Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rodina zesilovačů TW140 - diskuze
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 22, 23, 24  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Ondras_Ch napsal(a):
Možná ze sebe udělám blbce, ale mě je to jedno. Bordel v tom zapojení dělá asi výstupní oddělovací kondenzátor, jeho impedance na nízkých frekvencích už není malá.... ZV je zavedená až za ním.

Ano, zavedení zpětné vazby až za výstupní kond sice narovná frekvenční charakteristiku, ale výkonově to tam není a vnitřní "budící" napětí roste s klesající frekvencí. Proto tam nízké frekvence nesmíme pustit, jinak by došlo k přebuzení už malým signálem.
S 1mF a 4R je mezní frekvence kolem 40Hz, tam už zesilovač může dodat jen poloviční výkon. Cenu rovnat frekvenční charakteristiku má tak do 20Hz, frekvence nižší už musí vstupní filtr potlačovat (čili by měl být nastaven jako horní propust na těch 20Hz -3dB).
A to vstup TW140 nedělá.
U vstupního tranzistoru je špatně zatažená kladná zpětná vazba z emitoru do báze přes R33 15k, která způsobuje vstupní impedanci závislou na celkové zpětné vazbě a dokonce rezonanční převýšení na pár Hz.
Jen si zkuste na doporučení jistého borce z audiowebu vyhodit "hovňák" 220nF a nahraďte ho kvalitním "terylenem" Very Happy A pro jistotu 1uF, ať to má pořádný basy Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2018, 12:44    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Jinak nevím proč, ale konce bez dif. vstupu a proudového zdroje aspoň v rozkmitu mě nebaví.

To je ale zase takový klišé a vůbec to neznamená, že to bude dobrý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2018, 18:57    Předmět: Citovat

Znáš snad nějaký dobrý, který to nemá? Nebo nějaký, kde by právě toto bylo na škodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 6:55    Předmět: Citovat

No jestli se vejdeš do 5-6 tranzistorů, tak si to tam klidně dej.
Třeba všechny CFA zešilovače nepoužívají diferenciální pár a není v rozkmitu proudový zdroj Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 9:51    Předmět: Citovat

Nevejdu. Můj návrh zeslíčku jich má myslím 12. Poslechově mě velice nadchnul, nic s šesti trandy se tomu nevyrovnalo. Porovnával jsem to jenom s továrními výrobky.
Jenom jeden nedostatek to má, nedodělal jsem výkonnou verzi, už pak nebyl motiv. Takže zatím je to jen slabá verze, napájení do 24V.
Ale klidně, až bude čas, něco málotrandového můžu skusit a porovnat, pokud to podle někoho stojí za to.
Jen teda - musí to chodit pěkně odspodu, ne někde od 40Hz. To je pak jak jezdit s předohrabem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 12:35    Předmět: Citovat

Ale to jsem tu vysvětlil, frekvenční charakteristika je sice rovná, ale výkon omezený rozkmitem je na 40Hz -3dB (1mF, 4R zátěž). Stačí osadit výstupní kond kolem 2mF a je to od 20Hz.
A ty zapojení jsou dělaná tak, že nemusíš mít k dispozici celý sortiment typů tranzistorů, který také před lety nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2018, 11:02    Předmět: Citovat

Na žiadosť z vrchu presúvam príspevok sem, aj keď si myslím, tento oddiel už moc ľudí nenavštevuje.

Pred pár dňami sme prišli o vlákno, kde - aj keď sme trochu odbočili od východiskového zadania - bola rozbehnutá celkom zaujímavá diskusia ohľadne výkonových stupňov RCA, Transiwatt 40/140, pričom téma ešte nebola zďaleka vyčerpaná. Mňa osobne zaujímala najviac otázka dosiahnuteľného výkonu v závislosti od hfe koncových tranzistorov a prúdu budiaceho stupňa.
Dosiahnuteľný výkon vo vzťahu k napätiu zdroja ma vždy zaujímal. V priebehu 60-tych rokov sme nemali žiadne možnosti simulácie (okrem vlastného intelektu) a hodnotenie výsledkov sme realizovali matematickými metódami s logarom v ruke. Overovanie výsledkov pomocou niekoľkých vzorcov nie je zložité a robím to tak dodnes. Najlepšiu zhodu s teoretickými predpokladmi som dosahoval v prípade zosilňovačov Transiwatt 100G a Transiwatt 50S s dvojicou výkonových tranzistorov a budiacim/inverzným transformátorom. V týchto prípadoch som mával (so zmeranými Uces tranzistorov) výsledky presné a bolo jasné, že limitácia nastáva až v koncovom stupni. V prípade koncákov s komplementárnym budičom a rozkmiťákom to už nevychádzalo tak jednoznačne, spravidla mi tam chýbali nejaké 2V napájania. Vtedy už bola aktuálna otázka kdeže to vlastne limituje.
Keď sa objavil Transiwatt 40 staré skúsenosti narazili na určité hranice. Prvý krát som v tom zapojení použil na konci KU605 a 4NU74 a pri limitácii som tam mal s originálnym trafom 20W. Po rokoch s rovnakým zdrojom optimalizáciou R311/312 a hfe T304/305 dosahujem asi 38W (1 kHz, jeden kanál).
Ako by vyšla simulácia?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2018, 22:12    Předmět: Citovat

Simulace nemá význam, když je to přímo závislé na parametru použitého tranzistoru.
Budicí proud nebude vyšší než klidový proud budiče a kolik to potřebuje konkrétní tranzistor snadno změříš.
Je to všechno o malé násobilce.
2V k napájení je správný výsledek, proudové zesílení pod 2V Uce klesá a není účel jít do saturace.
V každém případě, čím větší proudové zesílení NPN konce při max. proudu, tím líp Very Happy
Původní TW40 tam má 82+120R takže potřebuje NPN konec s proudovým zesílením aspoň 50 při max. proudu 5A, to odpovídá asi 80 při 1A.
To KU605 nemají ani náhodou.
Odpory nemá cenu více snižovat, ale dát tam tranzistor se slušným zesílením ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darvi



Založen: May 03, 2015
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 13:58    Předmět: Citovat

Dobrý den
Oživuji toto téma s návazností na moje dotazy z mého vlákna Identifikace zesilovače.Začal jsem tam řešit problémy ohledně TW40,což se hodí spíše sem.Tak a k mému problému.Zesilovač mám už delší dobu,ted ho měl kamarád který ho odpráskl,podrobnosti ve starém vláknu,a po opravě stále zůstává původní problém.Jeden kanál šumí a druhý šumí a zároven trochu vrčí.Při zkratovaném výstupu z předzesilovače je koncák zticha takže to bude někde v předzesilovači.V předzesilovači jsem už měnil původní KC509 za KC149 a ted tam mám KC239F,a všechno zůstalo stejné.Ve zdroji jsou hlavní TE925 4.7mF a druhý TF024 2m2.Nevím tedy jestli je to vlastnost nebo zda je chyba někde jinde.Svitky jsou všechny vyměněný a elyty taky v pořádku.

Tak pokrok,dnes jsem zprovoznil torzo druhé TW40 co jsem měl spíš na díly.Dal jsem tam materiál přímo podle dobového návodu i zapojení jsem nechal bez úprav v korekcích co se později doporučovali a zesilovač se chová naprosto stejně jako ten druhý,oba kanály šumí,levý méně, pravý víc a i trochu poprskává a vrčí.Konec je osazen místo KD606 KD602,ty jsem měl s větší betou-100 a 110,ale i s KD606 se to chovalo úplně stejně,proti mám 4nu74 s betou 120 a 140,s nižší nevedu. KU611 mají obě betu kolem 100.Na místě T103/203 i T104/204 zkoušeny různé KC149,KC147,KC239F a bez vlivu.Takže to asi bude vlastnost,docela se divím že potenciometr hlasitosti není až za korekcemi,když předchozí TW30 to tak měla.To by si myslím tomu šumu mohlo taky trochu pomoct.Jinak při vyšší hlasitosti zesilovač hraje na svojí jednoduchost opravdu perfektně,ale na večer to moc není,to tu mám zapojeny stereo zes podle AR s MA0403 a to ani člověk neví jestli je zaplej Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2019, 14:39    Předmět: Citovat

TW40_mod

Pro jakou betu je to spočítaný?

cca 30/5A?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2019, 15:14    Předmět: Citovat

Myslím, že na 40, to ale nemá nic společného se šumem.
Úprava vstupu by mohla trochu pomoct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2019, 20:53    Předmět: Citovat

Jsem trochu OT, neřeším šum. Ale TW40mod
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2019, 23:05    Předmět: Citovat

Podle toho schema je v klidu příčný proud 80mA a při plném vybuzení může jít do báze max. 130mA.
Když budeš mít lepší tranzistory, tak se to dá snížit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 12:50    Předmět: Citovat

Protože jsem se začal více zajímat o TW40mod, tak tady jsi psal něco o výběru koncáků. Vrtá mě hlavou, že budicím tranzistorem při otevírání PNP koncáku teče téměř dvojnásobný proud, jednak příčný z CC (modulací asi trochu zmenšený) a jednak ten užitečný do báze. Takže zase není důležitá stejná β PNPxNPN ale sladění CC s NPN koncákem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 15:59    Předmět: Citovat

PNP výkoňákům padá beta s proudem ještě hůře, zváště při malém Uce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 22, 23, 24  Další
Strana 17 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund