Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Unitra AMATOR2 - přeladění na CCIR
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2018, 10:29    Předmět: Citovat

Ten ladící triál musí jít zcela lehce. Zatuhlá ložiska bývají velmi často také u ladících kondenzátorů v rádiích z NDR. Já to řeším bez rozebírání vstříknutím Kontaktolu a po několika protočeních již je po problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2018, 11:06    Předmět: Citovat

Hliníkový, nebo mosazný jádro v cívce oscilátoru FM rádia jsem již párkrát viděl. nejčastěji ale byly cívky v podobě š, nebo 4 závitů drátu a ladily se roztahováním, či stlačováním (třeba) sklolaminátovou tyčkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2018, 19:02    Předmět: Citovat

-Hliníkové jadýrko je jenom na oscilátoru, ostatní jsou feritová - viz fotka.
-Kontaktolem jsem to zkoušel, ale zatím nic. Teda on se točí ale jen rukou, lanko to neutáhne.



amatorFM.jpg
 Komentář:
 Velikost:  76.18 kB
 Zobrazeno:  118 krát

amatorFM.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2018, 19:57    Předmět: Citovat

Zdar, je však si uvědomít, že mosazné nebo hliníkové jádro zašroubováním kmitočet v cívce zvyšuje ,t.j snižuje indukčnost, kdežto feritové nebo ferocartové kmitočet snižuje,t.j zvyšuje indukčnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 14:14    Předmět: Citovat

Potřebuji zase poradit.
-Má to stupnici i číselnou 0-20. Na 10 (na střed) jsem nastavil 98MHz,
ale pak mám nahoře 112MHz a dole 84MHz. Ta stupnice je jakoby "delší"
-Digitální stupnice ( LC 7265) se smyčkou kolem oscilátoru ukazuje správné kmitočty přijímaných stanic (Country radio vysílá na 96.9 a stupnice ukazuje 96.9) Podle *miroja* jsem tedy špatně? Laděním C122 a L106 to můžu pouze posunout vlevo nebo vpravo ale rozsah přeladění (28MHz) nezúžím.
(dráťárnu jsem nestudoval)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 17:02    Předmět: Citovat

Ten paralelní kond k ladicímu v obvodu oscilátoru musí být v tom případě větší. (s jádrem bude nutno taky doladit). Poměr pevné a proměnné kapacity se tím upraví na menší přeladění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 18:58    Předmět: Citovat

C 124 (20pF)jsem odstranil, tak tam dám zpět 12pF. Asi to bude problém připájet, ale stejně to budu muset rozhodit kvůli té hřídelce. Nebo tam radši zapájím nějaké špičky, abych tam pak mohl tu kapacitu popř. měnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 20:20    Předmět: Citovat

Seřizování stupnice podle středu je nesmysl, tudy se nikam nedostaneš.
Tedy, ono by to šlo taky, ale je to zbytečná pakárna, protože stejně na závěr budeš jemně "dotahovat" jen na koncích pásma.

Tak znovu: zvětšováním kapacity C124 a C122 zkrátíš stupnici shora.
Přesněji - na horním konci je ten vliv kapacity rozhodující, ale trochu se posune celá.
Laděním L106 celoý rozsah přeladění posouváš tak, že co posuneš na dolním konci o 1 MHz (například z 86,5 na 87,5 MHz), ujede stejným směrem na horním konci o 1,21 MHz (t.j. ze 108 na 109,23 MHz). Prostě zvýšení dolní frekvence o 1% se projeví i u horní frekvence zvýšením o 1%, ale, protože jde o frekvenci vyšší, bude i to 1% v absolutní hodnotě větší. Navíc to platí pro poměr frekvencí oscilátoru (98,1 až 118,7 MHz), nikoli pro kmitočty zobrazované digitální stupnicí, která už rovnou těch 10,7 MHz odečítá.

Příklad ladění oscilátoru podle digitální stupnice, která už zobrazuje frekvenci přijímanou, nikoli frekvenci oscilátoru:

Zvětšíš kapacitu C122+C124, tím přijímanou frekvenci stáhneš dolů na 107,5 MHz a dolní ti ujede například na 87,1 MHz.
Cívkou dolní konec stupnice zvedneš na 87,6 MHz, horní konec ujede na 108,6 MHz. Tak znovu zvětšíš kapacitu, abys měl horní konec řekněme na 107,8 MHz, dolní konec stupnice se posune na 87,4 MHz.
Opět cívkou nastavíš dolní konec na 87,55 MHz a horní konec vyleze na 108,2 MHz.
Znovu jemně přidáš trimrem C122 kapacitu (jestli v některém kroku už nepůjde trimrem C122 frekvenci snížit, musíš zvětšit C124 a trimrem C122 už jen dorovnat), aby horní doraz byl na 108 MHz a dolní konec nejspíš už bude na 87,5 MHz a máš hotovo.

Tím máš správně usazený rozsah přeladění a ani na cívku L106 ani na dolaďovací kapacitu C122+C124 od této chvíle nesáhneš..

Pak podle signálu nějaké slabší stanice kolem 92-93 MHz doladíš cívky ostatních laděných obvodů (L101 a L104) na nejvyšší citlivost (nejmenší šum), přeladíš na slabou stanici kolem 105 MHz a tentokrát na nejmenší šum doladíš trimry C102 a C108 (případně změníš C104 a C110, kdyby rozsahem trimry nestačily).
Samozřejmě se tím trochu rozhodí ladění "dole", tak zase přeladíš na tu stanici kolem 92-93 MHz (nejlíp na stejnou, jako předtím) a znovu cívkami doladíš, vrátíš se k ladění pod horním koncem (105 MHz) a zase jemně hneš s trimry.
Slaďuje se přibližně na uvedených dvou frekvencích, což vyplývá ze zapojení oscilátoru. Vzhledem k přeladění 1,234:1 u vstupních obvodů a 1,209:1 u oscilátoru je zbytečné upravovat zapojení na tříbodový souběh, vstupní obvody zase tak ostrou selektivitu, aby drobná nepřesnost souběhu vadila, nemají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 21:29    Předmět: Citovat

Hill*** děkuji za podrobný návod pro člověka, který je profesně jinde.
Vytvořil jsem si z toho návod, a v neděli se do toho pustím. (v sobotu mám na triku motorkářskou akci)



amador 2a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  245.53 kB
 Zobrazeno:  126 krát

amador 2a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2018, 22:50    Předmět: Citovat

Ten postup, jak se budou kmitočty měnit se změnou prvku na druhém konci stupnice, neber za zákon. Jak se projeví jednotlivé kroky ladění, je u podobně zapojených tunerů také podobné, tak jsem napsal, jak to obvykle probíhá, až se přiblížíš ke správnému nastavení. Na začátku budou ty skoky o dost větší....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 21:35    Předmět: Citovat

Hill*** trefil jsi se na 95%. Jseš fakt dobrej a smekámSmile
Radio hraje skoro 1A. Trochu mě zaráží že AM hraje hlasitěji než FM,
ale to už nebudu řešit, jsem spokojený. Ještě jak dopadly kmitočty na neutrální stupnici 1-20, viz foto.



DSCN1452.JPG
 Komentář:
 Velikost:  88.81 kB
 Zobrazeno:  93 krát

DSCN1452.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund