Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynove kotle - porizoval nekdo nedavno do firmy?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 19:54    Předmět: Plynove kotle - porizoval nekdo nedavno do firmy? Citovat

Brzy asi budou potreba vymenit po cca 17-ti letech.
Za tu dobu celkem spokojenost, klasicke zavesne Thermony.
Cekal jsem, ze vzhledem k dobrym zkusenostem, budu obhlizet stejnou znacku,
ale prvni pruzkum zatim nazor, ze nedoporuceno.
I servisak, co se stara o stare kotle pravil, ze nove od nich neservisuje.
Potreboval bych nejake tesne pod 50 kW.

Resel to nekdo nedavno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 20:20    Předmět: Citovat

Tři roky nazpět, kamarád mi doporučil Brötje.
Zatím bez problémů.
Thermonu taky nedoporučuje.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 21:47    Předmět: Citovat

Hlavně si dej pozor na to, aby nové kotle fungovaly se stávajícími rozvody a topnými tělesy. Je potřeba posoudit použitelnost i z hlediska potřebných teplot otopné vody. Jen drobnost - kondenzační kotel v kondenzačním režimu produkuje značné množství zkondenzované (docela páchnoucí) vody, kterou je nutné nějak chytře odvést do kanalizace. A při použití otopné vody nad 50 st.C kondenzace přestane kondenzovat a je z toho drahý normální plynový kotel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 21:49    Předmět: Citovat

Před třemi roky jsem pořídil kondenzační Junkers KBR-30 Suprapur. Proti starému Viadrusu si ho nemůžu vynachválit. Spotřeba plynu markantně poklesla. Jinak chlapi u nás montujou i Vaillanty a Prothermy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 22:15    Předmět: Citovat

Zkus se popidit po tom co ma ve tvem okoli nejvetsi servisni zastoupeni. Pak nebude problem sehnat servisaka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út únor 01 2022, 23:55    Předmět: Citovat

u nás před nedávnem uváděli do činnosti nějaký kotle "Wolf"a v horní hale jsou Robury, do kterých vede plyn
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: st únor 02 2022, 8:47    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
Zkus se popidit po tom co ma ve tvem okoli nejvetsi servisni zastoupeni. Pak nebude problem sehnat servisaka


Jojo, to mam na zreteli, to je na prvnim miste.

Topi se hlavne litinovymi radiatory. Takovejch 80 kousku. Zhruba.

Kondenzacni kotle bych samozrejme k tomu nerad, ale zda je jsou jeste nejake klasicke spolehlive kotle na trhu nevim, ci je mozne je osadit i ted.
Bude se to asi stejne muset "kreslit" neb 2 kotle sly tzv. pres zed a to uz nebude mozne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st únor 02 2022, 18:59    Předmět: Citovat

Měl jsem doma před týdnem servisáka na pravidelnou roční prohlídku plynového kotle a mezi řečí se zmínil, že se ještě prodávají a instalují nekondenzační plynové kotle, dokonce závěsné, ale už jen jedna značka. Bohužel mi vypadlo, která to byla.
Zkus se ptát servisáků. Oni chodí na pravidelné školení, takže mají docela přehled.
Mně před časem doporučil mého Proterm Medvěda servisák, který je ani neservisuje. A zatím spokojenost. Takže oni znají, co je na trhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 02 2022, 19:27    Předmět: Citovat

Medveda jsem kdysi mel taky, v podstate mu nebylo co vytknout Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2022, 18:00    Předmět: Citovat

Ptát se na to revizáka, servisáka, nebo montéra, je zbytečné. Každý Vám doporučí to, s čím se mu nejlépe pracuje a na čem si nejlépe vydělá. Znám případ, kdy při sjednávání zakázky, montážní firma od ní odstoupila v okamžiku kdy se dozvěděla, že zákazník trvá na kondenzačním kotli od výrobce, jehož kotle jsou v regionu okrajovou záležitostí. Firma by totiž u tohoto značkového kotle nedosáhla na množstevní slevu, poskytovanou místním prodejcem topenářského sortimentu…
Ani dlouholeté zkušenosti kamarádů a známých Vám příliš nepomohou. Kotle, na které nedají dopustit, se po letech již většinou nevyrábí. Firma je inovovala, nebo změnila výrobní sortiment, fúzovala, nebo třeba již zanikla...
Ať v příslušné kategorii kotlů koupíte kotel od kteréhokoliv současného výrobce v €U, neuděláte chybu.
Chybu však můžete udělat, pokud si předem neujasníte, co vlastně chcete a co opravdu potřebujete. K tomu je nejlépe vyjít z tepelných ztrát a provozního režimu v objektu, z případné spotřeby teplé vody, z typu a parametrů odběrného tepelného zařízení a nechat si zpracovat projektovou dokumentaci. Jestli bude kotel bílý, modrý nebo červený, již nebude důležité.
Nebo jinak: když navrhujete napájecí zdroj, také musíte vyjít z technických a bezpečnostních požadavků daného spotřebiče, který pak z tohoto zdroje budete několik let napájet...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2022, 10:15    Předmět: Citovat

Taky bych se zapojil do diskuze. Taky potřebuji vyměnit kotel, ale s menším výkonem. Do současna máme Thermonu 28 kW, celkem 15 radiátorů, dům + dílna + kancelář. Ten současný je zatím plně funkční, i když nějaké potíže byly. Hned na začátku to nezvládalo čidlo čistoty vody, dokud se nevyřadilo.
Pak byl hafo let pokoj a spokojenost (letošní sezóna je dvacátáprvní)
2x se měnila startovací jednotka, ale to je italský výrobek, jednou studený spoj, stačilo propájet, na podruhý prohořelá deska, kupovala se nová) Za to ale výrobce kotle nemohl. Problém je ale hlučnost, vloni jsme vyměnili ventilátor, to pomohlo částečně, letos čerpadlo. To pomohlo na krátkou dobu. Opět je to hlučné, ale tak nějak jinak.
---Taky jsem zjišťoval nové závěsné turbo kotle a se zděšením jsem zjistil, že prakticky neexistujíSad Pouze nějaký výprodej mě neznámých značek. Jinak vše kondenzační. Odpad vody tam máme, nebyl počítaný na odvod kondenzátu ale na odvod vody z pojistného ventilu. Mám bohužel zkušenosti kdy pojistný ventil správně otevřel,
ale už nezavřel:-( tak jsem se proti tomu odpadem sychroval. Teď přijde vhod. Ale zaujala mě poznámka že kondenzační kotel v teplotách nad 50st. funguje jako normální kotel. Tady je teplotní spád 50/80st. Takže by vlastně jako kondenzační nefungoval. Vychází mi předražená nákupka, žádná nížší spotřeba plynu, žádná účinnost nad 100%. Takže zklamání.
---Také jsem opět poohlížel na Thermonu, mě topenář radil aby to hlavně mělo litinovou spalovací komoru, jinak že je to jedno který výrobce, protože je to vždy poskládané z komponentů z celého světa a každou chvíli jinak.
Tak jsem hledal litinovou spalovací komoru. Tento údaj ve většině prospektů chybí, našel jsem to pouze u kotlů "Baxi" o kterých nic nevím a nesehnal jsem žádné informace z praxe. Asi nová značka.
Jsem ochotný investovat i větší peníz, ale potřebuji mít pocit, že jsem si vybral ten správný. Nemůžu se zbavit pocitu, že kondenzační kotel je mi na nic, a na kvalitní normální jsem nenarazil.
---Řešil někdo podobný kotel s výkonem 25 - 28 kW?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2022, 11:42    Předmět: Citovat

https://www.bosch-thermotechnology.com/cz/cs/ocs/rodinne-domy-a-byty/atmosfericke-kotle-1098088-c/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2022, 13:55    Předmět: Citovat

Slibovaná zázračná účinnost kondenzačních kotlů je jen marketingový tah jejich výrobců. Množství celkového tepla, je porovnáváno s výhřevností plynu, nikoli se spalným teplem. Aby se využilo i teplo z kondenzace vodní páry ve spalinách, musí na teplosměnných plochách kotle dojít k ochlazení vzniklých spalin pod rosný bod vodní páry, což bývá kolem 53°C. Proto výrobci uvádí tuto „zázračnou“ účinnost při režimu 40/30 °C. Tedy při výstupní teplotě z kotle 40°C a teplotě vratné vody 30°C. Takové teploty jsou však vhodné pro velkoplošná topná tělesa. Typicky pro podlahovku. S klasickým topným rozvodem, navrhovaným pro topný systém 90/70°C, s radiátory pod okny, se však příliš neohřejete při teplotách topné vody 40/30°C.
Pokud bude mít vratná voda na vstupu do kotle vyšší teplotu než je rosný bod, vodní pára ve spalinách v kotli nekondenzuje a většinou částečně kondenzuje až v komínové vložce, odkud přes kotel odtéká do odpadu. Kondenzační kotel, pak v tomto režimu, pracuje jako (možná trochu lepší) klasika…
Vyrábí se i kotle se dvěmi vstupy pro vratnou vodu. Stačí totiž, aby asi 10 až 15% vratné vody, přivedené do spodní části kotle, mělo teplotu pod rosným bodem a vodní pára ze spalin začne ve spodní části kotle kondenzovat a předávat teplosměnné ploše své teplo. Druhý vstup výše, již může mít teplotu vratné vody vyšší. Jenže to mívají obvykle kotle stavěné na podlahu, nikoliv ty závěsné.
Ano, řešili jsme i kotelnu pro bytový dům, u něhož projektant spočítal tepelnou ztrátu "do 50kW". Protože se jednalo o bydlení, použili jsme dva kotle po 37 kW s tím, že v případě poruchy jednoho z nich, druhý alespoň částečně zajistí vytápění i při silných mrazech. Elektronický řídící systém této kotelny zajišťuje přednostní přípravu TUV, tedy ve špičce odběru TUV, kotel většinu výkonu přesouvá do boileru a omezuje topení (radiátory).
Schéma skutečného provedení je dole.



Wolk28.JPG
 Komentář:
 Velikost:  276.65 kB
 Zobrazeno:  95 krát

Wolk28.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund