Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračkový motor komutátorový, kroutící moment.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 13:41    Předmět: Pračkový motor komutátorový, kroutící moment. Citovat

Dobrý den přeji, mám několik těchto motorů se štítkovým údajem 250 - 350W Mají sdružený tachogenerátor a s regulátorem otáček se dají využít na ledacos. Chtěl bych si vyrobit pásovou brusku, ale nevím jak je to s otáčkama. Neví někdo, jaké jsou max. otáčky při přiměřené zátěži? Nevím, od čeho se odpíchnout. Na štítku je hodnota 14000 a u dalšího 15500ot/min. Jsou to maximální otáčky nezatíženého motoru, nebo zatíženého? Chtěl bych využít pokud možno max. výkonu elektromotoru, aby při broušení rychlost pásu moc nekolísala. Pokud by se kroutící moment s regulovanými otáčkami moc neměnil, tak bych ho nehonil k maximu. Kdysi tady bylo celé vlákno o těchto motorech ale bylo časem smazáno z důvodu nějakých pomluv a hádek. Možná to zbytečně okecávám, stačilo by mě ujištění, že v pásmu např poloviny max. otáček kroutící moment motoru moc nepoklesne.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 14:05    Předmět: Citovat

Podstatná věc je oteplení motoru, to nesmíš překročit. Pračkový motor na tom asi nebude moc dobře s trvalým chodem, na štítku je někdy údaj typu "S2= xx minut".
350 W se mi zdá dost málo, spočítej si mechanický výkon podle plochy x potřebné síly a obvodové rychlosti pásu. Pro ilustraci bruska pásová PBH-250B stacionární s pásem cca 300 mm má motor 3 kW, aby na ni šlo dát metrový prkno a pás to moc nebrzdilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 14:22    Předmět: Citovat

Já mám na mysli malou pásovku, něco jak je na obrázku, tedy šířka pásu 5 cm a broušení na ploše velice malý, tedy sice kov, ale nemusím na to tlačit extra moc. Rychlost pásu potřebuji kolem 15m/sek. Když použiji asynchronní motor, tak mě řemenice na hřídeli motoru bude vycházet v průměru přes 10 cm, tomu jsem se chtěl vyhnout a taky ta regulace otáček je výhodná. Asynchronní motor mám jen 1,1kW 2800ot. Myslel jsem si, že by na takový malý broušení ten komutátorovej motor stačil. Kromě toho bych měl jen hnací řemenici a pak napínací. Čili jednoduchej strojek. Ta na obrázku má řemenice 4. To je zbytečná ztráta na výkonu.


bruska 9.jpg
 Komentář:
 Velikost:  66.32 kB
 Zobrazeno:  190 krát

bruska 9.jpg



_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 15:11    Předmět: Citovat

Je to sériový motor, takže má tzv. sériovou charakteristiku. Při běhu naprázdno jsou otáčky vysoké a moment malý, při zatížení otáčky klesají a moment roste.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 15:33    Předmět: Citovat

Stačí rotor odpojit od statoru, nastavit buzení natvrdo třeba přes trafo a rázem máme derivační motor s téměř konstantníma otáčkama, který si můžeme proudem buzení určit téměř jaké chceme, nebo je rovnou řídit. S těmahle komutátorákama se dá dělat takových blbinek. Smile
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 15:52    Předmět: Citovat

Já chci otáčky snížit regulátorem s TDA1085, co k tomu motoru patří. Šlo mě v podstatě o to, aby při snížení otáček třeba na 5000 nepoklesl moc kroutící moment. Při těchto otáčkách by i hnací řemenice měla únosný průměr pro moji potřebu.
Teď jsem koukal na web a tam jsem se dočetl, že derivační motory jsou na stejnosměrný proud.Nemohl bys prosím upřesnit to zapojení co jsi popisoval? Myslím, že kdybych odpojil rotor a stator napájel stejným napětím, tak by to asi nedopadlo dobře.

_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 16:09    Předmět: Citovat

OK, ale přesto se mi ten výkon zdá málo, ve srovnání s tím, jak jdou otáčky dolů u kotoučové brusky cca 500W, když se broušeným předmětem trošku zatlačí. Brousit tak malý věci brusným pásem má nějaké specifické výhody proti čelní kotoučové brusce? plochu cca 10x10 cm tam uděláš taky a odpadne spousta opruzování s mechanikou, ložisky, válečky, středěním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 16:40    Předmět: Citovat

Na stator je potřeba jen pár voltů, proto píšu přes trafo. Pokud bude napětí na něm stejně střídavý, jakk na rotoru, motor pojede, stejně jako když bude rotor i stator na DC. Čím větší buzení (proud do statoru), tím menší otáčky a větší síla.
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 22:21    Předmět: Citovat

Se zpětnovazební regulací a vhodným zpřevodováním by otáčky kolísat neměly ani v sériovém zapojení. Když dokáže motor roztočit buben v pračce, měl by utáhnout i pásovou brusku. Navolíš nějaké otáčky, při vyšším zatížení při broušení budou chtít otáčky klesnout, ale díky zpětné vazbě z tachodynama regulátor zmenší řídicí úhel, napájecí napětí motoru se zvýší a otáčky se dorovnají. Zároveň se motor přibudí a bude mít vyšší moment než při chodu naprázdno. Zkrátka, zkusil bych kvůli jednoduchosti nejprve sériové zapojení a pokud by nevyhovovalo, pak bych vyzkoušel kyblerův návrh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 22:49    Předmět: Citovat

Pokud zpětnovazební regulaci, tak to už bych to napájení rotoru rovnou usměrnil a zpětnovazebně řídil jen buzení třeba tranzistorem. Potřebuju zrychlit - odbudím to, potřebuju sílu při nízkých otáčkách, naperu do statoru ampéru (napětí dle odporu vinutí-jednotky V) a rázem to točí klidně 750rpm. Výkon těchhle motorů z praček je papírově pár set wattů, ale jsou schopný utočit klidně kilowattu i víc. Jen je potřeba hlídat, aby to moc nejiskřilo, jedinej slabší článek je ten komutátor. A taky bacha na rychlý změny buzení, když motor roztočenej na 15000 rpm nakrmíte najednou ampérou, tak přejde do extrémního generátorovýho režimu, a než se zastaví, vylítnou na rotoru kilovotly, což nerozdejchá ani motor, ani věci okolo.
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2018, 23:22    Předmět: Citovat

Pánové děkuji za informace a začnu podle rady sériovým zapojením a regulátorem. Pokud to bude stačit, vyjde to tak jednodušeji. Jinak zkusím tu Kyblerovu radu.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ramici



Založen: Jan 13, 2010
Příspěvky: 152

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 9:58    Předmět: Citovat

Koukni na na youtube, hledej двигатель от стиральной машины, Токарный станок (soustruh), nebo Александр Шенрок - ten má regulátor s TDA1085 aj i s arduinem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund