Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VFD hodiny s itrónmi IV-22

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 17:08    Předmět: VFD hodiny s itrónmi IV-22 Citovat

Zdravím, robím si VFD hodiny s ruskými itronmi IV-22 a potreboval by som poradiť so zapojením.V elektrotechnike som úplný začiatočník a nevenoval som sa jej roky - tak na to prosím berte ohľad Very Happy

Na internete je veľmi málo schém na VFD hodiny, vačšinou sú všetko digitronové, ktoré sú ale úplne inak riadené. Itróny IV-22 sa mi páčili viac ako IN-12,
tak som si zvolil ťažšiu cestu Very Happy

Takže:
Hodiny majú 5 itrónov IV-22 (mechanika už je hotová, čakajú už len na zapojenie). 4 itróny budú ukazovať čas (multiplexne - anódy sú medzi itronmi spojené) a 1 itrón bude len blikajúca pomlčka medzi hh - mm. Ten mástredovú anódu vyvedenú zvlášť a nepotrebné anódy sú spojené so zemou. Žeravenia sú pojené paralelne.

Hodiny budú napájané z USB nabíjačky - 5V, teda potrebné napatia 1V (žeravenie) a 20-45V (anódové - nastavitelné) - budú vytvárané cez DC-DC meniče. V hodinách budú teda úrovne OV, 1V, 5V, a 20-45V.
Použité tranzistory - TESLA KFY16 (PNP) a TESLA KFY34 (NPN)

Na riadenie hodín by som chcel použiť toto od Danyka http://danyk.cz/avr_hod.html s tým že by som použil ďalšie tranzistory na riadenie mriežok a anód.

Tu sú chcémy ktoré som načrtol - prvá je riadenie mriežok a anód, druhá je riadenie prostredného itrónu pre oddelovaciu pomlčku, na anódebude trimer regulujúci jas. Može to takto byť ? Aké hodnoty rezistorov zvoliť ? (okrem klopného obvodu - ten si vypočítam).

Ďalej ako ochrániť žeravenie pred zblbnutím DC-DC meniča 1V ? Možem paralelne na výstup zapojiť 3 diódy do série ? Aby výstup skratovali pre prektorční napatia povedzme cca 1,6V (max žeravie podľa datasheetu 1,3V).

Ďakujem.



IMG_5838x.JPG
 Komentář:
 Velikost:  145.32 kB
 Zobrazeno:  128 krát

IMG_5838x.JPG



IMG_5839x.JPG
 Komentář:
 Velikost:  141.67 kB
 Zobrazeno:  115 krát

IMG_5839x.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 408
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 18:49    Předmět: Citovat

Lepší než vyrábět velké kladné napětí je vyrobit napětí záporné. Emitory pnp tranzistorů (lepší jsou malé P-MOSFET) zapoj na +5 V (3,3 V). Na spínání bází nebudeš potřebovat převodník úrovní. Měničem nebo druhým vinutím trafa vyrob -30 až - 40 V pro katodu. Použiješ-li měnič, je nejlepší pro žhavení použít samostatné vinutí na trafu měniče - žhavení je na potenciálu katody, tedy -40 V. Průběh napětí může být divoký, ale je to žhavení, tak to nevadí. Důležité je, aby efektivní napětí odpovídalo žhavicímu napětí. Odpory rezistorů mohou být dost velké (stovky kOhm). Problém je pak s rychlostí, možná bude potřeba paralelně k R1 zapojit kondenzátor. Proto jsou lepší MOSFETy, gate můžeš řídit přímo logikou nebo µP. Kdysi jsem takto budil displej z kalkulačky, jako P-MOSFETy jsem použil 3x MH2009(A), dnes je lepší použít nějaké "smetí" v SOT-23.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 19:23    Předmět: Citovat

Hodiny mám už po mechanickej stránke hotové - a viac než malé DC-DC sa do nich už nevojde, pre to musí byť napíjanie z USB. Viem že to nieje ideálne, no musím robiť s tým čo mám Very Happy

Tranzistory by som chcel použiť dobové TESLA - pre to som si vybral KFY16 a KFY34. S SMD nemám skúsenosti už vobec Very Happy

Nieje tam nejaká veľká frekvencia spínania, pre čo myslíš že by klasické PNP nestačili ?

Aký prevodník úrovní myslíš ? Pokiaľ tomu rozumiem správne - vo vypnutom stave budú anódy a mriežky cez odpor R2 pripojené k 0V (potenciál katódy) - budú odpoudzovať elektróny a žiadny znak svietiť nebude. Po spustení tranzistoru mriežky/znaky pripojí na anódovné napatie +45V a rozsvietia sa.


Báza tranzistora bude na úrovni 0V a +5V (výstupy katódy a anódy na schéme s ATtiny2313) vždy na zápornom potenciáli oproti emitorom tak ich zopne - či nie ?

Alebo mi ešte napadlo použiť optočleny Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 408
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 19:30    Předmět: Citovat

Když budeš mít na emitoru pnp tranzistoru +45 V a na R1 (tam co je šipka) 0 nebo +5 V, bude pnp tranzistor pořád otevřený, protože do báze tranzistoru poteče přes R1 pořád proud, jen při +5 V bude o něco málo menší. Na ovládání báze pnp tranzistoru pak budeš potřebovat převodník napěťové úrovně, něco jako je T3 na druhém obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 20:08    Předmět: Citovat

citace:
Když budeš mít na emitoru pnp tranzistoru +45 V a na R1 (tam co je šipka) 0 nebo +5 V, bude pnp tranzistor pořád otevřený, protože do báze tranzistoru poteče přes R1 pořád proud, jen při +5 V bude o něco málo menší.


Možno to zle chápem - ale tak je to dobre, nie ? ATtiny spína na výstupoch ku Katódam 0V a na výstupoch k Anódam zas +5V. Takže keď vyšle signál (0 alebo 5V) - tranzistor sa otvori a keď nevyšle, ostane zatvorený. Alebo je to inak ?
(Keďže na povodnej schéme sa spína LED dislej)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 23:00    Předmět: Citovat

teufel Ti to napsal dobře. Přemýšlej !!!

tak ještě jednou polopaticky

pokud nechceš mít v prvním obrázku na výstupu napětí na segment, tak musíš mít na bázi tranzistoru vodivosti PNP v tu chvíli stejné napětí jako na emitoru !!! Umíš si ho tam v tom zapojení nějak udělat ??? Pokud ne, tak musíš zvolit unipolární tranzistory, nebo převodník se spínačem, což jsou dva tranzistory (jeden NPN a druhý PNP) + nějaké rezistory okolo, chápeš to ?

Krom toho, Tvým zapojením těch tranzistorů PNP odpráskneš procesor, pokud báze půjdou do jeho bran.
Musel by jsi ke každému tranzistoru PNP v jeho bázi použít optočlen, to by fungovalo. A asi by bylo potřeba upravit program v procesoru, protože ta funkce by byla možná inverzní u výběru segmentovky v multiplexním provozu podle toho, jak to bude celé zapojené.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 469
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 23:40    Předmět: Citovat

Taky sem jedny Itronové hodiny postavil. Ale nebyl bych schopný udělat návrh zapojení a plošný spoj, tak sem šel cestou zakoupení stavebnice Orlon clock: https://www.orlon-clock.eu/
Mám je od loňského srpna, zatím fungují spolehlivě a Itrony pěkně svítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2022, 9:10    Předmět: Citovat

Zapojení takových hodin je hodně. A většinou jsou řešené o dost jednodušeji. Jen to nechce trvat na tom, že konstrukce je hotová a nic se nedá měnit. Některé jsou řízené přes DCF, jiné mají RTC a je tak zaručená i přesnost. A když jsou se šesti itrony, stačí vteřiny vynechat.
Mám postavené dvoje, jedny s IV6 a jedny s IV18. Oboje mají místo tlačítek dálkové ovládání, za tmy snižování jasu, budík a přesnost jim zaručuje RTC.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: po únor 28 2022, 9:56    Předmět: Citovat

Tak s krabičkou som sa dosť natrápil a ak by som to mal zasa prerábať, tak to asi letí do koša Confused

V podstate chcem len hodiny bez ďalších funkcií. Povodné schéma sa zavrhol, rozhodol som sa hodiny riešiť dobovo - s TTL bez procesorov.

Našiel som 7-segmentový BCD budič určený priamo pre VFD - ruský KR514ID2. Existujú aj dostupnejšie náhrady, alebo obvody od TESLA ?

VFD potom bude stačiť aj nižšie napatie, keďže nebudú budené multiplexne ale trvale, povedzme 15-25V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund