí, nebo alespoň "měkčí" zdroje.
Vím z minulosti, že se objevovala optimistická zapojení koncových stupňů nejprve s KU601/KU602, posléze s KU611/KU612 a s výkonem i vyšším, než 15W/4R. Konkrétně v jednom AR ze začátku 70. let je od Jaromíra Folka konec s KU602, který má dávat i dává 20W/4R a má i stabilizovaný zdroj. To ale může platit a také platí jen do odporové zátěže. Jakmile se díky fázovým posuvům začne celá jejich dovolená ztráta kvůli jalovině opravdu tratit na čipech, je zle.
Zde si dovolím poznámku - je fakticky možné, že tyto tranzistory z úvodních výrobních sérií mohly být i byly podstatně odolnější /a možná i pomalejší, jak nasvědčovala některá měření oněch vysoce lesklých nejstarších kusů/ a mohly tedy v podobných zapojeních s odřenýma ušima přežít.
Prokázána je značná odlišnost proti novodobým exemplářům například u nejstarších KU605 a KU607, opět jsou to ty kusy ve vysoce leskle niklovaných pouzdrech, některé ještě značeny klasickou "tesláckou" černobílou vodní samolepkou, případně už s černým potiskem, ale jen dvoupísmenovým označením výrobního data/série či i bez něj. Ve starých zapojeních, pro ně navržených se tyto staré kusy chovají ukázkově lineárně i při nízkých Ic, nejeví sklony ke kmitání. Nedej bože ale stejné zapojení osadit těmiž typy, ale z "nové" výroby, tedy v matně niklovaných či galvanicky pocínovaných pouzdrech a značené podle nové interní normy z roku 1983, tedy XXX321. Zapojení s modernějšími kusy buď po vybuzení rovnou odejde, případně se oddělá samo vlastními silnými kmity, nelze nastavit klidové proudy apod. O tomto jsem se přesvědčil při stavbě replik vestavných zesilovačů TW50S a potom i při pokusu o rozchození repliky TW100S. Fungují uspokojivě jen s těmi opravdu nejstaršími exempláři KU605, stejné chování vykazují zesilovače z poslechových monitorů ARS651 původně s KU607, MUSIC40 s KU606, nebo moduly zesilovačů AKJ pro kinozesilovače a pro monitor ARS641 - jsou schopny korektní funkce jen se starými exempláři těchto tranzistorů. Zda Tesla Rožnov u novějších exemplářů všech "větších" KU nějak upravovala čip ve smyslu zlepšení spínacích vlastností na úkor jejich linearity, jsem se oficiálně nedověděl /nebylo už od koho/, ale moje vlastní měření i jejich chování tomu silně nasvědčují.
Je vyzkoušeno a to i dlouhodobě, že KU611/KU612 sice jsou relativně odolné, jsou velmi rychlé /běžně 35MHz/, mají vesměs velmi nízká Uce sat, takže s nimi za určitých podmínek jde postavit konec s velmi pěkným zvukem. Ale při základní 4R zátěži, kterou je třeba vždy brát v úvahu, opravdu jen při podmínkách v úvodu a s respektováním jejich "rodného listu". Rozhodně nespoléhat na různé pověry a teze, že "to impulsně vydrží daleko víc". Podle Murphyho nevydrží a to zrovna Vám.
Tedy cca 30V naprázdno, 24V těsně pod limitací, zátěž 4R, výkon do 12-13W/pár.
Obecně jsou koncové tranzistory s nižší ztrátou a nižším povoleným Ic vhodnější pro zátěže 8R.
Pokud by šlo jen o výkon jako takový, jsou na tom např. KD335/336 podstatně lépe a lze z nich běžně a bezpečně dostávat i 20W/4R.
Díky tomu, že mají jednak příznivější SOA, dvojnásobnou Pc a jednak výrobcem povolený, opakovatelný špičkový proud kolektorem 4A.
Jsou o hodně pomalejší /min. 30MHz vs. max. 4MHz/, ale díky jiné technologii i mnohem odolnější - oblast báze je mnohem širší a odolnost proti sekundárnímu průrazu mají takto konstruované tranzistory lepší už v "rodném listu". V dobrém zapojení lze i s 3-4MHz koncovými tranzistory dosáhnout výkonové šířky pásma kolem 200kHz. Vyšší saturační napětí KD proti nižšímu u KU nevadí, dá se kompenzovat možností napájet konec s KD mírně vyšším napětím.
Omezenou odolnost proti sekundárnímu průrazu u novějších KU611 zjistila ostatně i Tesla Bratislava, která nejprve do přijímačů 637A/1037A Sextet/Moderato montovala 2xKU611, se kterými přijímače běžně dosahovaly výkonu 2x10W/4R a byly i spolehlivé přesto, že k nim dodávané dvoupásmovky měly otřesnou impedanční charakteristiku. Podle měření těchto dvoupásmovek, které kdysi dávno dělal někdo z audiowebu, to mohlo být i díky obrovským parazitním indukčnostem použitých krabicáků. Tohle mám z druhé ruky, osobně jsem neměřil.
Od určité doby koncové stupně 637A s KU611 ale začaly "záhadně" odcházet", někdy stačilo rádio opravdu jen pořádně ohulit na FM, vylítly pojistky a už nemělo cenu vkládat nové. Vždy to odnesla nejméně jedna KU611 a zpravidla oba budiče, nic dalšího už shořet nestihlo. Pokud ale někdo vložil pojistky podruhé a pustil tak šťávu do zčásti probitých koncových stupňů, odskákal to potom vždy a zaručeně krom druhého KU611 i rozkmitový tranzistor KC148, odpor v jeho emitoru, trimr klidového proudu, některé z předpěťových diod. Prostě kompletní "stejnosměrná destrukce".
Proto Bratislava do posledních sérií 637A a celé série 1037A už montovala odolnější pár 2xKD333, které, pokud si pamatuju ze servisu Eltosu, přežívaly i zkrat ve spáleném výškáči beden. Sice jako technik nechápu, proč to tehdy rovnou nepředělali na komplementár /KD333-KD334/, mohli tím dosáhnout možná o řád nižšího zkreslení, ale pak jsem pochopil, že to bylo z čistě praktického důvodu - plné zaměnitelnosti při servisu starších sérií, neboť schéma konce pro KU611 i KD333 se ani v detailech /kompenzace/ nezměnilo. A v jednom novém změnovém listu, vydávaném Eltosem pro servisy, je přímo doporučeno při poruše konců KU611 v 637A nově montovat jen párované KD333, dodávané stejně jako párované KU611 jako normalizovaný ND /včetně párovaných budičů, později to byly BC211-16/BC313-16 od Poláků/.
Měřením lze zjistit, že konce osazené KU611 v 637A jsou kmitočtově dost překompenzované, bezpochyby z důvodu jejich bezpečné stability, neboť k nim vedou poměrně dlouhé i slabé vodiče. Takže tam stejně jejich vysoký Ft vůbec není využit. Stejně, jako i v B100A.

On se jejich vysoký Ft samozřejmě účelně využít dá.
Mám už z dřívějška postavený vzorek 30W/4R konce, s dvěma páry starších exemplářů KU602, prodávaných ještě v krabičkách od elektronek. Výkonová šířka pásma je hodně přes 1MHz, přitom až překvapivě malé zkreslení a dobré jsou i ostatní parametry /mj. výborná ss stabilita a stabilita nastavení Iq/. Jenže to automaticky předpokládá nemít konec "roztahaný" dráty po celé kastli i po plošáku, KU602 nutně musí být v desce a nutná je i pozornější, tím i otravnější topologie co se týče zemí, vedení spojů vstupu/výstupu/rozkmitu, neboť vyzařování i vlastních spojů desky nad 1MHz je značné. Je funkčně nutné některé spoje s vyšším střídavým napětím i na nízké impedanci "obkroužit" jednoúčelovým zemním spojem, proti pravidlům nf techniky na obou koncích uzemněným /už jde fakticky o vf/, napájecí šíny na několika místech neblokovat tím, co mě zrovna napadne či mám po ruce atd. Výstupem celého tohoto konání je poznání, že pokud chci opravdu účelně využít Ft této řady KU, tak má výsledné zapojení o třetinu víc pasivních součástek, než by mělo "běžné" zapojení, kompenzované a "zatlučené" někam ke 30kHz i níže. Sám sobě jsem vyvrátil i zakořeněný názor, že se tranzistory této řady krom Transiwattů a malých zdrojů jinam nehodí, u jiných je to takový ten typický názor "KUčko=spínač=nahovno".
Pojal jsem to tehdy jen jako zajímavý experiment, co by se s těmito "univerzálními rychlými tranzistory" dalo dělat. Dodnes mám někde přes 300ks KU601/KU602 a KU611/612 starých sérií, nepoužitých, vždy získaných zcela zdarma v rámci nějakých handlů či vyklízení skladů, neboť o ně nikdo nestál. A všichni svorně tvrdili, že "je to tranzistor úplně na hovno".
Zapojení nemá protizkratovku, tu jsem v rámci zjednodušení desky /experiment/ vypustil. Výsledné zapojení není asi nic, co běžně znáte - je to velmi volná, součástkově teslácká variace na jedno starší zapojení kvazikomplementu NAD, ve kterém byly původně použity hodně staré, 20MHz konce Toshiba. Při jeho měření po opravě jsem si všiml jeho vynikajících parametrů, nebylo to až tak příliš složité a bavilo mě, jak si tam konstruktér pohrál se vstupem /není tam diferák/, s rozkmitem, všemi stabilizacemi a hlavně s "dorovnáním" vlastností obou polovin kvazi-konce. Já už si jen pohrál s kmitočtovými kompenzacemi a výsledek je ještě o maličko lepší, než s původním zapojením NAD.
Nějaké úspěšné experimenty s 10-15W minikonci s KU611 dělal i nekorunovaný král bastlířů, Milan "betaron" Švrčina, viděl jsem je u něj a někde byly i nafoceny.
Praktického využití se jediný exemplář tohoto konce a s touto výkonovou šířkou pásma přece jen dočkal. Zatížen šesti největšími piezy, co jsem sehnal a vybuzen k limitaci náhodně se měnícím, výstupním signálem 24-28kHz "profesionálního" plašiče koček. Slouží k zatím spolehlivému a zatím nekrvavému odhánění koček, kocourů i jiných smradlavě seroucích, chčijících a k tomu divoce mrdajících potvor z půdy jednoho hospodářského stavení Smile

P.S.: Mně upload nechodí, čím to může být? Rád bych tam něco občas přidal jako třeba teď, ale nejde mi to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 23:08    Předmět: Citovat

Niečo sa počas histórie výroby radu KU fakt udialo. Niekedy v roku 1972 som u Transiwattu 50S normálne nastavil kľudový prúd z bázového deliča so stabilizáciou na 0,6V diódou KY701. Tranzistory KU 605 mali čiernu potlač, nálepku mali vtedy už iba 6NU74. Už v RK 1/1973 je však na mieste KY701 použitá radšej zenerka 1NZ70. Nedávno som to zapojenie overoval a kľuďák nastaviť nešiel. Rovnako sa chová aj KD503 v AUJ635.
Práve som skúšal koncák s 2XKU611 s napájaním 37V naprázdno a 33V pri limitácii. Výstupné napätie tam je 9,2Vef na 4Ohmoch (20W), špičkový prúd 3,25A. Saturačné napätie 1,25V je nižšie ako u KD 607, je na úrovni KD503. Tie moje podmienky sú už zrejme za bezpečnou hranicou, skúšal som to hlavne do odporovej záťaže. S využitím neuvažujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 10:15    Předmět: Citovat

Tak na něj prosím nikdo nedávejte odkazy.
Nešlo by to nějak poznačit přímo k němu, na hlavní stranu, že je nefunkční?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 12:24    Předmět: Citovat

Ten odkaz je v příspěvku 10 let starém, to ještě upload chodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 19:47    Předmět: Citovat

Nikde na netu se mi nepodařilo najít schema B100 s koncema KU611,
všude je OC26. Nemáte někdo odkaz nebo schéma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund