Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

hlavy ANP964 a ANP969
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2022, 0:42    Předmět: Citovat

U ANP940 jsem našel v "Nečáskovi a spol." toto: 2,2/1 (mH/kHz), zbytek stejný jako ANP939

U ANP954 jsou údaje: 1,2/1 (mH/kHz), a mazací proud 60/70 (mA/kHz)

Jestli je to pravda nevím ...

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2022, 7:32    Předmět: Citovat

Díky, podle schémat a uvedených frekvencí vychází indukčnosti v toleranci, tak to asi pravda bude. Už jsem to doplnil a vyměnil PDF ke stažení.
Na ANP936 se v nejhorším kouknu můstkem, až B3 budu muset otevřít kvůli výměně potenciometru, jestli se k tomu odhodlám, leze se k němu děsně blbě.
A, jestli to nedáme dohromady celé, škoda, přesto asi se taky moc nestane, protože ani případná záměna hlavy za jiný typ, který tam rozměrově sedí, vesměs nevyžaduje nijak složitý zásah do zapojení korekcí, častěji stačí jen změna nastavení tím, co už v tom magnetofonu nastavit jde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st únor 16 2022, 21:59    Předmět: Citovat

Zdravím,
při pročítání tabulky s hlavami jsem si vzpoměl na pro mně nezodpovězenou otázku, proč vlastně vznikla hlava ANP958. Co přinášela proti ANP935. Kdysi jsem se podivoval, že jsem ji našel v B93, do té doby jsem ji neznal. Měla jiné jádro, nebo jinou šířku štěrbiny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032



Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 0:32    Předmět: Citovat

Tak jsem již osadil hlavu ANP969, k níž jsem pro účel montáže přiletoval držák z jiné hlavy, jenž byl v magnetofonu předchozím majitelem použit jako podložka. Při pokusu o záznam se ukázal nefunkční mazací oscilátor, což bylo vyřešeno výměnou kondenzátorů TC180 (hovňáky) na desce zesilovače. Odběr mazacího oscilátoru jsem dle předpisu výrobce nastavil trimrem R31 na 40mA (byl v něm již vyměněn tranzistor GC512 za GC511), předmagnetizaci pak při úrovni o 25dB nižší oproti referenční. Poté bylo ještě třeba mírně hnout trimrem R17 pro nastavení snímací korekce, poněvadž magnetofon měl tlumenou reprodukci výšek (nešlo o špatnou kolmost, projevovalo se jen při snímání), nastaveno dle poslechu. Zde předpokládám, že došlo k rozhození kvůli výměně kondenzátorů. Záznam je nyní v pořádku.
Nemí mi jasná jedna věc: Výrobce předepisuje napětí na mazací hlavě 23 až 28V, avšak zde je při předepsaném odběru oscilátoru 43V. Při zvyšování odporu trimru R31, jímž se má odběr i napětí na hlavě nastavovat, dochází sice k prudkému poklesu odebíraného proudu, avšak napětí na hlavě se mění jen minimálně a neklesne pod 40V. Napětí bylo měřeno nejdříve přímo multimetrem a poté přes usměrňovač s kondenzátorem, v obou případech naměřena stejná hodnota. Nevíte, kde by mohla být chyba? Se záznamem jinak nejsou žádné problémy.



hlava.jpg
 Komentář:
uchycení hlavy ANP969
 Velikost:  240.82 kB
 Zobrazeno:  69 krát

hlava.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032



Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 0:46    Předmět: Citovat

K seznamu hlav: Je tam zde diskutovaná záměna magnetofonů pro ANP964/967. Dle servisních návodů patří ANP967 do A3/A3 VKV a ANP964 do B200, v seznamu je to opačně. Ikdyž například Technická informace 28/84 uvádí totéž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032



Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 23:24    Předmět: Citovat

Tak bohužel se nakonec objevil problém s nastavením předmagnetizace. Předchozí "uspokojivý" výsledek byl dán rozladěnými korekcemi, jejichž příčinou se nakonec ukázalo uštípnuté jádro tlumivky L2. Po nastavení dle návodu tak, aby při záznamu bylo na výstupu zesilovače při kmitočtu 9kHz nejyvšší napětí, bylo při následné kontrole předmagnetizace naměřeno při kmitočtu 6,3kHz asi o 5dB vyšší napětí než při kmitočtu 333Hz.
Stejné úrovně jsou teď měřeny až při vytočení trimru R15, jímž se předm. proud nastavuje, až na téměř nulovou hodnotu, přičemž předmagnetizacční proud měřený pomocí úbytku napětí na odporu 10Ohm v sérii s kombinovanou hlavou stěží dosáhne 0,5mA, napětí na hlavě je 19V. Celkový proud tekoucí za oddělovacím kondenzátorem 470pF přesahuje 2mA, tudíž většina teče do záznamové cesty, avšak při jejím odpojení se proud hlavou téměř nezvýší. Usuzuji tedy, že napětí mazacího oscilátoru nestačí na to, aby hlavou s indukčností o 20mH vyšší, což při 60kHz a 5mA odpovídá úbytku 3,8V, protlačilo potřebný proud.
Napětí na mazací hlavě, měřené již NF milivoltmetrem, je 26V při napájení 9V, dle návodu má být 23 až 28V, takže oscilátor by měl být v pořádku.
Je možné napětí mazacího oscilátoru zvýšit či jinak řešit tento problém? Současné nastavení totiž funguje jen při napájecím napětí 9V, při nižším napětí již předmagnetizaci nelze správně seřídit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032



Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 23:34    Předmět: Citovat

Také mi připadá, že stupeň mazání je nedostatečný. Po odmazání tónu 1kHz je při přehrávání s maximální hlasitostí stále slabě slyšet, zcela zmizí až po druhém smazání. Rozdíl napětí jsem změřil pouhých 40dB, avšak jde o měření velmi nepřesné, poněvadž "zbytkový" tón má již nižší hlasitost jak šum z pásku. Podezřívám příliš malé opásání mazací hlavy páskem, které je při vzdálenosti hlavy 4mm od kazety při vypnutém magnetofonu spíše jen dotykem. Není mi však jasné, proč by výrobce tuto hodnotu jinak udával a navíc při vzdálenosti menší již kazeta při vysouvání drhne o vidličku. Hlava je samozřejmě správně výškově seřízena a vidlička nedrhne o pásek. Napětí na hlavě 26V i odběr mazacího oscilátoru 40mA odpovídají údajům v návodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032



Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: st březen 23 2022, 16:26    Předmět: Citovat

Problém byl nakonec vyřešen. Napětí na mazací hlavě bylo zvýšeno výměnou kondenzátoru v sérii C19 o hodnotě 15nF za 10nF. Po této upravě napětí výrazně vzrostlo, příliš vysoká hodnota byla zas snížena záměnou kondenzátoru C24 22nF v bázi T6 za 15nF, nyní je na mazací hlavě napětí 30V. Předmagnetizaci lze již nyní bez problému seřídit, nežádoucím důsledkem je zvýšení odběru mazacího oscilátoru o 5mA.
Příčina nedostatečného stupně mazání byla nakonec mechanická, kdy v rozporu s mým předchozím tvrzením vidlička mazací hlavy zabírala o spodní stranu pásku (na složeném magnetofonu to nebylo dobře vidět), čímž byl narušen kontakt s čelem. Po výškovém nastavení již není smazaný záznam slyšitelný vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund