Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 10:30    Předmět: Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ? Citovat

Ahoj. Chtěl bych si postavit čítač kmitočtu z "klasických" součástek (bez použití mikroprocesoru). S klasickým ovládáním, vstupním zesilovačem, ovládacími čudlíky. Řídicí logiku a nastavovací prvky bych kompletně převzal z čítače z AR A9, A10 /1982 (Doležílek , Munzar, PĚTIMÍSTNÝ ČÍTAČ 0 až 100MHz).
Hlavní motiv je zabavení se po večerech, lehké zmenšení rozměrů a spotřeby využitím modernějších součástek. Poslední čítač jsem dělal před asi 25 lety a zatímco součástky se vyvíjely a staly se dostupné i u nás, já odborně krněl.

Takže konečně dotaz: V časové základně je osm děliček 7490, poskytujících sadu kmitočtů 10MHz->1MHz ->100kHz ->... Je dneska nějaký lehce dostupný obvod , který má děličky v sobě a umí dávat dekadickou řadu kmitočtů? Vím pouze o dvojitém čítači 74390, což sice zmenší počet pouzder na polovinu, ale stále to není ono.

Jak se jmenuje (existuje-li) obvod, který v sobě obsahuje ekvivalent 7475+74147 (tj. paměť + dekodér na 7segmentů LED)? Nebývalo něco 2 v 1 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tazman



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 40
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 11:58    Předmět: Citovat

Zdravim.Tak tohodle dinosaura jsem stavěl v roce98 jako ročníkovku.Dneska už bych asi neměl ty nervy Smile

Nebylo by lepší něco s tohodle
PE Electus 99
AR SaK 97
Do 1MHz KE4/2004



citac82.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  citac82.JPG
 Velikost:  279.4 kB
 Staženo:  291 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 12:06    Předmět: Citovat

Dneska je klasická součástka třeba CPLD nebo FPGA, na čítač jsou jak dělané Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 13:33    Předmět: Re: Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ? Citovat

PavelFF napsal(a):
Jak se jmenuje (existuje-li) obvod, který v sobě obsahuje ekvivalent 7475+74147 (tj. paměť + dekodér na 7segmentů LED)? Nebývalo něco 2 v 1 ?

Třeba http://www.datasheetarchive.com/pdf-datasheets/Datasheets-115/DSAP002549.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 13:37    Předmět: Citovat

To Tazman: Díky za odkazy. Z nich jsem se dozvěděl, že dekodér s pamětí je 74HC4543 a že na časovou základnu používají 74HC390.

K čítači "1MHz KE4/2004" - konstruktér je pan Vlček , a to je pro mě dostatečné varování. Zkusil jsem podle něj dělat jeden zdroj a byla to katastrofa. Má neortodoxní metody, technicky bohužel dost tragické. V popisu jeho čítače jsem taky zachytil nějaké zmínky o nestandardních řešeních zobrazování, přeblikávání čísel apod.

PE Elektus 99 a SaK97 - asi docela dobré.
Ale nemůžu si pomoct, ten skoro 30let starý čítač má desku řídicí logiky a vstupní zesilovač s hejblátky, které jsou na něm to nejcennější a ostatní konstrukce je nepřekonají. Kvůli tomu to chci podniknout. Dnešní konstrukce čítačů (hlavně s jednočipy) mají vstupní obvody strašně ošizené a moc se to neřeší.
Samotnou desku čítače mají konstrukce (bez jednočipů)principiálně pořád stejnou, na tom se nedá nic měnit. Jen použiju modernější součástky než řadu TTL74xxx (ale ne zas tak moderní, jako CPLD nebo FPGA, páč za prvé mě to uráží a za druhé nevím, co to znamená) Smile

EDIT: A díky Hillovi za odkaz k věci.


Naposledy upravil PavelFF dne so květen 29 2010, 13:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 13:40    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
ale ne zas tak moderní, jako CPLD nebo FPGA, páč za prvé mě to uráží...

Promiň Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 5:48    Předmět: Citovat

Jestli chceš ty 390ky , tak Tě podaruju , měly by mi zde někdes ležet . Ten čítač jsem stavěl ihned po uveřejnění ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: st červen 02 2010, 4:44    Předmět: Citovat

Taky jsem si kdysi před 20ti léty postavil plnoautomatický frekvenční čítač který mimo zapnutí a vypnutí zdroje neobsahoval žádné jiné hejblátko a čítal až do 25 MHz. Dnes bych ho rád překonstruloval na modernější součástky takže se asi zůčastním vaší debaty. Výše uvedené rady nejsou až tak marné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 20:25    Předmět: Citovat

K čítači PE Electus 99 - tento má právě nevhodně řešenou vstupní jednotku do 30MHz. Autor ji převzal z neověřené zahraniční publikace a asi mu náhodou fungovala. Mě od začátku kmitala i při pečlivém provedení DPS podle originálu. Nakonec se kmitání podařilo odstranit, ale stabilita je nespolehlivá, záleží na vstupní úrovni. Je lépe použít vhodnější zapojení, což obnáší zásadní přepracování příslušné DPS.

Samotný čítač a řídící logika fungovala na první zapojení. V mém případě bylo nutné upravit RC člen v obvodu přepínání počtu míst 6/8. Jinak nedrželo nastavení tlačítkem, zřejmě kvůli původním hodnotám na hraně tolerancí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 21:12    Předmět: Citovat

AR1982/9. Jak píšu v jiném vláknu, ten jsem stavěl. Běhal vlastně donedávna, ale pak začal blbnout vstupní zesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2018, 0:03    Předmět: Citovat

V jedný bejvalý práci jsem si při vyklízení skladu asi 250g odsypal.Byly to 7490A a 93A série X s rychlostí do 33MHz,možná zvládly víc.Obvody na čítače a počitadla se jmenovaly ICM7227,MH117 a TC5070P.Poslední dva jmenovaný jsou DIL-40.Tu MH117 míval i Denkl,ale není to moderní součástka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund