Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení druhé autobaterie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2018, 16:42    Předmět: Citovat

Bože můj...
Podívejte se na průřez vodičů ve svém bytě a na hodnoty pojistek nebo jističů ve vaší rozvodné skříni.
Otevřete kapotu svýho auta a podívejte se, kolik vodičů s jakým průřezem je zapojeno na jaké jištění.
A zapojte hlavu.
Vždyť to máme v autech všichni!
Žádné poddimenzované vodiče jsem nikomu neradil.
Machýrci, a víte hov- no víte co.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2018, 20:01    Předmět: Citovat

Takovýhle machýrky, co maj eště škořápku u (_!_) a už chtěj učit starý praktiky taky upřímně miluju. Srovnáváš pojem a průjem, hochu - a bohužel zatím eště nezapojuješ do práce svůj čumák, abys rozpoznal co je co. A až to poznáš, budeš v TOM až po kolena, jestli ne vejš. Pámbu s těma a zlý pryč, kdo bude mít vod tebe udělanou podobnou instalaci ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2018, 1:45    Předmět: Citovat

Zbytečná citace předchozího příspěvku, Ekky Smile

EKKAR napsal(a):
.. co maj eště škořápku u (_!_)

To je hezký, vůbec bych se nezlobil Very Happy Děkuju, bude se mi moc hezky spát Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
qpotes



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 13:12    Předmět: Citovat

Ahoj,
dovolím si probudit toto vlákno svým dotazem, který se týká tématu.

Mám Toyotu Proace 2.0 D (2018). Nechal jsem si zabudovat do auta měnič, 2kW (čistá sinusovka). K tomu jsem si nechal přidat druhou baterii 60 Ah, abych mohl měnič využívat i když kempuji. Vše dělala el. firma. Je to zapojené tak aby si druhá baterie nesahala do hlavní a nevybila ji. Dobíjí se pouze za jízdy.
Po odjetí a dalším nastartování mi v autě vyskočila vyrovná hláška: "Electrikal circuit fault: Have the vehicle repaired".
Po dohodě s firmou jsem prozatím shodil jistič a zjišťujeme co s tím. Prý se s takovým problémem ještě nesetkal. Po konzultaci mi poradil, abych zajel do autorizaku a nechal si odpojit či navýšit hlídání baterie. Mám termín za 14 dní, takže zatím sonduji jestli nemá někdo tip či radu.
Kamarád mi radil odpojit na baterii konektor pro hlídání napětí baterie (navíc bych se zbavil pekelného start/stopu).
Jinde mě zase děsej, že to neutáhne alternátor. Že se brzy oddělá.

Dík za postřehy či tipy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 14:52    Předmět: Citovat

Inspiruj se u kamionu, autobusu nebo voj.obrněnce - dvě stejné dvanáctky v sérii (24V) a jde to,
s tím se ovšem počítá již v konstrukci el.zařízení je to jiná situace ale trochu podobná.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 15:30    Předmět: Citovat

Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 15:58    Předmět: Citovat

qpotes napsal(a):
Ahoj,
dovolím si probudit toto vlákno svým dotazem, který se týká tématu.

Mám Toyotu Proace 2.0 D (2018). Nechal jsem si zabudovat do auta měnič, 2kW (čistá sinusovka). K tomu jsem si nechal přidat druhou baterii 60 Ah, abych mohl měnič využívat i když kempuji. Vše dělala el. firma. Je to zapojené tak aby si druhá baterie nesahala do hlavní a nevybila ji. Dobíjí se pouze za jízdy.
Po odjetí a dalším nastartování mi v autě vyskočila vyrovná hláška: "Electrikal circuit fault: Have the vehicle repaired".
Po dohodě s firmou jsem prozatím shodil jistič a zjišťujeme co s tím. Prý se s takovým problémem ještě nesetkal. Po konzultaci mi poradil, abych zajel do autorizaku a nechal si odpojit či navýšit hlídání baterie. Mám termín za 14 dní, takže zatím sonduji jestli nemá někdo tip či radu.
Kamarád mi radil odpojit na baterii konektor pro hlídání napětí baterie (navíc bych se zbavil pekelného start/stopu).
Jinde mě zase děsej, že to neutáhne alternátor. Že se brzy oddělá.

Dík za postřehy či tipy.
Důležitý je, jak silnej alternátor ta tvoje tojóta má - jestli zvládá za jízdy průběžně dobíjet i tu doplňkovou baterii. Její připojení totiž může v palubní síti vyvolat tak prudkej pokles disponibilního výkonu, že napětí poklesne pod mez, kterou palubní řídící elektronika vyhodnotí, jako poruchovej stav - prostě myslí si, že alternátor nestíhá a tudíž má poruchu. Napovídá tomu i ta EN hláška - "vaše auto má poruchu elektriky, musíte zajet do servisu". Myslím že jedno z vhodnejch řešení by bylo poohlídnout se po výkonnějším alťasu NEBO namontovat druhej altík na pomocnej držák a zapojit ho tak, aby dobíjel jenom tu druhou baterku (kostra může bejt společná). Zároveň bych si ponechal možnost spojení baterek na kladnejch pólech paralelně nějakým masívním stykačem resp. mechanicky ovládaným "kuplem", aby to bylo schopný bez poškození přenést proudy až stovek ampér v případě, že tu přídavnou baterku použiješ jako pomocnou startovací. Firma, která ti to montovala, nejspíš učunila jen polovičatou práci - nezjistila si, co udělá připojení jenom částečně nabitý druhý baterky s relativně velkou kapacitou k už nastartovanýmu autu a co na to řekne jeho palubní elektronika. Jako poškodit se nejspíš nic nemůže, ale ta poruchová hláška je výrazným znamením, že něco nehraje jak má.

Se sériovým zapojením dvou (někde i 4ks) rozměrově menších 12V baterek do vozidel s 24V palubní instalací nemá tvoje situace nic společnýho - u těch náklaďáků a busů se jedná o to, že tak velká 24V baterka by se prakticky nedala přenášet a je neekonomický takovej typ vyrábět, pokud se dá realizovat sériovým spojením dvou identickejch baterií s polovičním napětím. Rozdíl mezi 12V a 24V systémem je snad dostatečně jasnej - poloviční proudy při stejnejch příkonech a tím i dostačující menší průřezy kabeláže.

To samý platí i při srovnávání dnes už historickejch vozidel s 6V instalací versus modernější 12V systémy.

A z naprosto stejnýho důvodu se v elmobilech používá napětí ještě vyšší, 48V počínaje a konče někde na hranici 300V u experimentálních typů.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 17:54    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
Inspiruj se u kamionu, autobusu nebo voj.obrněnce - dvě stejné dvanáctky v sérii (24V) a jde to,
s tím se ovšem počítá již v konstrukci el.zařízení je to jiná situace ale trochu podobná.
To jsou ale blbosti. On řeší proudový odběr a nabíjení a ty mu to radíš nahradit dvojnásobným napětím. Ne, není to ani trochu podobné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 18:11    Předmět: Citovat

asi nepochopils
dvě "šestky" v sérii je jedno z možných řešení má to své výhody
nastuduj si někde
problém je celkově netypický tak i řešení nestandartní

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 18:23    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
asi nepochopils
dvě "šestky" v sérii je jedno z možných řešení má to své výhody
nastuduj si někde
....
Je to pitomost, pokud by nešlo o nový konstrukční řešení. Jako doplnění už vyrobený a schválený konstrukce s 12V napájecím systémem o další akumulátor kvůli zvýšení kapacity zdrojový soustavy je tvoje řešení naprostá pýčovina, Kono. On nepotřebuje překopávat celou instalaci, on potřebuje na vhodným místě posílit proudovou zatížitelnost zdroje s možností ponechat původní výchozí akumulátor bez odběru, aby měl zaručenou schopnost nastartovat bez ohledu na stupeň vybití přídavnýho akumulátoru - a zároveň chce mít vyřešený dobíjení toho přídavnýho akučka. Jenomže právě tu fázi dobíjení člověk, kterej navrhoval to připojení do auta nezvládnul natolik, aby to tomu původnímu autu nevadilo a nezpůsobovalo v jeho už homologovanejch systémech žádný narušení funkce. Ty navrhuješ kompletně překopat instalaci, jenomže to u auta znamená, že se stane nezpůsobilým k provozu, protože bude porušená homologace jeho základních konstrukčních komponent. Kapišto?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 19:18    Předmět: Citovat

Pro druhou baterii samostatný alternátor Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 19:42    Předmět: Citovat

Auta s velkým doplňkovým příkonem z elektrickýho systému to tak poměrně často mají - třeba u policajtskejch aut, kde jsou velký přídavný akučka kvůli napájení rádiovybavení, výpočetní techniky, světel i třeba nezávislý klimatizace je druhej dodatečně namontovanej altík naprosto běžná část výbavy, stejně tak u soutěžních aut pro maratónský soutěže nebo u obytnejch aut vyšší třídy. Prostě bych takovou situaci nastíněnou tazatelem řešil stejnou metodou.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 21:03    Předmět: Citovat

Spíš by to chtělo vyřešit proudové omezení při připojení té druhé Aku na nabíjecí soustavu běžícícho motoru. šlo by to rozumně třeba pouhou H7 zapojenou mezi ty baterky, aby se trochu dobila a až následně při poklesu proudu je připojit natvrdo. Jde o to jak četně a hluboce tu druhou aku vybíjíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 23:03    Předmět: Citovat

Když si uvědomíš, jak jsou dimenzovaný dnešní elektrický soustavy moderních aut, na nějaký velký dobíjení za běžnýho provozu už moc energie z altíku nezbejvá. Altík se dimenzuje tak, aby měl nominální výkon už během jízdy rychlostí obvyklou po obci při použití otáček k tomuhle účelu obvyklejch = aby nebylo potřeba motor zbytečně túrovat. Nadměrnej odběr z elektrosoustavy nastavený pro běžnej provoz nedělá dobrotu - jak jsem napsal já i několik dalších, pomocí je u všech podobně vybavenejch vozidel buď výměna původního altíku za podstatně výkonnější typ, nebo doplnění celý elektrosoustavy druhým alternátorem, kryjícím dodatečnou spotřebu, realizovanou s pomocí dodatečně namontovanejch akumulátorů. Jakejkoliv prvek, omezující proud procházející do (skoro) vybitý doplňkový baterie, nárazově připojený k už během chodu motoru relativně stabilizovaný elektrosoustavě auta, vytváří zbytečný ztráty a teplo, který se musí někam odvádět. Je daleko energeticky účinnější, když se auto dovybaví druhým alternátorem a samostatným přívodem od něj k doplňkový baterce - když je tenhle druhej altík vybavenej samostatným regulátorem, po dosažení napětí 14,5V (obvyklá hodnota pro "12V" soustavu) na baterce si sám omezí buzení a už jen udržuje na baterce napětí = doslova jen pokrejvá ztráty samovybíjením. Jeho spotřeba mechanickýho výkonu odebíranýho doplňkovým řemenem od motoru je pak prakticky nulová. S ohledem na právě tuhle spotřebu výkonu/kroutícího momentu odebíranýho z motoru bych ten doplňkovej altík vybavil přídavnou spojkou s řízením pomocí pár čidel, který by nedovolilo doplňkovýmu altíku zatížit motor, dokud nedosáhne aspoň částečně ohřátýho stavu = aby se ten altík naplno nenabudil a nadměrně zbytečně nezatěžoval motor, po startu ještě neohřátej a proto ne v plný kondici - protože to by bez omezení právě ten vybitej akumulátor zákonitě udělal.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
qpotes



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 13:17    Předmět: Citovat

Přídavný alternátor se zdá jako rozumný a funkční řešení. Žel taky to nejdražší a konstrukčně nejkomplikovanější. Myslíš, že varianta odpojení hlídání stavu baterie a zaroveň doufajíc, že to alternátor nějak utáhne není reálná.
Umím si představit i řešení, že když někdy přídavnou baterii moc podbiju, tak ji můžu dobít externí nabíječkou (v kempech už je běžně 220V k mání). Aby el. soustava v autě moc netrpěla.
Celkově to řeším na pár víkendů či týdnů kdy kempování, většinu roku bude měnič vypnutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund